Prvi slučaj infekcije virusom gripa tip A(H1) koji je potvrdila Nacionalna referentna laboratorija za grip i druge respiratorne viruse Instituta za virusologiju, vakcine i serume "Torlak" potvrđen je u opštini Vladimirci kod dvogodišnjeg deteta, izjavila je Dragana Radojičić, epidemiolog Zavoda za javno zdravlje Šabac.
Simptomi gripa javljaju se iznenada, dan ili dva nakon infekcije i to su poznati simptomi poput bolova u telu, malaksalosti i kašlja i visoke temperature, istakao je pedijatar dr Saša Milićević.
- Kod male dece grip može biti posebno opasan! Kod odraslih izaziva bolove u rukama, nogama i temperaturu! - kaže dr Milićević.
Kada su u pitanju deca, simptomi gripa kod njih su najčešće: odbijanje hrane/gubitak apetita, loš san, neraspoloženje, kašalj i curenje nosa.
Kada su u pitanju bebe, simptomi gripa su sledeći odbijaju da doje i imaju tečnu stolicu.
Foto: printscreen
Kada su u pitanju ovako mala deca, kao što je ovo dvogodišnje dete koje se zarazilo gripom, situacija ume da bude dosta dramatična za porodicu, ističe pedijatar.
- Simptomi gripa kod dece deluju drastičnije zbog manjih i užih disajnih puteva, što otežava situaciju kada dođe do otoka i sekreta. U nekim slučajevima deca odmah zahtevaju antibakterijsku terapiju, ali to može prepisati samo lekar jer grip je primarno virusna infekcija koja ponekad može izazvati bakterijske komplikacije - kaže Milićević.
Dr Milićević naglašava da je preventiva ključna, a vakcina za grip je dostupna i efikasna.
- Vakcina pruža zaštitu od aktuelnog tipa virusa i deluje od šest meseci do godinu dana, ali potrebno je dve do tri nedelje da vakcina počne da deluje. Deca uzrasta od 6 meseci do 5 godina mogu primiti vakcinu, ali je važno da budu potpuno zdrava i da nemaju simptome bolesti kako bi vakcina bila efikasna. Vakcina je prevencija, a ne terapija, stoga se ne daje ako dete već ima simptome gripa - kaže dr Milićević.
Foto: Tanja Andric
Saša Milićević
Šta je HMPV virus?
Prema rečima dr Milićevića humani metapneumovirus ističe da to nije nov virus i da je otkriven 2001. godine u Holandiji.
- On cirkuliše među populacijom više od 50 godina. Virus izaziva blage respiratorne probleme poput temperature, kašlja, upale grla, traheje, bronhija, i retko upalu pluća, što se uglavnom dešava kod osoba sa oslabljenim imunološkim sistemom ili hroničnim oboljenjima - kaže dr Milićević za "Blic".
Ovaj virus je postao primetniji nakon izolacija zbog Covid-19, kada su deca ponovo počela da se okupljaju u kolektivima. Iako ne postoji vakcina ili specifična terapija protiv humanog metapneumovirusa, on nije opasan i već imamo imunološko iskustvo sa njim, za razliku od novog Covid-19 virusa, stoga nema razloga za paniku, ističe on.
Čekaonice u bolnicama u Srbiji sve punije zbog virusa gripa, respiratornih i stomačnih virusa. Deca često imaju simptome kao što su curenje nosa, kašalj, temperatura i upale uva.
Na teritoriji naše zemlje potvrđeni su svi tipovi virusa gripa. U domovima zdravlja se sprovodi imunizacija, a odziv za vakcinaciju je bolji nego prethodne godine, rekao je Nikola Šutonja iz Doma zdravlja Zvezdara.
Virus gripa se širi u Srbiji, sa potvrđenim slučajevima u 16 regiona zemlje. Kako Informer saznaje Klinički centar Srbije doneo je doluku o ukidanju poseta! Nezvanično saznajemo, da će to biti slučaj i u ostalim zdravstevin ustanovama širom naše zemlje, a UKC Kragujevac je takođe zvanično saopštio istu odluku.
Virus gripa nastavlja da se širi u Srbiji, što dokazuje najnoviji izveštaj Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" koji pokazuje da je u odnosu na prethodni izvešta od pre 7 dana, on potvrđen u još dva okruga, pa je sad prisutan u 16 regiona u zemlji.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Čekaonice u bolnicama u Srbiji sve punije zbog virusa gripa, respiratornih i stomačnih virusa. Deca često imaju simptome kao što su curenje nosa, kašalj, temperatura i upale uva.
