Andreas Šider, mentor blokadera i opozicije, koji je ne jednom Srbiji solio pamet o medijskim slobodama, kao da je u zemlju propao nakon što je kao bomba odjeknula vest u Austriji da je njegov partijski šef, vicekancelar, ministar za medije i lider Socijaldemokratske partije Austrije (SPO) Andreas Babler predvodnik najvećeg napada na medijske slobode u toj zemlji zbog čega je ugašeno 1.000 radnih mesta.
U tekst pod naslovom "Atentat na austrijske medije" portal „Oe24" konstatuje da je Babler svojim delovanjem doveo je na ivicu uništenja austrijski medijski pejzaž.
- Sve veći broj posmatrača veruje da ga namerno uništava - iz osvete zbog kritičkog medijskog izveštavanja o njegovoj politici i njegovoj ličnosti. Aktuelna vlada nije uspela samo da potpuno uništi imidž javnog servisa ORF i poverenje javnosti u taj medij, uništavajući ORF godinama svojim političkim mahinacijama, a sada uništava i privatni medijski sektor u Austriji - gurnuvši skoro sve medije u najtežu krizu - piše ovaj portal.
Kako se navodi, u novinskom sektoru, „Klajne Cajtung" i „Kurir" su prvi masovno smanjili broj zaposlenih, zatim „Standard" i „Di Prese", a nedavno čak i dugogodišnji visokoprofitabilni „Hojte".
- Situacija je još dramatičnija u privatnom televizijskom sektoru: Puls24/ATV/Puls4 su morali da otpuste 45 zaposlenih, a sada „Servus TV", koji je ranijih godina primao milionske iznose od milionera Matešica, sledi primer otpuštanjem čak 60 zaposlenih. Već postoje izveštaji o dvocifrenom gubitku radnih mesta u „Skaju". Početkom 2026. godine, više od 1.000 novinara je ostalo bez posla u Austriji, a prema rečima ekspertima iz medijskog sveta, ovaj broj bi se mogao udvostručiti do kraja godine - navodi se u članku.
Foto: printscreen
Kako se objašnjava, Šiderov šef sve ovo čini kako bi mogao da ucenjuje koalicionog partnera OVP.
- U stvari, ministar za medije je stvorio pravu katastrofu: medijske subvencije obećane za tekuću godinu su blokirane. On blokira čak i isplatu dogovorenih sredstava za digitalnu transformaciju, projekta Kurcove vlade koji je namenjen da nadoknadi odliv prihoda od oglašavanja američkih tehnoloških giganata poput Gugla i Mete kroz digitalni porez od 5 odsto. Umesto da se medijima raspodeli celokupni prihod od digitalnog poreza od preko 120 miliona evra, kako zahtevaju sva medijska udruženja, čak se ni beznačajna suma od 20 miliona evra koju je obezbedila vlada ne isplaćuje - navodi se u tekstu.
Prema navodima austrijskog portala, vitalne subvencije za distribuciju novina nisu dostupne jer Babler odbija da raspodeli subvencije na način koji je u skladu sa tržišnim propisima i propisima EU i antimonopolskim propisima, tvrdeći da je njihovo izveštavanje previše kritičko.
- Bez jednakog tretmana besplatnih novina u skladu sa propisima EU, EU neće odobriti subvencije za distribuciju i podvrgnula bi ih 18-mesečnom procesu preispitivanja. Ova subvencija je stoga blokirana najmanje godinu i po dana.
Medijima ove godine nedostaju 50 miliona evra subvencija zbog Bablerove blokade. Nema ni traga od povećanih subvencija za medije koje je Babler obećao. Naprotiv: Medijskim budžetima nedostaje više od 50 miliona evra subvencija samo ove godine. Istovremeno sa zamrzavanjem finansiranja, Bablerova vlada je smanjila budžete za oglašavanje u svim medijima na manje od 10 miliona evra - piše u tekstu.
Laž Žakline Tatalović da joj je pokojni akademik Nikola Hajdin deda i dalje trese društvene mreže, pa je tako isplivao i video samog Hajdina koji još jednom pokazuje da je tajkunska novinarka masno slagala.
Lider opozicione SSP Dragan Đilas gostovanjem na Nova S izgovorio je gomilu nebuloza, a jedna od njih je i plan za ukidanje Javnog servisa u prvih 24 sata nakon što oni, blokaderi, dođu na vlast. Radio televizija Srbije mu je očigledno odgovarala kad je zgrnuo milione, a sada mu smeta.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić prokomentarisao je izjavu blokaderskog poslanika iz Demokratske stranke Srđana Milivojevića poručivši da "ovde nema ni Tompsona ni Severine", već da ima "samo srpskih nacionalnih interesa".
Da se opozicija i blokaderska "elita" u Srbiji više uopšte ne podnose, da im sve puca kao balon od sapunice i da su ušli u fazu potpunog raspada, iz dana u dan potvrđuju njihovi brutalni obračuni na društvenim mrežama!
