BREGZIT ĆE BRITANCIMA DOĆI GLAVE! Rafovi u marketima PRAZNI, stručnjaci predviđaju da će situacija biti JOŠ GORA! /VIDEO/
Podeli vest
Kad su se prazne police trgovina ovog leta ponovo pojavile u prodavnicama u Velikoj Britaniji, to se prvo pripisalo velikom broju radnika u maloprodaji koji su završili u samoizolaciji zbog velikog skoka broja zaraženih koronavirusom. Ali broj zaraženih je naglo opao (iako u međuvremenu ponovo raste), ali prazne police su i dalje zabrinjavajuće česta pojava
Postaje sve jasnije da je primarni uzrok nestašice u britanskim supermarketima hronični nedostatak radne snage i poremećaj u lancu snabdevanja - i da je to prvenstveno zbog haotičnog Bregzita.
Kineskom ambasadoru u Velikoj Britaniji Žengu Zeđuangu zabranjeno je da se obrati parlamentu, što je odgovor Pekingu za sankcije koje je odredio britanskim poslanicima koji su govorili o kršenju ljudskih prava u kineskoj pokrajini Sinđijang
14.09.2021
20:09
"Sistem snabdevanja" na vreme "više ne funkcioniše i mislim da više neće funkcionisati", rekao je Jan Rajt, šef Britanske alijanse za hranu i piće (FDF), na sastanku vladinog instituta u petak , pozivajući potrošače da očekuju „stalne nestašice.“ „hrane u prodavnicama. FDF predstavlja više od 800 britanskih kompanija za proizvodnju hrane i pića.
Sistem "just in time" je model snabdevanja u kome su troškovi minimizirani minimiziranjem vremena skladištenja sirovina ili proizvedene robe i njihove količine u skladištima sinhronizacijom lanca snabdevanja.
Vright je naglasio da to "ne znači da će Britanci ostati bez hrane" i gladovati, ali je predložio da bi snabdevanjea moglo biti mnogo nestabilnija nego pre.
"Britanski kupac i potrošač mogli su (do sada) očekivati da će skoro svaki proizvod stalno biti na polici (supermarketu) ili u restoranu. Gotovo je. I mislim da se neće vratiti", upozorio je Vright.
Šef FDF -a takođe je dao konkretan primer ovih tektonskih poremećaja u maloprodaji: „Prošle nedelje ceo istok Engleske u osnovi nije bio snabdeven flaširanom vodom jer jednostavno nije bilo moguće da kompanije koje premeštaju te stvari snabdevaju ovo i sve ostalo . Tako su kompanije donele odluku da daju prednost proizvodima sa većom (prodajnom) maržom. "
"Velika Britanija ima veoma izdržljiv lanac snabdevanja hranom koji se dobro pokazao u odgovorima na izazove bez presedana. Preduzimamo korake da podržimo kompanije u rešavanju niza pitanja, od pandemije do nestašice vozača teških kamiona širom Evrope", insistirala je portparol vlade Borisa Džonsona, prenosi BBC.
Međutim, ankete potrošača daju drugačiju sliku. Prema istraživanju IouG -a objavljenom ovog meseca, 56% ispitanika primetilo je nestašicu proizvoda u svojim lokalnim supermarketima.
"Radim ovde 32 godine i nikada ovo nisam video", rekao je za Skaj Njuz komercijalni direktor Translink Ekspres -a Kris Hobis.
Iain Brovn, potpredsednik Škotskog udruženja poljoprivrednika škotskih uzgajivača (ESG), takođe upozorava na dramatične probleme sa kojima se suočavaju.
"Skladišta sa hladnjačama nisu imala dovoljno prostora za držanje usjeva, pa smo morali da bacimo sedmični urod. I nismo imali dovoljno radnika za berbu našeg povrća, što znači da bi otišli u otpad", rekao je Braun za CNN.
