Italijanska premijerka Đorđa Meloni izjavila je da će EU morati da se pozabavi pitanjem zamrznute ruske imovine u drugim zemljama članicama EU, ukoliko odluči da sredstva koja se nalaze u belgijskom sistemu za kliring i poravnanje Euroclear iskoristi za podršku Ukrajini.
Meloni je, prema izveštaju Politico, naglasila da bi bilo kratkovido fokusirati se samo na jednu strukturu koja drži zamrznutu rusku suverenu imovinu, poput Eurocleara, dok postoje zamrznuta sredstva i u finansijskim sistemima drugih partnerskih zemalja. Po njenom mišljenju, odluku o korišćenju imovine trebalo bi da donesu evropski lideri.
Evropska komisija traži saglasnost zemalja članica za korišćenje ruske suverene imovine za Kiјev. Razmatra se iznos između 185 i 210 milijardi evra kao zajam, koji bi Ukrajina uslovno morala da vrati nakon završetka sukoba i u slučaju „isplate materijalne štete od strane Moskve“.
Rusko Ministarstvo spoljnih poslova ocenilo je da je ideja EU da Rusija plaća reparacije Ukrajini nerealna, ističući da se Brisel dugo bavi zaplenom ruske imovine.
Prema izveštajima, Belgija, Italija, Malta, Slovačka, Mađarska, Bugarska, Euroclear i Evropska centralna banka protivili su se predlogu Evropske komisije da se Ukrajini obezbedi zajam osiguran ruskom suverenom imovinom, dok se Francuska takođe protivila korišćenju ruske imovine koja se nalazi u komercijalnim bankama. Ipak, predlog je dostavljen stalnim predstavnicima EU na tehničko odobrenje i biće stavljen na glasanje na evropskom samitu 18. i 19. decembra.
Izvršna direktorka Eurocleara, Valeri Urben, u intervjuu za belgijske medije, izjavila je da imovina Centralne banke Rusije predstavlja novac ruskog naroda i zapretila pravnim merama ukoliko Evropska komisija uspe da progura svoju odluku.
Italijanska premijerka Đorđa Meloni ocenila je da nova strategija nacionalne bezbednosti američkog predsednika Donalda Trampa predstavlja „poziv na buđenje“ za Evropu, ističući da evropske zemlje moraju preuzeti veću odgovornost za sopstvenu bezbednost i odbranu.
Italijanska premijerka Đorđa Meloni održala je u Rimu devedesetominutni sastanak sa ukrajinskim predsednikom Volodimirom Zelenskim, tokom kojeg mu je, prema pisanju listа Korijere dela Sera, otvoreno poručila da će Ukrajina „možda morati da pristane na neke bolne ustupke“.
U Italiji je veliku buru izazvao ključni predlog zakona o seksualnom obrazovanju, koji snažno podržava vlada premijerke Đorđa Meloni s ciljem zaštite dece i suzbijanja takozvane rodne ideologije.
Slovački premijer Robert Fico poručio je da na predstojećem sastanku Evropskog saveta neće podržati nijedan plan koji vodi ka daljoj finansijskoj ili vojnoj podršci ratu u Ukrajini, uključujući i korišćenje zamrznute ruske imovine, naglašavajući da Slovačka neće dati „ni jedan evro cent“ za nastavak sukoba.
Rusija je otvorena za razgovore sa Evropom, ali Evropljani su u zabludi ako misle da sa Rusijom može da se razgovara sa pozicija sile, izjavio je danas portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Italijanska premijerka Đorđa Meloni ocenila je da nova strategija nacionalne bezbednosti američkog predsednika Donalda Trampa predstavlja „poziv na buđenje“ za Evropu, ističući da evropske zemlje moraju preuzeti veću odgovornost za sopstvenu bezbednost i odbranu.
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić boravi u Parizu, gde će prisustvovati vojnoj paradi povodom obeležavanja Nacionalnog praznika Republike Francuske – Dana pada Bastilje.
Američka elita ne planira nagli obračun sa Rusijom, već dug, višeslojan pritisak koji bi istovremeno udarao na njenu ekonomiju, političku stabilnost i sposobnost da finansira rat, tvrdi ruski ekonomista Mihail Hazin.
Unutrašnji rat među lažnim opozicionim blokaderima u Nišu doživeo je potpuni vrhunac i pretvorio se u najobičniji estradni cirkus. Kako ekskluzivno saznaje izvor blizak Mateji Nikoliću, lideru blokadera sa Pravnog fakulteta, među predvodnicima uličnog haosa izbila je nezapamćena tuča i žestoka rasprava, a sve zbog tajnog snimka na kome su dojučerašnji ortaci brutalno izvređali Nikolića.
