Naoružavanje je očito poseban trend koji je rezultat atmosfere koju je stvorila sarajevska politika, oličena u izjavama kako je rat neizbežan, kaže Dževad Galijašević
Želja građana Kantona Sarajevo da na legalan način poseduju vatreno oružje sve je izraženija u poslednje vreme. To potvrđuju i podaci iz kantonalnog Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP), prema kojima je, kako saopštavaju federalni mediji, gotovo utrostručen broj zahteva za dobijanje dozvole za nabavku i nošenje oružja. Interes je, navode, drastično povećan nakon početka sukoba u Ukrajini.
U prvih pet meseci ove godine izdato je čak 888 odobrenja za nabavku oružja, koje građane u proseku košta oko 200 evra, i 826 oružanih listova, što je, u oba slučaja, više od polovine ukupno izdatih odobrenja i oružanih listova tokom cele prošle godine. Sarajevski „Avaz” prenosi da je rekord u tom smislu ostvaren u martu (izdato je 208 odobrenja i 221 oružani list) i prognozira da će „oružani list do kraja ove godine dobiti ukupno oko 2.000 Sarajlija”.
Ekspert za borbu protiv terorizma Dževad Galijašević primećuje da se u sarajevskom, kao i u tuzlanskom kantonu, ne naoružavaju samo građani nego i policijske strukture. Naručuju se, kaže, „ogromne količine oružja i municije”, tako da u ovom trenutku, ocenjuje on, samo ta dva kantona u Federaciji BiH imaju više oružja nego cela Republika Srpska.
- Naoružavanje je očito jedan poseban trend u Sarajevu, koji je svojevremeno, tokom posete namenskoj industriji u FBiH, najavio predsednik SDA Bakir Izetbegović. Taj trend zahvatio je sada i građane. Oni podsvesno ulaze u tu priču koju je, rekao bih, kao žrtva atmosfere, stvorila sarajevska politika, oličena u izjavama kako je rat neizbežan, da se rat priprema i da se treba naoružati. Dakle, ja bih to povezao sa opštim trendovima u Federaciji, s tom ratnohuškačkom retorikom koja se širi iz Sarajeva, ali i s povećanjem proizvodnje raznih vrsta oružja i municije u fabrikama namenske industrije u tom entitetu koje se, preko pojedinih američkih firmi, upućuje u Ukrajinu - rekao je Galijašević za „Politiku”.
On, istovremeno, skreće pažnju i na postojanje značajne razlike između RS i FBiH kad je u pitanju procedura za odobravanje ličnog naoružanja, u čemu je, prema njegovim rečima, RS stroža i odmerenija.
- Oni koji u RS dobiju dozvolu za posedovanje oružja moraju to oružje da drže na zaštićenom mestu i ne mogu da ga nose sa sobom, izuzetak su zaposleni u bezbednosnim strukturama. U FBiH je sasvim druga situacija. Konkretno u Sarajevu, kao i u svim drugim kantonima, izdaje se automatska, takozvana zelena dozvola za posedovanje i nošenje oružja i onaj ko je dobije, bez obzira na to čime se profesionalno bavi, ima pravo da oružje nosi za pasom i da je naoružan 24 časa - objašnjava Galijašević.
Neke strane organizacije, koje se bave prikupljanjem podataka o posedovanju oružja u zemljama sveta, BiH predstavljaju kao zemlju čije je stanovništvo među bolje naoružanim jer se pretpostavlja da njeni građani, uz 320.000 legalno registrovanih, poseduju još dodatnih oko 820.000 komada nelegalnog oružja. To je potvrdilo i prošlogodišnje istraživanje koje je sproveo Koordinacioni odbor za kontrolu malog i lakog naoružanja u BiH.
Srpski član Predsedništva BiH Milorad Dodik poručio je danas na Kozari da je prošli vek bio vek srpskog stradanja, a da ovaj treba da bude srpskog ujedinjenja - državnog i nacionalnog
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Srpski član Predsedništva BiH Milorad Dodik poručio je danas na Kozari da je prošli vek bio vek srpskog stradanja, a da ovaj treba da bude srpskog ujedinjenja - državnog i nacionalnog
Evropski lideri sve otvorenije govore o mogućem sukobu sa Rusijom, povećavaju vojne budžete i pripremaju stanovništvo za godine nestabilnosti, ali veliki deo građana nije spreman da zbog takve politike uzme oružje i ode u rat.
Slobodan Stupar, ideolog blokadera, demonstrirao je neviđenu količinu mržnje prema Srbiji i Srbima i još jednom pokazao i dokazao da je autošovinizam srž blokaderske politike.
Vladimir Pavićević, profesor na Fakultetu političkih nauka i jedan od najvećih kritičara predsednika Aleksandra Vučića, ismejao je ustaškog evroposlanika Tonina Piculu, koga blokaderi kuju u zvezde.
