MOSKVA I BEOGRAD NA NOGAMA! STUDENT IZ LAPOVA OTKRIO GROBOVE CRVENOARMEJACA, za njih ni Rusija, niti Srbija nisu znale da postoje!
Podeli vest
Kada su pre godinu dana predstavnici ruske kompanije „Gasstrojprom", u želji da učestvuju u obnovi spomenika posvećenim poginulim crvenoarmejcima tokom Drugog svetskog rata u Šumadiji, došli u crkvu u Lapovu, sveštenik Goran Živković uputio ih je na Vladimira, siromašnog studenta kog život nije mazio
Vladimir Kojanić o spomen-obeležjima vojnicima Crvene armije palim u Srbiji u operacijama oslobađanja Jugoslavije najviše zna. On je predstavnike ruske kompanije uputio na lokacije za koje nisu znali ni u ruskoj ambasadi u Beogradu.
Cilj osnivanja predstavništva Ministarstva odbrane Rusije u Srbiji je pružanje podrške i brže rešavanje pitanja vezanih za vojnotehničku pomoć kao i vojnu i vojnotehničku saradnju, saopštilo je Ministarstvo odbrane Srbije
20.10.2020
18:42
Vladimir pomogao obnovu spomenika crvenoarmejcima
Vladimira život nije mazio. Od rođenja je oboleo od epilepsije, morao je da napusti školu u petom razredu, a lekari mu nisu davali velike šanse da preživi petnaestu godinu. Vladimir je, međutim, doživeo dvadeset i osam godina i bez obzira na siromaštvo i bolest, on je napisao četiri knjige, a u međuvremenu pronalazio spomen-obeležja poginulim crvenoarmejcima po Srbiji.
- Igrom slučaja, od svoje petnaeste godine bavim se istorijom i etnologijom. Pošto tu oblast dosta poznajem, otac Goran je kontaktirao sa mnom, upoznao me sa njima i od tada smo počeli da sarađujemo - priča Vladimir o početku saradnje sa predstavnicima „Gasstrojproma".
Za sada je ruska kompanija pomogla rekonstrukciju dva spomenika, u šumadijskim selima Brzan i Žirovnica. Cilj im, kako kaže predstavnica „Gasstrojproma" Marija Obradović, nije bio samo da obnove spomenike, već da urede i okolinu. Tako su oko oba spomenika postavljene klupe, osvetljenje, uređene su staze i sportski tereni za decu.
Sve je to „Gasstrojprom" uradio zahvaljujući Vladimiru, koji je istraživao spomenike i predanja šumadijskih i pomoravskih sela.
- U našem okruženju ima dvadesetak spomenika crvenoarmejcima. U Miljkovom manastiru postoji više spomenika ruskim monasima. U Žirovnici je podignut spomenik 1946. Tu je poginulo deset ruskih boraca i jedan oficir i narod Žirovnice je podigao spomenik. Što se tiče spomenika u Brzanu, tadašnji prota je sa grupom građana podigao spomenik 1945, gde su sahranjeni borci, da bi 1962. bila izvršena ekshumacija i sve kosti su prenete u Jagodinu, u veliki spomen-park ruskim borcima - priča on.
Četiri knjige napisane uz pomoć Vajbera
Vladimirov dom nalazi se u jedom lapovskom sokaku, nedaleko od crkve posvećene Svetoj Paraskevi. Prvo što se vidi je čatmara provaljenog krova. Iza nje, kontejner kakav se koristi za smeštaj čuvara nekog gradilišta, u kome Vladimir trenutno živi sa ocem. Na petnaestak kvadrata, nalaze se dva kreveta, stari televizor i sto sa knjigama.
Ipak, siromaštvo i bolest nisu sprečili Vladimira da neprekidno čita i završi i osnovnu, i srednju, i Višu elektrotehničku školu, a želja mu je i da upiše Filozofski fakultet u Beogradu. Štaviše, Vladimir je napisao četiri knjige.
