Skandalozno: NASA udarila na Kineze - Lupili im rampu
Američka svemirska agencija NASA odlučila je da zabrani kineskim državljanima da rade na njenim svemirskim programima.
14.09.2025
16:05
Shutterstock
Nauka
Venera je sigurno najgore mesto u Sunčevom sistemu. Omotač ugljen-dioksida guši planetu i izlaže njenu površinu pritisku koji bi drobio lobanje. Sumporna kiselina pada sa bolesno žutog neba, ali nikad ne stiže do tla prekrivenog lavom. Ova planeta je toliko vrela (ova temperatura topi i olovo) da kiša isparava dok pada.
Ekstremna negostoljubivost planete jedna je od misterija u nauci. Venera i Zemlja nastale su u isto vreme, od istih geoloških gradivnih blokova i gotovo u istom delu Sunčevog sistema. Čak su i skoro iste veličine, piše Quanta Magazine. Pa zašto je Venera pakao, a Zemlja raj?
U naučnoj zajednici često se čuje da je Venera samo nekoliko koraka ispred, da predstavlja krajnje stanje svih velikih stenovitih planeta, uključujući i Zemlju. Hipoteza je da ove planete na kraju izgube sposobnost da skladište gasove staklene bašte, koji zagrevaju planetu, u svojoj geološkoj unutrašnjosti. Kada se ti gasovi nakupe u atmosferi, svet ulazi u stanje nekontrolisanog efekta staklene bašt, pa se dobije proključala klima Venere.
- Godinama smo slušali kako je Venera samo uvid u budućnost Zemlje - rekao je Stiven Kejn, planetarni astrofizičar sa Univerziteta Kalifornije u Riversajdu.
Foto: Shutterstock
Ali da li je ta dugo prihvaćena pretpostavka tačna?
Da li će za stotine miliona ili milijardi godina klima na Zemlji doživeti sudbinu Venere, prelazeći iz umerenog sveta u katastrofalni staklenik? Kejn i njegove kolege pokušavaju to da saznaju. Veneru i Zemlju često nazivaju bliznakinjama, pri čemu je, navodi se, Venera zla bliznakinja.
U projektu „Ponovno spajanje blizanaca“ (Reuniting Twins), naučnici su razvili digitalni model Zemlje koji kombinuje solarnu fiziku, vulkanologiju, tektoniku ploča i klimatologiju. Dovodili su svoj model Zemlje do krajnjih granica, isprobavajući svaki mogući način da ga slome i pretvore u Veneru.
Osim što istražuje šta je pošlo toliko naopako na drugoj planeti od Sunca, ovaj rad se bavi i pitanjem koje nam je bliže, rekao je Pol Bern, planetarni naučnik sa Univerziteta Vašington u Sent Luisu, koji nije bio direktno uključen u projekat: „Koliko dugo će Zemlja biti pogodna za život?“
Kako se navodi, predviđanje budućnosti Zemlje zahteva razumevanje prošlosti Venere. Davno, Venera možda nije bila previše različita od današnje Zemlje. Istraživanja svemirskih letelica i posmatranja teleskopom otkrila su postojanje retkog, teškog oblika vode u atmosferi Venere - jasan znak da je obična voda nekada bila obilna na planeti.
Foto: Shutterstock
Istraživači raspravljaju o tome kako je ta voda tamo postojala. Jedna mogućnost je da je voda na mladoj Veneri formirala paru koja se uzdizala iznad mora magme koje je prekrivalo površinu tek rođene planete. Ta vodena para, moćan gas staklene bašte, gurnula bi svet u stanje vrelog staklenika nedugo nakon njegovog rođenja. Alternativno, početno more magme na Veneri moglo se ohladiti i stvrdnuti u koru dovoljno brzo da tečna voda — možda čak i količina vode jednog okeana — teče preko nje. Ako je to tačno, šta se onda dogodilo sa svom tom vodom?
Kako se navodi, čak i ako Zemlja za 3,5 milijardi godina izgubi sposobnost za skladištenje ugljenika, nivo ugljen-dioksida u atmosferi biće od 0,1 do 0,8 bara. Čak i u najboljem slučaju, površina Zemlje biće vrelija od 100 stepeni.
- Temperature će postati previsoke za postojanje tečnosti. Sve će da ispari. Ništa na površini Zemlje ne bi preživelo. Ipak, Zemlja neće biti ni blizu kao Venera danas. Bila bi to Venera lajt – rekao je Kejn.
Doktorantkinja Madelin Ker sa Univerziteta Kalifornije u San Dijegu napravila je modele sa misterioznim karakteristikama površien Venere, ali su ona i njen savetnik Dejv Stegman shvatili da ta simulacija ne može da odgovori na centralno pitanje: šta se dešava sa omotačem Venere? Studija je objavljena u Proceedengs of National Academy of Sciences.
