Direktorka Fonda za zdravstveno osiguranje Sanja Radojević Škodrić rekla je za RTS da je postupak jednostavan kada je u pitanju testiranje građana na lični zahtev. Građani će moći da uplate novac na jedinstveni račun koji će biti od danas posle podne na sajtu covid19, nakon uplate mogu da odu u bilo koji institut, zavod za javno zdravlje ili eventualno u dom zdravlja.
Institut "Batut", zavodi u pojedinim gradovima - već rade testranje za građane kojima je neophodan test na koronu.
Sanja Radojević Škodrić, direktorka Fonda za zdravstveno osiguranje rekla je, gostujući u Dnevniku RTS-a, da kada se radi o besplatnom testiranju, testiranju o trošku države ono je obezbeđeno za sve građane koje imaju simptome, za građane koji su bili u bliskom kontaktu sa zaraženom osobom i u zdravstvnim ustanovama za pacijente koji odlaze na određene intervencije.
Navela je da je to na primer bronhoskopija, zatim za sve hirurške operacije ili pacijenti treba da se hospitalizuju na određenim internističkim odeljenjima - hematologija, endokrina ili mešovita internistička odeljenja.
Prema njenim rečima, besplatno testiranje je omogućeno svim studentima ili maloletnim licima koja putuju u zemlje koje ne dozvoljavaju ulaz bez prethodno urađenog pi-si-ar testa.
Foto: Marko Đoković
Dozvoljeno je testiranje na lični zahtev građanima - što je omogućeno od petka. Radojević Škodrić kaže da je cena testiranja 6.000 dinara koju je država odredila. Ističe da je to neprofitabilna cena jer država nema apsolutno nikakvu zaradu.
Objašnjava da je postupak jednostavan kada je u pitanju testiranje na lični zahtev.
"Građani će moći da uplate na jedinstveni račun koji će biti od danas posle podne na sajtu kovid19, nakon uplate mogu da odu na bilo koji institut, ili zavod za javno zdravlje ili eventualno dom zdravlja - do 17 časova da im se uradi bris i elektronskim putem dobijaju rezultat u roku od 24 sata, izuzetno do 48 časova", objasnila je ona.
Napominje da građani ne moraju da brinu o kojoj vrsti testa se radi, jer svi testovi se centralizovano nabavljaju preko republičkog fonda, testove je odredila struka, odnoosno operativna stučna grupa određena od Kriznog štaba tako da je kvalitet testova u svim insitutima indentičan i cena testa je svuda ista.
Foto: printscreen RTS
Dovoljno lekova i zaštitne opreme
Epidemija je pod kontrolom. Govoreći o opremi za borbu protiv kovida 19, Škodrićeva kaže da zaštitne opreme, lekova i testova ima u dovoljnom količinama.
"Sve što je potrebno se nalazi u centralnim magacinima - zaštitna i druga vrsta opreme i imamo i posebno centralni magacin za kovid lekove u dovoljnim količinama i te zalihe ćemo distribuirati po potrebi na sedmičnom ili mesečnom nivou", rekla je direktorka RFZO-a.
Ona je rekla da je krvna plazmna je zaživela i ulazi u rutinu. „Od 900 kontaktiranih pacijenata - 550 je prošlo prvu trijažu informativnog razgovora, a 160 radi laboratotorijske i druge testove, 80 pacijenata je dalo plazmu, a 16 jedinica plazme je distribuirano", ukazala je ona.
Prema njenim rečima, ova razlika u brojevima je zato što nsu a svakom od ovih koraka strogi kriterijumi.
"Nema zastoja i probelma, zaživelo je u Beogradu, Novom Sadu a spremaju se Niš i Kragujevac", zaključila je Sanja Radojević Škodrić za RTS.
