Gruzijski specijalci nastavili su da razbijaju protest opozicije, koji traje od subote u centru Tbilisija, prenosi dopisnik RIA Novosti.
Za razbijanje demonstracija koriste se vodeni topovi i, kako se pretpostavlja, suzavac. Pristalice opozicije potisnute su sa dela avenije Rustaveli, gde su boravile tokom cele noći.
Od 6.00 časova po lokalnom vremenu (5.00 po moskovskom vremenu), masa demonstranata na aveniji Rustaveli prostirala se na nekoliko stotina metara. Deo okupljenih podigao je barikade i tokom cele noći ispaljivao pirotehnička sredstva ka specijalcima, koji su stajali u blizini. Takođe, demonstranti su konzumirali alkoholna pića i činili vandalske radnje, uključujući iscrtavanje grafita sa antiprovladinim i antiruskim porukama.
Serija opozicionih protesta započela je u četvrtak, nakon što je premijer Gruzije Irakli Kobahidze izjavio da će početak pregovora o članstvu zemlje u Evropskoj uniji biti odložen do 2028. godine.
U poslednja dva dana, prema zvaničnim podacima, uhapšeno je 107 osoba. Protiv njih su podignute optužnice za huliganstvo ili za nepoštovanje policijskih naređenja. U sukobima je povređeno deset policajaca, od kojih je jedan hospitalizovan zbog opekotina.
Optužbe za pokušaj nasilnog preuzimanja vlasti
Kako je u subotu saopštila Služba državne bezbednosti Gruzije, pojedine nevladine organizacije i političke partije pokušavaju nasilno da preuzmu vlast u zemlji.
Vlasti Gruzije su ove godine usvojile dva zakona koji su naišli na oštre kritike Evropske unije: Zakon o porodičnim vrednostima i zaštiti maloletnika, poznat kao zakon o zabrani LGBT propagande, i Zakon o transparentnosti stranog uticaja, poznat i kao zakon o stranim agentima.
Evropska unija je osudila ove zakone i zatražila njihovo ukidanje, upozorivši da bi Tbilisi mogao da se suoči sa suspenzijom procesa pridruživanja EU, prekidom finansijske pomoći i čak ukidanjem bezviznog režima za građane Gruzije.
Ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski izjavio je da bi teritorije Ukrajine, koje se nalaze pod kontrolom Kijeva, mogle biti stavljene „pod kišobran NATO-a“ kako bi se pokušalo zaustavljenje „vruće faze“ rata, piše BBC.
Oko 300 ekstremista eliminisano je u Siriji u jednom danu u udarima ruskih vazdušnih snaga koje pomažu sirijskoj vladi, saopštila je danas ruska vojska.
Slovački premijer Robert Fico podržao je predsednika Evropskog saveta Antonija Koštu u pokušaju da obnovi direktne kontakte Evropske unije sa Rusijom, tvrdeći da isti stav deli „nekoliko premijera“ u EU, iako nije naveo imena država na koje misli.
Mađarska će organizovati pravno obavezujući referendum o članstvu Ukrajine u EU ako Kijev uspe da završi pregovore sa Briselom, poručio je mađarski premijer Peter Mađar, čime je Budimpešta jasno stavila do znanja da ukrajinski put ka Uniji neće zavisiti samo od evropskih institucija.
Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov izjavio je da ulazak Ukrajine u Evropsku uniju za Moskvu možda „i ne bi bio loš“, ocenjujući da bi takav potez mogao dodatno da oslabi i destabilizuje samu Uniju.
Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen izjavila je danas da rat Rusije protiv Ukrajine postaje pretnja za sve države na istočnoj granici Evropske unije, nakon eksplozije pomorskog drona u rumunskoj luci Konstanca na Crnom moru.
Evropska unija razmatra da ne spusti dodatno cenovni limit za rusku naftu i da ga zadrži na 60 dolara po barelu, jer rat oko Irana preti novim skokom cena energenata i novim udarom na evropsku privredu.
Jermenija ne može istovremeno da prelazi na standarde Evropske unije i zadrži isti nivo ekonomske integracije sa Rusijom i Evroazijskom ekonomskom unijom, poručio je ruski predsednik Vladimir Putin, upozoravajući Jerevan na iskustvo Ukrajine.
Predsednik Rusije Vladimir Putin odbacio je ukrajinski predlog da se borbena dejstva ograniče na četiri regiona, poručivši da Moskva neće prihvatiti dogovor koji bi Oružanim snagama Ukrajine dao predah i omogućio im da prebace trupe na najteže delove fronta.
