(VIDEO) Tajne lokacije dignute u vazduh! Ovo je Putin naredio da se noćas uništi u Kijevu: Vojska se hitno oglasila
Kijev i njegova okolina našli su se tokom noći 1. avgusta pod jednim od najžešćih raketnih udara poslednjih nedelja.
01.08.2026
09:47
Reuters/Printscreen telegram
Vesti
Vašington je priznao da odlučujućeg uspeha nije bilo. Rusija se dobro pripremila, stvorivši linije odbrane do stotine kilometara, rekao je predsednik Saveta bezbednosti Džon Kirbi.
Njujork tajms je istakao da je najveći napredak Oružanih snaga Ukrajine postignut tamo gde nije bilo Leoparda i Bredlija. Iz ovoga sledi zaključak: Zapadna vojna oprema ne stvara odlučujuće prednosti.
Štaviše, neki od uspeha Kijeva su posledica slučajnosti i sreće. Ali u oblasti Orehova, na jednom od pravaca glavnog napada, ništa se nije dogodilo. Administracija Džoa Bajdena rekla je za da trenutne rezultate rata smatraju „otrežnjujućim“.
Američki sekretar za odbranu Lojd Ostin je razočaran jer nema „odlučujućeg efekta“. To znači da je obuka i naoružavanje Ukrajinaca bilo uzaludno. Vašington ne razume zašto se to dogodilo i zašto je Kijev šest meseci odlagao početak operacije, piše The Washington Post.
Foto: Tanjug/AP
Ako se kontraofanziva nastavi istom brzinom, Ukrajina će obnoviti teritorijalni integritet tek posle 16 godina, izračunali su novinari.
Vašington post ne isključuje da će kao rezultat letnjih borbi rusko-ukrajinski sukob biti zamrznut kao od 2016. do 2022. godine. Tada je u Donbasu za nedelju dana bilo manje mrtvih nego u Čikagu, uveravaju novinari. Međutim, u slučaju zamrzavanja, sukob će se pre ili kasnije nastaviti sa novom snagom, zaključuju.
Ukrajinski ministar odbrane Aleksij Reznikov rekao je u intervjuu američkoj televiziji Fox news da od kontraofanzive nije trebalo previše očekivati. Vojska Ukrajine je veoma uzdrmana minskim poljima. Ali glavna stvar tek dolazi. Ovo je samo „pripremna operacija“ i 2023. će u svakom slučaju biti „prekretnica“, naglasio je on.
Zelenski je u intervjuu za Bi-Bi-Si takođe objasnio svojim partnerima da rat nije holivudski film. Ozbiljni rezultati se brzo ne postižu. Oružane snage Ukrajine će delovati kako im odgovara, ma šta neko rekao. I još jednom je podsetio: Ukrajini nisu potrebne samo bezbednosne garancije NATO-a, već punopravno članstvo u vojnom bloku.
Foto: Tanjug/AP
Zauzvrat, ministar spoljnih poslova Dmitrij Kuleba se u intervjuu za Si-En-En požalio da predstavnici Kijeva nisu pozvani na samit NATO-a u Viljnusu, gde se očekuju važne odluke. Poziv je dobio samo Savet NATO-Ukrajina. Ministar je za to okrivio one zapadne političare koji se previše plaše direktnog sukoba sa Rusijom.
Do kraja leta Ukrajina ne bi trebalo da čeka dodatnu vojnu pomoć SAD, piše Politiko. Formalno, jer je Kongres na odmoru. Ali kijevski lobisti u američkom parlamentu su zabrinuti da će ih ovo konačno dovesti do stagnacije u kontraofanzivi.
Ukrajinski politikolog Ruslan Bortnik smatra da Zapad Kijevu u početku nije dao sve što mu je potrebno. Konkretno, tenkovi i rakete očigledno nisu dovoljni za punopravni kontranapad.
- Sa ovim što imamo, moguće su samo lokalne operacije. Odnosno, pomoći je taman toliko da Ukrajina ne izgubi – ali ni ne pobedi. Pešadija napada na mnogo pravaca, jer nema tenkova. Jednog dana ljudski resursi završiće, a Zapad će reći da nismo uspeli da pravilno raspolažemo onim što su dobili - objasnio je Bortnik u intervjuu za ukrajinske medije.
Ako do sredine leta Kijev nekako preokrene tok na bojnom polju u svoju korist, onda će se SVO završiti 2023. godine, ali ovo je prilično naučno- fantastična opcija, smatra ukrajinski politikolog Vadim Karasev.
Foto: Tanjug/AP
- Ne isključuje zamrzavanje sukoba, a onda će razne političke snage odmah početi da se „jedu”. Tim Zelenskog će kritikovati Porošenka zbog sporazuma iz Minska, tim Porošenka će napasti Zelenskog zbog Istanbulskog sporazuma - pojašnjava on
Stvarni svet bi trebalo da se zasniva na vojnoj sili, ali Zapad do sada ne obezbeđuje potrebnu količinu naoružanja i i ne obezbeđuje zaštitu vazdušnog prostora. Ako je NATO već učinio sve što je bilo moguće za bezbednost Kijeva, onda će se vremenom situacija samo pogoršavati, primećuje ekspert.