- Volim Veneru. Ona je Zemljina zla bliznakinja. Dve planete su slične veličine, ali su razlike ogromne. Na površini Venere pritisak je kao na dubini okeana od jednog kilometra. I toliko je vrela da topi i olovo – rekla je ona za Deixis Magazine.
Foto: Shutterstock
Površina Venere različita je i po tome što nema tektonske ploče, koje se na Zemlji sudaraju da formiraju planine i dozvoljavaju vrelini da pobegne kroz pukotine. Umesto toga, litosfera Venere, kora i spoljni omotač su čvrsta školjka, navodi se u saopštenju Univerziteta Kalifornije u San Dijegu.
Površina Venere je prekrivena okruglim, krunolikim tvorevinama poznatim kao korone. Ove manje-više okrugle tvorevine mogu izgledati kao terasasta brda izdignuta toplotnom energijom ili kao splasnuti suflei, urušeni usled hlađenja i skupljanja materijala ispod njih. U određenim oblastima, korone su i do deset puta veće od drugih.
- Na Veneri postoji obrazac koji nam nešto govori. Mislimo da je ono što smo pronašli ključ za rešavanje misterije porekla ovih korona – rekla je Kerova.
Američka svemirska agencija NASA odlučila je da zabrani kineskim državljanima da rade na njenim svemirskim programima.
14.09.2025
16:05
Administracija Donalda Trampa zaoštrava svemirsko nadmetanje sa Kinom
14.09.2025
00:05
Na samom rubu naše galaksije Mlečni put zabeležen je fascinantan "slavljenički vatromet" mlade zvezde u nastajanju.
13.09.2025
15:00
Asteroid veličine autobusa, prečnika 11 metara, prvi put je primećen pre nešto više od nedelju dana. U noći između srede i četvrtka proleteo je pored Zemlje, na rastojanju od oko 805.000 kilometara.
08.09.2025
12:30
125. 08. 2026. u 18:56
225. 08. 2026. u 18:56
125. 08. 2026. u 17:51
225. 08. 2026. u 17:51
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izrekla je opomenu lideru stranke Srbija-centar Zdravku Ponošu, pošto je on tokom obraćanja u parlamentu većinsku Srbiju nazvao stadom.
25.08.2026
17:51
Bloakder Zoran Đajić objavio je jezivu poruku na društvenim mrežama u kojoj je otvoreno zapretio policajcima i starešinama.
25.08.2026
16:31
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić očitala je lekciju blokaderskim nevladinim organizacijama.
25.08.2026
16:16
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić oštro je odgovorila na kritike opozicije povodom posledica požara i drugih elementarnih nepogoda, poručivši da se tragedije ne smeju koristiti za političke obračune.
25.08.2026
17:33
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić objavio je novi snimak na Instagramu.
25.08.2026
17:25
Voditeljka "Druge strane Exatlona" Tijana Jović objavila je prve fotografije sa Exatlon poligona.
25.08.2026
13:20
Reper Pavle Bošković poznatiji pod umetničkim imenom Gazda Paja biće takmičar druge sezone sportskog rijalitija Exatlon.
25.08.2026
11:32
Bivša takmičarka najgledanijeg sportskog rijalitija "Exatlon" Milica Ohman odgovarala je na brza pitanja i otkrila šta joj je ostalo u najlepšem sećanju iz takmičenja.
24.08.2026
20:55
Nova sezona Exatlona još nije ni počela, a već se uveliko spekuliše o poznatim imenima koja bi mogla da zamene muzičku scenu najtežim sportskim poligonima.
24.08.2026
15:38
Šampion Exatlona Marko Nikolić pred kamerama Informera prisetio se avantura iz prve sezone najvećeg sportskog rijalitija i otkrio šta mu je donela pobeda.
24.08.2026
11:08
Osnovni sud u Leskovcu odredio je meru zabrane prilaženja, sastajanja i komuniciranja osumnjičenom K. A. iz Leskovca, zbog sumnje da je 21. avgusta teško povredio sugrađanina J. B. i doveo njegov život u direktnu opasnost.
25.08.2026
18:40
Nakon tragedije u Kraljevu, rođaci porodice izražavaju bol zbog gubitka petogodišnje devojčice, dok se mlađa sestra oporavlja.
25.08.2026
17:26
Između mesta Vlajkovac i Uljma kod Vršca došlo je do teške saobraćajne nesreće.
25.08.2026
16:58
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova trenutno proveravaju navode i utvrđuju sve okolnosti nakon što je danas, oko 13 časova, starija ženska osoba prijavila da je napadnuta i silovana u ulazu stambene zgrade u Požeškoj ulici na Banovom brdu.
