Ruski antiputinovski borci disidenti, nakon upada u Belgorodsku oblast u svojoj domovini, pojavili su se u Ukrajini s trofejom, zarobljenim ruskim oklopnim vozilom, ali imaju problema s time da se drže službenog objašnjenja Kijeva o njihovim poduhvatima, piše CNN.
Te oružane formacije bore se na strani Ukrajine u ratu s Rusijom, ali Kijev odbacuje povezanost s tim ruskim partizanskim borcima i tvrdi da oni deluju nezavisno i da nisu pod vojnom kontrolom.
U skladu s time, ukrajinski službenici tvrde da su pripadnici ovih ruskih jedinica delovali sami kada su probili rusko-ukrajinsku granicu i u napadu koji se protegao i na drugi dan pucali na ruske gradove u regiji Belgorod ranije ove nedelje. Međutim, kako piše CNN, to baš i nije tačno.
Svi pripadnici grupa Legija Sloboda za Rusiju i Ruski dobrovoljački korpus - obe sastavljene od ruskih državljana koji se bore u Ukrajini protiv svoje domovine - nalaze se pod komandom ukrajinskih snaga bezbednosti.
- Da li je to bila samostalna akcija, nekoordinisana s ukrajinskim Ministarstvom odbrane ili su vam oni dali uputstva - upitao je u sredu Sem Kajli, novinar CNN-a, Denisa Nikitina - pravog imena Denis Kapustin, a poznat i kao Beli Reks - vođu krajnje desnog Ruskog dobrovoljačkog korpusa.
Foto: Tanjug/AP
- Očigledno, sve što radimo, svaka odluka koju donesemo u pozadini, preko granice (u Rusiji) ... naša je vlastita odluka - odgovorio je Nikitin.
No, nastavio je priznajući da primaju određeno "ohrabrenje i pomoć".
- Ono što radimo, očigledno, možemo zamoliti naše, da tako kažemo, (ukrajinske) saborce, prijatelje, za njihovu pomoć u planiranju. Šta misliš o ovome? Možete li nam reći da li je ovo verodostojna misija? Da li bi to pomoglo Ukrajini u borbi ili bi pogoršalo stvari. Oni će reći će "da, ne, ovo je dobra ideja, ovo je loša ideja". Dakle, to je jedna vrsta ohrabrenja i pomoći - rekao je Nikitin.
Nikitin, kako piše novinar CNN-a, ovim mu nije u potpunosti dao mig, ali zapravo i jeste, prenosi Jutarnji.
A slični signali dolaze i od Cezara, kako glasi nadimak portparola Legije Sloboda za Rusiju, umerenije antiputinovske formacije sastavljene od nekoliko stotina ljudi, koja se takođe bori na strani Ukrajinaca i cilj joj je svrgavanje ruskog predsednika Vladimira Putina.
Upitan da li je tačno da su pri upadu u Belgorodsku oblast koristili i američka oklopna vozila MRAP - a možda čak i vozila koja su Sjedinjene Države donirale Ukrajini - Cezar je rekao: "Mi smo takođe koristili hamvije. Kupujemo ih putem međunarodne trgovine, u ratnim trgovinama. Da... svako ko ima nešto novca to može".
Russian militia groups fighting on Ukraine's side, who call themselves the Russian Volunteer Corps (RVC) and the Free Russia Legion, say they have brought the fight into Russia, even if for a short while.https://t.co/UxLnpxCbms
— The Kyiv Independent (@KyivIndependent) May 25, 2023
Cezar je, kako se navodi, svojim odgovorom ironično i svesno ponovio rusku propagandu tokom sukoba u Ukrajini 2014. godine, kada je Kremlj porekao da su njegove snage na terenu i sugerisali su da su proruski pobunjenici kupovali ruska vozila na otvorenom tržištu.
Cezar je uveren da su u Moskvi uzdrmani zbog napada.
