PLATILA MU U NATURI! Taksista se NAŠAO U ČUDU! Pogledajte ŠTA MU JE NUDILA!
Šta mislite o ovome?
24.05.2020
19:02
Lajfstajl
Predratne, marke iz 19. veka, ali i sa greškom posebno su vredne i kako prolazi vreme kolekcionari su spremni da plate bogatstvo za njih. Iz Pošta Srbije poručuju da sve marke čiji se tiraž proda i nestanu sa šaltera istog trenutka počinju da dobijaju na vrednosti.
Ko ima marku "Grbušu" ili Kneza Mihajla ima blago!
Najvrednije marke u Srbiji, prema podacima kataloga aukcijskih kuća u poslednjih 20 godina, pripadaju Kneževini/Kraljevini Srbiji: Novinska marka Grbuša iz 1866 (prva štampa, kataloški broj 1) i Novinska marka Knez Mihailo, 1 para, iz 1868 (treće štampanje u maslinastoj boji). Dakle, ko ima pomenutu "Grbušu", bez obzira da li je tabačić ili pojedinačna, ili Kneza Mihajla može istog trenutka da ih proda da kupi stan u Beogradu.
Što se tiče jugoslovenskih maraka to su: Tabak Esperanto 1953, „50 godina Oktobarske revolucije”,1957, u češljastom umesto u linijskom zupčanju, i „Neizdati” Tito, 1972.
Foto: Tanjug
Kolekcionari često sakupljaju marke sa greškom u boji ili slovu, jer one imaju posebnu vrednost. Ove marke mogu da prevazižu tržišnu vrednost najskupljih maraka na svetu. Na sreću, Srbija ima i takve marke. Recimo, izuzetno su vredni: Kralj Petar (3 din, iz 1911. godine) u pogrešnoj ljubičastoj boji i Trojički sabor (1911 vrednost 1 PARA) u crvenoj umesto u sivoj boji.
Najviše odštampanih maraka u SFRJ bilo je sa likom Tita, a zanimljivo je da one i danas privlačepažnju sakupljača. Kupuju ih strani turisti i Muzej istorije Jugoslavije. Posebno je zanimljivo izdanje povodom njegovog 80. rođendana 1972. godine, koje je odštampano, pa je naloženo da se uradi novo.
Najskuplja marka svih vremena je švedska Treskilling Yellow koja je imala grešku u boji, a vredi 1,5 miliona funti!
Međutim, od svih srpskih maraka, jedinstvena i posebna je tako zvana marka „Milanče” iz 1872. u tzv. tete-beche formi, iz čuvene Ferarijeve zbirke,jer postoji jedan poznati primerak. Poslednji put prodata je na aukciji za 70.000 švajcarskih franaka.
Starije marke su uvek traženije. Predratne marke su i kataloški više vrednovane, samim tim i ciljna publika sakupljača je manja. Marke SFRJ štampane su u ogromnim tiražima, pa je i njihova ponuda veća, a kataloška procena niža.
Dobra zbirka Kneževine ili Kraljevine Srbije će uvek naći sakupljača, jer je to period klasične filatelije, a sakupljača klasične filatelije ima u celom svetu.
Sve poštanske marke, nakon što se tiraž proda i one nestanu sa prodajnih šaltera, dobijaju veću vrednost, u zavisnosti od filatelističke oblasti, teme, važnosti događaja koje marke obeležavaju, a posebno u zavisnosti od interesovanja filatelista u zemlji i svetu. S tim u vezi, sve bi ih trebalo čuvati.
Foto: beta
Nakon što su danas u Kraljevu doživeli istorijski debakl i totalni krah, blokaderi i opozicija pokazali su svoje pravo lice!
28.06.2026
21:40
Nezapamćen skandal zabeležen je na skupu blokadera u Kraljevu, kada je jedna studentkinja koja se obratila na skupu negirala postojanje države Srbije!
28.06.2026
20:25
Katastrofalni rezultati upisa u Gimnaziju "Jovan Jovanović Zmaj" pokazali su pravo lice blokadera.
28.06.2026
22:30
Siniša Mali, prvi potpredsednik Vlade i ministar finansija prilikom gostovanja u emisiji "Hit Tvit" na TV Pink govorio je važnim temama za građane Srbije.
28.06.2026
22:10
Blokaderi su doživeli neviđenu sramotu u Kraljevu! Umesto masovnog okupljanja, dobili smo bežaniju u kafiće i debelu hladovinu, dok je na mrežama usledilo pljuvanje zbog neviđene sramote!
28.06.2026
19:49
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je da će Srbija već krajem avgusta započeti prvu fazu proizvodnje humanoidnih robota, odnosno njihovo sklapanje, dok bi naredne faze podrazumevale razvoj takozvanih "data fabrika" i intenzivniju primenu veštačke inteligencije.
28.06.2026
18:30
Snimci intime, golotinja i fetiši na internetu su roba koja ima široko tržište. Ovaj biznis je razrađen i kod nas, a, verovali ili ne, po dogovoru s "kupcem" može da se zaradi i golicanjem!
