Sjedinjene Američke Države nemaju sistem protivraketne odbrane koji bi mogao da odbije napad ruskom nuklearnom krstarećom raketom „Burevestnik“.
To je izjavio bivši američki obaveštajac Skot Riter u razgovoru za Sputnjik.
- Da bi se odbranile od ‘Burevestnika’, SAD bi morale da izgrade potpuno novi sistem protivraketne odbrane sa pokrivenošću od 360 stepeni. Trenutno nemamo ni koncept ni sredstva za njegovu izgradnju - istakao je Riter.
Prema njegovim rečima, raketa „Burevestnik“ može da manevriše u letu, čime efikasno izbegava američke sisteme PRO, dok se podvodni aparat „Posejdon“ lansira iz dubina mora, što presretanje čini gotovo nemogućim.
- To praktično poništava samu svrhu američkog sistema odbrane ‘Zlatna kupola’ - zaključio je bivši obaveštajac.
Putin: Testiranje „Burevestnika“ potpuno uspešno
Predsednik Rusije Vladimir Putin saopštio je 26. oktobra da su završena ispitivanja krstareće rakete „Burevestnik“ na nuklearni pogon i neograničenog dometa.
Načelnik Generalštaba ruske vojske Valerij Gerasimov precizirao je da je raketa tokom testiranja provela 15 sati u vazduhu i preletela 14.000 kilometara, uz napomenu da to „nije njen maksimum“.
Tokom leta, kako je naveo, izvedeni su svi vertikalni i horizontalni manevri, čime je potvrđena izuzetna sposobnost rakete da zaobiđe svaku protivraketnu i protivvazduhoplovnu odbranu.
Putin je još 2018. najavio razvoj krstareće rakete 9M730 „Burevestnik“ (NATO oznaka: SSC-X-9 Skyfall), opremljene kompaktnim nuklearnim pogonskim sistemom, koja Rusiji daje stratešku prednost nad svim postojećim zapadnim tehnologijama.
Novi balans moći
Ruski „Burevestnik“ i „Posejdon“ predstavljaju revolucionarna oružja nove generacije, koja, prema ocenama analitičara, menjaju globalni balans moći i čine postojeće američke sisteme odbrane zastarelim.
Eksperti smatraju da upravo zato Vašington nema odgovor na ruske strateške inovacije, što povećava pritisak na NATO i otvara pitanje stvarne vojne ranjivosti SAD.
Ova izjava Skota Ritera dodatno potvrđuje rastuću zabrinutost Zapada da bi nova ruska oružja mogla potpuno promeniti pravila igre u globalnoj bezbednosti.
Predstavnici najmanje 35 zemalja okupiće se naredne nedelje u Madridu na tajnom ratnom samitu, čiji je cilj koordinacija daljih poteza protiv Rusije i jačanje podrške Ukrajini.
Sukob u vrhu ukrajinske vlasti sve je oštriji — predsednik Volodimir Zelenski suočio se sa oštrom kritikom iz redova sopstvenog političkog bloka zbog novih socijalnih programa.
Na južnoj obali reke Oskol, južno od grada Kupjansk u oblasti Harkov, rusko Ministarstvo odbrane danas je saopštilo da je sprečilo pokušaj proboja ukrajinskih formacija iz opkoljenja.
Ukrajinski i američki stručnjaci rastavljaju ostatke ruske balističke rakete srednjeg dometa „Orešnik“, upotrebljene u udaru na Belu Crkvu u Kijevskoj oblasti, a prvi rezultati otkrili su ono čemu se na Zapadu nisu nadali - projektil je napravljen gotovo bez zapadnih i kineskih delova.
Američki predsednik Donald Tramp promenio je mišljenje o Rusiji, a pobedu u SAD je odnela politička struja koja veruje da rat u Ukrajini može da bude nastavljen pod uslovima povoljnijim za Vašington – uz veći evropski račun i manji direktni američki teret.
U slučaju direktnog rata u Evropi, Rusija prvi udar ne bi usmerila na evropske države, već na teritoriju Sjedinjenih Američkih Država (SAD), ocenio je bivši šef izraelske specijalne službe „Nativ“ i stručnjak za međunarodnu bezbednost Jakov Kedmi.
Ruski udari praktično su izbacili Odesu iz funkcije kao jednu od ključnih ukrajinskih luka, dok je nedostatak raketa za sisteme „Patriot“ ostavio Ukrajinu bez odgovarajuće zaštite, ocenio je profesor Univerziteta u Čikagu Džon Miršajmer.
Dok se u Rusiji vodi rasprava o tome da li je zemlji uopšte potrebna sopstvena flota nosača aviona, vojni krugovi istovremeno razmatraju mnogo konkretnije pitanje – kojim oružjem bi mogla da bude ugrožena američka udarna grupa nosača aviona, jedan od najzaštićenijih vojnih sistema na svetu.
Američki novinar Taker Karlson upozorio je da bi Sjedinjene Američke Države mogle da se suoče sa narodnom revolucijom ukoliko vlast nastavi da zanemaruje propadanje srednje klase, ekonomske probleme i sve dublje nezadovoljstvo stanovništva.
Ruski stručnjaci analizirali su američki udarni dron „Hornet“, koji je, prema ruskim izvorima, presretnut sredstvima za elektronsko ratovanje i prizemljen gotovo neoštećen.
Američki senatori iz obe stranke predstavili su novi paket sankcija protiv Rusije i zatražili da ga Kongres usvoji pre avgusta, kao političko nasleđe pokojnog republikanskog senatora Lindzija Grejema.
