Ako ti je dosadilo da Prvi maj provedeš na istom proplanku pored reke kao i poslednjih deset godina, Srbija krije mesta koja više liče na scenografiju horor filma nego na klasično izletište.
Evo najčudnijih lokacija gde tvoj roštilj može dobiti potpuno novu dimenziju:
Planina Rtanj – Roštilj na „vanzemaljskoj piramidi“
Rtanj je svetski poznat po svom savršenom piramidalnom obliku i pričama o vanzemaljcima i energetskim poljima. Možeš se popeti na vrh Šiljak, ali za Prvi maj je najbolje ostati u podnožju, kod naselja Rtanj.
Foto: Mozzart/ Vladimir Vilimonović
Privatni apartmani su od 30 do 50 evra po noćenju. Luksuzniji hoteli (poput Ramonde) idu i preko 150 evra. Čuveni rtanjski gibanica i jagnjetina u lokalnim kafanama su oko 1.000 -1.500 dinara po osobi.
Zbog čega je čudno: Ljudi veruju da se ovde aparati kvare, a kompasi lude.
Foto: Shutterstock
Umesto da samo okrećeš meso, možeš da „upijaš energiju“ ili tražiš rtanjski čaj koji raste samo ovde. Ako se pojavi NLO, bar ćeš imati najbolju priču sa uranka.
Na Staroj planini nalazi se kanjon koji izgleda kao da ga je neko isklesao u slojevima. Ovo je za one koji su spremni na malo "off-road" avanture. Selo Slavinja je polazna tačka.
Foto: Shutterstock
Lagana šetnja od sela do kanjona (oko 20 min). Roštilj se obično pravi na livadama pre samog ulaza u tesnac.
Savršeno za one koji žele fotke koje ne izgledaju kao da su iz Srbije. Hladna voda reke Rosomače služi kao prirodni frižider za piće, ali pazi – ovde je priroda surova i netaknuta.
Gostilje (Zlatibor) – Ručak pored „mesta gde se kupaju vile“
Iako je Zlatibor komercijalan, vodopad u Gostilju je priča za sebe. Idealno ako želiš "čudnu" prirodu, ali sa sređenim stazama i toaletom u blizini. Obilazak vodopada i kupališta. Postoji i bazen u blizini punjen izvorskom vodom.
Pošto je Zlatibor blizu, cene variraju od 25 evra u Gostilju do beskonačno u centru Zlatibora.
Zbog čega je čudno: Prema lokalnim legendama, ovde se noću okupljaju vile. Voda pada sa 20 metara visine preko mahovine, stvarajući atmosferu iz „Gospodara prstenova“.
Postoje uređene staze i klupe, pa je idealno za porodice koje žele nešto magično, a opet pristupačno. Samo pazi da vilama ne pokupiš sav roštilj!
Zagajička brda – Vojvođanski „Teletabis land“
Na ivici Deliblatske peščare nalaze se savršeno okrugla, travnata brda koja izgledaju kao pozadina za Windows desktop ili dom Teletabisa. Najbolje je čuvana tajna Vojvodine. Do njih se dolazi pešice (oko 4km šetnje u jednom pravcu) iz sela Grebenac ili Šušara.
Postoji uređeno izletište u blizini. Jesti roštilj dok te „posmatraju“ okamenjeni svatovi dok vetar fijuče kroz figure (što zvuči kao šapat) daje poseban šmek Prvom maju.
Savet za „čudni“ Prvi maj
Ako ideš na Zagajička brda ili Rosomačke lonce, ponesi Powerbank jer će ti se baterija na telefonu isprazniti od slikanja, a tamo "utikača" nema ni na vidiku!
Bez obzira da li se odlučite za istraživanje istorijskih spomenika, degustaciju vina ili uživanje u prirodi, ova mesta će vas sigurno oduševiti svojom raznovrsnošću i lepotom.
Na najposećenijoj planini Srbije poslednji meseci 2022. godine u znaku su projekta koji se odnosi na označavanje turističke destinacije Zlatibor i odredišta na teritoriji opštine Čajetina.
Gastroenterolog dr Vojislav Perišić upozorava da jedna od omiljenih navika Srba, crni luk uz roštilj, može potpuno da vam upropasti praznik, zbog brojnih tegoba koje potencijalno izaziva.
Iznajmljivanje roštilja, stolova, stolica i prateće opreme pokazalo se kao jedan od najisplativijih sezonskih poslova za Međunarodni praznik rada, jer velika potražnja omogućava brzu zaradu od čak 500 evra po danu.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Bez obzira da li se odlučite za istraživanje istorijskih spomenika, degustaciju vina ili uživanje u prirodi, ova mesta će vas sigurno oduševiti svojom raznovrsnošću i lepotom.
