• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

27.08.2026

11:08

Počinje napad na SAD! Tramp hitno proglasio vanredno stanje: Država svakog časa može da padne u totalni ambis

Tanjug/AP/Profimedia

Vesti

Počinje napad na SAD! Tramp hitno proglasio vanredno stanje: Država svakog časa može da padne u totalni ambis

Predsednik SAD Donald Tramp proglasio je vanredno stanje zbog stranih pretnji američkoj elektroenergetskoj mreži, upozoravajući da oprema proizvedena u inostranstvu može da sadrži ranjivosti koje bi omogućile sabotažu, neovlašćen pristup i čak daljinsko ugrožavanje snabdevanja električnom energijom.

Tramp je 26. avgusta potpisao izvršnu uredbu kojom se ograničavaju kupovina, uvoz, prenos i instaliranje strane opreme za velike elektroenergetske sisteme ukoliko američke vlasti procene da ona predstavlja neprihvatljiv bezbednosni rizik.

Bela kuća je situaciju opisala kao „neuobičajenu i izuzetnu stranu pretnju“ nacionalnoj bezbednosti, spoljnoj politici i ekonomiji Sjedinjenih Država.

Strah od skrivenog pristupa američkoj mreži

U uredbi se direktno upozorava da pojedina strana električna oprema može da sadrži digitalne „zadnje ulaze“ preko kojih bi druga država mogla daljinski da joj pristupi.

Na udaru nisu samo fizički uređaji.

Zabrane mogu da obuhvate i kritične komponente, softver, firmver, digitalne usluge, održavanje i mogućnosti za daljinski pristup ukoliko su povezani sa stranim subjektima koje američke vlasti smatraju rizičnim.

Uredba se odnosi na transakcije za koje se proceni da nose preveliki rizik od sabotaže, podrivanja sistema, neovlašćenog pristupa, zlonamerne daljinske intervencije ili prekida snabdevanja.

Obuhvaćeni su i slučajevi u kojima bi eventualni napad mogao da izazove katastrofalne posledice po kritičnu infrastrukturu ili američku ekonomiju.

„Određeni strani akteri sve više stvaraju i iskorišćavaju ranjivosti u američkom elektroenergetskom sistemu“, navela je Bela kuća.

Moguće uklanjanje opreme koja je već ugrađena

Trampova odluka ne odnosi se samo na buduće nabavke.

Američki ministar energetike Kris Rajt dobio je ovlašćenje da, u saradnji sa bezbednosnim i obaveštajnim strukturama, proveri i stranu opremu koja je već ugrađena u američku elektroenergetsku infrastrukturu.

Ako bude procenjeno da predstavlja neprihvatljiv rizik, vlasti mogu da narede njeno identifikovanje, izolovanje, dodatni nadzor, obezbeđivanje, isključivanje, zamenu ili potpuno uklanjanje.

Pre takve odluke moraće, međutim, da budu procenjeni rizici po stabilnost mreže, dostupnost bezbedne zamenske opreme i mogućnost nastavka snabdevanja.

Rajt će sa drugim nadležnim institucijama morati da utvrdi i koje države, kompanije i proizvođači potpadaju pod ograničenja.

Pravila za sprovođenje uredbe trebalo bi da budu pripremljena u roku od 120 dana.

Transformatori, elektrane, baterije, kontrolni sistemi

Spisak potencijalno obuhvaćene opreme veoma je širok.

Uredba navodi velike transformatore, generatore, turbine, visokonaponske prekidače, baterijske sisteme za skladištenje energije, invertore, zaštitne releje, opremu u podstanicama i kontrolnim centrima, kao i industrijske kontrolne sisteme i uređaje koji omogućavaju daljinsko upravljanje.

Obuhvaćena je infrastruktura velikog elektroenergetskog sistema, uključujući dalekovode napona od najmanje 69 kilovolti, dok obična lokalna distribuciona mreža nije predmet ove uredbe.

Tramp je istovremeno naredio da se prilikom budućih saveznih nabavki prednost daje elektroenergetskoj infrastrukturi proizvedenoj u SAD. Ministar energetike u roku od 180 dana treba da predloži izmene pravila državnih nabavki kako bi se bezbednosni rizik mnogo snažnije uzimao u obzir.

Bela kuća: Posledice napada danas bi bile mnogo veće

Vašington svoju odluku povezuje sa naglim rastom potrošnje električne energije.

Bela kuća navodi da su razvoj veštačke inteligencije i centara podataka, širenje napredne industrijske proizvodnje i povećanje proizvodnje za potrebe odbrane učinili SAD još zavisnijim od stabilnog snabdevanja strujom.

Zbog toga bi uspešan sajber-napad, sabotaža ili prekid u lancu snabdevanja danas imao mnogo ozbiljnije posledice nego ranije.

Tramp je na sličan problem upozoravao još tokom prvog predsedničkog mandata, ali u novoj uredbi tvrdi da je pretnja u međuvremenu postala još ozbiljnija.

Važan deo problema za Vašington više nije samo mogućnost neposrednog sajber-upada. Američka administracija upozorava da oslanjanje na strane proizvođače ključnih komponenti samo po sebi predstavlja bezbednosnu slabost, jer bi međunarodna kriza, sankcije ili prekid trgovine mogli da ostave SAD bez delova neophodnih za funkcionisanje mreže.

Zato nova uredba praktično pokreće veliku bezbednosnu proveru strane tehnologije koja se nalazi u srcu američkog elektroenergetskog sistema – od transformatora i elektrana do softvera koji njima upravlja.

BONUS VIDEO

Komentari

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

Exatlon

TV

JOŠ TV VESTI

Društvo

Hronika

Zabava

Magazin

Džet set