Pojavio se još jedan šokantan snimak incidenta sa blokaderskog skupa u Valjevu, na kojem se jasno vidi kako blokaderka Dijana Hrka drži motku u ruci, preti, udara, a zatim juri aktivistkinju Srpske napredne stranke (SNS) Nedu Perić.
Vlada Srbije razrešila je profesore Nebojšu Bojovića sa mesta predsednika, a Vladana Đokića sa mesta člana Upravnog odbora Instituta za arhitekturu i urbanizam Srbije.
Predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić žestoko je reagovala nakon skandaloznog saopštenja Univerziteta u Beogradu povodom drastičnog pada na prestižnoj Šangajskoj listi, gde je Beogradski univerzitet potonuo u grupu od 501. do 600. mesta!
Umesto da se zaustave i zapitaju gde vode njihovi pozivi na linč, ekstremisti sa društvenih mreža nastavljaju sa brutalnim zastrašivanjem policajaca i njihovih porodica!
Maske su pale. Na protestu koji nazivaju "mirnim" i "protiv nasilja", novinarki Informera Branki Lazić pretili su da će joj polomiti kosti i pokušali fizički da je napadnu.
Konkurencija Mariniki Tepić u političkom preletanju dobila je novo lice – Svetlanu Kozić! Ova opoziciona političarka uspela je da obori sve rekorde i dokaže da joj ideologija i obraz ne znače baš ništa.
U prethodnoj epizodi emisije "Na merama" pokazali smo vam kakvu to kampanju vodi političar u pokušaju Miki Aleksić, šta ovih dana radi profesor blokader Milo Lompar, koje propise krši samozvani ekolog Aleksandar Jovanović Čuta, čime se bavi potrčko Dragana Đilasa, Borko Stefanović…
Putnici iz autobusa srpske agencije koji je jutros oko 3 sata sleteo sa puta u Bugarskoj, krenuli su danas popodne put Srbije. Autobus niških registarskih oznaka stigao je na lice mesta oko 15 časova, preuzeo putnike i oni su nastavili putovanje ka Srbiji.
Teška nesreća dogodila se tokom državnog takmičenja u jahanju, u Kovilovu, gde je dečak sa teškim povredama prevezen u Urgentni centar nakon čega je preminuo.
Policija u Mladenovcu intenzivno traga za muškarcem koji je jutros nožem napao i izbo svoju trudnu suprugu, nakon čega je pobegao sa lica mesta u nepoznatom pravcu.
Fudbaleri Partizana u prvom meču plej-ofa za Ligu Konferencija gostuju Hetafeu, ali je već sada jasno da će Špance u Humskoj sačekati paklena atmosfera.
Vodostaj Rajne pao je na rekordno nizak nivo, dok Evropu i dalje pogađa toplotni talas, pokazali su podaci nemačke Agencije za unutrašnju plovidbu (WSV).
U Varšavi je danas održana velika vojna parada povodom Dana poljskih oružanih snaga tokom koje je skoro dve hiljade vojnika prodefilovalo sa najnovijim naoružanjem, a više desetina moćnih borbenih vozila predstavljeno javnosti sa ciljem da se demonstrira snaga poljske vojske.
Premijer Mađarske Peter Mađar izjavio je danas da su radovi na izgradnji privremene podvodne brane na Dunavu koja bi trebalo da obezbedi nesmetan rad nuklearne elektrane Pakš "trka sa vremenom".
Ovaj jednostavan recept za posnu proju kombinuje kukuruzno i pšenično brašno, a rezultat je zlatno pečena, mirisna i ukusna proja koja se topi u ustima.
Važno birati lagane i nutritivno bogate namirnice za večeru, koje podržavaju zdravu cirkulaciju i opšte zdravlje srca. Odličan izbor su semenke bundeve.
Viber je uveo novu AI funkciju zasnovanu na OpenAI tehnologiji, koja korisnicima omogućava da brzo dobiju rezime nepročitanih poruka u grupnim četovima.
Džini Lu, mops spašen iz trgovine psećim mesom u Južnoj Koreji, pobedio je na ovogodišnjem takmičenju za najružnijeg psa na svetu u petak u Santa Rosi u Kaliforniji.
Skoro svaki čovek kaže da mu je porodica svetinja, ali svedoci smo da nekada postoje i komplikovani porodični odnosi gde nema komunikacije, a takvih primera, nažalost, ima i među poznatim ličnostima.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.