Ruska Spoljnoobaveštajna služba objavila je da Kijev, prema njenim tvrdnjama, pojačava saradnju sa meksičkim narko-kartelima i da Ukrajina sve više postaje tranzitni koridor za prebacivanje droge iz Latinske Amerike ka evropskom tržištu.
Poljska ubrzava pregovore sa SAD o stvaranju stalne američke vojne baze na svojoj teritoriji, iako je javnost gotovo presečena na dva dela: 44,1 odsto građana podržava novu bazu, dok je 40,9 odsto kategorično protiv.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Glavni urednik Informera Dragan J. Vučićević objavio je tokom današnjeg prvog Kolegijuma naše televizije ekskluzivne informacije kako je Beograd spreman da uvede recipročne mere Crnoj Gori nakon što je on u toj zemlji stavljen na crnu listu.
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić predstavio je javnosti najnoviji, sveobuhvatni paket državnih mera koje su direktno usmerene na podizanje životnog standarda i ekonomsko osnaživanje svih građana naše zemlje.
Nemačka političarka Žaklin Nastić upitala je danas kakvu bezbednost imaju Srbi na Kosovu i Metohiji, 27 godina posle agresije NATO, s obzirom na to da je na Gazimestanu, prilikom obeležavanja Vidovdana, takozvana kosovska policija uhapsila u nedelju 37 Srba, među kojima su bile i "žene i otac, koji je odvojen od svog maloletnog deteta".
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić oštro je odgovorio na pitanje tajkunske novinarke Žane Bulajić sa N1, tokom obraćanja javnosti, na kojem je predstavio nove pakete državnih mera usmerenih na unapređenje životnog standarda i ekonomsko osnaživanje građana Srbije.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić odgovorio je na pitanje novinarke Žane Bulajić sa tajkunske N1, o tome odakle će biti obezbeđena sredstva za najavljene mere i da li će novac biti izdvojen iz budžetske rezerve.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić, predstavio je nove ekonomske mere. On je obraćajući se iz Predsedništva kazao da je blokaderka na jučerašnjem skupu izgovorila nešto što ni premijer lažne države Aljbin Kurti nikada nije rekao.
Na predstavljanju novih mera, predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da će država uložiti novac u nabavku novih lekova i omogućiti da pacijenti u Srbiji dobiju savremenije terapije za lečenje raka i drugih teških bolesti.
Republički hidrometeorološki zavod izdao je hitno upozorenje na ekstremno visoke temperature koje će nas pratiti i sutra, kada nas očekuju temperature i do 40 stepeni!
Ministarstvo odbrane saopštilo je danas da je u centrima za obuku Vojske Srbije u Somboru, Valjevu i Leskovcu u toku period intenzivnog osposobljavanja vojnika koji su služenje vojnog roka započeli početkom ovog meseca.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je novu podelu turističkih vaučera za odmor u Srbiji, ističući da će biti podeljeno 30.000 vaučera u vrednosti od po 10.000 dinara.
Putevi opojnih droga se ukrštaju u Srbiji jer se nalazi na geografskoj sponi Evrope u Azije, kaže za Informer Marko Nicović, advokat i član svetske Asocijacije šefova policija.
Glumac Predrag Miki Manojlović odbio je reditelja Stivena Spilberga, a francuskom predsedniku Emanuelu Makronu je u lice rekao istinu o Kosovu i Metohiji.
Plaža Glifoneri, koja se nalazi oko 7 kilometara od Limenasa na ostrvu Tasos, predstavlja odličan izbor za sve koji žele da uživaju u mirnom ambijentu i prirodnoj hladovini.
Ako zadobijete opekotine od sunca, važno je da što pre pružite koži odgovarajuću negu. Osim što treba da rashladite kožu i unosite dovoljno tečnosti, oporavak mogu da olakšaju i pojedini prirodni sastojci.
Srbi bruje o vreloj sceni sa Music Week-a kada su se smuvali Indodjija i Đekson, koji je dosta stariji od nje, a malo ko zna da je Đekson drug njenog rođenog brata.
Dok odbrojava dane do najvećeg koncerta u svojoj karijeri, koji će biti održan u petak, 3. jula, Milanče Radosavljević rešio je da obraduje svoju vernu publiku novom pesmom "I siromah dušu ima", čija će premijera biti u utorak, 30. juna u 18 časova na YouTube kanalu AS TON Records.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.