Kako rat u Izraelu utiče na ostatak sveta i da li će se još neka zemlja uključiti u ovaj sukob, na ova pitanja odgovaraju u Temi dana na Informer Tv kolumnista "Politike" Aleksandar Apostolovski i pravnik Branko Pavlović.
Pravnik Branko Pavlović ističe da Evropska Unija kao da ne postoji, a da Americi ceo svet govori da krše međunarodno pravo, ali da se ta zemlja ne obazire na to, kao i da bi napad Izraela na Iran značio veliki poraz za Izrael i nestašicu nafte u celom svetu, što bi automatski značilo da Rusija uzima ulogu glavnog distributera nafte.
- Evropska Unija ne postoji, to je tačna dijagnoza te zajednice, a što se Amerike tiče, ceo svet im govori da uvek krše međunarodno pravo, ali se ta zemlja ne obazire na to. Eskalacija sukoba u Izraelu ka Iranu bi značila veliki poraz za Izrael, kao i nestašica nafte u celom svetu, što bi automatski značilo da Rusija uzima ulogu glavnog distributera nafte - rekao je Pavlović.
Foto: Aleksandar Jovanović Cile
Branko Pavlović
Naš sagovornik tvrdi i da je obaveštajna služba Mosad žrtvovala deo svoje reputacije, da bi uklonili Netanjahua sa vlasti, a da je Iran pod nuklearnom zaštitom Ruske Federacije i Vladimira Putina, ali i da je bez toga Iran mnogo jači od Izraela.
- Tvrdim da je obaveštajna služba Mosad žrtvovala deo svoje reputacije, da bi uklonili Netanjahua sa vlasti. Iran je pod nuklearnim kišobranom Ruske Federacije i protekcijom Vladimira Putina, jer se nalazi u BRIKS-u, ali i bez toga Iran je mnogo jači od Izraela i u slučaju sukoba Iran bi počistio Izrael - tvrdio je Pavlović.
Pavlović kaže da Hamas nije izvršio napad na svoju ruku i smatra da je neko aktivirao rat i drži daljinski upravljač kontrolišući ovaj sukob, kao i da je jedini način Izraela da dobije rat samo ako zaustavi agresivnu politiku Netanjahua.
- Sigurno je da Hamas nije izvršio napad na svoju ruku i smatram da je neko aktivirao rat i drži daljinski upravljač u svojim rukama i kontroliše ovaj sukob. Hamas na duže staze ne može da izgubi na duže staze, a jedini način Izraela da pobedi je da ukine agresivnu politiku Netanjahua i zaustavi vojnu silu - kazao je Pavlović.
Kolumnista "Politike" Aleksandar Apostolovski navodi da nema stava Evropske Unije o ratu u Izraelu, kao i da ne postoji zbirna i apsolutna politka Zapada prema krizi u Izraelu.
- Mi ne vidimo stav Evropske Unije o ratu u Izraelu, nisu napravili nikakve poteze da bi sprečili ovaj sukob i krizu i ne postoji zbirna i apsolutna politka Zapada prema mnogim dešavanjima, a kamoli prema krizi u Izraelu. Amerika veoma podržava Izrael i smatra ih saveznikom, što dodatno zateže situaciju - rekao je Apostolovski.
Foto: Aleksandar Jovanović Cile
Aleksandar Apostolovski
Naš sagovornik dodaje i da premijer Izraela Benjamin Netanjahu nameće eksalaciju sukoba, kao i da će Izrael imati mnogo žrtava ako pređu sa vazdušnih napada na bitke na kopnu, jer bi to odgovaralo Hamasu.
- Pitanje je da li će uslediti totalni napad Izraela, a to samo može da odredi premijer Izraela Benjamin Netanjahu, koji jedini nameće eksalaciju sukoba. Izrael će imati mnogo žrtava ako pređu sa vazdušnih napada na kopnene bitke i bitke na terenu, jer bi to odgovaralo Hamasu- zaključio je Izrael.
Izraelski vojnici i instruktori koji učestvuju u bitkama u Ukrajini, vraćaju se u svoju domovinu, izjavio je komandant specijalnih čečenskih snaga Ahmat, Apti Alaudinov, za ruske medije.
U centralnoj emisiji televizije Informer saznajte - Svečano otvorena deonica auto-puta Ruma-Šabac, do sada evakuisano preko 700 građana Srbije iz Izraela, tzv. kosovska policija izvršila jutros pretres na severu KiM.
Dok se Izrael sprema za sveobuhvatnu kopnenu ofanzivu u Pojasu Gaze, jedan od najvećih izazova sa kojima se suočava je Hamasova zloglasna mreža podzemnih tunela.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Izraelski vojnici i instruktori koji učestvuju u bitkama u Ukrajini, vraćaju se u svoju domovinu, izjavio je komandant specijalnih čečenskih snaga Ahmat, Apti Alaudinov, za ruske medije.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se danas sa najvećim badminton igračem svih vremena, dvostrukim olimpijskim šampionom i petostrukim svetskim prvakom Lin Danom.
