Propast Ukrajinske kontraofanzive kao i strategije za dalji tok rata, tokom zimskog i jesenjeg perioda komentarisali su gosti Info jutra, general u penziji profesor doktor Vinko Pandurević i Marko Matić iz Centra za odgovorne medije.
General u penziji profesor doktor Vinko Pandurević, naveo je kako nove vremenske prilike mogu uticati na tok rata i da je jedini ukrajinski uspeh, to što je sprečila dalji prodor ruske vojske.
- Često se ističe važnost uspeh potencijalne kontraofanzive, međutim nove vremenske prilike mogu uticati na pokretanje tehnike, zato se govori da se ova ofanziva bliži kraju jer je postigla male rezultate, jedini uspeh ukrajinske vojske je što su zaustavili dalji prodor Rusije ali nisu uspeli da povrate izgubljene teritorije. Rusi i Ukrajinici su dva slična naroda kad je u pitanju ratni moral i očuvanje svoje zemlje, međutim ruska strana prednjači u tehničkom i finansijskom smislu - rekao je Pandurević
Foto: Zoran Sinko
Vinko Pandurević
Pandurević je dodao kako će se Zapadna pomoć Ukrajini, u vidu naoružanja nastaviti jer SAD još uvek vidi Rusiju kao glavnog neprijatelja.
- Zelenski je rekao da će izgubiti rat ako Zapad prestane da im šalje pomoć, pošto SAD vidi Rusiju kao neprijatelja postoji mogućnost da će se pomoć nataviti. Rusija gađa infrastrukturu i vojna postrojenja dok Ukrajinci to rade nasumično i time izaziva mnogo civilnog stradanja - rekao je Pandurević.
Foto: Zoran Sinko
Marko Matić i Vinko Pandurević
Marko Matić iz Centra za odgovorne medije, istakao je da se borba trenutno odvija artiljerijom i dronovima i da je uspeh ukrajinske kontraofanzive nerealan.
- Od prve polovine novembra biće problem pokretanje tehnike i logistike, zbog toga što će doći do zamrzavanja tla. Ukrajina je postigla uspeh što je uspela toliko dugo da odoli Rusiji, ali projekcije da će biti nekog uspeha kontraofanzive, su nerealne. Trenutno se bore pozicione borbe artiljerijom i dronovima, ali teško da će tokom zime biti nekih ozbiljnih operacija. Ruski avioni ne prelaze liniju fronta jer im tamo nije bezbedno zbog odbrambenih sistema koje je NATO poslao. Rusija mora sad da radi na jačanju dronova kako bi mogli da pariraju Zapadnim dronovima - rekao je Matić.
Tenkovi "abrams" koje Kijev očekuje, neće dugo ostati čitavi na frontu, rekao je Kiril Budanov, načelnik Glavne obaveštajne uprave ukrajinskog Ministarstva odbrane, u intervjuu za portal War Zone.
Privremena zabrana uvoza ukrajinskih žitarica, posebno pšenice, kukuruza, suncokreta i uljane repice - koja se odnosila na zemlje EU koje se nalaze pored Ukrajine - Poljsku, Mađarsku, Slovačku, Rumuniju i Bugarsku, istekla je 15. septembra, ali su prve tri zemlje izdale sopstvene zabrane uvoza ukrajinskog žita i druge robe.
Premijer Poljske Mateuš Moravjecki izjavo je da želi da kaže predsedniku Ukrajine Volodimiru Zelenskom da nikada više ne vređa Poljake kao što je to učinio nedavno tokom svog govora u Ujedinjenim nacijama.
Nova generacija ukrajinskih dronova srednjeg dometa udara po ruskim logističkim pravcima ka jugu i Krimu, gađajući mostove, vozove, cisterne, kamione sa gorivom i druge ciljeve bez kojih ruske snage ne mogu da održe tempo na južnom frontu.
Predsednik Belorusije Aleksandar Lukašenko našao se pred najtežim izborom od početka rata: da nastavi punu savezničku saradnju sa Moskvom i rizikuje ukrajinske udare po beloruskoj infrastrukturi, ili da se politički distancira od Rusije kako bi zaštitio sopstvenu teritoriju.
Moskva je tokom noći ponovo bila meta napada dronovima, a ruska protivvazdušna odbrana je do 4.39 uništila 58 bespilotnih letelica koje su, prema tvrdnjama gradonačelnika Sergeja Sobjanjina, letele ka ruskoj prestonici.
Ukrajinski dronovi probili su se duboko ka moskovskom pravcu i tokom noći pogodili stambeni sektor Tulske oblasti, gde su poginule tri osobe, dok su još tri ranjene, među njima i dete od godinu dana, saopštio je gubernator Dmitrij Miljajev.
Ukrajinski dronovi izveli su tokom noći napade na više ruskih regiona, a najteže posledice prijavljene su u Orjolu, gde je bespilotna letelica pogodila stambenu višespratnicu, kao i u Novomoskovsku, gde su ostaci oborenih dronova pali na teritoriju industrijskog preduzeća.
Ukrajina će što pre morati da adaptira protvivazdušnu odbranu zbog novog ruskog jurišnog drona Geran-5, dizajniranog sa aerodinamičnom konfiguracijom krstareće rakete.
Rusija namerava da objavi adrese pogona u Kanadi za koje tvrdi da učestvuju u proizvodnji dronova za Ukrajinu, poručila je portparolka Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova.
Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski upozorio je da Kijev ubrzano podiže svoje kapacitete za udare duboko unutar ruske teritorije, kako bi Moskva osetila iste posledice koje trpe ukrajinski gradovi.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Tenkovi "abrams" koje Kijev očekuje, neće dugo ostati čitavi na frontu, rekao je Kiril Budanov, načelnik Glavne obaveštajne uprave ukrajinskog Ministarstva odbrane, u intervjuu za portal War Zone.