- Oni (snage brane Belgorod) su bili preglupi i prespori. Oko pet sati, oko pet sati (za reakciju). Jedino što su radili je da pokušaju da razumeju šta se dogodilo. Bila je tek jedna mehanizovana četa koja je forsirala protivnapad. Juče smo uništili tu mehanizovanu grupu. Naneli smo im teške žrtve. To je tek mali početak, samo izviđanje - zaključio je.
SAD: Nismo odobrili nikakav transfer oružja
Korišćenje američkih vojnih vozila u operaciji izazvalo je određenu, ali manju konsternaciju u Vašingtonu.
- Vlada SAD-a nije odobrila nikakve transfere opreme trećim stranama, paravojnim organizacijama izvan ukrajinskih oružanih snaga, niti je ukrajinska vlada zatražila bilo kakve takve transfere - rekao je brigadni general Patrik Rajder, sekretar Pentagona za štampu, naglašavajući da će SAD pomno pratiti situaciju.
Zapad je u svojim donacijama insistirao na tome da Kijev ne koristi oružje koje dobija od članica NATO saveza unutar granica Rusije. Napadom na rusku metu unutar same Rusije korišćenjem krstareće rakete Storm Shadow, koje je isporučila Velika Britanija, na primer, riikovalo bi se dovođenje NATO-a u direktan sukob s Moskvom. Ipak, oklopna vozila MRAP su tek oklopna vozila, a oružani sistemu su ono što je zaista važno.
The Freedom of Russia Legion say they entered Belgorod after residents requested the Legion to conduct a peacekeeping operation in the region.
Ukrajina ne želi da ima ništa s napadom u Rusiji, navodi Kajli te je koristila ruske grupe da obave posao i tvrdila da nisu pod ukrajinskim zapovedništvom - ovoga puta. Ipak, Kijev će biti oduševljen rezultatom, jer napad disidenata imao je željeni učinak - destabilizovao je Rusiju. Jevgenij Prigožin, vođa grupe Vagner, već je iskoristio ovaj napad kao dokaz nesposobnosti ruske vojske, s čijim je vrhom već dugo u sukobu.
- Diverzantske i izviđačke snage mirno ulaze u Rusiju i marširaju, snimaju video snimke, voze svoje tenkove, oklopna vozila pešadije. Gde je garancija da neće ući u Moskvu?... Koliko ja shvatam, nikoga nije briga za stanovnike Belgorodske oblasti. Poručujem eliti Ruske Federacije - kučkini sinovi, okupite svoju decu. Pošaljite ih u rat. Kad dođete na sahrane i počnete ih ukopavati, ljudi će reći: "Sada je sve pošteno" - rekao je Prigožin u utorak u intervjuu s proratnim vojnim blogerom Konstantinom Dolgovom.
Ako ne bude tako, upozorio je vođa plaćenika - koji, uprkos oštrim kritikama koje upućuje kremaljskim elitama i vojnom vrhu, i dalje tvrdi da podržava Putina - sve te podele bi mogle dovesti do nečega što bi bilo revolucija, upravo kao i 2017. godine. Sa sigurnošću se, navodi autor, može pretpostaviti da podmladak moskovskih elita neće sada odjednom navaliti kroz vrata ureda za regrutaciju oružanih snaga ili Prigožinove zloglasne grupe.
"The situation in the Belgorod region is a predictable internal Russian crisis that was brewing even before Russia's full-scale invasion of Ukraine. These are Russian patriots, as far as we understand. People who actually rebelled against the Putin regime. Because what Putin is… pic.twitter.com/8lqFM3ad0I
— Dénes Törteli ?????? (@DenesTorteli) May 23, 2023
Rusko vojno rukovodstvo dobilo je od političkog vrha zadatak da razradi i pripremi nekoliko varijanti moguće nove operacije prema Kijevu i Černigovu, tvrdi zamenik šefa kabineta predsednika Ukrajine i brigadni general Pavlo Palisa, pozivajući se na obaveštajne podatke potvrđene iz više izvora.
