Ukrajinski ministar spoljnih poslova Andrij Sibiha danas je uputio oštru poruku NATO-u, ističući da Kijev neće prihvatiti bilo kakve druge bezbednosne garancije osim punog članstva u toj Alijansi.
U pismu upućenom svojim kolegama iz zemalja NATO, Sibiha je naveo da je "punpravno članstvo Ukrajine u Alijansi jedina prava bezbednosna garancija za Kijev, kao i sredstvo odvraćanja dalje ruske agresije prema toj i drugim zemljama", preneo je Politiko.
- Mi nećemo prihvatiti nikakve alternative, surogate ili zamene za punopravno članstvo u NATO- ukazao je Sibiha i dodao da će samo taj korak suzbiti rusku agresiju.
On je istakao da su se raniji sporazumi pokazali beznačajnim, kao što je to bio Memorandum iz Budimpešte iz 1994. koji je trebalo da zaštiti Ukrajinu nakon što se odrekla svog nuklearnog oružja.
- Nepružanje Ukrajini stvarnih, efikasnih bezbednosnih garancija 90-ih godina prošlog veka bila je strateška greška koju je Moskva iskoristila - napisao je Sibiha, dodajući da se ta greška mora ispraviti.
Njegovo pismo upućeno je uoči sastanka šefova diplomatija NATO u Briselu na kojem će se danas i sutra razgovarati o aktuelnoj podršci Ukrajini.
Kako navodi Politiko, uprkos apela Kijeva, tokom samita se ne očekuju značajniji koraci u smislu upućivanja poziva za članstvo Ukrajine u NATO.
Zvaničnici u Kijevu sve više gube nadu da će Ukrajina u skorije vreme ući u tu vojnu Alijansu, pri čemu je novoizabrani američki predsednik Donald Tramp predložio da se ukrajinsko članstvo odloži za najmanje 20 godina u kontekstu potencijalnog mirovnog sporazuma sa Rusijom, navodi Politiko.
Ukrajinska ministarka pravde Olga Stefanišina rekla je prošle nedelje da smatra da aktuelna administracija predsednika SAD Džozefa Bajdena nije iskoristila trenutak da se Ukrajini uputi poziv za NATO.
Nemačka ministarka spoljnih poslova Analena Berbok upozorila je danas Kinu, tokom posete Pekingu, zbog podrške Rusiji u ratu protiv Ukrajine, saopštilo je nemačko ministarstvo spoljnih poslova.
Ruski ideolog i publicista Aleksandar Dugin, koga zapadni mediji nazivaju "Putinovim Raspućinom", ponovo je izazvao kontroverze nizom provokativnih izjava, o pripajanju Rumunije Rusiji, koje su izazvale reakciju Ministarstva spoljnih poslova Rumunije.
Prema procenama, od 1. septembra do 30. novembra ruske snage zauzele su preko 1.600 kvadratnih kilometara teritorije u Ukrajini, dok su istovremeno povratile oko 500 kvadratnih kilometara u Kurskoj oblasti. Brzina njihovog napredovanja povećavala se iz meseca u mesec, uprkos značajnim gubicima.
Razgovori o mogućem ulasku Ukrajine u NATO predstavljaju bajke, izjavio je ukrajinski ambasador u Londonu Valerij Zalužni na zajedničkom sastanku ambasadora u Kijevu.
Grčka se suočava sa pojačanim pritiscima partnera iz NATO-a i Evropske unije (EU) da Ukrajini isporuči rakete iz protivvazdušnih (PVO) sistema "patriot"
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Nemačka ministarka spoljnih poslova Analena Berbok upozorila je danas Kinu, tokom posete Pekingu, zbog podrške Rusiji u ratu protiv Ukrajine, saopštilo je nemačko ministarstvo spoljnih poslova.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić danas je posetio kompaniju sportske opreme "Sportex" u Arilju, gde je obišao pogone i razgovarao sa zaposlenima i vlasnikom firme Draganom Simovićem.
Mateja Nikolić, glavni blokader na Pravnom fakultetu u Nišu, kog protivnici blokaderi iz Niša zovu "gej nasilnik", pohvalio se da letuje ni manje ni više nego u Albaniji.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je meštanima Zeoke da ne brinu zbog obećanja o izgradnji rzavske vode i puta, ističući da će lično preuzeti odgovornost za realizaciju projekta.
Sutra, 12. avgusta, na nebu iznad Srbije dolazi do šok prizora koji se neće ponoviti decenijama, jer će doći do delimično pomračenja Sunca koje će biti vidljivo golim okom uz pravu zaštitu.
U ovom trenutku se preko Panonske nizije premešta oslabljeni hladni front, koji će u narednim danima doneti pad temperature, dok će padavine biti lokalnog karaktera.
Kompanija NIS donirala je 40 tona goriva Sektoru za vanredne situacije Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srbije želeći da pruži svoj doprinos angažovanju vozila i mehanizacije u gašenju požara u našoj zemlji.
Porodična kuća mladića koji se nalazi na izdržavanju zatvorske kazne, u jednom selu kod Obrenovca, našla se na meti nepoznatih napadača koji su oko 2 sata iza ponoći na objekat bacili topovski udar.
Likvidacije izvršene snajperskim naoružanjem u Srbiji i regionu predstavljaju potpis profesionalaca i najčešće su povezane sa obračunima visokopozicioniranih članova organizovanih kriminalnih klanova.
Uprava policije, u saradnji sa Državnim tužilaštvom, proverava više od 50 stranih državljana, među kojima su dominantno državljani Ukrajine, kao i Moldavije i Slovačke, a koji su juče zatečeni u jednoj većoj kući u podgoričkom naselju Mareza, gde je pronađena i veća količina sofisticirane digitalne opreme, uređaja i novca.
Perete kosu uveče i budite se sa spljoštenom, naelektrisanom frizurom koja se već do podneva masti? Možda problem nije u šamponu ni u tvrdoj vodi, već u tome kada perete kosu.
Prošle godine, Xiaomi 17 Pro i Xiaomi 17 Pro Max su lansirani u Kini i nikada nisu stigli van domaćeg tržišta kompanije, međutim, prema novom izveštaju, situacija će se promeniti ove godine.
Bivša rijaliti učesnica Ava Karabatić oglasila se na svom Instagram profilu, nakon što je juče, kako tvrdi, pretrpela nasilje od strane svog verenika i otkrila svoje dalje planove.
Tajna savršenog tena Jelena Karleuše tokom letnjih dana krije se u jednom triku - ona bira fluoroscentne kupaće kostime, a mi smo za vas izabrali njene najjače modele i top izdanja.
Influencerka Ivana Slipčević, poznatija kao Tačkasta Mara, ponovo je uspela da usija društvene mreže serijom fotografija koje su za kratko vreme izazvale lavinu reakcija.
Pevačica Zorana Pavić svojevremeno je prošla kroz jedan od najtežih perioda u životu, kada se, vođena željom da publici priredi veliki koncert, zadužila do te mere da je upala u ozbiljne finansijske probleme.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.