Tesla: genije i čudak! Saznajte sve o životu najvećeg naučnika na svetu! (VIDEO)
Podeli vest
Kako je jedan čovek došao na ovaj svet i omogućio nam da uradimo mnoge stvari? Mnogi ga smatraju najvećim naučnikom svih vremena. Večeras u emisiji "Pre večere" govorimo o velikom fizičaru Nikoli Tesli!
Gosti emisije su teslijanac Goran Marjanović, član UO Tesline fondacije u Srbiji Predrag Karasović, a putem vajber poziva javio nam se novinar Dejan Jelača.
Plata naučnog savetnika ubuduće bi trebalo da iznosi 151.200 dinara, plata višeg naučnog saradnika bila bi 126.200, zarada naučnog saradnika 107.000 dinara, dok bi plata za istraživača saradnika trebalo da bude 90.400 dinara.
Smatralo se da je najbliža crna rupa od Zemlje udaljena 1.560 svetlosnih godina, ali nova studija pokazuje da bi mogla biti udaljena "samo" 150 svetlosnih godina.
27.09.2023
10:30
Teslijanac Goran Marjanović rekao je da je Tesla najveći intuitivni genije ove civilizacije. On je ostavio dugačak spisak nasleđa ovom svetu. Ovaj naučnik ima ogroman broj patenata iz raznih oblasti.
Ministarstvo za javna ulaganja raspisalo je tender za izgradnju Naučno–tehnoloških parkova u Kruševcu, Nišu i Čačku.
25.09.2023
09:30
Goran Marjanović
-Ja se bavim teorijkom fizikom. Počeo sam intenzivnije da izučavam Teslu u svom radu. On nije nailazio na razumevanje svojih savremenika. Ipak, posle dvadeset godina izučavanja njegovog rada dolazim do zaključka da je bio u potpunosti u pravu za sve što je rekao. On je napravio mnoga otkrića i pre nego što je otišao u Ameriku. Tesla je imao neke ideje koje su bile u suprotnosti sa Edisonovim. Naizmenična struja je postojala i pre Teslinog dolaska u Ameriku. Ipak, ta naizmenična struja nije se mogla koristiti ni za šta drugo osim za rasvetu. Širu primenu pronašla je zahvaljujući Teslinim pronalascima- ispričao je Marjanović.
Predrag Karasović, član UO Tesline naučne fondacije u Srbiji rekao je da su glavni Teslini pronalasci uveli svet u 21. vek. Jedan deo tih pronalazaka prepisivan je drugim naučnicima, pa je tek kasnije otkrivena istina.
Foto: Foto: Miloš Rafailović
Predrag Karasović
-Nikola Lončar je osnovao našu fondaciju u Filadelfiji. Samo tri godine kasnije otvorena je i u Srbiji. Naša zajednička ideja je u tome da sve što se radi u vezi sa Teslom treba da se radi u Beogradu, pa da se odatle širi po svetu. Na zapadu se i dan danas više ceni doprinos Edisona nego Tesle, iako je to nemerljivo. Mnogi naučnici dolaze u Beograd kako bi otkrili što više o Tesli. U našem timu imamo muzičare i slikare koji komponuju i slikaju neke vizije vezane za Teslu- ispričao je Krasović.
Novinar Dejan Jelača javio u se u emisiju putem vajber uključenja iz Njujorka i ispričao je kako Amerikanci doživljavaju Nikolu Teslu.
-Nikola Tesla je večita inspiracija. Javnost je i dalje zainteresovana i za njegov naučni rad i za privatni život. Razlog za to je bio u tome što je bio toliko drugačiji i jedinstven. U to vreme biti takav i raditi takve stvari, a s druge strane intrigirati, bilo je zaista fascinantno. Sve čega se dotaknemo u svekodnevnom životu je Tesla. Nema stvari u kojoj ovaj genije nije umešao svoje prste. Amerikanci su prepoznali veliki talenat i data mu je velika šansa ovde u Americi- podelio je sa nama Dejan Jelača.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Plata naučnog savetnika ubuduće bi trebalo da iznosi 151.200 dinara, plata višeg naučnog saradnika bila bi 126.200, zarada naučnog saradnika 107.000 dinara, dok bi plata za istraživača saradnika trebalo da bude 90.400 dinara.