Tek nakon žestoke reakcije javnosti i medijskog alarma, tamošnje tužilaštvo je konačno formiralo predmet kako bi se utvrdilo ko je u naselju Pruška ispisao monstruozni grafit "Srbe na vrbe".
Predsednik Saveza Srba iz regiona Miodrag Linta najoštrije je osudio sramotni i divljački napad trojice Bošnjaka na srpske povratnike Miku Davidović i njenog supruga Željka Matića u mestu Lušci Palanci kod Sanskog Mosta.
Zavladalo je potpuno rasulo među blokaderima nakon što je Informer ekskluzivno objavio svih 250 imena onih koji se nalaze na takozvanoj studentskoj listi za predstojeće izbore, pa su na društvenim mrežama masovno počele da "pljušte" razočarane poruke.
U najnovijoj epizodi emisije „Na merama“ videćete šta je to rastužilo perjanicu Đilasove stranke Borka Stefanovića, gde voli da boravi propali političar Srđan Milivojević, kuda se to zaputio samozvani revolucionar Aleksandar Jovanović Ćuta, kako vreme provodi bivša ministarka zdravlja Danica Grujičić...
U prethodnoj epizodi emisije "Na merama" videli ste gde najviše voli da “dokoniše” blokaderski profesor Jovo Bakić, kako penzionerske dane provode blokaderi Dušan Petričić i Žarko Korać, o čemu “pripoveda” blokaderski analitičar Cvijetin Milivojević, zašto je samozvani revolucionar Predrag Voštinić teški licemer, sa kime je to u društvu bila glumica blokaderka Anđelka Prpić...
Snežana Paunović, ministarka državne uprave i lokalne samouprave gostujući u Info jutru objasnila je zašto se našla na udaru različitih struktura na Kosovu i Metohiji, ali i u centralnom delu Srbije.
Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici danas proslavljaju Svetog Prokopija, jednog od ognjevitih svetaca. Danas se izbegava kopanje, čak i sahranjivanje, jer se smatra da se tako čini veliki greh.
U Srbiji u utorak nestabilno. Pre podne suvo, posle podne pljuskovi i grmljavina na zapadu i jugu, uveče i u centralnim krajevima. Temperatura do 33 stepena.
U kovčegu ispred oltara Saborne crkve u Beogradu počivaju mošti Svetog Stefana Štiljanovića, velikog dobrotvora i zaštitnika srpskog naroda. Njegove mošti donete su u Beograd kako bi bile zaštičene od ustaša.
S. A. (64) sa Novog Beograda teško je povređen juče po podne u naselju Bečmen, nakon što je pao na beton sa krova lokalne crkve i lekari mu se bore za život.
Višestruki šampion Srbije u bilijaru Goran Mladenović Grga (60) poginuo je u stravičnoj saobraćajnoj nesreći koja se dogodila na magistralnom putu Niš - Priština, u selu Visoka kod Kuršumlije, a kako se saznaje, jedna želja mu je ostala neostvarena.
Pregled snimaka sa sigurnosnih kamera, koji prikazuju trenutak ubistva Ranka Radoševića (44), zvanog Ranko Eskobar, prikazan je u Višem sudu u Beogradu. Optužnicom Višeg javnog tužilaštva, Stefan Zlatanović i Luka Vučetić terete se kao direktni izvršioci likvidacije na benzinskoj pumpi u Rušnju 9. marta 2023. godine, dok se Marko Pjanović i Azra Šabanović terete za pomaganje.
Božidar Bole Stošić, koji nas je napustio 2018. godine, svojevremeno je otkrio da je odbio ulogu u seriji "Bolji život" jer nije želeo da radi sa Miodragom Petrovićem Čkaljom, koji ga je stavio na svoju "crnu listu" glumaca.
Slike iz detinjstva ostaju u najlepšem sećanju i svako od nas ih se rado seća, a svremena na vreme bacimo pogled na njih da nas podsete na bezbrižan period života.
U današnjem tempu života često nam nedostaje vremena za bliskost i povezivanje s partnerom, ali dve poze omogućavaju da uživate u ljubavnom zanosu, bez obzira na vreme i okolnosti
Britanski stručnjak za putovanja Dankan Grinfild-Turk je obišao veliki broj destinacija, ali ostrvo Tinos ostalo mu je posebno upečatljivo zbog svoje lepote i autentičnosti.
Nakon napuštanja rijalitija Elita 9, Nerio Ružanji i Hana Duvnjak izneli su šokantne detalje o svom odnosu, braku i aferama koje su podigle ogromnu prašinu u javnosti.
Jedna Instagram stranica iskoristila je Karleušin novi hit "Mata Hari" kako bi napravila kompilaciju najurnebesnijih trenutaka Miljane Kulić i Lazara Čolića Zole.
Janjuš je privukao Vanju Živić, nakon čega su počeli strasno da se ljube nasred studija, ne obazirući se na fotoaparate novinara i poglede vivših cimera!
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.