25.08.2026
16:41
Drugo dete povređeno u saobraćajnoj nesreći u Kraljevu, devojčica stara godinu dana, koja je u Univerzitetsku dečju kliniku Tiršova primljena sa povredama glave, stabilnog je opšteg stanja, bez neurološkog deficita, tako da je danas puštena na kućno lečenje, saopšteno je iz te zdravstvene ustanove.
25.08.2026
14:52
Direktor američke Centralne obaveštajne agencije (CIA) Džon Retklif stigao je u Moskvu američkim vojnim transportnim avionom "Boing C-17A Gloubmaster III", gde bi tokom dana trebalo da održi niz sastanaka.
25.08.2026
16:54
Rusija pokušava da logistički i ekonomski izoluje Odesku oblast udarima po pomorskim pravcima, mostovima i graničnim prelazima prema Moldaviji, ali nema dovoljno snaga za kopnenu operaciju u tom regionu, ocenio je ukrajinski vojno-politički analitičar Aleksandar Kovalenko iz grupe „Informacioni otpor“.
25.08.2026
16:33
Nemački lokalni političar Julijen Ferat iz Manhajma izazvao je novu buru svojim predlogom da se u zgradi gradske skupštine organizuje "politička svingerska žurka".
25.08.2026
16:04
Američki vojni transportni avion "Boing C-17 Gloubmaster III" sleteo je u utorak na moskovski aerodrom Vnukovo, a nekoliko sati kasnije u Moskvi je primećena kolona vozila sa diplomatskim registarskim tablicama.
25.08.2026
15:28
Novi dokumentarni film o stravičnim zločinima Džefrija Epstina pod nazivom "Epstinovi dosijei: Mreža zla" (Diabolical: The Epstein Files) stiže na HBO Max 3. septembra, nakon što je kompanija Warner Bros. Discovery zvanično obezbedila međunarodna distributivna prava za ovo ostvarenje.
25.08.2026
15:30
Voditeljka Marija Veljković kaže da će od predstojeće sezone biti deo kviza "Potera" i to kao urednik popularnog kviza.
25.08.2026
14:41
Ministarstvo kulture prenelo je 463.910.000 dinara za realizaciju projekta "Zaštita i prezentacija manastira Manasija" a ugovor su danas potpisali ministar kulture Nikola Selaković i iguman manastira protosinđel Pavle.
25.08.2026
14:21
Od "Na Drini ćuprije" do "Seoba", srpska književnost ima romane koji nisu samo priče već svedočanstva o vremenu, ljudima i sudbinama.
25.08.2026
13:47
Glumac Milan Lane Gutović je pred smrt provodio dosta vremena u zabačenom kontejneru u Sečnju sklanjajući se od gradske vreve i gužve.
25.08.2026
13:05
Pred Strelčevima je kraj leta koji bi mogao da im donese mnogo više od kratkotrajnog zadovoljstva. Sve ono na čemu su dugo radili sada polako dolazi do izražaja, a prilike bi mogle početi da se nižu jedna za drugom.
25.08.2026
19:00
Kada temperature porastu, teška i vrela jela često nisu ono što nam se jede. Tada je idealan izbor lagana hladna čorba od šargarepe - osvežavajuća, jednostavna i puna ukusa
25.08.2026
18:30
Biheviorista Hana Haris upozorava da vikanje na usisivač pred psom može da mu poveća stres i dodatno pojača strah.
25.08.2026
18:00
Ovako pripremljene paprike ostaju sočne i aromatične, a uz beli luk, peršun i mirisni preliv odlično se slažu uz pečenje, sir, suhomesnate proizvode ili svež hleb.
25.08.2026
17:20
Crvena haljina za svadbenog gosta po mišljenju dela stručnjaka za bonton može biti sporna jer privlači pažnju i deluje previše dominantno.
25.08.2026
16:50
Pevačica Katarina Grujić održaće veliki solistički koncert u MTS dvorani 23. oktobra, a tim povodom obratila se emotivnim rečima svojim obožavaocima, ne krijući uzbuđenje zbog susreta sa beogradskom publikom.
25.08.2026
18:21
Kako saznajemo, bokser Miloš Stojanović Tigar je operisao tetive u unutrašnjem delu lakta, nakon čega mu predstoji period oporavka.
25.08.2026
17:26
Nakon što je bivši rijaliti učesnik Asmin Durdžić posetio ćerku Noru, oglasila se njegova trenutna partnerka starleta Maja Marinković i otkrila svoj stav o ovom bitnom momentu!
25.08.2026
16:46
Maloletna starleta Jovana Kosovac i buduća učesnica "Elite 10" došla je danas na Dedinje, sa trudnom majkom, kako bi joj ona dala saglasnost i potpisala ugovor za učešće u rijalitiju.
25.08.2026
16:35
Bivši rijaliti učesnik Asmin Durdžić, oglasio se nakon emotivnog susreta sa ćerkom Norom koju nije video 3 godine.
25.08.2026
15:13
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.