Da siromaštvo ne znači i bedu, Vladimir pokazuje svojim primerom - radi u gradskoj čistoći u Lapovu, ne plaši se nikakvog posla, a nije pristajao da mu „Gasstrojprom" pomogne pre nego što uradi posao - napiše knjige. Prva u nizu od četiri knjige, pod nazivom „Bratska ljubav", u kojoj je sakupio predanja i legende o podvizima crvenoarmejaca tokom oslobađanja Šumadije, trebalo bi da bude objavljena ovih dana.
Knjige je napisao pomoću mobilnog telefona - Vajberom je štampariji slao tekst i fotografije. Jedini ustupak koji je napravio, jeste pristanak da mu "Gasstrojprom" nabavi novi mobilni telefon kako bi poslate fotografije bile što kvalitetnije.
Iako teškog materijalnog stanja, sa platom od koje veći deo troši na lekove, kada govori o tome kako je napisao knjige, stiče se utisak da je sve što je uradio, uradio sa lakoćom i poletom; a pošto u jagodinskom muzeju i arhivu nije pronašao ništa od podataka o crvenoarmejcima, morao je da obilazi sela.
- Nekome to zvuči kao teško, ali je vrlo jednostavno. Išao sam od sela do sela, preko 200 sela sam obišao, negde sam išao peške, negde auto-stopom, negde autobusom. Odlazio sam do sveštenika koji su mi pričali predanja. To otkucam na Vajber. Razgovarao sam sa ljudima i sakupljao svedočanstva od onih kojima su pričali stariji, a Bogu hvala, još ima živih koji se sećaju podviga ruskih vojnika i oficira - kaže on.
Priča o prijateljstvu crvenoarmejaca i Srba
Vladimir izdvaja nekoliko priča koje je objavio u „Bratskoj ljubavi", knjizi u kojoj je sakupio priče o požrtvovanju i prijateljstvu između crvenoarmejaca i Srba.
- Ima nekoliko interesantnih priča. U Batočini su ruski vojnici svojim telima zaštitili srpske dečake i izginuli. Isto i priča iz sela Saranovo kod Kragujevca, gde je jedan Ravnogorac, četnik, negovao ranjenog ruskog vojnika. Kada se ovaj oporavio posle mesec dana, Ravnogorac mu je dao nekoliko dukata da ima da preživi. Tom se četniku posle nekog vremena sudilo i taj ruski borac je spasao i njega i njegovu porodicu. Imamo primer iz sela Žirovnica, gde su komunisti hteli da streljaju nekoliko ravnogorskih porodica, gde su ruski oficiri to sprečili - priča on.
Pošto nije želeo da pomoć koju bi mu „Gasstrojprom" pružio bude milostinja, Vladimir je napisao knjige i za to je primio honorar. Kao deo honorara dobio je i laptop, tako da će sada moći lakše da piše.
Najpreče je izgraditi Vladimiru kuću
Prema rečima sveštenika Gorana Živkovića, sada je najvažnije da se Vladimiru obezbedi krov nad glavom.
- Vladimir Kojanić je moj parohijan. Kada sam došao u parohiju, video sam da je u pitanju jako inteligentan, bistar momak; načitan, obrazovan, ali koji ujedno i živi u užasnim, jako teškim uslovima. Zato smo i rešili da uradimo ono što sam Gospod kaže, da pomognemo onome ko je u nevolji. Organizovali smo humanitarnu akciju, u koju se uključila i opština i mnogi ljudi dobre volje, koji su Vladi pomagali na razne načine - priča on i dodaje da su, zahvaljujući dobroti mnogih ljudi, za nekoliko nedelja sakupljena sredstva za materijal za izgradnju kuće.
- Nadamo se da ćemo do kraja ove godine da odradimo grube radove, a kasnije se nadamo da ćemo uraditi sve što je potrebno da kuća postane dom u kome može da stanuje jedan mladi, bistar čovek, koji hoće da radi, da pošteno zarađuje - kaže otac Goran.