Kijev i njegova okolina ulaze u još jedan dan gotovo neprekidnih vazdušnih napada, dok ogromni požar kod sela Mila, nastao posle ruskog udara na skladišni kompleks, ni jutros nije ugašen, a ukrajinske Vazduhoplovne snage potvrđuju da je samo tokom poslednje noći Rusija lansirala 267 dronova i dve rakete.
Veliki ukrajinski napad dronovima na Rostovsku oblast tokom noći pogodio je industrijsko-logističko područje kod Rostova na Donu i Aksaja, gde je planuo ogroman magacin kompanije DNS.
U toku noći ruske snage izvršile su seriju napada na ključne logističke i industrijske objekte u glavnom gradu Ukrajine Kijevu i njegovoj okolini. Na meti su se našla skladišta kompanije "Nova Pošta" u Svjatopetrovskom, dok su požari i eksplozije zabeleženi i u Brovarima, Višnjevu, Sofijevskoj Borščagovki te u blizini nekadašnje fabrike "Boljševik".
Rusija ne sme da zameni cilj „pobede“ mnogo bezazlenijom formulacijom „završetak rata“, jer bi sporazum koji ne ukloni uzroke sukoba samo napravio pauzu pred njegov nastavak, upozorio je ruski filozof Aleksandar Dugin.
Kijev i okolinu tokom noći zahvatio je novi talas ruskih udara mlaznim bespilotnim letelicama, koje su primećene i iznad centralnih delova ukrajinske prestonice, dok su se tokom napada čule eksplozije, pojavili požari, a veliki broj građana sklonio se u stanice metroa.
Dok je direktor CIA Džon Retklif 25. avgusta stigao u Moskvu sa upozorenjem da Rusija ne pokušava vojnu eskalaciju prema baltičkim članicama NATO, FSB i Rosgvardija su praktično istog dana u Lenjingradskoj oblasti uvežbavali scenario prodora neprijateljske diverzantske grupe preko ruske državne granice.
Direktor CIA Džon Retklif došao je u Moskvu sa upozorenjem Rusiji da ne pokušava vojnu eskalaciju protiv Litvanije, Letonije i Estonije, članica NATO, piše Politko.
Centar Donjecka našao se pod masovnim raketnim udarom, a prema vlastima DNR, u napadu na područje tržnog centra „Donjeck siti“ korišćene su britansko-francuske krstareće rakete dugog dometa „Storm šedou/SCALP-EG“, dok je osmoro civila ranjeno.
Posle masovnih udara na Kijev, vojne aerodrome i industrijske objekte, ruske snage počele su da gađaju i ključne granične prelaze kojima Ukrajina održava transportne veze sa Evropom.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić prisustovao je svečanom otvaranju prve fabrike humanoidnih robota u Srbiji, svetskog tehnološkog giganta kompanije "Minth".
Beloruski predsednik Aleksandar Lukašenko doputovao je u Moskvu na razgovore sa Vladimirom Putinom u trenutku naglog rasta straha od širenja ukrajinskog sukoba, a bezbednost će zvanično biti jedna od glavnih tema dvojice lidera.
Glavni i odgovorni urednik Informera, Dragan J. Vučićević, razmontirao je sve izmišljotine opozicionih ekstremista i blokadera, pokazavši snimak napravljen direktno iz dron kamere pod uglom od 90 stepeni koji neoborivo dokazuje da šaka jada od jedva stotinak ljudi pokušavaju da vrše teror nad mirnim građanima u Užicu.
Šaka ekstremista i lažnih opozicionara više i ne krije svoje prave, povratničko-nasilničke namere prema većinskoj Srbiji. Nasilnici koji mesecima maltretiraju pošten narod na ulicama sada su potpuno otvoreno objavili rat svakom građaninu koji ne misli kao oni.
