Predsednik SAD Donald Tramp sve je frustriraniji predsednikom Rusije Vladimirom Putinom, dok Ukrajina dubokim udarima po ruskim rafinerijama, Krimu i energetskoj infrastrukturi pokušava da pokaže da Moskva više ne može da vodi rat bez posledica po sopstvenu pozadinu
Prema navodima američkog portala „Aksios“, Tramp je na samitu G7 pokazao nezadovoljstvo Putinom i čak signalizirao da bi mogao da odustane od takozvanog „sporazuma iz Enkoridža“, koji je do sada bio jedan od temelja američkog pokušaja da se rat privede kraju.
To je glavna promena: Tramp više ne deluje uveren da Putin zaista želi dogovor. Dok ruski predsednik ponavlja da je spreman na pregovore, ali samo pod ruskim uslovima, ukrajinski dronovi sve dublje pogađaju rusku teritoriju, izbacuju rafinerije iz rada i guraju rat u rusku svakodnevicu.
Ukrajina sada pokušava da promeni atmosferu i na frontu i u Vašingtonu. Zelenski želi da pokaže Trampu da Moskva nije nedodirljiva i da pritisak na Rusiju može da donese rezultat.
Tramp nezadovoljan Putinom posle G7
Tramp se prošle nedelje na samitu G7 sastao sa predsednikom Ukrajine Volodimirom Zelenskim, a prethodno je razgovarao sa Putinom.
Prema dvojici zvaničnika koji su bili prisutni na samitu, Tramp je pokazao frustraciju ruskim predsednikom. Naveo je da se Ukrajina sada „prilično dobro snalazi“ u ratu i pominjao mogućnost dodatnog pritiska na Moskvu.
Najvažniji detalj je to što je, prema „Aksiosu“, Tramp signalizirao da bi mogao da odustane od takozvanog „sporazuma iz Enkoridža“. Prema tom aranžmanu, SAD su bile spremne da prihvate ruski zahtev za kontrolom ukrajinskog regiona Donbas kao deo mogućeg mirovnog dogovora.
Ako Tramp zaista odustane od tog okvira, to bi bio ozbiljan udarac za Putinovu računicu. Moskva bi izgubila važan diplomatski oslonac, a Kijev bi dobio prostor da tvrdi da se ruski maksimalistički zahtevi više ne mogu tretirati kao polazna tačka pregovora.
- Tramp je bio skeptičan prema svemu u vezi s Putinom i pominjao je pritisak na Rusiju, ali ostali lideri ne veruju da će zaista nešto preduzeti po tom pitanju - rekao je jedan zvaničnik za „Aksios“.
Zelenski koristi udare da promeni Trampov stav
Zelenski sada pokušava da Trampovu frustraciju pretvori u politički pritisak na Moskvu.
Ukrajinski predsednik najavio je „40-dnevnu operaciju uticaja“, čiji je cilj da se Rusija natera na potpisivanje mirovnog sporazuma. Operacija nije samo vojna. Ona je i politička poruka Vašingtonu: Ukrajina može da pogađa Rusiju tamo gde boli, ako dobije prostor i podršku.
Samo nekoliko sati posle te najave usledio je jedan od najvećih napada dronovima u ratu. Mete su se nalazile u 12 ruskih regiona i na Krimu. Ruske vlasti saopštile su da je presretnuto najmanje 660 ukrajinskih dronova.
Zabeležene su eksplozije u hemijskoj fabrici u Tulskoj oblasti, dok je nedelju dana ranije velika eksplozija potresla najveću moskovsku rafineriju. Posle tog udara nebo je prekrio gust crni dim.
Za Kijev je to dokaz da Rusija nije zaštićena od posledica rata. Za Trampa, to je signal da Putin možda nije u tako jakoj poziciji kako je pokušavao da prikaže.
Rafinerije gore, Moskva oseća rat
Ukrajinski udari po ruskim rafinerijama postali su jedan od najvažnijih elemenata pritiska na Kremlj.