Dok se preko tajkunskih medija lažno predstavljaju kao nekakva hrabra "studentska lista" koja menja Srbiju, blokaderi su na prvom ozbiljnom testu i pred kamerama Informera pokazali svoje pravo, preplašeno lice.
Bivši predsednik Srbije, lider minorne Socijaldemokratske stranke Srbije (SDS), dao je svoj doprinos opozicionom brlogu, pošto je svoje blokadere skupa sa tradicionalnom opozicijom nazvao amaterima.
Predsednica Narodne skupštine Republike Srbije Ana Brnabić oglasila se na društvenoj mreži Iks i potpuno raskrinkala lidera Novog DSS-a Miloša Jovanovića.
U najnovijoj epizodi emisije „Na merama“ videćete šta je to rastužilo perjanicu Đilasove stranke Borka Stefanovića, gde voli da boravi propali političar Srđan Milivojević, kuda se to zaputio samozvani revolucionar Aleksandar Jovanović Ćuta, kako vreme provodi bivša ministarka zdravlja Danica Grujičić...
U prethodnoj epizodi emisije "Na merama" videli ste gde najviše voli da “dokoniše” blokaderski profesor Jovo Bakić, kako penzionerske dane provode blokaderi Dušan Petričić i Žarko Korać, o čemu “pripoveda” blokaderski analitičar Cvijetin Milivojević, zašto je samozvani revolucionar Predrag Voštinić teški licemer, sa kime je to u društvu bila glumica blokaderka Anđelka Prpić...
Snežana Paunović, ministarka državne uprave i lokalne samouprave gostujući u Info jutru objasnila je zašto se našla na udaru različitih struktura na Kosovu i Metohiji, ali i u centralnom delu Srbije.
Aleksandar F. je slavio 40. rođendan, prijatelji se okupili u dvorištu, a onda je odjeknula stravična detonacija u kojoj su izgubili život i on, ali i njegov prijatelj Dragan P. (30).
Dežurni javni tužilac Prvog osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu odredio je zadržavanje do 48 sati M.K. (21) i V.S. (21) zbog sumnje da su u strogom centru Beograda na Trgu republike brutalno napali i teško povredili dve osobe, među kojima je i jedan maloletnik.
Nesvakidašnji slučaj, prema nezvaničnim tvrdnjama građana, dogodio se u Kragujevcu kada je došlo do spora između vlasnika poslovnog prostora i zakupca, a koji je završio policijskom intervencijom i zabranom prilaska.
Pripadnici saobraćajne policije zaustavili su državljanina Iraka (40) koji je na auto-putu kod Pirota vozio brzinom od 241 kilometara na čas, na putu gde je ograničenje brzine 130 kilometara na čas.
Pojedini ruski mediji i Telegram kanali objavili su tvrdnju da je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski preuzeo odgovornost za napade na logističke centre kompanije Vajldberiz u Moskovskoj i Tambovskoj oblasti.
Iranska Revolucionarna garda (IRGC) saopštila je da je izvela napade na ciljeve povezane sa američkom vojskom u Jordanu, kao i na naftnu infrastrukturu u Kuvajtu, u okviru nove eskalacije sukoba na Bliskom istoku.
Katarina Vićentijević koja je stekla slavu ulogom Zagorke Zaze Patrnožić u seriji "Srećni ljudi" prisetila se saradnje sa kolegom Danilom Lazovićem koji je u pomenutoj komediji igrao Šćepana Šćekića.
Slavni holivudski vizionar Kristofer Nolan skoro ceo život sanja da snimi film uz pomoć revolucionarne IMAX tehnologije i da na velikom platnu oživi mitsku priču o kralju Itake, jedinom smrtniku koji je uspeo da nadmudri i porazi moćne bogove sa Olimpa.
U popularnoj srpskoj seriji "Selo gori, a baba se češlja", koja je osvojila srca gledalaca širom Balkana, mnogi nisu ni primetili da su originalne uloge bile napisane za potpuno drugačije glumce.
Kineski startap za veštačku inteligenciju, Munšot, predstavio je danas novi model Kimi K3 sa 2,8 biliona parametara, za koji tvrdi da je najveći sistem veštačke inteligencije otvorenog koda na svetu i koji po performansama parira najnaprednijem američkom modelu Fejbl kompanije Antropik.
Pevačica Biljana Bilja Jevtić ogolila je dušu i podelila najbolniji emotivni trenutak iz svoje prošlosti - gubitak majke koji ju je zadesio u trenucima kada je bila miljama daleko od kuće.
Reper Dragomir Despić Desingerica otkrio je detalje hapšenja u Crnoj Gori i otkrio kako je priveden odmah nakon nastupa i da je u pritvoru bio do pet ujutru.
Grčka i Turska tradicionalno su među omiljenim izborima Srba, ali i javnih ličnosti koje za odmor traže savršen spoj luksuza, privatnosti i dobrog provoda.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.