Iako nestašice hrane nisu bile neuobičajene u nekim zemljama tokom pandemije, Brovnu je dijagnostikovan Brekit, koji je stupio na snagu u januaru prošle godine, neposredno prije pandemije, kao ključni uzrok problema u Velikoj Britaniji.
Dve bitne oblasti proizvodnje - prvo žetva i berba, a zatim i distribucija poljoprivredne robe na policama supermarketa - teško su pogođene nedostatkom radne snage.
Hronični nedostatak vozača kamiona koji prevoze svežu hranu u zamrzivače i iz njih doveo je do toga da je ESG u jednoj fazi morao da baci celokupni nedeljni usev svojih članova i na taj način izgubi oko milion funti (1,17 miliona evra).
Osim toga, berbi voća i povrća u Velikoj Britaniji, kao i u Nemačkoj i drugim zapadnoevropskim zemljama, uveliko prisustvuju sezonski radnici koji bi na nekoliko meseci dolazili iz istočnoevropskih zemalja, poput Rumunije i Bugarske. Brovn kaže da je sada mnogo manje tih sezonskih radnika.
"Neki nisu došli jer propisi o virusu otežavaju rad, neki su došli, zaradili mnogo novca i otišli kući ranije nego što je planirano", rekao je Braun za CNN, dodajući da to znači da je oko 10-15% njegovog ukupnog useva otišlo na otpada, što ga je koštalo oko 200.000 funti.
Naravno, postoji nedostatak radnika iz Evropske unije ne samo zbog pandemijskih ograničenja ulaska u zemlju, već i zbog onih nametnutih izlaskom Velike Britanije iz EU. A to znači finansijske gubitke za kompanije i prazne police - s obzirom na sezonu božićne kupovine.
Veliki broj imigrantskih vozača kamiona vratio se prošle godine kući zbog pandemije i karantene - a zatim se zbog Brekita mnogi od njih nisu mogli vratiti. Do juna 2020. godine 14.000 vozača kamiona napustilo je Veliku Britaniju. Do jula ove godine - više od godinu dana kasnije - samo 600 ih se vratilo, rekli su predstavnici ovog sektora za Skaj Njuz.
Trenutni nedostatak vozača kamiona procenjuje se na između 90.000 i 120.000, prema Udruženju špeditera Logistics UK. A vozače iz EU ne mogu tako lako zameniti britanski radnici. Za sticanje vozačke kvalifikacije potrebno je do devet meseci, po ceni do 5.000 funti. I, naravno, poput drugih građana bogatih zemalja, Britance ne zanima previše posao vozača kamiona ili berača povrća.
"Imamo staru radnu snagu u Velikoj Britaniji, a slika radnih uslova za vozače kamiona - nebezbednih parking mesta ili odmorišta - učinila je posao neprivlačnim za mnoge mlađe ljude", rekao je portparol Logistics UK -a za CNN.
Konfederacija britanske industrije upozorava da nestaju i mesari, skladišni radnici, berači voća i cveća, kuvari, stolari, električari i radnici u fabrikama.
Čelnici najvećih britanskih supermarketa opisuju nestašicu hrane na svojim policama kao situaciju bez presedana. Jedan šef u intervjuu za londonski Tajms otvoreno je rekao da je nedostatak "na gorem nivou nego što je ikada video" i da bi police za Božić mogle biti prazne zbog nedostatka vozača.
Opozicija i kritičari Vlade i njenih optimističnih obećanja i pogleda na Britaniju nakon Brekita tvrde da se vlada nije adekvatno pripremila za neizbježne posledice napuštanja EU.
Prekidi na strani ponude i poremećaji izazvani pandemijom, koji su pogodili ostatak sveta, sada služe Džonsonu kao izgovor za ozbiljne smetnje izazvane Bregzitom, piše Guardian. Naravno, britanski konzervativci, koji su već skeptični prema epidemiološkim merama i ozbiljnosti pandemije, zainteresovani su za povećanje problema povezanih s merama i smanjenje problema vezanih za Bregzit, za šta su se zalagali.