28.06.2026
20:00
Skandal veka dogodio se na svadbi u Čačku, kada je kum jasno u mikrofon izgovorio ime devojke, za koju tvrdi da je bila u aferi sa mladoženjom nakon veridbe.
28.06.2026
22:00
Prizor sa plaže u grčkom letovalištu Pefkohori izazvao je buru na društvenim mrežama, a ljudi su po automatizmu zaključili da su za isti krivi turisti iz Srbije.
28.06.2026
21:30
Tradicionalno okupljanje vlasnika i ljubitelja "fića" u Velikom parku u Kragujevcu bila je vožnja kroz istoriju i lepa sećanja poznanika i starih prijatelja koji su se našli ponovo na istom mestu.
28.06.2026
20:30
Marinko Magda, poznat kao "Subotički Džek Trbosek", već više od tri decenije služi kaznu za zločine koji su šokirali Srbiju i region, a građani i danas sa jezom govore o krvavoj noći iz 1994. godine.
28.06.2026
22:15
Smrtna kazna predstavlja najradikalniji i najkontroverzniji pravni mehanizam u istoriji čovečanstva, postavljen na tankoj granici između apsolutne pravde i ubistva. Dok je savremeni svet predvođen Evropom krenuo putem ukidanja ove sankcije u ime dostojanstva ljudskog života, globalna slika pravosuđa ostaje podeljena.
28.06.2026
21:00
Četvoro Nišlija povređeno je večeras u požaru koji je oko 19 sati izbio u stambenoj zgradi u Ulici Maksima Gorkog 5.
28.06.2026
20:34
Mladić A. M. (18) iz Železnika povređen je u tuči koja je izbila tokom proslave njegovog rođendana.
28.06.2026
18:31
Apelacioni sud u Beogradu ukinuo je presudu kojom je Damjan Gvozdenović bio osuđen na 10 godina zatvora za ubistvo Aleksandra Tatalovića u Rakovici 2022. godine i naložio ponovno suđenje uz produženje pritvora.
28.06.2026
18:26
Poljska je danas zabeležila najvišu temperaturu od početka merenja, pošto je tokom toplotnog talasa koji pogađa veći deo Evrope u mestu Slubice izmereno 40,5 stepeni Celzijusa, saopštio je danas poljski Institut za meteorologiju i upravljanje vodama.
28.06.2026
22:30
Predsednik Belorusije Aleksandar Lukašenko uputio je, uoči sastanka sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom u Valdaju, javni i neočekivano oštar apel ruskom ambasadoru u Minsku Borisu Grizlovu otvoreno zatraživši od Moskve da ne uvlači Belorusiju u direktan vojni sukob sa Ukrajinom.
28.06.2026
22:00
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski izjavio je da će spomenik hetmanu Ivanu Mazepi stajati na mestu gde se nekada nalazio demontirani spomenik Vladimiru Lenjinu u Kijevu.
28.06.2026
21:30
Telo pukovnika Vladimira Kononikova, koji je komandovao 154. zasebnom mehanizovanom brigadom Oružanih snaga Ukrajine, pronađeno je bez znakova života.
28.06.2026
20:30
Snimanje treće sezone popularne serije "Sreda" privremeno je prekinuto nakon što je francuska glumica Eva Grin doživela povredu na setu.
28.06.2026
11:24
Glumac Tihomir Arsić preminuo je 7. decembra 2020. godine. Tokom svoje dugogodišnje karijere bio je jedan od miljenika "sedme sile" jer je medijima rado izlazio u susret i davao intervjue.
28.06.2026
10:07
Miss Srbije otvorila 9. Filmski festival u Ravnom Selu, evo kako su meštani dočekali svoju princezu!
27.06.2026
14:39
Njegova ekselencija Jan Bondi, ambasador Češke Republike u Srbiji, prisustvovao projekciji i razgovoru sa autorima u okviru nove festivalske selekcije
27.06.2026
13:48
Fitnes influenserka Eda Elisa izbačena je iz aviona jer je na gejt došla u prekratkom šortsu, pa je na aerodromu nastao neviđeni skandal.
26.06.2026
14:06
Pevačica Teodora Toković otvorila je dušu o traumama koje je prošla tokom takmičenja "Zvezda Granda".
28.06.2026
22:10
Pevačica Teodora Džehverović zapalila je sve svojom pojavom na Music Week festivalu.
28.06.2026
21:42
Drugo veče Belgrade Music Weeka donelo je sve ono zbog čega je Ušće i ove godine mesto o kojem bruji ceo region.
28.06.2026
21:05
Pevač Ljuba Aličić obrušio se na kolegu Dragana Kojića Kebu, koji je svojevremeno obradio jednu od njegovih pesama.
28.06.2026
20:34
Mnoge domaće javne ličnosti konzumirale su drogu i to priznale, dok neki ipak nisu uspeli da se izbave iz kandži ovog užasnog poroka što ih je koštalo života.
28.06.2026
19:14
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.