SLEDEĆE GODINE PADA POSLEDNJI EVROPSKI DIKTATOR! Milo pakuje kofere, ali sa trona neće otići mirnim putem
Milo Đukanović će najverovatnije sledeće godine izgubiti predsedničke izbore u Crnoj Gori
22.12.2022
15:49
Printscreen You Tube
Balkan
Najvećim uspesima smatra proglašenje crnogorske nezavisnosti, odnosno izlaska iz Državne zajednice sa Srbijom i uvođenje Crne Gore u članstvo NATO-a. Crna Gora je za vreme vlasti Đukanovića zajedno sa Makedonijom prva priznala jednostrano proglašenu kosovsku nezavisnost, oktobra 2008. tada je izavio je Srbija izgubila tzv. Kosovo 1999. godine.
Političku karijeru je započeo 1979. kao član Centralnog komiteta Saveza komunista Jugoslavije, bio je pristalica Slobodana Miloševića i ubrzo je postao jedan od lidera socijalističke Crne Gore. Savez komunista Jugoslavije je 1991. godine promenio naziv u Demokratska partija socijalista (DPS) Crne Gore, čiji je bio član, a 1998. je izabran za njenog predsednika.
Distanciranjem od Miloševića u DPS je došlo do podela na one predvođene njime i druge koje je predvodio Momir Bulatović. Iz te podele izrodila se Socijalistička narodna partije na čelu sa Bulatovićem.
Foto: Tanjug/AP/Risto Božović
Đukanvć je na vlast došao sa samo 29 godina i to u trenutku kada se Jugoslavija raspadala. Postao je jedini lider na ovim prostorima koji je od devedesetih godina pa do sada neprekidno na vlasti. Tokom tri decenije na vlasti mediji su Đukanovića optuživali za šverc duvana u Crnoj Gori, ali nikada nije krivično odgovarao.
U prilog tim optužbama ide i izveštaj koji je 1993. godine napravila italijanska policija, a u kome se navodi da je Crna Gora bila deo švercerskog lanca koji je povezan sa sicilijanskom mafijom i kriminalnim porodicama.
U junu 2007. godine italijanska agencija Ansa ga je optužila da je, u periodu od 1994. do 2002. godine, predvodio grupu koja je krijumčarila cigarete između CG i italijanske regije Pulja i, pritom, zaradila desetine miliona evra. Dve godine kasnije, istraga je obustavljena jer je Đukanović, kao premijer, bio zaštićen diplomatskim imunitetom.
Foto: Printskrin
U obnovljenoj istrazi nakon ubistva vlasnika hrvatskog nedeljnika Nacional Iva Pukanić 2002. godine Đukanović se branio tako što je odgovornost prebacivao na Srbiju za koju je tvrdio da želi da Crnu Goru predstavi kao kriminalnu državu. Ratko Knežević, bivši šef Trgovinske misije CG i bivši Đukanovićev prijatelj, u Županijskom sudu u Zagrebu rekao da je Milo jedan od ljudi koji su odgovorni za ubistva Gorana Žugića, Darka Raspopovića, Blagote Sekulića, Duška Jovanovića i Iva Pukanića.
Tvrdio je da je navodno od novca zarađenog švercom političar kupovao glasove na izborima. U maju 2011. godine poslanici PZP-a su podneli krivičnu prijavu protiv njega i još trojice političara optužujući ih da su u privatizaciji „Kombinata aluminijuma“ u Podgorici oštetili državu za 800 miliona evra.
Pet godina kasnije političar Janko Vučinić iz Demokratskog fronta je u tužbi naveo da su odgovorni za neisplaćivanje otpremnina radnicima iz ove firme koji su otišli u penziju. U maju 2012. godine poslanik Pokreta za promjene Koča Pavlović, profesor Pravnog fakulteta u Podgorici Milan Popović i odgovorni urednik „Monitora“ Esad Kočan su optužili Mila da je 1992. godine proterao iz Crne Gore muslimane iz BiH koji su tu došli kako bi izbegli rat.
Nakon pet godina, Specijalno tužilaštvo je odbilo ovu prijavu. Nevladina organizacija „Mreža za afirmaciju nevladinog sektora“ (MANS) je iste godine Specijalnom tužilaštvu za organizovani kriminal, korupciju i ratne zločine podnela krivičnu prijavu protiv Đukanovića zbog zloupotrebe funkcije i nanošenja štete državi.