Uprkos uveravanjima britanskih ribara da neće imati problema s izvozom u EU, sada često moraju baciti ulov natrag u more jer brodovi ne mogu iskrcati i / ili preraditi ribu na vrijeme za prodaju.
Rast britanskog BDP -a skoro je zaustavljen u julu, prema Zavodu za nacionalnu statistiku, čemu su svakako pomogli problemi u lancu snabdevanja i nedostatak radne snage. Britanski BDP je i dalje za 2,1% niži nego pre pandemije, a neki ekonomisti misle da će se razlika nadoknaditi tek u drugom kvartalu sledeće godine.
Koliko bi ove ekonomske promjene mogle biti dalekosežne svjedoči činjenica da je Britanija, prema Rojtersu, na putu da izgubi status jednog od 10 najboljih njemačkih trgovinskih partnera ove godine, prvi put od 1950. godine, zbog Bregzita- srodne trgovinske barijere.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
milovan
pre 3 godine
Evo u danasnjim novinama u Britaniji ,ministar izjavio da su poslali molbu Srbima za hranu.Boje se da bez pomoci Srba ,nema im spasa.
Pa poznato je kako su Srbi iz Srbije pomogli svojoj braci iz Republike Srpske,Republike Srpske Kraine.Uveli im sankcije. A svoju teritoriju Kosovo i Metohiju ostavili siptarima.
Poznati ste kako se borite za svoje.I zato.Ne brinite vi za Britance.
Oni koga trebaju od vas Srba oni ga kupe za sicu.
Kineskom ambasadoru u Velikoj Britaniji Žengu Zeđuangu zabranjeno je da se obrati parlamentu, što je odgovor Pekingu za sankcije koje je odredio britanskim poslanicima koji su govorili o kršenju ljudskih prava u kineskoj pokrajini Sinđijang
Odgovornost ukrajinskih obaveštajnih službi za dizanje u vazduh gasovoda „Severni tok“ je očigledna, stoga Kijev treba da nadoknadi štetu koju je zbog toga pretrpela Nemačka, saopštio je nemački pokret „Štop di zanckionen“.
U javnosti su se pojavile fotografije ostataka nove ruske eksperimentalne balističke rakete srednjeg dometa „Orešnik“, koja je testno lansirana u četvrtak. Prema navodima ukrajinskih vlasti, raketa je pogodila fabriku u centralnom ukrajinskom gradu Dnjepru. Ruski predsednik Vladimir Putin izjavio je da je lansiranje „Orešnika“ odgovor na upotrebu američkih i britanskih raketa koje Ukrajina koristi za napade duboko unutar ruske teritorije.
Opozicioni ekstremisti predvođeni tajkunom Draganom Đilasom sprovode najgore nasilje u Skupštini Srbije, a na delu je scenario koji je iskorišćen i protiv ruskog predsednika Vladimira Putina tokom brojnih demonstracija antiruske prozapadne opozicije.
Opozicija predvođena tajkunom Draganom Đilasom sprovodi nasilje u Narodnoj skupštini, tuku i napadaju poslanike vladajuće većine, duvaju u vuvuzele i smeju se dok navodno žale zbog smrti 15 ljudi u Novom Sadu!
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić održala je danas istorijski govor u kojem je poručila da će Srbija pobediti svaki put i zahvalila se poslanicima većine na još jednoj pobedi za grašane Srbije.
Đilasova perjanica Marinika Tepić i lider Narodnog pokreta Srbije Miroslav Aleksić pokazali su danas neviđeno divljaštvo time što su čupali mikrofone u skupštinskoj sali.
Opozicionar Vukša Dragović rasturio je hejtersku opoziciju u Srbiji koja sprovodi nasilje, a koje pravda tako što zloupotrebljava tragediju u Novom Sadu i smrt 15 ljudi.
