Masovni noćni udar na Kijev izveden je neposredno pred samit NATO-a u Turskoj, a ruski analitičari ga tumače kao jasnu poruku Moskve da neće odstupiti ni ako Alijansa donese nove odluke o eskalaciji sukoba u Ukrajini.
Ruski politički analitičar Aleksej Česnakov ocenjuje da i Moskva i Kijev sada pokušavaju da pokažu ko drži inicijativu - i na frontu, i u dubinskim udarima.
- I Rusija i Ukrajina nastoje da demonstriraju posedovanje inicijative, kako na zemlji, tako i u pitanjima dalekometnih udara. Vašington, verovatno, nije protiv novog kruga eskalacije, smatrajući da će to ubrzati iscrpljivanje strana i približiti prozor mogućnosti za pregovore - naveo je Česnakov.
Poruka pred odluke NATO-a
Ruski politički analitičar Pavel Danilin ukazuje da se napad mora posmatrati u kontekstu samita NATO-a i mogućnosti da Alijansa usvoji odluke koje bi dodatno zaoštrile sukob.
- Postoji li pretnja eskalacije sukoba? Postoji. Na samitu NATO-a mogu biti donete i takve odluke. Zapravo, o tome je i bila izjava Peskova: vidimo da SAD više ne žele da budu posrednik i mirotvorac, već ponovo izlaze na poziciju učesnika sukoba protiv nas. Pri tome, signal je takođe potpuno jasan: Rusija neće odstupiti, šta god da odluče na samitu NATO-a -poručio je Danilin.
Upravo ta poruka sada stoji u centru ruske interpretacije noćnog udara. Moskva želi da pokaže da povećanje zapadne podrške Kijevu neće zaustaviti ruske udare po ukrajinskoj vojnoj infrastrukturi, posebno po objektima za koje tvrdi da su deo vojno-industrijskog kompleksa.
Drugim rečima, cilj nije samo vojni, već i politički: pokazati pred samit da Rusija ima kapacitet da nastavi pritisak, da bira ciljeve duboko u ukrajinskoj pozadini i da ne pristaje na logiku zapadnog zastrašivanja.
Kijev pod teškim udarom
Ukrajinski izvori opisali su noć u Kijevu kao jednu od najtežih. Kijevski pravnik i nacionalistički aktivista Andrej Smolij, koji vodi kanal za praćenje udara, napisao je da su posledice po grad „tužne“ i da je bilo mnogo pogodaka.
- Posledice po Kijevu su tužne. Mnogo pogodaka. Možete čuti eksplozije na mestima pogodaka... Veoma glasno. To nije dolazak, već eksplozije o kojima sam pisao gore. Detaljnije ne mogu iz bezbednosnih razloga. U Kijevu je pakao, nažalost - naveo je Smolij.
Prema ruskim tvrdnjama, deo eksplozija bio je posledica sekundarne detonacije municije koju su ukrajinske snage navodno skladištile u fabrici „Vizar“. Ruski izvori tvrde da je upravo taj objekat bio povezan sa vojnom proizvodnjom, a da su se oko njega nalazile stambene zgrade, zbog čega su razaranja i posledice bile veće.
Mirošnik: Kijev se koristi kao skladište i vojna zona
Predstavnik Ministarstva spoljnih poslova Rusije Rodion Mirošnik optužio je vlasti predsednika Ukrajine Volodimira Zelenskog da Kijev koriste kao mesto za skladištenje municije i koncentraciju vojne proizvodnje.
- Režim Zelenskog koristi Kijev kao mesto skladištenja municije i koncentracije vojnih proizvodnji. Visokoprecizni udar Oružanih snaga Rusije po jednom od takvih skladišta izazvao je čitav vatromet ponovljenih detonacija i razletanja municije na sve strane - naveo je Mirošnik.
On tvrdi da protivvazdušna odbrana Kijevu nije potrebna radi zaštite civila, već radi pokrivanja vojnih skladišta i pogona prebačenih u prestonicu pod zaštitu PVO.
- Zelenom diktatoru PVO nije potrebna za zaštitu civila, već za pokrivanje vojnih skladišta i vojnih proizvodnji dovučenih u prestonicu pod kišobran PVO. Ljudi su im u Kijevu potrebni za isto — da stvaraju živi štit - poručio je Mirošnik.
Ruski politički analitičar Sergej Markov izneo je sličnu ocenu, tvrdeći da razlog udara na Kijev nije samo politički ili demografski značaj grada.
- Razlozi udara po Kijevu nisu u tome što je tamo 15 odsto stanovništva Ukrajine i 30 odsto ekonomije Ukrajine, već u tome što je tamo 50 odsto vojno-industrijskog kompleksa Ukrajine - ocenio je Markov.