- Više od šest meseci Zapad ulaže kolosalna finansijska sredstva u Ukrajinu. Sada investitori žele da vide rezultat, a ne ono što mi vidimo u ovom trenutku. Ukoliko se ne desi čudo, do kraja leta, podrška za Kijev će oslabiti, jer neće biti šanse za pobedu - rekao je Denis Denisov, ekspert na Finansijskom univerzitetu pri Vladi Rusije, u intervjuu za RIA Novosti.
Prema njegovim rečima, ukrajinske vlasti su mogle da krenu u kontraofanzivu još zimus ali su tada pomislile da je Zapad spreman da ih beskrajno pumpa oružjem i novcem. Ali se to nije desilo. A sadašnji izgovori Kijeva neće nikoga ubediti. Stoga je nastavak pregovora sa Rusijom utoliko realniji.
Kijev i njegova okolina našli su se tokom noći 1. avgusta pod jednim od najžešćih raketnih udara poslednjih nedelja.
01.08.2026
09:47
Ministarstvo odbrane Rusije objavilo je snimke udara na tri teretna broda za koje tvrdi da su prevozili vojni teret za Oružane snage Ukrajine (OSU).
30.07.2026
12:31
Ruska izviđačko-jurišna brigada „Sever-V“ saopštila je da je na slavjansko-kramatorskom pravcu uništila američki oklopni transporter „Strajker“ Oružanih snaga Ukrajine (OSU), dok je u odvojenom napadu pogođena samohodna haubica „Akacija“ i skladište njene municije.
28.07.2026
15:50
Najmanje dvoje civila ranjeno je kada je dron sa kamerom iz ugla operatera (FPV) udario grupu koja se evakuisala iz Konstantinovke, saopštila je ruska grupa trupa „Jug“, koja tvrdi da su napad izvele ukrajinske snage.
28.07.2026
11:11
106. 08. 2026. u 08:00
206. 08. 2026. u 08:00
106. 08. 2026. u 08:00
206. 08. 2026. u 08:00
Ruska protivvazdušna odbrana (PVO) oborila je 81 ukrajinsku bespilotnu letelicu (BPL) koja je letela prema Moskvi, dok je jedan dron pogodio višespratnu stambenu zgradu u Čehovu, u Moskovskoj oblasti.
28.07.2026
06:12
Iračke snage bezbednosti uhapsile su više osumnjičenih koji su izveli napade na objekte u toj zemlji, a tokom ispitivanja priznali su da rade za Ukrajinu, izjavio je irački savetnik za nacionalnu bezbednost Kasim al-Abudi.
28.07.2026
05:55
Rumunski lovac F-16 oborio je danas dron koji je neovlašćeno ušao u vazdušni prostor zemlje, što je treći takav incident u samo tri dana, saopštilo je Ministarstvo odbrane Rumunije.
26.07.2026
12:03
Saobraćajna i logistička mreža Ukrajine našla se pod snažnim pritiskom posle serije ruskih udara na benzinske stanice u Poltavskoj oblasti i železničke pravce prema Zaporožju.
26.07.2026
10:38
Posle udara na ruski sektor goriva, ukrajinski dronovi prešli su na logističke centre i skladišta internet-trgovine, sa ciljem da izazovu poremećaje u snabdevanju, gubitke privrede i rast nezadovoljstva među građanima i preduzetnicima, ocenjuju ruski komentatori.
26.07.2026
05:31
Prema prvim informacijama, u glavnom gradu Ukrajine aktivirana je protivvazdušna odbrana, dok se okolnosti eksplozija i dalje utvrđuju. Ruski izvori tvrde da su u napadu korišćeni S-400 i "Iskander".
25.07.2026
23:56
Da ustaškom ludilu nema kraja, potvrđuje i skandalozna izjava hrvatskog ministar ekonomije Ante Šušnjar, koji je direktno zapretio predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću i Srbima, prizivajući novu "Oluju".
06.08.2026
08:50
Podgorička Borba objavila je tekst koji raskrinkava opasnu manipulaciju čiji je cilj da se bauk "srpskog sveta" nametne kao dominatna tema u Crnoj Gori.
06.08.2026
09:21
Lažni ekolog Aleksandar Jovanović Ćuta, osuo je žestoku paljbu po studentima blokaderima, poručivši da nema nameru da se povlači pred ljudima koji nemaju hrabrosti ni da javno kažu svoje ime i prezime.
06.08.2026
07:40
Eparhija budimljansko-nikšićka oglasila se saopštenjem nakon što je predsednik Srbije Aleksandar Vučić sinoć u Mrkonjić Gradu održao istorijski govor.
05.08.2026
21:49
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić čestitao je danas svim zaposlenima u rudarskoj industriji Dan rudara u kojoj je poručio da rudarstvo i u našem veku opstaje kao jedan od stubova privrede i energetske stabilnosti Srbije.