O najnovijim dešavanjima u Rusiji i Ukrajini za našu televiziju govorili su Tomo Kovač, bivši ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske i Pukovnik Veselin Šljivančanin.
Gosti Info jutra advokat Zora Dobričanin i analitičar Saša Borojević, govorili su o tome kako kompanija SBB u vlasništvu Dragana Šolaka krije IP adrese osoba sa kojima je maloletni ubica Kosta K. komunicirao.
Profesor dr Mina Zirojević sa Instituta za uporedno pravo i stručnjak za izborne kampanje Milan Stevanović Piksel bili su gosti Informerovog "Otvorenog studija". Govorili su o protestima u centru Beograda, kao i o globalnoj bezbednosti.
Oralno vakcinisanje divljih životinja protiv besnila na teritoriji Ečke biće sprovedeno sutra od 11.30 časova, saopštila je Delegacija Evropske unije u Srbiji. Vakcinacija ovih životinja obavlja se iz vazduha (avionima ili helikopterima) uz pomoć specijalne opreme koja izbacuje vakcinu jednu po jednu u obliku tvrdog keksa (kao mamac) koji je privlačnog mirisa i ukusa za lisice i sadrži kapsulu vakcine koju lisica nanjuši i unese gutanjem.
Direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija u Srbiji, Aleksandar Seničić, istakao je kako trenutno nema informaciju na je na turističkom brodu "Sea Story" koji je danas ranije potonuo u Egiptu, bilo državljana Srbije.
Neodgovornost i nepoštovanje zajedničkog, javnog prostora zahvaljujući snimcima postupaka naših sugrađana koji su postavljeni na društvene mreže, nažalost, sve češće dolaze u žižu javnosti. Sada su interesovanje korisnika mreža probudila dva mladića, ali iz totalno suprotnog razloga - malog, ali značajnog gesta zbog kojeg o njima ovih dana svi pričaju.
Jedan suprug je izazvao pravi rat među korisnicima društvene mreže "X" samo zato što se pohvatio tortom koju je njegova žena napravila ćerki za rođendan.
Završeno je suđenje Urošu Blažiću (21), okrivljenom za masovno ubistvo u selima Dubona i Malo Orašje, u zgradi Specijalnog suda u Beogradu i to iznošenjem završnih reči.
Uroš Blažić (21) pominjao je jutros na suđenju u Specijalnom sudu i Kostu K., dečaka ubicu i to nakon pitanja punomoćnika oštećenih, advokata Nebojše Perovića.
Kada je Radna grupa preuzela Partizan, jedno ime sa spiska novih čelnika kluba je bilo iznenađujuće. Milka Forcan je preuzela na sebe ogroman deo posla kako bi pomogla crno-belima da se finansijski oporave, a kako je rekla na gostovanju na televiziji "Prva", stara uprava sabotira njihov rad.
Danilo Lazović, rođen na današnji dan 1951. godine, često je u serijama i filmovima glumio kafanske tipove, ali u stvarnosti nije voleo kafanu. Svoje četvoro dece je iz centra preselio na periferiju Beograda da bi odrastali u prirodi.
Kiseli kupus je najbitniji deo zimnice tokom sezone i zimska salata na svakom stolu srpskog domaćinstva. Recept po kome su ga pripremali naši stari, originalan je i najbolji kako bi vam kiseli kupus bio savršeno ukiseljen.
Natalija Mitorvić postala je poznata po čuvenoj izjavi "Bože Betra" kada je izgovorila legendarnu rečenicu koja je vinula u zvezde. Godinama se ništa ne znao o njoj, a sada je na društvenim mrežama osvanuo video snimak kako ona izgleda danas.
Pobednica "Zadruge 3" Iva Grgurić u ekskluzivnom razgovoru za Informer otkrila je detalje prevare koja se dogovorila pre nekoliko godina, kada je želela da pokrene sopstveni biznis i sebi otvori luksuzan frizersko-kozmetički salon u Beogradu.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.