Vladimirova želja je da upiše Filozofski fakultet u Beogradu, istoriju ili etnologiju, jer poriv za znanjem, čitanjem, za duhovnom hranom kod Vladimira se čini jačim od bilo čega drugog. Nadamo se da će uspeti u naumu da završi studije i želimo mu još mnogo uspeha u radu.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
Srboljub
pre 2 godine
Vladimire ti si za svako postovanje,Srbija treba da ti pomogne da tako nastavis.
Kamo sreċ da ima više ovakvih Vladimira.
Ja ti se divim.
Cilj osnivanja predstavništva Ministarstva odbrane Rusije u Srbiji je pružanje podrške i brže rešavanje pitanja vezanih za vojnotehničku pomoć kao i vojnu i vojnotehničku saradnju, saopštilo je Ministarstvo odbrane Srbije
Eksplozija se dogodila u predgrađu Sumija, u blizini baza u kojima je stacionirano ukrajinsko vojno osoblje, izjavio je za RIA Novosti Sergej Lebedev, koordinator proruskog pokreta otpora u Nikolajevskoj oblasti.
Ispred sedišta Vlade Srbije, 12. marta 2003. godine ubijen je premijer Srbije i lider Demokratske stranke Zoran Đinđić. Bio je to uobičajen dan za premijera, koji je trebalo da ima nekoliko sastanaka.
Da Goran Vesić kog protiv zakonito drže u pritvoru nije bio na funkciji ministra građevinarstva tokom rekonstrukcije železničke stanice u Novom Sadu opšte je poznata činjenica, ali pojedinim opozicionarima koji gostuju na tajkunskim medijima upravo ta notorna stvar počela je da se javlja, pa je u programu ponavljaju kao papagaji.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić dao je intervju čuvenom novinaru Bi-Bi-Sija, za najpoznatiju političku emisiju britanskog servisa Hard Talk, koji će biti emitovan večeras u 01.30 časova posle ponoći, po našem vremenu.
O najnovijim dešavanjima u Rusiji i Ukrajini za našu televiziju govorili su Tomo Kovač, bivši ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske i Pukovnik Veselin Šljivančanin.
Gosti Info jutra advokat Zora Dobričanin i analitičar Saša Borojević, govorili su o tome kako kompanija SBB u vlasništvu Dragana Šolaka krije IP adrese osoba sa kojima je maloletni ubica Kosta K. komunicirao.
Profesor dr Mina Zirojević sa Instituta za uporedno pravo i stručnjak za izborne kampanje Milan Stevanović Piksel bili su gosti Informerovog "Otvorenog studija". Govorili su o protestima u centru Beograda, kao i o globalnoj bezbednosti.
Suđenje Urošu Blažiću (21), okrivljenom za masovno ubistvo u selima Dubona i Malo Orašje, biće nastavljeno danas u 10 sati u zgradi Specijalnog suda u Beogradu i to iznošenjem završnih reči!
Muškarac Zoran Z. (71) koji je juče ranio dvojicu svojih komšija, oca i sina, u selu Mramorak kod Kovina, saslušan je danas u prostorijama Višeg javnog tužlastva u Smederevu, a kako je navedeno u saopštenju, odlučio je da iskoristi svoje zakonsko pravo i da se brani ćutanjem.
Rade Bulatović (76), kojeg u seriji "Sablja" igra profesor i glumac Miodrag Krčmarik, bivši je direktor Bezbednosno - informativne agencije i savetnik za nacionalnu bezbednost u predsedničkom kabinetu Vojislava Koštunice.
Željko Tojaga zvani Žmigi (54), nekadašnji pripadnik rasformirane Jedinice za specijalne operacije, koji je u aprilu 2018. godine izašao iz zatvora pošto je odslužio kaznu od 15 godine, trebao je "zoljom" da gađa automobil u kom se nalazio tadašnji premijer Zoran Đinđić, pisali su mediji svojevremeno.
Košarkaška reprezentacija Srbije savladala je selekciju Danske (98:51), plasira se na Evropsko prvenstvo 2025. godine, a poznato je i kada će saznati rivale.