Dronovi ne gađaju samo vojne objekte. Sve češće pogađaju energetsku infrastrukturu, rafinerije, skladišta goriva i objekte koji održavaju rusku vojnu i civilnu logistiku.
Velika eksplozija u najvećoj moskovskoj rafineriji izazvala je paniku među stanovnicima. Prema izveštajima, ljudi su tražili zaklon u podrumima, a u delovima grada padala je takozvana „crna kiša“.
Izvori su za Rojters naveli da rafinerija verovatno neće biti u funkciji do 2027. godine.
Ove nedelje pogođene su još najmanje tri ruske rafinerije. Najava operacije od 40 dana sugeriše da Kijev ne planira da uspori, već da će pokušati da nastavi udare sve dok se Moskva ne suoči sa ozbiljnijom cenom rata.
Zelenski: Ako Ukrajina gori, goreće i vaša Moskva
Zelenski je poruku Moskvi izgovorio bez uvijanja.
- Ako Ukrajina gori, goreće i vaša Moskva - poručio je dok je rafinerija gorela.
Ranije ove nedelje rekao je da se Rusija suočava sa brojnim teškoćama zato što Putin odbija da prekine rat i prihvati ukrajinske predloge o sastanku, stvarnim pregovorima i pravednom miru.
To je suština nove ukrajinske taktike. Ako pregovori stoje, Kijev pokušava da ih pomeri udarima po ruskoj pozadini. Ako Putin ne želi dogovor pod prihvatljivim uslovima, Ukrajina pokušava da mu rat učini skupljim, vidljivijim i politički opasnijim.
Zelenski time ne šalje poruku samo Moskvi. On šalje poruku i Trampu: Ukrajina nije pasivna strana koja čeka američku odluku, već pokušava da sama menja odnos snaga.
Bivši ministar spoljnih poslova Ukrajine Vadim Pristajko upozorio je da bi pokušaj Kijeva da uvuče Belorusiju u rat mogao da se vrati kao najopasniji mogući bumerang.
Poslanik Evropskog parlamenta iz Luksemburga Fernan Kartajzer izjavio je da stanje ruske ekonomije ne potvrđuje negativne prognoze koje su na Zapadu izricane posle uvođenja sankcija Moskvi.
Pukovnik Glavne obaveštajne uprave Ministarstva odbrane Ukrajine Rustem Fahriev, koga ruske bezbednosne strukture dovode u vezu sa organizacijom pokušaja terorističkog napada na Krimu, likvidiran je 18. maja u Ukrajini
Ruska vojska nastavlja juriš na Krasni Liman i, prema saopštenju Ministarstva odbrane Rusije, potiskuje Oružane snage Ukrajine sa juga i severozapada grada, uz napredovanje ka centralnim delovima.
Direktor CIA Džon Retklif možda je u Moskvu stigao sa mnogo tvrđom porukom od prethodnih američkih izaslanika – upozorenjem ruskom rukovodstvu da ne ide predaleko u eskalaciji jer bi posledice po samu Rusiju mogle da budu ozbiljne, ocenio je bivši premijer Švedske Karl Bilt.
Direktor CIA Džon Retklif došao je u Moskvu sa upozorenjem Rusiji da ne pokušava vojnu eskalaciju protiv Litvanije, Letonije i Estonije, članica NATO, piše Politko.
Ruski predsednik Vladimir Putin potpisao je ukaz kojim vladi daje pravo da uvede privremenu državnu upravu nad kritičnom infrastrukturom ukoliko privatni vlasnici ne uspeju da je zaštite od napada dronovima ili je posle udara ne obnove dovoljno brzo.
Ruski predsednik Vladimir Putin navodno je tokom razgovora sa direktorom CIA Džonom Retklifom odbio američke predloge za mirovno rešenje i mogućnost opšteg prekida vatre tokom 2026. godine, uz poruku da će Rusija na nove ukrajinske operacije odgovoriti „trostruko snažnije“.