Ministar finansija Siniša Mali objavio je snimak sa neformalnog druženja predsednika Srbije Aleksandra Vučića i jednog od najboljih badminton igrača svih vremena Lina Dana, koji je novi ambasador EXPO 2027.
Gledalačko-obaveštajna služba Informera (GOSI) nastavlja da radi punom parom, pa je tako u potpunosti raskrinkan Mihailo Marković, zgubidan sa Pravnog fakulteta koji se "proslavio" veličanjem Albanaca sa KiM.
Pravi spektakl odigrao se na plaži u tuniškom letovalištu Port El Kantaoui kada su srpski turisti spontano zaigrali kolo! Taktovi tradicionalne muzike bili su dovoljni da se za nekoliko trenutaka stvori atmosfera za pamćenje.
U Šapcu se uskoro otvara fabrika humanoidnih robota, prva u Evropi, a jedna od prvih značajnijih primena planirana je za predstojeću međunarodnu izložbu Ekspo 2027 u Beogradu. Oni će tu imati ulogu domaćina paviljona.
Odmor na grčkom ostrvu Tasos za porodicu iz Srbije počeo je malerozno nakon što je već u prvih nekoliko minuta boravka kažnjena sa 350 evra zbog saobraćajnog prekršaja. Vozaču je oduzeta dozvola i izrečena zabrana vožnje zbog pogrešnog skretanja.
Prema AdEx Benchmark istraživanju, u Srbiji je tokom 2025. godine na digitalno oglašavanje potrošeno 168,92 miliona evra, što je 28 odsto više nego godinu dana ranije (132,48 miliona evra).
Apelacioni sud Crne Gore potvrdio je presudu Višeg suda u Bijelom Polju, kojom je Alija Balijagić osuđen na jedinstvenu kaznu zatvora od 40 godina zbog teškog ubistva Jovana i Milenke Madžgalj, u bjelopoljskom selu Sokolac, kao i zbog nedozvoljenog držanja i nošenja oružja.
U bečkom okrugu Lizing, otkrivena je masivna hala za uzgoj kanabisa. Specijalna jedinica WEGA upala je u postrojenje, zaplenila neverovatne količine droge i izvela seriju hapšenja.
U Višem sudu u Beogradu pokrenut je još jedan parnični postupak protiv Vladimira i Miljane Kecmanović, roditelja dečaka Koste K. koji je 3. maja 2023. godine u Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar" ubio 10 ljudi i ranio još šestoro.
Više javno tužilaštvo u Beogradu proširilo je na još dva osumnjičena lica istragu koja se vodi protiv Strahinje B. (19), zbog postojanja osnova sumnje da je 23. marta 2026. godine oko 3:30 časova, aktivirao i bacio ručnu bombu na jedan fitnes klub na teritoriji GO Zemun.
Italijanski parlament usvojio je rezoluciju kojom se poziva na postepeno ukidanje sankcija Rusiji po završetku ukrajinskog konflikta, čime je iz Rima poslata jedna od najjasnijih poruka do sada da Evropa već razmišlja o danu posle rata.
Rusija mora da odgovori na izazov koji se tiče bezbednosti zemlje tako što će pobediti u specijalnoj vojnoj operaciji, izjavio je predsednik stranke „Jedinstvena Rusija“ i zamenik predsednika Saveta bezbednosti Rusije Dmitrij Medvedev.
Prema pisanju londonskog lista "Fajnenšel tajms", Francuska i Nemačka predvode razgovore o dubokoj reformi Evropske službe za spoljne poslove (EEAS), pri čemu se razmatraju i predlozi koji bi značajno ograničili ovlašćenja šefice evropske diplomatije Kaje Kalas.
Američke snage onesposobile su još jedan naftni tanker u Omanskom zalivu, pošto je brod, prema tvrdnji Centralne komande SAD, pokušao da prekrši blokadu Irana i preveze iransku naftu.
Istaknuti srpski kompozitor, muzički urednik i stvaralac, Vladimir Milačić umro je u 65. godini, a iza sebe je ostavio neizbrisiv trag u domaćoj muzici, pozorištu i na televiziji.
Američka kompanija Antropik predstavila je novi AI model Klod Fejbl 5 (Claude Fable 5), prvu verziju svog najmoćnijeg AI modela Mitos koja je dostupna široj javnosti, ali uz rigorozne bezbednosne restrikcije.
Manekenka Dejana Živković navodno je stavila tačku na brak sa suprugom Filipom, a iako u braku nije govorila za medije, jednom prilikom pričala je o muškarcima i braku.
Učesnik prve sezone Exatlona i takmičar Plavog tima, Nemanja Radovanović, dao je savet svim novim učesnicima koji žele da se oprobaju u drugoj sezoni najvećeg sportskog rijalitija na svetu.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.