• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Autor: M. M. D

16.12.2017

22:00

ISTRAŽUJEMO: Kilo šarana najmanje 540 dinara, prošle godine koštao 400! Na pijacama nikad skuplja sveža riba pred SVETOG NIKOLU!

Društvo

ISTRAŽUJEMO: Kilo šarana najmanje 540 dinara, prošle godine koštao 400! Na pijacama nikad skuplja sveža riba pred SVETOG NIKOLU!

Podeli vest

Domaćini koji spremaju posnu trpezu za Svetog Nikolu moraće za kilogram svežeg šarana u ribarnicama da izdvoje od 540 do 600 dinara, što je znatno više nego prošle godine u ovo vreme, pokazalo je istraživanje Informera. Tada je ova riba koštala 400 dinara za kilogram

Prodavci kažu da je razlog za ovako drastičan skok cene to što je zbog toplog leta ove godine veoma mala proizvodnja šarana.

Velika nestašica

Na pijaci "Skadarlija" prodavci ribe kažu da su nabavne cene šarana ove godine veće, te su i oni morali da koriguju prodajne. Primećuju da se kupci doslovno krste kada vide cenu šarana i često komentarišu da će za spremanje trpeze za posnu slavu morati da izdvoje mnogo više novca nego što su planirali.

Informer

Ubilo ih toplo leto
Na pijacama je velika nestašica šarana jer se riba tokom leta ugušila zbog velikih vrućina

- Ovaj skok cene šarana je čisto delo prirode. Prošle zime došlo je do pomora ribe usled niskih temperatura, a letos se zbog visokih temperatura riba prosto ugušila usled nedostatka kiseonika. Prvi put posle mnogo godina imamo situaciju da je pastrmka, koja se kupuje za 500 do 550 dinara za kilogram, jeftinija od šarana koji ide od 540 do 600 dinara. Primera radi, šaran prošle godine nije išao preko 400 dinara po kilogramu - priča nam prodavačica u jednoj ribarnici.

Ona dodaje da su božićni i vaskršnji post jedini periodi kada se oseti malo veća prodaja. Mada se i tada primeti veliki pad u prometu u odnosu na neka ranija vremena.

Po Srbiji tek nešto jeftinije

Cena šarana nije skočila samo u Beogradu, već i u drugim gradovima Srbije. U Novom Sadu kilogram ove ribe košta 510 dinara, a ako je isečen na šnicle, cena ide i do 930. Pastrmka se na pijacama u ovom gradu može nabaviti za 450 dinara, a smuđ za 850.
Slične cene su i u Nišu. Kilogram svežeg šarana dostiže cenu i do 500 dinara, pastrmka je pedesetak dinara jeftinija, a kako saznajemo, Nišlije uglavnom kupuju smrznutu ribu, koja se može pronaći po ceni od 300 do 400 dinara.

- Sećam se da su ljudi nekada kupovali mnogo veće količine ribe, ali sada se uglavnom odlučuju za kupovinu zamrznute ribe po dvostruko jeftinijoj ceni, bez obzira na to što je ona puna vode i ni izbliza nije tako kvalitetna - kaže naša sagovornica.

Da je cena šarana skočila potvrdila je za Informer Božana Bjelivuk, radnica u ribarnici "Somče". Ona tvrdi da ova najpopularnija vrsta ribe ne može ni da se nabavi jer je ogromna nestašica.

- U našoj radnji šaran košta 600 dinara, i to je za 200 dinara više od prošlogodišnje cene. Ova riba isečena na šnicle košta 820 dinara, a najviše prodajemo pečenu, koja staje 1.300 dinara po kilogramu - kaže Božana.

Informer

Jeftinije u marketima

S druge strane, Zoran Nikolić iz Nacionalne organizacije potrošača kaže da cena ribe uvek skoči tokom posta i neposredno pre najmasovnije srpske slave Sveti Nikola. On savetuje potrošačima da kupuju ribu u marketima, gde je ipak nešto jeftinija.

- Trgovcima je naravno cilj da zarade, pa im je ovaj period u godini najbolji za to. Oni dobro izračunaju marže, ali trebalo bi da se zapitaju da li su im veliki trgovinski lanci konkurencija, s obzirom da je u marketima širom Srbije cena šarana od 490 do 500 dinara - kaže Nikolić.

Skupi i orasi
Kilogram mlevenih oraha na pijaci košta do 1.200 dinara po kilogramu. Prodavci cenu pravdaju slabim ovogodišnjim rodom, ali priznaju da kupaca skoro da nema. Na tezgama gradskih pijaca očišćeni orah može se kupiti za 800, do čak 1.000 dinara za kilogram.





Tagovi:

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

Izbori 2024

TV

Pravoslavci i muslimani u savezu protiv NATO-a! U bliskoj budućnosti BRIKS će postati dominantna organizacija!
Live TV

Pravoslavci i muslimani u savezu protiv NATO-a! U bliskoj budućnosti BRIKS će postati dominantna organizacija!

Geopolitički svet je sve uzburkaniji. Verovatno Srbija treba da bude veličine Gaze da bi bila dovoljno mala. U svetu ima mnogo prekombinovanja. Dešava se nešto što će prave rezultate dati tek za pet godina. O domaćoj politici, ali i o poseti Blinkena Bliskom Istoku govorili su u "Info večeri" Nebojša Obrknežev iz Ruske stranke i Jovana Stojković iz pokreta Živim za Srbiju.

27.04.2024

22:35

JOŠ TV VESTI

Hronika

Sport

Planeta

Hitno! Brajen javlja: NATO raspoređuje trupe u Ukrajinu! Počelo ono čega se ceo svet plašio: U uniformama su, nose zastave...
NIJE DOBRO

Hitno! Brajen javlja: NATO raspoređuje trupe u Ukrajinu! Počelo ono čega se ceo svet plašio: U uniformama su, nose zastave...

NATO je počeo da raspoređuje borbene trupe na ukrajinsko ratište. Vojnici su u uniformama i uglavnom koncentrisani u zapadnom delu zemlje, ima ih i na istoku, tik uz borbe na frontu. Vojska iz Poljske, Francuske, Velike Britanije, Finske i drugih članica NATO od 25. aprila pristiže u Ukrajinu. Ove trupe nisu plaćenici. Na uniformama nose zastave svojih zemalja. Ove tvrdnje Stefana Brajena, koji je obavljao posao visokog izvršnog direktora u američkoj proizvodnji naoružanja, a bio je angažovan i u izvršnim i zakonodavnim nivoima američke vlade, objavljuje „Vepons end stratedži“.

27.04.2024

22:40

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set

Srbija