Foto: Tanjug/AP
Tvrdili su da je političar uticao na donošenje odluka u Skupštini CG koje su bile u interesu Prve banke čiji je suvlasnik. Istakli su da je on odgovoran za donošenje zakona koji je omogućio prebacivanje državnih sredstava u banku, kao što su milioni evra od dokapitalizacije Elektroprivrede Crne Gore.
Takođe je navedeno da je njegov brat Aleksandar, kao većinski vlasnik, ta sredstva nepovratno dodeljivao sebi u vidu kredita. Tom prilikom Đukanović je izjavio da nevladine organizacije žele da ga okrive za sve što nije dobro u Crnoj Gori i da na njegov račun iznose gnusne optužbe. U septembru 2012. godine Mila je saslušao parlamentarni Anketni odbor za ispitivanje koruptivnih radnji prilikom prodaje Telekoma.
On je rekao da nije bilo neregularnosti i da se radi o jednoj od najboljih privatizacija u CG.... U novembru 2014. godine objavljeno je da je Prva banka poslovala sa Darkom Šarićem koji je optužen za šverc 5,7 tona kokaina iz Latinske Amerike.
U medijima su se pojavile vesti da je ista banka kreditirala optuženog švercera cigareta Brana Mićunovića i druge kriminalce. Karijeru Đukanovića su pratile i druge afere kao što je bila "seks-trafiking“ za koju je rekao da je iskonstruisana. Porodično bogastvo Đukanovića je procenjeno na 185,2 miliona dolara, a lično bogatstvo šefa crnogorske države na 14,8 miliona dolara (10 miliona funti) pa se u maju 2010. godine našao na 20. mestu na „Forbsovoj“ listi najbogatijih predsednika država. U opisu je navedeno da je „poreklo njegovog novca misterija“. Đukanović je rođen je u Nikšiću, gde je završio osnovnu i srednju školu, a fakultet u Podgorici. Govori crnogorski i ruski jezik, po veroispovesti je pravoslavac. Oženjen je Lidijom i sa kojom ima sina Blaža.
Velimir Velja Ilić, nekadašnji ministar, a sada i "student" pojavio se na propalom blokaderskom skupu koji se danas održava u Kraljevu.
28.06.2026
19:01
Predsednica Narodne skupštine Republike Srbije Ana Brnabić oglasila se na društvenoj mreži Iks povodom Vidovdana, brutalno raskrinkavši laži opozicije i njihov propali protest u Kraljevu!
28.06.2026
18:16
Nakon obilaska porodice i razgovora sa meštanima u Senjskom rudniku, predsednik Srbije Aleksandar Vučić je obišao manastir Ravanica na Vidovdan.
28.06.2026
17:25
Kancelarija za Kosovo i Metohiju saopštila je danas da će obavestiti sve međunarodne predstavnike o privođenju više Srba nakon obeležavanja Vidovdana i parastosa na Gazimestanu, koje je ocenila kao sraman i besprizorni čin represije režima Aljbina Kurtija.
28.06.2026
16:45
Srpska lista reagovala je na Kurtijev teror nad Srbima na Gazimestanu.
28.06.2026
16:14 >> 16:33
Na nekim graničnim prelazima u Srbiji formirale su se kolone vozila.
28.06.2026
18:45
Opelom i polaganjem venaca u u spomen-kripti novim Kosovskim junacima u Hramu Svetog Vasilija Ostroškog u Nišu odata je pošta vojnicima i policajcima nastradalim na Kosovu i Metohiji tokom NATO agresije.
28.06.2026
17:27
Vidovdansku liturgiju u crkvi Svete Petke u Vukovaru služio je danas episkop osečkopoljski i baranjski Heruvim.
28.06.2026
16:29
Prema izveštajima Republičkog hidrometeorološkog zavoda do 15 časova najtopliji grad je Kikinda, sa izmerenih 37 stepeni Celzijusove skale.
28.06.2026
15:33
Meteorolog Ivan Ristić otkrio je da Srbiju u narednih nedelju dana očekuje veoma promenljivo vreme, jer već od 1. jula stiže destabilizacija atmosfere koja će doneti pljuskove sa grmljavinom i kratkotrajno osveženje, nakon čega se ponovo očekuje povratak visokih letnjih temperatura.
