Prošle nedelje je počela nova školska godina, a u skladu sa odlukom Tima za škole, đaci nastavu pohađaju neposredno
Direktor Doma zdravlja Savski venac Zoran Bekić rekao je da ne očekuje drastično pogoršanje epidemijske situacije zbog polaska dece u školu.
- Soj BA.5 koji cirkuliše u našoj populaciji još od juna meseca, imao je pik u julu i avgustu, polako se već iscrpeo. Dakle, sa polaskom dece u školu, očekujem da će samo doći do promene starosne strukture. Biće više inficirane dece, ali generalno će brojevi ostati vrlo slični - rekao je dr Zoran Bekić.
Dodao je da su deca u najvećem broju prenosioci bolesti, a manji broj najmlađih zahteva bolničko lečenje, ali da deca u aktuelnom talasu nisu ugrožena.
- U julu mesecu smo imali između negde šest i sedam hiljada inficiranih, to svi znamo. Sada je taj broj između 2.000, 2.500, neki put i 3.000. Dakle, soj se već iscrpljuje. Tako je u svim kovid ambulantama u Republici Srbiji - naveo je Bekić.
Foto: prinstcreen
Zoran Bekić
Napomenuo je da se u julu u kovid ambulanti na Savskom vencu broj pregleda na dnevnom nivou kretao između 180 i 200, a da se sada kreće između 130 i 150 pregleda dnevno.
- Procenat pozitivnih prvih pregleda je bio nešto više od 55 posto. Negde u polovini avgusta oko 30 posto. Sad je, nažalost, ponovo počeo da malo skače, negde je na 42 posto. Kad pogledamo decu, pik je bio negde u julu kada smo imali u našoj ustanovi 10 do 12 pozitivne dece dnevno, da bi negde u avgustu to palo na troje dece dnevno. Međutim, sad sa polaskom dece u školu, možda je rano tako da se kaže, ali imali smo kod nas, 2. septembra je bilo njih osmoro - istakao je Bekić.
Istakao je da je imunizacija u Srbiji vidno usporena i da je četvrtu dozu vakcine primilo svega 1,5 odsto populacije, što je, kako je ocenio, izuzetno malo.
- To je u stvari jedan populacioni deo koji ima najbolje sačuvani imunitet. Svi oni građani koji su dobili prvu, drugu i treću dozu tokom 2021. su suštinski taj imunitet izgubili. Došlo je do popuštanja kolektivnog imuniteta, ne pridržavamo se epidemioloških mera, imamo omikron soj koji se jako brzo širi i to je razlog zašto je toliki broj osoba u bolnicama, naših najstarijih sugrađana sa pridruženim oboljenjima i oni umiru u ne tako malom broju - naveo je Bekić.
Foto: Tanjug/Sava Radovanović
Poručio je da najstariji građani sada treba da budu prvi na vakcinalnim punktovima.
Državni sekretar Ministarstva zdravlja Mirsad Đerlek rekao je da počinje školska godina i nešto hladnije vreme nego prethodnih mesec dana i da je za očekivati blag porast broja zaraženih koronavirusom, ali da nema zabrinutosti i panike.
- Analizirajući brojeve i gledajući statističke podatke, možemo da kažemo da je ovaj talas umereniji i blaži nego oni prethodni talasi. Sa druge strane, gledajući da se ipak veliki broj ljudi zbog lakše kliničke slike leči u kućnim uslovima i da je broj zaraženih od tri do pet puta veći nego što se prikazuje, ne zato što se kriju neki podaci, nego zato što se veliki broj ljudi leči u kućnim uslovima, a broj preminulih je deseti više, što je veliki broj i zahteva jedan ozbiljan pristup u daljem lečenju i daljoj borbi protiv kovida 19 - naveo je Đerlek.
Foto: Informer
Mirsad Đerlek
Poručio je da je zdravstveni sistem spreman za tu borbu, ali da je teško licitirati do kada će to trajati, kao i da je bitno da su spremni.
Đerlek je naveo da je broj pacijenata u bolnicama, u poređenju sa prethodnim mesecom, manji nego što je bio.
- Recimo, u Batajnici na jučerašnji dan imamo oko 180 pacijenata. To je nekih 15 posto kapaciteta. Bilo je 30 posto kapaciteta pre mesec dana. Dok se u druge dve kovid bolnice kreće oko 22, 23 posto. To znači da je ipak lakša klinička slika, manji je broj ljudi koji se hospitalizuje, ali ono što je karakteristično jeste da je prosek ljudi koji su hospitalizovani uglavnom između 70 i 80 godina, što znači da su to naši stariji pacijenti sa vrlo ozbiljnim komorbiditetima, uglavnom onkološki pacijenti koji su dobili kovid 19 - rekao je Đerlek.
Napomenuo je da, ukoliko ostane ovakvo stanje, neće biti potrebe da druge bolnice ulaze u kovid režim.
Đerlek je istakao da je sam početak pandemije bio velika nepoznanica, ali da se sada mnogo više zna o koronavirusu.
- Jednostavno, mnogo smo jači da se suprotstavimo koronavirusu i ja jesam optimista. Mi sada imamo mnogo spremniji zdravstveni sistem da se suprotstavimo koronavirusu i zato jesam optimista - istakao je Đerlek.
Foto: mod.gov.rs
Dodao je da se pokazalo da je vakcina jedino sredstvo u borbi protiv zaraznih bolesti i da je pokazala svoju moć, kao i to da je najveće civilizacijsko dostignuće čovečanstva.
