• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Autor: Blic

21.02.2021

08:01

JEDAN SRPSKI GRAD BUKVALNO LEŽI NA BOGATSVU! Da li je ovo naša nafta?

Društvo

JEDAN SRPSKI GRAD BUKVALNO LEŽI NA BOGATSVU! Da li je ovo naša nafta?

Podeli vest

Rezerve litijuma odnedavno su postale jedna od vodećih tema u Srbiji, nakon vesti da naša zemlja ima 10 odsto svetskih rezervi ovog metala. Tako su lane mediji preneli podatak da istraživanja pokazuju da Srbija ima najveće rezerve litijuma u Evropi. Šta pokazuju noviji rezultati?

Naime, Geološki topografski institut Sjedinjenih Američkih Država krajem prošlog meseca objavio je analizu na tu temu.

Kako se navodi u studiji, zbog kontinuiranog istraživanja, identifikovani resursi litijuma su se znatno povećali širom sveta i ukupno iznose oko 86 miliona tona - od toga, resursi litijuma u Sjedinjenim Državama iznose 7,9 miliona tona.

Istraživanje ovog instituta pokazalo je da su rekorderi po količini litijuma poređani na sledeći način:

1. Bolivija - 21 milion tona;

2. Argentina - 19,3 miliona tona;

3. Čile - 9,6 miliona tona;

4. Australija - 6,4 miliona tona;

5. Kina - 5,1 milion tona;

6. Kongo - 3 miliona tona;

7. Kanada - 2,9 miliona tona;

8. Nemačka - 2,7 miliona tona;

9. Meksiko - 1,7 miliona tona;

10. Češka - 1,3 miliona tona.

Srbija se, prema ovoj list nalazi na 11. mestu, sa 1,2 miliona tona najlakšeg metala.

Nakon nje ređaju se: Peru (880.000 tona), Mali (700.000 tona), Zimbabve (500.000 tona), Brazil (470.000 tona), Španija (300.000 tona), Portugal (270.000 tona), Gana (90.000 tona) i Austrija, Finska, Kazahstan i Namibija sa po 50.000 tona.

Foto: Pixabay

Prema navedenom, Srbija bi tako na evropskom tlu zauzela treću poziciju.

Treba napomenuti da se istraživanje fokusiralo na resurse koji nisu isto što i rezerve. Kako su pojasnili američki autori, resursi predstavljaju koncentraciju materijala u prirodnom obliku, u takvom obliku i količini da je ekonomsko izdvajanje robe iz koncentracije trenutno ili potencijalno izvodljivo, dok se rezerve odnose na količine koje mogu da se izvuku u datom trenutku.

Cene na svetskom tržištu

Trenutna tržišna cena litijum karbonata u Kini smanjila se sa približno 7.100 dolara po toni početkom godine na oko 6.200 dolara po toni u novembru. Za velike fiksne ugovore, prosečna godišnja cena američkog litijum karbonata bila je 8.000 dolara po metričkoj toni u 2020. godini, što je pad od 37 odsto u odnosu na onu 2019.

Američki istraživači navode da su se cene litijum hidroksida u Kini smanjile sa približno 7.800 dolara po tonu početkom godine na oko 7.000 dolara po toni u novembru.

Dalje, cene metala litijuma (99,9 odsto litijuma) u Kini su se smanjile sa približno 83.000 dolara po toni početkom godine na oko 71.000 u novembru.

Sigurnost snabdevanja litijumom postala je glavni prioritet tehnoloških kompanija u Sjedinjenim Državama i Aziji. Nastavili su da se uspostavljaju strateški savezi i zajednička ulaganja među tehnološkim kompanijama i istraživačkim kompanijama kako bi se osiguralo pouzdano, raznoliko snabdevanje litijumom za dobavljače baterija i proizvođače vozila, ocenjuje se u istraživanju.

Foto: Pixabay

Rio Tinto pronašao čiste rezerve litijuma u Jadru

Podsetimo, krajem prošle godine Rio Tinto Grupa otkrila je rezerve čiste rude i ažurirala podatke o mineralnim resursima svog projekta istraživanja i prerade litijum borata u Jadru u Srbiji.

Jadrovi mineralni resursi sastoje se od 55,2 megatona indiciranih resursa od 1,68 odsto litijum-oksida i 17,9 odsto bor-trioksida, uz dodatnih 84,1 megatona pretpostavljenog resursa sa 1,84 odsto litijum-oksida i 12,6 odsto bor-trioksida, naveo je tada Rio Tinto.


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

Izbori 2024

TV

Pravoslavci i muslimani u savezu protiv NATO-a! U bliskoj budućnosti BRIKS će postati dominantna organizacija!
Live TV

Pravoslavci i muslimani u savezu protiv NATO-a! U bliskoj budućnosti BRIKS će postati dominantna organizacija!

Geopolitički svet je sve uzburkaniji. Verovatno Srbija treba da bude veličine Gaze da bi bila dovoljno mala. U svetu ima mnogo prekombinovanja. Dešava se nešto što će prave rezultate dati tek za pet godina. O domaćoj politici, ali i o poseti Blinkena Bliskom Istoku govorili su u "Info večeri" Nebojša Obrknežev iz Ruske stranke i Jovana Stojković iz pokreta Živim za Srbiju.

27.04.2024

22:35

JOŠ TV VESTI

Hronika

Sport

Planeta

(VIDEO) Ovaj snimak je razgnevio celu Rusiju! Kako je Ukrajina uspela ovo?! Dron zbrisao milionski supermoderni sistem!
NEVEROVATNO

(VIDEO) Ovaj snimak je razgnevio celu Rusiju! Kako je Ukrajina uspela ovo?! Dron zbrisao milionski supermoderni sistem!

Prema tvrdnjama ukrajinske vojske, u napadu njihovih snaga uništen je skupoceni sistem ruske vojne opreme. Ukrajinska vojno-obaveštajna agencija GUR objavila je u subotu video snimak za koji tvrde da prikazuje udar pripadnika Obaveštajne službe odbrane Ukrajine (DIU) i 15. odvojene artiljerijsko-izviđačke brigade Black Forest kako gađaju ruski radarski sistem 48Y6 K-1 Podljot, a na snimku je uhvaćen i dramatičan trenutak eksplozije.

27.04.2024

20:40

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set

Srbija