KONAČNO DOBRA VEST! Korona ne napada jedan organ i to bi sada moglo da bude presudno!
Podeli vest
Koronavirus ipak ne inficira ljudske moždane ćelije, saopšteno je u magazinu Cell posle istraživanja tima naučnika iz Belgije i Nemačke. Ovo istraživanje daje novu nadu da šteta koju Sars-CoV-2 virus ipak nije "dubinska", i da su potencijalne dugoročne posledice lakše nego što se strahovalo.
Nova studija je došla do rezultata koji su različiti od nekih ranijih, gde se tvrdilo da virus inficira neurone u membrani koja se graniči sa gornjom nosnom šupljinom, prenosi Gardijan.
Zaraza korona virusa bukti u zemljama regiona, najsloženija situacija je i dalje u Rumuniji sa gotovo 9.000 novozaraženih i 489 preminulih osoba, Hrvatska je u jednom danu imala preko 6.300 pozitivnih na korona virus, što je najviše od početka pandemije
04.11.2021
16:40
Membrana, poznata kao olfaktorna mukozna membrana, je mesto na kojem se virus prvo zadržava kad ga udahnemo. U njoj se nalaze olfaktorni senzorni neuroni, koji su odgovorni za podsticanje osećaja mirisa. Oni su usko vezani sa pomoćnim, takozvanim sustentakularnim ćelijama. U ovom istraživanju naučnici su otkrili da virus inficira ove sustentakularne ćelije, ali ne i neurone.
- Ovo je kritična razlika - rekao je autor studije Peter Momberts, direktor Odseka za neurogenetiku Instituta Maks Plank u Frankfurtu.
- Kad verujete da olfaktorni neuroni mogu da budu inficirani, kratak je put u olfaktorne sijalice, a onda ste već u mozgu.
"Olfaktorna sijalica", u prednjem delu mozga, je mesto gde se prvo obrađuju podaci iz neurona koji se tiču mirisa. Ako virus prodre u ovu strukturu, mogao bi teoretski da se proširi i u dublje regione mozga, u kojima bi mogao da izazove trajnu štetu, pogotovo imajući u vidu činjenicu da se većina neurona ne regeneriše ako se uništi.
Ali dobre vesti su da, pošto virus izgleda napada samo pomoćne ćelije, ovakve dugoročne štete ipak neće biti. Na ovaj način je objašnjena i olfaktorna disfunkcija koja se javlja kod oko polovine pacijenata sa kovid-19. U oko 10 odsto slučajeva, gubitak mirisa je dugotrajan, možda čak i permanentan.
Momberts kaže da bi ovo mogao da bude rezultat razgrađivanja pomoćnih ćelija neurona, čak i u slučaju da sami neuroni nisu inficirani. Mogu zbog ovoga funkcionisati smanjenim kapacitetom, ili uopšte ne funkcionisati, dok se pomoćne ćelije ne regenerišu.
Naučnici nisu istraživali druge neurološke simptome kovida, kao što su zamor ili "moždana magla", koji su karakteristični za "produženi kovid". Niko ne dovodi u pitanje tezu da virus utiče na centralni nervni sistem: debata je samo oko toga da li su ovi efekti prisutni zbog toga što virus napada i neurone ili samo neki indirektni mehanizam.
Rezultati ovog istraživanja će verovatno biti osporavani, zbog poteškoća izučavanja događaja na molekularnom nivou u trenucima posle infekcije. Ranije studije su rađenje na životinjama, na klasterima nervnih stem ćelija odgojenih u epruveti i na tkivu preminulih kovid pacijenata. Trenutna studija je najveća do danas koja se radila na kovid pacijentima, i primenjena je nova tehnika ispitivanja ovih ranih događaja.
Laura van Gerven, neurorihurg na Katoličkom Univerzitetu u Leuvenu u Belgiji, inače autorka istraživanja, primenila je jednu vrstu operacije baze lobanje kako bi uzela tkivo olfaktorne membrane i sijalice kovid-19 pacijenata posle sat vremena od njihove smrti. Kod 30 pacijenata, utvrđeno je da se virus još uvek razmnožava, što znači da su pacijenti umrli u akutnoj, zaraznoj fazi bolesti.