Predsednik SRS prof. dr Vojislav Šešelj gostovao je na Informer TV u emisiji "Info jutro" i tom prilikom bukvalno zapalio javnost. Šešelj je bez dlake na jeziku raskrinkao bivšeg gospodara Crne Gore Mila Đukanovića i poslao brutalnu poruku režimu u Podgorici zbog sramnog progona srpskog identiteta i jezika.
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić prisustvovao je svečanoj večeri koju je povodom Nacionalnog praznika Republike Francuske, u čast šefova država i vlada, priredio predsednik te zemlje Emanuel Makron, i još jednom pokazao da Srbija uživa ogroman ugled u samom vrhu svetske politike.
Vladajuća koalicija u Nemačkoj planira veće povećanje akciza na duvanske proizvode nego što je prvobitno bilo predviđeno, pa bi prosečna cena paklice cigareta do 2030. godine mogla da poraste za gotovo 50 odsto, sa sadašnjih približno osam evra na skoro 12 evra.
Novosađanka Marija K. napustila je jedno kupalište na Velikoj plaži nakon rasprave sa osobljem, koje joj nije dozvolilo da koristi prenosni frižider sa hranom i vodom za decu.
Ministar kulture Nikola Selaković i predsednik opštine Bajina Bašta Milenko Ordagić potpisali su danas ugovor vredan 25 miliona dinara, za četvrtu fazu radova u okviru Muzeja ćirilice, koja su opredeljena putem konkursa "Gradovi u fokusu" Ministarstva kulture.
Granični prelaz Neštin-Vizić trenutno je blokiran, nakon što je hrvatska granična policija vratila više državljana Srbije uz obrazloženje da su prekoračili dozvoljeni broj prelazaka u Evropsku uniju.
U stravičnoj saobraćajnoj nesreći koja se dogodila 12. jula na putu Kotor–Nikšić, poginula je Jovana Stanković (21), dok je 16 državljana Srbije povređeno. Mini-bus u kojem su se nalazili iznenada je udario u betonski zid i prevrnuo se, a vozilo je od siline udara potpuno uništeno, a sumnja se da je do nesreće došlo usled premorenosti vozača Lj.M. (68).
Telo Novopazarca Berina L. (26), pronađeno je pre dva dana u blizini graničnog prelaza Kapitan Andrejevo, na izlazu iz Bugarske prema Turskoj. Nadležni organe Bugarske sprovode istragu, a uzrok i smrt za sada nisu zvanično saopšteni. Društvene mreže su preplavile objave njegovih prijatelja i poznanika koji se od njega opraštaju.
Mirjana M. (73) brutalno je pretučena i opljačkana usred bela dana u Subotici. Nasilnik ju je oborio na beton i oteo torbu, a ona je sa teškim povredama glave završila u bolnici.
Budvanska policija uhapsila je Š. L. (25) iz Bijelog Polja, taksi vozača kod koga je utvrđeno da je upravljao vozilom pod dejstvom opojnih droga, a kod njega je pronađen i zamotuljak kokaina.
Na koncertu Džej Zija neki fanovi su povraćali i padali u nesvest ispred stadiona u Njujorku nakon što je stotine ljudi bez karata divljački pokušalo nasilno da provali unutra.
Slavna kolumbijska lepotica Sofija Vergara pre dva dana je proslavila svoj 54. rođendan, a vrelim fotkama sa luksuzne jahte u Italiji raspametila je svet.
Kada je horor-drama "Aileen Wuornos: American Boogeywoman" završena, mnogi su očekivali mračnu priču o jednoj od najpoznatijih američkih serijskih ubica.
Bele patike ne morate odmah baciti čim se pojave sivi tragovi gradske prašine, fleke od hrane ili žute mrlje. Pre nego što potrošite novac na skupa sredstva za čišćenje, probajte kombinaciju sode bikarbone i sirćeta.
Džesika Karni je podelila iskustvo da je njen sin Rajan (4) dobio temperaturu i ona je mislila da će brzo proći. Situacija se u samo nekoliko sati dramatično promenila i ono što je delovalo bezazleno pretvorilo se u borbu za život.
Poklon nije samo materijalna stvar, već često predstavlja izraz pažnje, ljubavi i zahvalnosti između ljudi. Ipak, prema starim narodnim verovanjima, neki darovi mogu imati dublje, simbolično značenje.
Za razliku od mnogih savremenih recepata koji koriste želatin ili kupovni pektin, ovaj starinski recept za marmeladu od kajsija oslanja se na prirodne sastojke.
Astrolozi otkrivaju da će Bikovi uskoro doživeti prijatno finansijsko iznenađenje - kroz neočekivani dobitak, povišicu, poklon, nagradu ili neku drugu vrstu koristi koja stiže iz izvora koji nije bio planiran.
Pevačica Nela Vidaković progovorila je o smrti starijeg kolege Andrije Bajića i istakla da smatra da njegova udovica Mala Cana istinski tuguje za njim.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.