Ruski predsednik Vladimir Putin navodno je pristao da tokom dva dana povezana sa posetom direktora CIA Džona Retklifa ne budu izvođeni masovni vazdušni udari na Kijev i okolinu, pod uslovom da Ukrajina u istom periodu ne napada Moskvu i severozapad Rusije, uključujući Sankt Peterburg.
Ruski predsednik Vladimir Putin potpisao je tri ukaza čiji sadržaj nije javno objavljen upravo na dan iznenadne posete direktora CIA Džona Retklifa Moskvi, što je odmah pokrenulo spekulacije o tome šta se nalazi u dokumentima označenim brojevima 605, 606 i 607.
Ruski raketni udar na područje Borispolja dok se nemački ministar spoljnih poslova Johan Vadeful nalazio u Kijevu predstavlja „jasnu uvredu Nemačkoj“, ocenio je dopisnik nemačkog Velta Kristof Vaner.
Ruske snage izvele su tokom noći novi talas udara na ciljeve širom Ukrajine, a eksplozije i požari zabeleženi su u Dnjepropetrovsku, Harkovu, Černigovu i Zaporožju, dok je vazdušna uzbuna proglašavana u nizu regiona.
Ukrajinska kampanja za vojnu i logističku izolaciju Krima troši ogromne količine dronova i drugih sredstava, a predsednik Volodimir Zelenski sada je priznao da je novac namenjen Ministarstvu odbrane za drugu polovinu 2026. potrošen unapred i da je u vojnom budžetu nastala rupa od čak 27 milijardi dolara.
Predsednik SAD Donald Tramp objavio je na društvenoj mreži Trut soušal mapu na kojoj je Ormuski moreuz, zajedno sa delovima teritorije Irana, Omana i Ujedinjenih Arapskih Emirata, zaokružen i označen kao „nova teritorija SAD“, samo dan nakon njegove tvrdnje da Amerika ima „potpunu kontrolu“ nad tim delom Bliskog istoka.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Bivši ministar spoljnih poslova Ukrajine Vadim Pristajko upozorio je da bi pokušaj Kijeva da uvuče Belorusiju u rat mogao da se vrati kao najopasniji mogući bumerang.
Na društvenim mrežama pominje se mogući datum sahrane generala Ratka Mladića, što još uvek nije potvrđeno. Međutim, ono što je zanimljivo jeste činjenica da je istog datuma najavljen dolazak pevača Dine Merlina u Kraljevo, uprkos protivljenju naroda i potpisivanju peticija da se koncert otkaže!
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić otkrio je da će nakon 16. septembra otići u Njujork kako bi, kao zastupnik Srbije, govorio o stradanju srpskog naroda tokom devedesetih godina prošlog veka.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić razotkrio je duboko osmišljen plan Zapada koji pokušava da na ovim prostorima nametne sopstvenu verziju istorije, upozorivši da se iza toga kriju namere da se prekrajanjem prošlosti diktira i kroji budućnost našeg regiona.
Sekretar Saveta bezbednosti Ruske Federacije Sergej Šojgu izrazio je najdublje saučešće porodici i prijateljima nekadašnjeg komandanta Vojske Republike Srpske Ratka Mladića, uputivši istovremeno brutalnu kritiku na račun Međunarodnog tribunala u Hagu zbog nečovečnog tretmana kojem je general bio izložen!
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obilazi danas Mačvanski okrug i tom prilikom se osvrnuo na novu uvijenu objavu predsednika Crne Gore Milojka Spajića, koji je optužio dve neodređene države za navodno "hibridno mešanje" u unutrašnje stvari te zemlje.
Da blokaderi nemaju ni malo stida i srama kada napadaju druge za kriminal kojim se zapravo oni sami bave, dokazuju i najnovija saznanja do kojih je naš portal došao, a u kojima je glavni akter blokaderski kandidat Zoran Đajić, inače 74. po redu na blokaderskoj listi.
U minjaku i sportskom izdanju, Dušica Topić je saznala informaciju da Exatlon traje 3 meseca koja ju je očigledno zatekla, a njen izraz lica sve je rekao.