Gledalačko obaveštajna služba Informera (GOSI) uhvatila je danas na aerodromu u Tivatu političara Borisa Tadića dok iz dana u dan po tajkunskim medijima i društvenim mrežama kuka kako se u Srbiji "teško živi", očigledno nema ni malo problem da spakuje kofere i ode na letovanje.
Akademik za semafore Dušan Teodorović u šest tačaka precizno je definisao suštinu blokaderske (anti)politike, kad uz to dodamo i deo ekonomskog programa koji je predstavio Dejan Šoškić potpuno je jasno kojih sedam tačaka predstavljaju blokaderski program.
Blokaderski reditelj Janko Baljak lansirao je šok teoriju po kojoj su niški doktor Dragan Milić, novosadski huligan Miša Bačulov i Petar Đurić, blokader iz pokreta "Ćale ovo je za tebe" - Vučićevi igrači.
Rat unutar razbijene opozicije rasplamsao se do potpunog uništenja. Aleksandar Jovanović Ćuta besno je osuo paljbu po blokaderima, otvarajući front unutar same opozicione scene i priznavši da im je celokupna strategija propala u potpunom haosu i vanpametnim međusobnim optužbama.
Advokat i narodni poslanik Srpske napredne stranke (SNS) Vladimir Đukanović oglasio se na svom Instagram profilu i brutalno raskrinkao takozvane "salonske nacionaliste" i lažne rodoljube koji godinama obmanjuju srpski narod.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Nakon što smo najavili objavljivanje ekskluzivnog audio-snimka GOSI službe sa blokaderskog plenuma, javnost sada može u celosti da se uveri u opšti raspad, bedu, licemerje i paniku koja vlada među njima.
Malo je verovatno da će Rusija obustaviti svoju raketnu kampanju protiv Ukrajine uprkos rekordnom broju balističkih napada, s obzirom na to da Moskva nastavlja da premašuje proizvodne ciljeve, izjavio je zamenik načelnika ukrajinske vojne obaveštajne službe Vadim Skibicki.
Ivana iz Srbije, doživela je pravi pakao na letovanju u Grčkoj, kada je lokalni vozač udario njen auto kod Nikitija. U trenutku je ostala sama s decom, ali su joj u pomoć odmah pritekli sunarodnici i rešili problem.
Kupovina sokova i piva uskoro bi mogla da nosi i mali dodatni trošak - kauciju od 10 do 15 dinara po ambalaži! Istovremeno, ta kaucija se u potpunosti vraća potrošaču kada praznu bocu ili limenku donese nazad u prodavnicu.
U filmu "Dara iz Jasenovca" imali ste priliku da vidite i glumicu Alisu Radaković u ulozi Nade Šakić. Ona je bila pripadnica ustaša i čuvar ženskog logora Stara Gradiška, dela ustaškog sistema logora Jasenovac.
B.Ž. (54) iz jednog sela kod Ražnja mesec dana seksualno je uznemiravao devojčice od desetak godina da bi 7. avgusta bio uhapšen nakon što su roditelji maloletnica alarmirali policiju.
Mađarsko pravosuđe pokrenulo je novu istragu protiv plaćenog ubice Čabe Dera, i to zbog pretnji smrću koje je uputio advokatu koji ga je godinama zastupao.
Viši sud u Beogradu odredio je pritvor do 30 dana Zoranu Ć. (57), osumnjičenom da je 6. avgusta u stanu na Novom Beogradu na svirep način lišio života svoju majku Milku Ć.
U vojnom proizvodno-skladišnom objektu u blizini sela Belitsa u opštini Trjavna u Bugarskoj danas je došlo do eksplozije i požara zbog čega je evakuisano oko 300 radnika.
Istaknuti srpski glumac Jovo Maksić je proteran sa ognjišta tokom operacije "Oluja" kojom je izvršeno etničko čišćenje Srba sa prostora Krajine, te je sad progovorio o najtežem periodu u životu.
Pahira je poznata kao "biljka novca", a prema feng šui tradiciji njeno pravilno mesto u domu može simbolično da privuče sreću, obilje i finansijski napredak.
Marko Janjušević Janjuš uživa na moru sa ćerkom Krunom, a tamo je doživeo neočekivani susret sa bivšom devojkom, koja ga je iznenadila svojim priznanjem.
Nakon silnih haosa koji su se izdešavali u predhodnom periodu između Asmina Durdžića i Maje Marinković, došlo je do šokantnog preokreta koji je zapalio javnost.
Pevačica Aleksandra Prijović doživela je neobičnu situaciju tokom boravka na Hvaru, kada je sa porodicom poželela da sedne u jednom restoranu, ali ih je hostesa odbila.
Folk pevač Emir Brunčević još jednom je dokazao zašto važi za jednog od najvećih šmekera na domaćoj sceni, kada je bakšiš sa nastupa poklonio devojci u kolicima.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.