06.08.2026
08:17
Ministarstvo privrede raspisalo je javni poziv za dodelu bespovratnih sredstava namenjenih unapređenju lokalnog ekonomskog razvoja kroz razvoj preduzetništva u iznosu od 31 milion dinara, a prijave će trajati sve do 11. avgusta 2026. godine.
06.08.2026
08:00
Zvanični srednji kurs dinara za evro danas iznosi 117,3726 dinara.
06.08.2026
07:00
U Srbiji će danas biti vrhunac toplotnog talasa sa maksimalnim temperaturama od 35 do 40 stepeni i tropskim noćima u Vojvodini i Beogradu,
06.08.2026
06:45
Prava drama odigrala se danas u letovalištu Letojani na Siciliji kada jednom turisti iznenada pozlilo dok je ležao na plaži. Dok se čekala Hitna pomoć, u pomoć je pritrčala doktorka iz Srbije.
05.08.2026
22:15
Vatrena stihija u Deliblatskoj peščari proširila se na čak 300 hektara, a u selu Lučica kod Požarevca jedna osoba je stradala u požaru koji je sama izazvala, saopštio je MUP i izdao hitno upozorenje.
05.08.2026
21:34
Dvojica muškaraca starosti 30 i 37 godina teško su povređena u saobraćajnoj nesreći koja se sinoć dogodila u Zemunu..
06.08.2026
07:20
Iza kulisa plažnih barova i noćnih klubova neretko isplivaju priče o narko-mrežama koje pokušavaju da iskoriste svet provoda za dilovanje droge. Hapšenje nekoliko državljana Srbije u Budvi zbog dilovanja droge po barovima i kafićima, ponovo je skrenulo pažnju na pažnju na narko - kriminal iza sjaja noćnog života.
06.08.2026
07:15
Nepoznato lice bacilo je u sredu oko 3 časa Molotovljev koktel na ulaz jednog poznatog hotela na Novom Beogradu.
05.08.2026
22:42
Telo žene R. S. (74) iz Laktaša pronađeno je juče u dvorištu njene porodične kuće i u toku je rad na utvrđivanju okolnosti pod kojima je stradala.
05.08.2026
23:49
U saobraćajnoj nezgodi koja se dogodila danas oko 16.50 časova na Smederevskom putu, u Ulici Aleksandra Kostića, sudarila su se dva putnička automobila.
05.08.2026
22:32
Nakon skandala sa zastavom takozvane države Kosovo, pevačica Kejti Peri se uputila u Crnu Goru, tačnije Kotor.
04.08.2026
22:19
Supruga čuvenog srpskog pisca Borislava Pekića, Ljiljana Pekić preminula je danas u 94. godini.
04.08.2026
14:14
Pop zvezda Kejti Peri tokom nastupa na festivalu u Prištini razvila je zastavu lažne države Kosovo i izazvala burne reakcije.
04.08.2026
12:38
Istaknuti srpski glumac Jovo Maksić je proteran sa ognjišta tokom operacije "Oluja" kojom je izvršeno etničko čišćenje Srba sa prostora Krajine, te je sad progovorio o najtežem periodu u životu.
03.08.2026
17:14
Albanska pevačica Dua Lipa sramno je nazvala pljeskavicu "tradicionalnim kosovskim sendvičem", nakon čega su odmah usledile reakcije Srba.
03.08.2026
12:44
Često se povezuje sa italijanskom kuhinjom, ali varjača sa rupom korisna je u pripremi brojnih jela, od rižota i sosova do testa i kremova.
06.08.2026
09:00
Ove makarone pripremaju se brzo i jednostavno kuvanjem testenine i mešanjem sa toplim sosom od sira, putera i mleka ili kisele pavlake.
06.08.2026
06:00
Koja seksualna poza ženama pruža najviše zadovoljstva često je tema rasprava, a novo istraživanje donelo je odgovore koji su iznenadili mnoge.
05.08.2026
23:20
Kremasta, osvežavajuća i puna voća, ova torta bez pečenja idealan je izbor za vrele letnje dane.
05.08.2026
22:30
Početak avgusta doneo je izuzetno snažan toplotni talas, a jedan majstor je na svom TikTok profilu podelio trik za rashlađivanje doma koji ne zahteva nikakve troškove.
05.08.2026
22:00
Dea Đurđević pokazala je sobu svoje ćerke Iris, a njeni pratioci bili su oduševljeni kako je voditeljka uredila kutak za bebu.
06.08.2026
09:17
Pevačica Ana Bekuta često pratioce na društvenim mrežama iznenadi fotografijom iz mlađih dana.
06.08.2026
07:31
Milena Stamenković, devojka jutjubera Bake Praseta, ponovo je uspela da zapali društvene mreže serijom izazovnih selfija.
06.08.2026
07:00
Starleta Ana Korać ponovo je zapalila mreže, i to fotografijama u haljini koja je više otkrivala nego pokrivala.
06.08.2026
06:01
Majka pokojnog muzičara Dejana Mitrovića prvi put se oglasila nakon njegove tragične smrti i kroz potresnu ispovest otkrila detalje kobnog dana kada je njen sin izgubio život.
05.08.2026
23:53
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.