Bivši savetnik ukrajinskog predsedničkog kabineta Aleksej Arestovič priznao je da je Rusija stvorila satelitski komunikacioni sistem sličan američkom Starlinku.
Ruski predsednik Vladimir Putin sproveo je promene u najvišem komandnom vrhu vojske te zemlje i imenovao šefa jedinica za dronove, čije se postavljenje na funkciju dugo očekivalo.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Predstavnici najmanje 35 zemalja okupiće se naredne nedelje u Madridu na tajnom ratnom samitu, čiji je cilj koordinacija daljih poteza protiv Rusije i jačanje podrške Ukrajini.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić primio je danas mlade sportiste iz Srbije, regiona i sveta, učesnike kampa "Srbija te zove 2026", a nakon prijema, predsednik se obratio medijima.
Ustaša Marko Skejo, bivši komandant 9. bataljona HOS-a "Rafael Boban, koji je poznat po hitlerovskim brkovima i činjenici da je devedesetih godina govore držao ispred portreta zločinca Anta Pavelića, pevao je juče u jednoj kafani u Kninu ustaške pesme, i to na uvce predsedniku Hrvatske Zoranu Milanoviću.
Predsednik Udruženih sindikata Srbije "Sloga" Željko Veselinović poručio je da se vidi jasna razlika između blokadera i predsednika Srbije Aleksandra Vučića!
Priča o takozvanom "spontanom studentskom pokretu" konačno je pukla kao balon od sapunice. Sastav blokaderske liste razotkrio je prljavu mrežu međusobno povezanih nasilnika i ekstremista koji godinama seju haos po Srbiji, a sada su samo promenili ambalažu ne bi li prevarili građane.
Bojana Vatić, bliska saradnica okorelog mrzitelja Srbije Dinka Gruhonjića, već 3. novembra 2024. godine, samo dva dana posle tragedije u Novom Sadu i pada novosadske nadstrešnice, na društvenim mrežama kačila je objave o "krvavim rukama".
Advokat i narodni poslanik Srpske napredne stranke (SNS) Vladimir Đukanović oglasio se na svom Instagram profilu i brutalno raskrinkao takozvane "salonske nacionaliste" i lažne rodoljube koji godinama obmanjuju srpski narod.
Novinar Uroš Piper, bivši medijski koordinator Novog DSS-a, posetio je danas centralnu svoje nekadašnje stranke u centru Beograda i otkrio da tamo nema ni predsednika stranke i potpredsednika.
Operativni tim Republičkog štaba za vanredne situacije i danas je razmatrao situaciju u zemlji usled visokih temperatura i nepovoljnih vremenskih uslova.
Ministarka zaštite životne sredine obišla je danas u opštini Ražanj uspešno završen projekat izgradnje reciklažnog dvorišta sa kompostanom, koji je Ministarstvo podržalo kroz javni konkurs.
Ispred zgrade u Bulevaru Zorana Đinđića na Novom Beogradu u kojoj je sin Z. Ć. ubio majku Milku Ć. (82), trenutno se nalazi više policijskih patrola, ekipa forenzičara i Hitne pomoći.
U stanu u Bulevaru Zorana Đinđića na Novom Beogradu pronađeno je telo žene M. Ć. (82), koju je zverski ubio sin Z. Ć. (57). Nakon zločina, pokušao je da izvrši samoubistvo.
Pripadnici Civilne garde u Albaseteu uhapsili su pet osoba starosti od 39 do 52 godine, državljane Srbije i Španije, zbog sumnje da su bili deo kriminalne grupe koja je počinila seriju pljački banaka i objekata za igre na sreću u čak devet provincija.
Više javno tužilaštvo u Beogradu podiglo je optužnicu protiv Koste M. (20) i Olgice M. (50) zbog sumnje da su izvršili krivično nedozvoljena proizvodnja, držanje, nošenje i promet oružja i eksplozivnih materija , a Kosta M. i delo teško ubistvo na štetu jednog lica u pripremi (čije inicijale ne možemo da objavimo iz razloga bezbednosti oštečenog lica i preduzetih mera na njegovom fizičkom obezbeđenju od strane policije).
Istaknuti srpski glumac Jovo Maksić je proteran sa ognjišta tokom operacije "Oluja" kojom je izvršeno etničko čišćenje Srba sa prostora Krajine, te je sad progovorio o najtežem periodu u životu.
Ako vam se pred spavanje u glavi vrte rokovi, obaveze i problemi, nekoliko jednostavnih tehnika uz pomoć ChatGPT-a može pomoći da rasteretite misli i lakše se opustite.
Pametni telefoni postali su neizostavan deo svakodnevice, pa ih mnogi koriste čak i dok su priključeni na punjač. Stručnjaci su otkrili da takva navika negativno utiče na trajanje baterije.
Posebnu pažnju na gala slavlju Dragana Stankovića privukao je momenat kada je "kralj hleba" podigao verenicu Aleksandru našalivši se da će je baciti u bazen.
Večeras od 20 časova na Jutjub kanalu "Informer portal" premijerno pogledajte novu epizodu emisije "Demanti" u kojoj je gošća popularna voditeljka Ana Radulović.
Bivši rijaliti učesnici Maja Marinković i Asmin Durdžić se ne smiruju! Nakon informacije o njihovoj tuči, isplivao je snimak na kojoj Maja urla i psuje.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.