Ruski hakeri su upali u sisteme britanske vlade i Ministarstva spoljnih poslova, kompromitujući oko 80.000 računara i pristupajući ličnim podacima državnih službenika, piše britanski „Telegraf“.
Ministarstvo odbrane Rusije saopštilo je da su ruske snage tokom noći izvele masovan udar visokopreciznim oružjem po objektima na teritoriji Ukrajine, navodeći da je napad usledio kao odgovor na, kako tvrdi Moskva, terorističke udare kijevskog režima na civilnu infrastrukturu unutar Rusije.
Oružane snage Ukrajine (OSU) izvele su tokom noći masovan napad dronovima na Lenjingradsku oblast i Sankt Peterburg, a ruska protivvazdušna odbrana oborila je ukupno 56 ukrajinskih bespilotnih letelica, saopštili su ruski izvori.
Snažan udar pogodio je fabrički kompleks „Vizar“ u Višnjevom, u Kijevskoj oblasti, posle čega su počele sekundarne detonacije, evakuacija stanovništva i blokada delova grada.
Kijev je tokom noći i jutra bio pod snažnim raketnim i dronovskim udarima, a prema navodima ruskih vojnih dopisnika, glavni ciljevi bili su energetski objekti u prestonici i okolini.
Posle najvećeg ruskog napada na Kijev od početka rata, Moskva je tokom noći između 2. i 3. jula izvela novi talas udara širom Ukrajine, ponovo gađajući stambene objekte i civilnu infrastrukturu.
Ministarstvo spoljnih poslova Nemačke najoštrije je danas osudilo snažan napad Rusije na Kijev i obećalo da će nastaviti da podržava Ukrajinu u njenoj borbi protiv Moskve.
Gradonačelnik Kijeva Vitalij Kličko proglasio je 3. jul Danom žalosti u Kijevu nakon, kako je rekao, najmasovnijeg ruskog napada na ukrajinsku prestonicu od početka rata, u kojem je ubijeno 18, a ranjeno najmanje 90 ljudi.
Rusko ministarstvo odbrane saopštilo je danas da su ciljevi masovnih vazdušnih udara na Kijev, u kojima je ubijeno najmanje 11, a povređeno više od 30 ljudi, bili vojno-industrijski i energetski objekti, kao i vojni aerodromi.
Osam osoba poginulo je tokom protekle noći u Kijevu, u masovnom ruskom napadu raketama i dronovima, saopštio je šef kijevske gradske vojne administracije Timur Tkačenko, dok je Finska zbog pretnji od ruskih dronova zatvorila deo svog vazdušnog prostora, a Poljska je podigla vojne avione.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Ruski hakeri su upali u sisteme britanske vlade i Ministarstva spoljnih poslova, kompromitujući oko 80.000 računara i pristupajući ličnim podacima državnih službenika, piše britanski „Telegraf“.
Najnovije dogovorene ustavne promene, aminovane pod patronatom Evropske unije, ogolile su surovu istinu o trenutnoj vladajućoj većini: sve može i sve prolazi, osim srpskog jezika i prava onog naroda koji je izneo promene u Crnoj Gori.
Kijev je tokom noći i jutra bio pod snažnim raketnim i dronovskim udarima, a prema navodima ruskih vojnih dopisnika, glavni ciljevi bili su energetski objekti u prestonici i okolini.
Suočeni sa potpunim krajom na ulici, unutrašnjim ratovima i činjenicom da ih narod više ne podržava, blokaderi su počeli da gube razum i da za sopstvenu nesposobnost optužuju predsednika Aleksandra Vučića.
Bivši predsednik Crne Gore Milo Đukanović pokušava da opravda svoje sramno šurovanje sa Bilom Klintonom i NATO agresorima tokom bombardovanja 1999. godine, a kao dežurnog krivca za sve svoje političke poraze i dalje vidi jedino i isključivo – Srbiju i Beograd!
Porodica, roditeljstvo, potomstvo - deca, majka i otac su tradicionalne, neprevaziđene i plemenite vrednosti koje obezbeđuju zdravo društvo, demografsku vitalnost naroda, koje pokazuju poštovanje prema predačkom nasleđu i omogućavaju zdravu i neometanu smenu generacija u Srbiji.
Da među blokaderima i političkim lešinarima vlada totalni rat i opšte rasulo i da niko nikoga ne može da smisli, dokazala je Jelena Pavlović – inače bivša narodna poslanica sa liste Branimira Nestorovića, koja je brže-bolje preletela među blokadere.