Ekstremistička grupa okupljena oko blokaderskog profila "NS Zborovi" na društvenoj mreži Iks izvela je novi, do sada najbrutalniji napad na sopstveni narod i državu, otvoreno vređajući sve građane koji daju podršku politici rada, napretka i stabilnosti.
Nakon novog niza nasilja i terorisanja koji su blokaderi priredili na uredno prijavljenom skupu u Užicu, oglasio se advokat i narodni poslanik SNS-a, Vladimir Đukanović, koji je bez dlake na jeziku sasekao besramno ponašanje nasilnika koji ne prezaju ni od čega kako bi izazvali haos.
Lanu Stanišić, Nemanju Radovanovića i Jovana Ikića veoma je iznenadila informacija da će Exatlon 2 trajati tri meseca, a njihova reakcija će se prepričavati.
Bivši učesnik "Exatlona" Andrej Bedić otkrio je kako se nosio sa porazima u takmičenju, ali i detalje iz privatnog života koje javnost do sada nije znala.
Na društvenim mrežama pojavila se fotografija muzičara Pavla Boškovića, poznatijeg kao Gazda Paja, iz detinjstva, koja je izazvala brojne reakcije i simpatije fanova.
Bivša učesnica Exatlona Sanja Kalinović podelila je sa pratiocima svoje mišljenje o učešću Gazda Paje u novoj sezoni najvećeg sportskog rijalitija na svetu.
U iskrenom intervjuu za Informer, Dušica Topić govorila je o iskustvu u rijalitiju "Exatlon", sportu, životnim lekcijama, ali i novim planovima koji su pred njom.
Požar koji je juče izbio na teritoriji sela Muhovo kod Novog Pazara i dalje nije lokalizovan, a vatrogasci ulažu ogromne napore da vatrenu stihiju stave pod kontrolu. Domaćinstva u Muhovu i Kozniku trenutno nisu ugrožena, dok su ekipe preventivno raspoređene u blizini kuća.
Ministarka zaštite životne sredine Sara Pavkov izjavila je da su sve službe u stanju pripravnosti zbog najavljene košave koja preti da otvori nova žarišta u Deliblatskoj peščari.
Stravičan masakr u Velikom Gradištu poprimio je još jezivije razmere. Prema najnovijim informacijama, teško su ranjene i majka ubijenog zeta i sestra samoubice.
Na magistralnom putu od Požege ka Čačku u popodnevnim satima došlo je do teške saobraćajne nezgode u kojoj su se direktno sudarila dva putnička automobila.
Sinoć je u Zaječaru počeo tradicionalni rok spektakl, 59.Gitarijada koja se održava u podnožju Kraljevice uz rokere koji su pristigli iz svih gradova Srbije, ali i iz inostranstva.
Ako želite biljku koja će u jesen potpuno promeniti izgled vrta, devojačka lozica (Parthenocissus sp.) je odličan izbor. Ova brzorastuća listopadna penjačica tokom toplijih meseci ima zelene listove, a na jesen poprima upečatljive crvene, narandžaste, ljubičaste i grimizne nijanse.
Na jednoj od najlepših na Sardiniji, Kala Kotićio, broj posetilaca ograničen je na svega 60 dnevno, mesta se moraju unapred rezervisati, a za ulazak se plaća naknada od tri evra.
Domaći kolač od samo 5 sastojaka idealan je kada vam se jede nešto slatko, ukusno i jednostavno za pripremu. Savršen je za sve prilike, posebno kada želite pravi domaći kolač bez mnogo truda.
Vest da je srpski influenser marko Stojković uhapšen u Hrvatskoj zbog srpskih tetovaža kao bomba je odjeknula u medijima širom regiona, a sada je objavljen i policijski zapisnik.
Pevačicu Jelenu Tomašević prepala je bogomoljka koja je skočila na njena leđa tokom koncerta, a njen muž Ivan Bosiljčić skinuo je bubu i tako je spasio.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.