Nakon što je izbegla skupštinski odbor za pravosuđe koji je ocenjivao njen petogodišnji rad, Vrhovna javna tužiteljka, Zagorka Dolovac je sutradan spremno otputovala u Hag.
Promenu strategije nacionalne bezbednosti administracije američkog predsednika Donalda Trampa, koja više ne naziva Rusiju "direktnom pretnjom" i čak poziva na saradnju sa Moskvom u oblasti strateške stabilnosti, Kremlj smatra pozitivnim korakom, izjavio je danas portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
Policijska uprava za grad Beograd saopštava da su 5. decembra, u Beogradu, od 11.50 do 12.08 časova uspostavljene neprijavljene blokade na 18 lokacija, od čega je na 17 lokacija bio blokiran saobraćaj.
Milivoj Bešlin, blokader koji tvrdi da su Srbi genocidni, prestavio je Vojvodinu kao nezavisnu državu, a potom predsednika Srbije Alekdandra Vučića uporedio sa Adolfom Hitlerom.
Tajkun Dragan Đilas, politička luzer, posle tačno sedam dana od izbornog debakla na lokalnim izborima u Mionici na kojima je njegova SSP osvojila 1,4 odsto, konačno se oglasio o ovom temi.
U susret novogodišnjim i božićnim praznicima većina Srba uveliko planira svoje zimovanje, a sudeći po popunjenim kapacitetima u našoj državi, čini se da najpre biraju domaće planine.
U Srbiji danas oblačno i hladno, mestimično sa kišom, na visokim planinama kratkotrajno i sa slabim snegom, i s najnižom temperaturom od tri do šest, a najvišom od sedam do 10 stepeni.
Policija u Beogradu, sinoć je uhapsila Vladimira Ulamu (32) i Igora Tomaševića (28), za kojima su bile raspisane međunarodne poternice NCB Interpola Podgorica.
Jelena J. (22) sa Zlatibora preminula je juče u 10.40 časova u Beogradu, nakon što se mesec dana borila za život, posle naizgled rutinske operacije vađenja umnjaka u jednoj stomatološkoj klinici u Užicu.
Sinoć oko 21 čas u poznatom restoranu na Novom Beogradu upucan je navijač Partizana N.K. (30) dok je sedeo za stolom sa bivšim vođom navijačke grupe "Zabranjeni" Nenadom Alajbegovićem Alibegom.
Policijski službenici Regionalnog centra granične policije "Centar" su na graničnom prelazu Aerodrom Podgorica, prilikom pokušaja izlaska iz Crne Gore, kontrolisali rusku državljanku M.S. (57).
Glavnokomandujući ukrajinske vojske, general Oleksandr Sirski, poručio je za Skaj njuz da je predaja ukrajinske teritorije neprihvatljiva i da se Ukrajina upravo zato bori.
Kineski vojni avioni su u subotu usmerili radar na borbene avione japanskih Snaga za samoodbranu (SDF) jugoistočno od glavnog ostrva Okinave, izjavio je danas japanski ministar odbrane Šindžiro Koizumi.
Promenu strategije nacionalne bezbednosti administracije američkog predsednika Donalda Trampa, koja više ne naziva Rusiju "direktnom pretnjom" i čak poziva na saradnju sa Moskvom u oblasti strateške stabilnosti, Kremlj smatra pozitivnim korakom, izjavio je danas portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
Glumac Miodrag Radonjić kaže da je tokom devedesetih godina kada je na prostorima bivše Jugoslavije buktao rat bio dete i da mladi kroz seriju "Tvrđava" treba da shvate da život može da se okrene preko noći.
Književnik Radivoj Raša Popov je pre 11 godina doživeo veliku neprijatnost kada su ga napala dvojica maloletnika koji su mu oteli novac, a onda pokušali i da provale u njegov stan.
Na svom Instagram profilu, popularni lekar i nutricionista dr Poma nedavno je objavio listu ulja za koja smatra da su najzdravijim izborima u ishrani. Istakao je tri namirnice: goveđi loj, ulje oraha makadamije i kokosovo ulje.
Nikolina Kovačević, koja je pre tranzicije bila poznata kao Njegoš, otvoreno govori o tome koliko je pogađaju negativni komentari upućeni trans osobama.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar