• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

Izvor: Novica Savić

19.10.2025

11:19

Kolumna Novice Savića: Samoupravljavanje i drugi virusi

Zoran Sinko

Kolumne

Kolumna Novice Savića: Samoupravljavanje i drugi virusi

Pročitaj celu vest

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

Pročitaj celu vest
komentari
Luka

pre 8 meseci

Nećete ovo objaviti iako mnogo šta od onoga što pišete bih dosta lako mogao da potpišem. Sve do dela ove zadnje rečenice tekst ima negde pun a negde samo određen smisao .Da li još u srednjoj školi ideološki osvešćeni autor koji " nije voleo marksizam " ali je samoupravljanje (koje je bliže tzv. saodlučivanju koje postoji ili je postojako u razvijenim socijaldemokratskim državama nego uopštenom matičnom neinstitucionalizovanom marksizmu a pogotovo boljševizmu baš sve i do kraja dobro prozreo .Ne zato što to ne bi mogao nego najverovatnije zato što to nije a ne bi ni hteo. Radio je on kada se je zaposlio u "državnoj" što je njemu isto što i "društvenoj "firmi . Nigde direktori, tj oni koji vode ( dobru pa ni lošu ) firmu nisu radili ono što su im "lenčuge i neradnici " nalagali da rade preko institucionalizovanih zborova i radničkih saveta" .Stvar je funkcionisala po principu " samo neka oni pričaju ( ili i lupetaju)" -biće onako kako je ( drugde a ne u radničkom savetu i na zboru radnih ljudi ) negde već unapred i odlučeno. Nepoznat je slučaj da su radnički saveti zaista (spro)vodili politiku firme. Oni su bili samo institucionalizovano pokriće za dobre ili loše odluke nekoga, nečega ili nekih drugih. ( centara moći tipa prvenstveno komiteta i direktora).Dakle samoupravljanje je i bilo realno "lajanje ka zvezdama" .Autor se sa aparatom ideološke prošlosti bori ( i sa njom i obračunava ) preko poređenja tekućih bez sumnje po društvo negativnih kretanja . Ta kretanja su daleko složenija i opasnija nego što su to duhovi samoupravljanja koji ga proganjaju .Kakve veze ima "virus samoupravljanja i boljševizma " sa blokiranjem pešačkog prelaza od strane 10 ljudi ? Zborovi (#radnih ljudi " ili možda" narodne garde" za koje ova mladost kao moguči hrvatski izvozni "patent" i ne zna -ili sramotno "domaći" ljotićevski zborovi )koji kao i plenumi ipak nisu samo ili nisu izvorno i samo "samoupravni " ili "boljševički "pojam .Autor hoće da demontira već demontiranu prošlost boreći se protiv nje ali ovde i danas povezujući i izjednačavajući društvene fenomene u raznim periodima vremena. Pri tom i sam nosi kontra ideološki barjak ( kakav?) barjacima ( iz te prošlosti) Ako ne mogu da studiram ili pređem ulicu ima li to veze sa saamoupravljanjem i boljševizmom ili sa zakonima i njihovom primenom. ? Ovo što se dešava nisu nikakvi budući "virusi"o kojima treba misliti nego sadašnja bolest koja ima najdirektniju vezu sa primenom i neprimenom zakona. Ideologoje su što pokazuje praksa ( u Evropi ih znamo to ima svakakvih) fenomeni koje nije moguće iskorenili iti .Sprečavano pravo na učenje i studiranje i pravo na prelaz ulice i sl. nigde u svetu nisu u vezi sa marksizmom blaženopočivšim samoupravljanjem i boljševizmom - naravno ni nacizmom ( zar bi evropski nacizmi morali da nam budu čudni posle rasturanja svake od Jugoslavija i AP KiM ) jer i u takvim opozitnim režimima postoje pešaćki prelazi i škole .Ostavimo realnu )neuništivosti raznih ideologija koje svuda postoje i kada jesu i kada nisu na vlasti .Ovde je reč o zakonima a ne o ideološkim frustracijama .

Pročitaj celu vest

Društvo

Hronika