Mišićavi sportista i profesor fizičkog vaspitanja Mensur Ajdarpašić otkrio je šta publika može da očekuje od njega pred start druge sezone najvećeg sportskog rijalitija Exatlona Srbija.
Voditeljka Tijana Jović pokazala je zanosnu liniju i otkrila koje vežbe radi kako bi održala formu pred početak druge sezone "Exatlona", u kojoj će se pojaviti u ulozi voditeljke sportskog rijalitija.
Nakon što smo objavili vest da Mensur Ajdarpašić ulazi u "Exatlon", komentari ispod Informerove objave na Instagramu samo pršte, a oglasio se i Dejan Dragojević koji je pozdravio potez kolege iz drugog rijalitija!
Pavle Bošković, poznatiji kao Gazda Paja, od septembra ulazi u "Exatlon Srbija", gde će morati da pokaže koliko su mu fizička spremnost, disciplina i izdržljivost na zavidnom nivou., a ovo je njegov profil
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da očekuje da će najkasnije za godinu i po dana početi izgradnja brze saobraćajnice Loznica-Mali Zvornik.
Škola počinje 1. septembra 2026, a roditelji koji planiraju da dete zadrže na moru ili odmoru duže od tog datuma trebalo bi dobro da se upoznaju sa zakonom.
Vatrogascu koji se sinoć borio protiv vatrene stihije na planini Stolovi iznenada je pozlilo, zbog čega je odmah transportovan u pravcu Kraljeva, gde ga je dočekala i preuzela ekipa hitne medicinske pomoći.
Ministarka zaštite životne sredine Sara Pavkov izjavila je da su sve službe u stanju pripravnosti zbog najavljene košave koja preti da otvori nova žarišta u Deliblatskoj peščari.
Nova inovativna terapija za najugroženije onkološke bolesnike koji boluju od određenih tipova karcinoma pluća stižu u bolnice u oktobru, dok je skoro 5.000 građana je obuhvaćeno programom skrininga za rano otkrivanje raka pluća koje sprovodi Ministarstva zdravlja.
Dramatičan preokret dogodio se na suđenju za pucnjavu u jednom lokalu u Beču, u kojoj je državljanin Srbije teško ranjen, dok je muškarac (33) iz Čečenije izgubio život.
Povodom poruke koja je danas upućena na veći broj adresa državnih organa i medija, a u kojoj se preti aktiviranjem navodno postavljenih bombi na nekoliko lokacija u Beogradu, Posebno odeljenje za borbu protiv visokotehnološkog kriminala Višeg javnog tužilaštva u Beogradu preduzelo je aktivnosti na utvrđivanju identiteta pošiljaoca.
Više javno tužilaštvo u Beogradu podiglo je optužnicu protiv Milana Đ. (65) zbog sumnje da je 6. jula 2026. godine ispred jedne kafane na Paliluli pokušao da ubije D. V.
Glumac Boris Isaković je 2020. godine bez srama i stida prihvatio ulogu Ratka Mladića u filmu "Quo vadis Aida?" ("Kuda ideš, Aida?") u kojem je naš general predstavljen kao negativac i zločinac.
Nakon vesti o smrti generala Ratka Mladića, u javnosti su ponovo oživele brojne reakcije, sećanja i ranije izjave poznatih ličnosti o njegovoj ulozi u ratnim dešavanjima devedesetih godina.
Sinoć je u Zaječaru počeo tradicionalni rok spektakl, 59.Gitarijada koja se održava u podnožju Kraljevice uz rokere koji su pristigli iz svih gradova Srbije, ali i iz inostranstva.
Bećarac sa mesom je ukusno, izdašno jelo koje spaja sočne komade mesa sa bogatim satarašem od luka, paprike i paradajza. Priprema se jednostavno, u jednoj šerpi ili tiganju, pa je odličan izbor za ukusan i brz porodični ručak.
Prvo veče "Dana šljive" u Blacu pretvorilo se u noć za pamćenje, a frontmen Magla Benda Vladan Savić doživeo je jedan od najemotivnijih trenutaka u karijeri.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.