Danas počinje studija koja ima za cilj da ispita kolektivni imunitet građana na koronavirus, ali i procenat asimptomatskih slučajeva u populaciji. U studiji će učestvovati 17.000 građana, što je oko 7.000 domaćinstava. Može biti pozvano bilo koje domaćinstvo u Srbiji, a evo šta treba da znate ukoliko baš vas pozovu.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Danas počinje studija koja ima za cilj da ispita kolektivni imunitet građana na koronavirus, ali i procenat asimptomatskih slučajeva u populaciji. U studiji će učestvovati 17.000 građana, što je oko 7.000 domaćinstava. Može biti pozvano bilo koje domaćinstvo u Srbiji, a evo šta treba da znate ukoliko baš vas pozovu.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić boravio je danas na jugozapadu Srbije. On je posetu započeo u Prijepolju, a zatim je obišao veliki broj lokacija u Priboju i Novoj Varoši.
Glavni urednik Informera Dragan J. Vučićević pokazao je u Kolegijumu naše televizije fotografiju koju su napravili pripadnici GOSI službe, a na kojoj se se vidi šta je u centru Beograda danas radio tajkun Dragan Đilas, dok je predsednik Aleksandar Vučić obilazio Srbiju i razgovarao sa narodom.
Poslanik Srpske napredne stranke (SNS) Milenko Jovanov u nekoliko rečenica rasturio je nekadašnjeg predsednika Srbije Borisa Tadića, koji se na društvenoj mreži Iks ostrvio na šefa naše države Aleksandra Vučića i politiku vladajuće partije.
Ministar za evropske integracije Nemanja Starović izjavio je danas da je cilj da do kraja 2027. godine Srbija bude spremna za pristupanje šengenskom prostoru i naveo da je za otvaranje Klastera 3, najvažnije priznanje to što je Evropska komisija početkom jula dala šestu uzastopnu preporuku, naglasivši da ta institucija ima adekvatne mehanizme da na meritoran način proceni ispunjenost obaveza.
Šiptarski ekstremisti okačili su zastave Albanije i zloglasne terorističke organizacije OVK na kapije srpskih crkava u Lipljanu, nakon čega je policija privela dvojicu provokatora!
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić još jednom je pokazao šta znači stvarna briga o građanima i odgovornost prema svojoj zemlji! U kasnim večernjim satima, iz prelepog sela smeštenog između Zlatibora i Priboja, nadomak Kokinog Broda, predsednik se obratio naciji i poslao snažnu, emotivnu i direktnu poruku svima u Srbiji.
Smrtna kazna u Srbiji ukinuta je 2002. godine kada je veliki broj najsurovih i najmonstruoznijih ubica promenom zakona umesto pred streljačkim strojem završio u zatvoru na 40 godina.
Policija u Bečeјu, u saradnji sa Osnovnim јavnim tužilaštvom u Bečeјu, uhapsila je D. P. (30) iz okoline tog mesta, zbog sumnje da јe počinila tešku krađu.
Nestanak Nikole Mitića 10. avgusta 2020. godine isprva je tretiran kao običan slučaj nestale osobe, kada je porodica objavila njegovu fotografiju u javnosti, verujući da je reč o misterioznom nestanku.
Svrab, peckanje i neprijatan vaginalni sekret mogu da se povuku nakon terapije, ali kod mnogih žena kandida se ubrzo ponovo javlja. Razlog pritom nije uvek samo sama gljivica - određene navike i okolnosti pogoduju njenom ponovnom razvoju
Za glatku i negovanu kožu nije dovoljno samo obaviti brijanje - jednako su važni pravilna priprema kože, izbor kvalitetnog brijača i odgovarajuća nega nakon tretmana.
Redakcija Informera došla do informacije da je Ava Karabatić danas viđena u Urgentnom centru u Beogradu, gde je, prema saznanjima do kojih smo došli, potražila lekarsku pomoć zbog vidljivih povreda na glavi i licu, a ona nam je sve to i potvrdila.
Popularna voditeljka Jovana Jeremić oglasila se na svom Instagram profilu veoma emotivnom objavom posvećenom svom pokojnom ocu, koja je privukla veliku pažnju javnosti i mnoge ostavila bez teksta.
Rijaliti učesnik Ivan Marinković dotakao se odnosa Maje Marinković i Asmina Durdžića, otkrivši da je u kontaktu sa njom, ali da krivi Asmina što uživa u čitavoj situaciji.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.