Serija snažnih eksplozija odjeknula je u centralnom delu Kijeva tokom novog ruskog raketnog udara, dok su se na meti našli centri odlučivanja i vojna infrastruktura Oružanih snaga Ukrajine, navode ruski vojni i monitoring izvori.
Čuveni profesor na Filozofskom fakultetu u Beogradu, Čedomir Antić, sasuo je blokaderima istinu u lice tokom, otkrio ključni detalj o lustraciji kojom oni prete, pa spomenuo Hrvatsku i Sloveniju.
Dok se građani Srbije u miru i slozi okupljaju u srcu Beograda kako bi podržali politiku koju vodi predsednik Srbije Aleksandar Vučić i poslali poruku zajedništva, druga, blokaderska strana Srbije pokazuje koliko je obolela u mržnji.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić govorio je juče na skupu "Srbija jedna porodica", na platou ispred Doma Narodne Skupštine i tom prilikom govorio o nekoliko ključnih tačaka vezanih za njega i Srbiju.
Blokaderski siledžija i bivši košarkaš Vladimir Štimac ponovo je napravio dvorsku ludu od sebe nakon što je pokušao da umanji masovnost skupa Srpske napredne stranke u Beogradu.
Predsednik Samostalne demokratske srpske stranke Milorad Pupovac, u želji da se domogne fotelje po svaku cenu, ponudio se HDZ-u da sa svojom strankom zameni ustaški Domovinski pokret (DP)
Srpkinja je tokom letovanja u Kalitei doživela strašnu neprijatnost, kada je grupa tinejdžera tokom noći upala u dvorište smeštaja, a jedan od njih izvršio je veliku nuždu u bazenu.
Grupacija "Stelantis" najavila je povratak malih gradskih električnih automobila na tržište, a najveću pažnju privukla je nova "fiat panda", koja će se proizvoditi u Italiji. Početna cena iznosiće oko 15.000 evra.
Novootvorenom deonicom Moravskog koridora, od Čačka do Kraljeva, od zvaničnog puštanja u saobraćaj, pa do 16:00 sati, prošlo je 7.960 vozila, saopštilo je danas preduzeće "Putevi Srbije".
Za manje od dve godine, prosečna plata u Srbiji će iznositi 1.400 evra, a prosečna penzija 650 evra, rekao je predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić.
Noćas oko 00.50 časova u Guči, u Ulici Prvomajska 9, iz hladnjače je procurio amonijak, a MUP je odmah aktivirao sistem za hitno obaveštavanje građana.
Noćas oko 00.50 časova u Guči, u Ulici Prvomajska 9, iz hladnjače je procurio amonijak, a Sektor za vanredne situacije uputio je preporuke svim stanovnicima u zahvaćenom području da odmah zatvore prozore, isključe sve sisteme ventilacije i klima-uređaje, kao i da ako ne moraju napuštaju svoje domove.
Srbija nije prvi put uzdrmana curenjem amonijaka, a hronologija nesreća pokazuje jeziv obrazac: eksplozije u fabrikama, iskliznuća cisterni i smrtni ishodi.
U noći između subote i nedelje, u 00.50 časova, iz hladnjače u Ulici Prvomajska 9 u Guči iscurio je amonijak, a MUP Srbije odmah aktivirao sistem za hitno obaveštavanje građana.
Bacanje eksplozivnih naprava na ugostiteljske objekte i porodične kuće ponovo je skrenulo pažnju javnosti. Iako nema povređenih, ova dešavanju otvaraju pitanja motiva zločina. Jedan od njih, desio se u petak kada su na dva lokala u Smederevu bačene bombe.
SAD su izvele nove udare po iranskim skladištima raketa i bespilotnih letelica, kao i po obalskim radarskim instalacijama, nakon što je predsednik SAD Donald Tramp optužio Teheran da je ponovo prekršio sporazum o prekidu vatre.
Ruski ratni reporter Aleksandar Sladkov ocenio je da najnovije poruke Moskve o spremnosti za pregovore sa Kijevom mogu da znače pripremu nekog novog sporazuma, koji bi Rusiji i Ukrajini doneo pauzu od dve do tri godine, ali ne i trajno rešenje sukoba.
Rusija i Indonezija sve brže razvijaju ekonomske mehanizme koji zaobilaze tradicionalne finansijske kanale pod dominacijom dolara, a ruski mediji taj proces predstavljaju kao novi udar na zapadni finansijski sistem i odgovor Moskve na dugogodišnje sankcije.
Slavni glumac i reditelj Radoš Bajić odlučio je da svoj godišnji odmor provede u Srbiji, tačnije u svom voljenom zavičaju, selu Medveđa kraj Trstenika.
Zaboravite na klasičnu "misionarsku" rutinu od dva minuta, donosimo vam 3 brutalne poze koje garantuju eksploziju u spavaćoj sobi i teraju žene na vrištanje.
Visoke temperature mogu da pokvare i najbolje našminkano lice. Ipak, uz nekoliko jednostavnih trikova moguće je da šminka ostane sveža i postojana tokom celog dana.
Nemačka influenserka Eda Elisa našla se u neprijatnoj situaciji na aerodromu kada joj je, neposredno pred let, rečeno da ne može da uđe u avion zbog odeće koju je nosila.
Tokom jula, Bikove, Vodolije i Jarčeve očekuju povoljne okolnosti koje bi mogle da im donesu dodatne prihode, reše dugove i otvore vrata novim poslovnim prilikama.
Bivša rijaliti učesnica i reperka Dia Kostić, otkrika je da je pevač Era Ojdanić svojevremeno hteo da joj kupi nekretninu u rodnom kraju, Vrnjačkoj Banji.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.