- Znate da smo uspeli u poslednjih 100, 200 godina da se borimo protiv 20 virusa. Vidite koliko je virus opasan, da možemo jednostavno da izgubimo mnogo života, više nego svi ratovi dosada. Jednostavno, vakcina zadržava svoje mesto u medicini - objasnio jeMirsad Đerlek.
Govoreći o bivalentnoj vakcini, Đerlek je rekao da je razgovarao sa stručnjacima koji se bave vakcinama i da to jeste pomak, ali da bi trebalo očekivati polivalentnu vakcinu.
- Ipak je bivalentna samo za dva soja. Koliko će se zadržati ova dva soja podvarijante omikron, videćemo - napomenuo je Đerlek i dodao da farmaceutske kompanije sigurno razmišljaju o izradi polivalentnih vakcina.
Načelnica Pedijatrije Doma zdravlja "Palilula" dr Aneta Jovanović izjavila je da se poslednjih dana beleži manji broj kovid pozitivne dece. Uoči početka školske godine, doktorka podseća da je neophodno da deca što češće peru ruke, ali i da se provetravaju prostorije u kojima borave
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Načelnica Pedijatrije Doma zdravlja "Palilula" dr Aneta Jovanović izjavila je da se poslednjih dana beleži manji broj kovid pozitivne dece. Uoči početka školske godine, doktorka podseća da je neophodno da deca što češće peru ruke, ali i da se provetravaju prostorije u kojima borave
Društvene mreže gore nakon što je Informer juče ujutru prvi objavio informaciju da je blokaderka iz Novog Pazara Nadžija Mavrić pokušala da izvrši samoubistvo, a ljudi ne prestaju da komentarišu kako je ona "direktna žrtva blokaderskog ludila i ideologije "pumpanja", koju šire tajkunski hejterski mediji".
Nakon što je potpredsednik socijalista Branko Ružić javno saopštio da neće prisustvovati skupu, usledio je žestok odgovor predsednika ministra za javna ulaganja, Darka Glišića.
Suzana Vasiljević, savetnica predsednika republike Srbije Aleksandra Vučića, prokomentarisala je za Kurir navode Željka Ivanovića, jednog od osnivača crnogorskih "Vijesti", iznetih u Briselu, gde je Ivanović, kako navode lokalni mediji, "upozorio Brisel da Vučić pokušava da preuzme Vijesti".
Milica Đurđević Stamenkovski, ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja oglasila se povodom skupa koji je SNS najavio za 27. jun u Beogradu.
Prvi potpredsednik Vlade i ministar finansija Siniša Mali učestvovao je na panelu „Fiskalna politika i finansiranje održivog razvoja“ u okviru 21. Svetskog kongresa ekonomista, gde je govorio o fiskalnoj otpornosti i javnom dugu Srbije, temama kojima se bavi i u svojoj naučnoj monografiji „Stability and Sustainability“ („Stabilnost i održivost“), objavljenoj uoči kongresa.
Požar i poplava koji su 15. juna pogodili deo TC „Enjub 227“ na Novom Beogradu oštetili su oko 30 lokala i deo krovne konstrukcije. Tužilaštvo je naložilo veštačenje radi utvrđivanja uzroka požara, dok je oštećeni deo objekta privremeno zatvoren iz bezbednosnih razloga.
U beogradskom naselju Begaljica, u opštini Grocka, juče u popodnevnim satima dogodila se teška porodična nesreća. Dete (1) palo je sa traktora, nakon čega je vozilo prešlo preko njega. Dečak je zadobio teške telesne povrede i lekari se trenutno bore za njegov život.
Odnosi između Poljske i Ukrajine ponovo su se našli pod velikim pritiskom nakon oštrih izjava koje su stigle direktno iz poljskog parlamenta (Sejma), a koje odražavaju sve veći zamor dela poljske javnosti dugotrajnom izbegličkom krizom.
Visoki ruski bezbednosni zvaničnici, poznati kao "siloviki", ubeđuju predsednika Vladimira Putina da odloži predstojeće izbore za Državnu dumu zakazane za 20. septembar ove godine.
Iran je obavestio SAD da ne naplaćuje bilo kakve takse brodovima koji prolaze kroz Ormuski moreuz, izjavio je predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp.
Suosnivač kompanije Majkrosoft Bil Gejts izjavio je da nikada nije prisustvovao krivičnim delima osuđenog seksualnog prestupnika Džefrija Epstina niti učestvovao u bilo kakvom seksualnom nedoličnom ponašanju, ali je priznao da je moguće da je bio u prisustvu nekih Epstinovih žrtava.
Ministar kulture Nikola Selaković potpisao je danas sa zamenikom igumana manastira Studenica tri ugovora vrednosti 11.700.000 dinara, koliko je ove godine kroz Sektor za zaštitu kulturnog nasleđa i digitalizaciju obezbeđeno za ovaj spomenik kulture.
Tokom obnove crkve stare više od 150 godina, jedan par primetio je neobičan detalj koji je pokrenuo pravu internet istragu, prozore iza kojih, prema rasporedu prostorija, ne bi smelo da postoji ništa.
Tokom vrelih letnjih dana najviše prijaju lagani deserti bez pečenja, a limun tiramisu se izdvaja kao osvežavajuća verzija popularnog italijanskog klasika.
Andrea, starija ćerka bivšeg vaterpoliste Danila Ikodinovića, privukla je pažnju javnosti nakon što su se na društvenim mrežama pojavili njeni vrući kadrovi.
Voditeljka Jovana Jeremić odgovorila je na pretnje partnera Mine Kostić, Maneta Ćuruvije Kaspera, u kojima je rekao kako će je tužiti zbog mišljenja iznesenog o vezi sa pevačicom.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.