Na današnji dan, 25. novembra 2020. godine, preminuo je jedan od najboljih fudbalera svih vremena Dijego Armando Maradona. Napoliju je doneo dva šampionska pehara, a Argentini titulu prvaka sveta 1986. Igrao je još za Boku, Barselonu, Sevilju i Njuels old bojs, a selektor "gaučosa" bio je od 2008. do 2010.
Srpski reprezentativac - Đorđe Petrović, oduševio je stručni štab Čelsija sjajim partijama u dresu Strazbura, ali i "orlova" zbog čega se uveliko sprema njegov povratak na "Stamford Bridž".
Novi tehnološki napredak tokom ratnog vremena sprečiće ozbiljnije probijanje fronta duž ukrajinsko-ruske granice do oko 2027. godine, izjavio je Valerij Zalužni, bivši vrhovni komandant Ukrajine i sadašnji ambasador u Ujedinjenom Kraljevstvu, za „Ukrajinsku pravdu“ u intervjuu objavljenom 23. novembra.
Premijer Rumunije i predsednički kandidat Socijaldemokratske partije (PSD) Marsel Čolaku i nezavisni ultradesničarski kandidat Kalin Georgesku posle oko 80 odsto prebrojanih glasova vode nezavisnu bitku na danas održanim predsedničkim izborima u Rumuniji, navodi se u podacima rumunske izborne komisije, preneo je Rojters.
Zapad se suočava sa najvećom pretnjom od 1945. godine, izjavio je danas general Džek Kin, vojni savetnik novoizabranog predsednika Sjedinjenih Američkih Država Donalda Trampa, povodom opasnosti od eskaliranja sukoba u Ukrajini u novi svetski rat.
Izraelska vojska sprovela je nekoliko napada na južna predgrađa Bejruta, javili su libanski državni mediji posle poziva izraelskih vlasti da budu evakuisana određena područja smatrana kao uporište proiranskog Hezbolaha, pokreta u otvorenom ratu sa Izraelom.
Mirjana Joković rođena na današnji dan 1967. godine, još kao šesnaestogodišnja tinejdžerka pojavila se u seriji "Kamiondžije opet voze", gde je igrala unuku legendarnom Jaretu kojeg je glumio Miodrag Petrović Čkalja.
Počela je sezona Strelca, a žene rođene u ovom znaku izuzetno su energične, avanturisti spremne za nova iskustva. Mnoge poznate dame su u ovom znaku i veoma uspešne na poljima svojih karijera.
Manekenka i TV zvezda Džesika Alves pohvalila se svojim seksi telom tokom pikantnog fotografisanja, na kome su njene natečene obline bile u krupnom kadru.
Održavanje strasti na daljinu nikada nije bilo zabavnije! Uz igre poput "pogodi oblinu", zavodljive poruke i male tajne šifre, možete uneti uzbuđenje u vezu i raspaliti maštu svog partnera, čak i kada niste zajedno.
Da li ste ikada proverili koliko su vaše drvene varjače zaista čiste? Jednostavan trik kuvara Meta Prestona otkriva šokantnu količinu prljavštine koju ne vidite golim okom!
Mala devojčica sa neverovatno gustom i dugom afro kosom postala je senzacija na društvenim mrežama, dok njena mama Liana negira sve optužbe da koristi veštačku kosu kako bi privukla pažnju.
Tanja Savić sinoć je ispisala novu stranicu svoje karijere, održavši prvi solistički koncert u prepunoj Areni! Pevačica je svojoj publici priredila pravi spektakl, dok su emocije tokom cele večeri bile na vrhuncu.
Pobednica rijaliti programa "Zadruga" Iva Grgurić ekskluzivno za Informer otvorila je vrata svog doma u jednom od najluksuznijih delova Beograda. Starleta nas je, tom prilikom, pustila u garderober vredan čak 100.000 evra, a pred našim kamerama izdvojila je kako omiljene, tako i najskuplje komade koje poseduje.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.