U prethodnoj epizodi emisije "Na merama" otkrili smo vam čime se sada bavi novinarka blokaderka Ana Mihajlovski, iza čega se skriva njen kolega blokader Slobodan Georgiev, kako se opušta “blokader junior” Aleksej Bjelogrlić, koji su izvori prihoda još jednog blokadera, glumca Nikole Đurička, gde se kreće i šta vozi najbolji prijatelj rektora politikanta Vladana Đokića, Nebojša Bojović.
Učenici iz Srbije osvojili su četiri bronzane medalje na Evropskoj geografskoj olimpijadi (EGEO), koja je održana od 27. juna do 3. jula u Varni, u Bugarskoj.
U šabačkom naselju Trkalište protekle subote došlo je do nezapamćenog incidenta i brutalnog vršnjačkog, odnosno nasilja nad maloletnim licem, kada je za sada nepoznata žena fizički nasrnula na dete i besno uništavala njegov električni dvotočkaš.
Ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Milica Đurđević Stamenkovski, danas je u Narodnoj skupštini Republike Srbije da bi govorila o Zakonu roditelj negovatelj, koji je, kako kaže, nastao iz života ljudi, a ne iz statistike.
Tokom iskopavanja u blizini grada Orhusa u Danskoj arheolozi su otkrili 82 zemunice u kojima su, kako se veruje, u vreme vikinga bile specijalizovane radionice za izradu tekstila.
Viši sud u Sremskoj Mitrovici odredio je pritvor do 30 dana Petru J.(44) i njegovom sinu Pavlu J (19), koji se sumnjiče za teško ubistvo Aleksandra L.(40) iz Stare Pazove. Ista mera izrečena je i drugom sinu (16) zbog opasnosti od uticaja na svedoke i uznemirenja javnosti.
Na Rgotskom jezeru kod Zaječara u toku je dramatična potraga za muškarcem starim oko 40 godina, koji je nestao tokom sinoćnjeg kupanja. Zbog dubine i specifičnosti terena, na lice mesta su upućene ronilačke ekipe, a sve okolnosti ukazuju na to da se nesrećni čovek utopio.
Pet razbojnika, naoružanih pištoljima, maskiranih fantomkama i obučenih u policijske uniforme, upali su u Novom Bečeju u porodičnu kuću Štefana S., koji živi u Nemačkoj, i iz nje odneli oko 200.000 evra i kilogram zlata.
Na Dunavu u mađarskom gradu Rackeve došlo je do tragične nesreće u kojoj se muškarac (31) udavio dok je u naručju držao svoju trogodišnju ćerku. Devojčica je u poslednjem trenutku spasena iz vode, dok njenom ocu, uprkos naporima lekara, nije bilo spasa.
U teškoj saobraćajnoj nezgodi koja se dogodila sinoć na raskrsnici Ruzveltove i Ulice kraljice Marije u Beogradu, povređene su tri osobe, među kojima je i osmogodišnje dete.
Kriminalistički triler "Nemesis" oborio je sve rekorde i za nešto više od mesec dana od premijere ostvario neverovatnih 1,31 milijardi pregleda na Netfliksu.
Nagrada "Ernest" za 2026. godinu, odlukom Direkcije Somborskog filmskog festivala, dodeljuje se glumcu Vojislavu Brajoviću, jednom od najznačajnijih umetnika domaće kinematografije, za "doprinos sadašnjim i budućim filmovima".
Uz pomoć sode bikarbone i limunovog soka možete brzo ukloniti masne naslage sa kuhinjskih ormarića i osvežiti njihovu površinu bez agresivnih sredstava za čišćenje.
Godinama je border koli važio za najpametnijeg psa na svetu, ali novo naučno istraživanje pokazalo je da ga je malinoa nadmašila i preuzela prvo mesto.
Supruga Radiše Trajkovića Đanija oglasila se za Informer nakon što se na društvenim mrežama pojavio snimak na kom je folker okružen policijom u Bečićima.
Bivša učesnica hrvatskog rijalitija "Gospodin Savršeni", Laura Prgomet, privedena je u nedelju uveče u Dubrovniku nakon incidenta u jednom ugostiteljskom objektu u naselju Lapadski dvori.
Pevačica Nela Bijanić izjavila je kako zna da potroši 1000 evra za nekoliko minuta, ali isto tako zna da novac sačuva, od čega je i izgradila kuću na četiri sprata.
Voditeljka Jovana Jeremić podelila je sa svojim pratiocima jedan od najemotivnijih trenutaka ove godine, kada je stigla đačka knjižica njene ćerke Lee.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.