28.06.2026
15:00
Apelacioni sud u Beogradu ukinuo je presudu kojom je Damjan Gvozdenović bio osuđen na 10 godina zatvora za ubistvo Aleksandra Tatalovića u Rakovici 2022. godine i naložio ponovno suđenje uz produženje pritvora.
28.06.2026
18:26
Viši sud u Beogradu izrekao je u četvrtak presudu Vladimiru i Miljani Kecmanović, roditeljima dečaka-ubice iz OŠ "Vladislav Ribnikar", na ponovljenom suđenju.
28.06.2026
17:46
Danas u toku popodnevnih časova, došlo je do udesa na auto-putu kod Plavog mosta u smeru ka Novom Beogradu.
28.06.2026
16:39
Danas u toku dana, došlo je do tragedije na bazenu "Košutnjak", kada je iznenada preminuo muškarac star između 50 i 60 godina.
28.06.2026
15:02
U teškoj saobraćajnoj nesreći koja se dogodila rano jutros u Galovcu Začretskom, teško je povređen 23-godišnji vozač, nakon što je automobilom sleteo sa puta, a vozilo se potom zapalilo.
28.06.2026
15:58
28.06.2026
17:11 >> 17:17
Snimanje treće sezone popularne serije "Sreda" privremeno je prekinuto nakon što je francuska glumica Eva Grin doživela povredu na setu.
28.06.2026
11:24
Glumac Tihomir Arsić preminuo je 7. decembra 2020. godine. Tokom svoje dugogodišnje karijere bio je jedan od miljenika "sedme sile" jer je medijima rado izlazio u susret i davao intervjue.
28.06.2026
10:07
Miss Srbije otvorila 9. Filmski festival u Ravnom Selu, evo kako su meštani dočekali svoju princezu!
27.06.2026
14:39
Njegova ekselencija Jan Bondi, ambasador Češke Republike u Srbiji, prisustvovao projekciji i razgovoru sa autorima u okviru nove festivalske selekcije
27.06.2026
13:48
Fitnes influenserka Eda Elisa izbačena je iz aviona jer je na gejt došla u prekratkom šortsu, pa je na aerodromu nastao neviđeni skandal.
26.06.2026
14:06
Postoje oni bezvremenski kolači koji instant budne nostalgiju. Mirišu na detinjstvo, toplinu doma i maminu ili bakinu svesku sa receptima. Upravo takve su i ledene kiflice.
28.06.2026
15:45
Jutjub nastavlja širenje svoje funkcije za razmenu privatnih poruka i deljenje video sadržaja unutar aplikacije.
28.06.2026
15:00
Jedna propuštena šetnja neće naškoditi psu, ali po ekstremnoj vrućini može imati kobne posledice. Potrebno je prilagoditi rutinu vremenskim uslovima i pokazati brigu za zdravlje ljubimca.
28.06.2026
14:15
Pirinčana voda na prvi pogled deluje kao jednostavan kućni tretman, ali stručnjaci su objasnili da je prava nutritivna bomba koja čini čuda za rast kose.
28.06.2026
13:30
Muškatle su simbol leta, ali neophodna im je pravilna nega kako bi tokom cele sezone bile u cvetu.
28.06.2026
12:45
Komšinica Selin iz Pariza otkrila je da Goran Bregović i njegova supruga Dženana žive u braku na daljinu, što nije iznenađujuće s obzirom na to da je muzičar stalno na putu.
28.06.2026
14:02
Pevačica Edita Aradinović broji sitno do porođaja, a sada je pratiocima pokazala kako izgledaju njeni dani dok s nestrpljenjem čeka dolazak naslednice na svet.
28.06.2026
17:54
Pobednica šeste sezone rijalitija "Zadruga" Aleksandra Nikolić već neko vreme potpuno je nestala sa društvenih mreža na kojima je ranije bila i te kako aktivna.
28.06.2026
17:34
Pevač Dragan Kojić Keba napravio je pravi mali spektakl kada je spontano zapevao u duetu sa Darom Nikolajevom, pobednicom Evrovizije 2026.
28.06.2026
17:04
Pevač Darko Lazić drastično je promenio svoj izgled nakon smrti brata Dragana, a sada je otkrio da je kosu krenuo da pušta upravo kao znak žaljenja.
28.06.2026
16:41
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.