- Ovo je bez dileme najtemeljnije ispitivanje ljudskog olfaktornog tkiva posle smrti - rekao je Stjuart Fajerstajn, neurobiolog sa Kolumbija Univerziteta u Njujorku.
Ali on je rekao da rezultati ne pokazuju mnogo novih stvari, kad je reč o tome na koji način kovid-19 izaziva olfaktornu disfunkciju.
- Oni ne pokazuju bilo kakvu štetu na olfaktornim nervima, ili njihovo proređenje, ili da su ovi nervi u blizini inficiranih pomoćnih ćelija na bilo koji način različiti u odnosu na nerve koji nisu u blizini inficiranih pomoćnih ćelija - rekao je.
Debi van Riel, virusolog sa Univerziteta Erazmus u Roterdamu, takođe je pohvalila rigoroznost ispitivanja, ali je rekla da je tvrdnja autora da Sars-CoV-2 ne inficira neurone "prilično smela". Kod samo 6 od 30 pacijenata virus je pronađen u samoj olfaktornoj mukozi. "Sve u svemu, brojke su premale da bi se došlo do bilo kakvih jakih zaključaka", rekla je.
Ali čak i da ova studija nije poslednja reč o efektima kovida na mozak, ona indicira da nisu istiniti ni početni, pesimistički izveštaji. Ako su njeni zaključci tačni, oni koji osećaju simptome gubitka čula mirisa mogu biti sigurni da im virus nije uticao na mozak, i da će buduće terapije koje će targetirati njihove sustenkularne ćelije popraviti ili izlečiti njihovo stanje.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Zaraza korona virusa bukti u zemljama regiona, najsloženija situacija je i dalje u Rumuniji sa gotovo 9.000 novozaraženih i 489 preminulih osoba, Hrvatska je u jednom danu imala preko 6.300 pozitivnih na korona virus, što je najviše od početka pandemije
Eksplozija se 24. novembra dogodila u blizini vojne jedinice u predgrađu Čugujeva, u oblasti Harkov, gde su NATO instruktori obučavali pripadnike Oružanih snaga Ukrajine (OSU), a na lice mesta hitno su se uputila vozila hitne pomoći.
Poslanici Skupštine Srbije započeli su danas raspravu o Predlogu budžeta za 2025. godinu i pratećim zakonima, a na dnevnom redu sednice je, pored predloga budžeta za narednu godinu, oko 50 tačaka.
Opozicionar Goran Ješić iako je tek izašao iz pritvora zbog nasilnog ponašanja i napada na policajca, omah je uputio stravične pretnje putem antisrpskih medija koji posluju u Beogradu kao što je Nova S.
O najnovijim dešavanjima u Rusiji i Ukrajini za našu televiziju govorili su Tomo Kovač, bivši ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske i Pukovnik Veselin Šljivančanin.
Gosti Info jutra advokat Zora Dobričanin i analitičar Saša Borojević, govorili su o tome kako kompanija SBB u vlasništvu Dragana Šolaka krije IP adrese osoba sa kojima je maloletni ubica Kosta K. komunicirao.
Profesor dr Mina Zirojević sa Instituta za uporedno pravo i stručnjak za izborne kampanje Milan Stevanović Piksel bili su gosti Informerovog "Otvorenog studija". Govorili su o protestima u centru Beograda, kao i o globalnoj bezbednosti.
Jedan Srbin našao se u teškoj situaciji nakon 12 godina braka, kada se tokom razvoda suočio s mogućnošću da ostane bez krova nad glavom, uprkos tome što je, kako tvrdi, uložio značajna sredstva u zajednički dom.
Antibiotici i antimikrobni lekovi postaju nedelotvorni jer zbog prevelike i pogrešne upotrebe bakterije razvijaju otpornost na njih, upozorava Svetska zdravstvena organizacija (SZO) povodom Svetske nedelje svesti o antimikrobnoj rezistenciji.
Pančevac Luka Alerić podelio je na svojim društvenim mrežama video u kojem je pokazao kako je, tokom kišnih i snežnih dana u centru svog grada postavio besplatne kišobrane i time pomogao svojim sugrađanima, posebno mladima koji nisu bili opremljeni za novonastale vremenske uslove.
Profesionalno udruženje novinara Srbije osudilo je još jedan napad vandala na novinarsku ekipu, koji se dogodio danas tokom nasilnog protesta opozicije u Novom Sadu.
Suđenje Urošu Blažiću (21), okrivljenom za masovno ubistvo u selima Dubona i Malo Orašje, nastavlja se danas u zgradi Specijalnog suda u Beogradu i to iznošenjem završnih reči!
Alija Balijagić (65) koji je uhapšen u četvrtak u selu Pribojska Goleš zbog ubistva brata i sestre Milenke i Jovana Madžgalja, ima sina iz vanbračne veze i nikada nije služio vojsku, pokazuju podaci iz njegove biografije.
Žena čiji identitet nije objavljen teško je povređena u subotu u Rakovici kada ju je na pešačkom prelazu udario automobil, a zatim preko nje prešlo drugo vozilo!
Ninela Radičević, majka Ane Božović, devojčice koja je ubijena u OŠ "Vladislav Ribnikar", oglasila se na svom Fejsbuk profilu i objavila kako se oseća nakon ćerkine smrti.
Pripadnici škaljarskog klana i danske kriminalne grupe "Loyal To Familia" odgovorni su za ubistvo dvojice navodnih pripadnika kavačkog klana Petra Lipovine (41) i Žarka Pejakovića (25).
Boriša Simanić se vratio u repRezentaciju Srbije nakon što je ostao bez bubrega na Svetskom prvenstvu u Minili, a njegov stric Mladen se prisetio najtežih momenata.
Košarkaška reprezentacija Srbije savladala je selekciju Danske (98:51), plasira se na Evropsko prvenstvo 2025. godine, a poznato je i kada će saznati rivale.
Mnogo sam srećan što se Boriša vratio košarci i reprezentaciji Srbije, mi smo kao porodica, poručio je Nikola Jović! Fantastični krilni centar proveo je samo pet minuta na parketu u pobedi njegovog Majamija nad Dalasom 123:118, a izjavom nakon meča je ponovo pokazao koliko zajedništvo vlada u redovima "orlova".
Mirjana Joković rođena na današnji dan 1967. godine, još kao šesnaestogodišnja tinejdžerka pojavila se u seriji "Kamiondžije opet voze", gde je igrala unuku legendarnom Jaretu kojeg je glumio Miodrag Petrović Čkalja.
Adriana Lima šokirala je fanove dramatičnim promenama na licu u poslednjih nekoliko nedelja, a svi se pitaju šta je uzrok ovoj transformaciji jer u jednom momentu izgleda drastično mršavo dok je u drugom njeno lice punijeg izgleda.
Počela je sezona Strelca, a žene rođene u ovom znaku izuzetno su energične, avanturisti spremne za nova iskustva. Mnoge poznate dame su u ovom znaku i veoma uspešne na poljima svojih karijera.
Pluton, planeta transformacije, već je ušao u Vodoliju (20. novembar) i doneo nagoveštaj da će 2025. godina biti velika prekretnica za čovečanstvo. Godina koja dolazi donosi velike promene, jer će Saturn i Neptun zgraziti u Ovna, a Uran u Blizance, što će usloviti sudbinske događaje i jedan veliki reset.
Manekenka i TV zvezda Džesika Alves pohvalila se svojim seksi telom tokom pikantnog fotografisanja, na kome su njene natečene obline bile u krupnom kadru.
Sara Džesika Parker nedavno je posetila Filmski festival u Torinu, ali ovaj put nije bila u centru pažnje kao glavna zvezda, već kao podrška svom suprugu, glumcu Metjuhu Broderiku.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.