NAPITAK OD TAMJANA PRAVI JE SPAS ZA VAŠE BUBREGE! Naš poznati travar podelio recept, evo šta vam je potrebno da biste napravili lekovitu tinkturu i kako da je pijete
Podeli vest
Miris tamjana dovodimo u vezu sa verskim obredima, ali on ima brojne druge primene. Koristi se u proizvodnji parfema, aromaterapiji, ali i u tradicionalnoj medicini.
Tamjan potiče sa Roga Afrike, iz Somalije, a danas su Jemen i Saudijska Arabija posebno poznate po njegovoj proizvodnji.
Čak i stari Rimljani su poznavali tajne divljeg medveđeg luka ili sremuša. Sezoni sremuša smo sve bliži. To je samonikla biljka koja je do pre neku godinu bila neopravdano zapostavljena. Sremuš je apsolutni dar prirode, hrana, lek i začin, koji zovu i „ubica“ otrova.
24.03.2021
07:54
Od antičkih vremena tamjan je izuzetno cenjen. I Hipokrat ga je preporučivao kao lek za brojne poremećaje, i savetovao ljude da tamjan - žvaću, rekao je, gostujući u Jutarnjem programu, travar i pisac Momčilo Antonijević.
Kao drvo i kao biljna vrsta, tamjan je ugrožen, a pre nekoliko hiljada godina je stigao i u Evropu.
Prva žena-faraon Egipta - Hatšepsut, poznata je i po tome što je za vreme svoje vladavine, organizovala ekspediciju do teritorija koje danas pripadaju Somaliji, odakle je u Egipat, između ostalog, donet i tamjan.
I danas, posle 4.000 godina, ispred hrama Hatšešsut, nalaze se, kaže Antonijević, ostaci drveta tamjana.
Najpre se tamjan koristio kao parfem, i kozmetički proizvod, a posle i za lečenje upalnih procesa.
Antidepresivno dejstvo
„Izraelski naučnici su 2008. godine, sa kolegama iz Amerike otkrili jedinjenje iz reda acetata, koji ima anksiolitičko dejstvo, i antidepresivno - kod miševa", rekao je Antonijević i dodao da ostaje da se utvrdi da li tako može delovati i na ljude.
Od tamjana se prave i tinkture i brojni preparati. Koriste se protiv problema sa iritabilnim kolonom (nervozna creva), i u borbi protiv Kronove bolesti.
„Što je mekši i neprovidniji - tamjan je bolji", kaže Antonijević i dodaje da postoje različite vrste od kojih je najskuplji beli tamjan.
U Kini se tamjan koristio za probleme sa cirkulacijom i ublažavanje bolova u zglobovima i mišićima. Kinezi inače često koriste biljne smole, što na našim prostorima nije česta praksa.
„U tim smolama otkrivena je velika količina kolagena i drugih aminokiselina, pa je ta smola Dorijan Grej smola jer utiče na kvalitet kože, jer kolagen se gubi sa godinama. Preporučuje se ljudima koji imaju probleme sa zglobovima, hrskavicom, ljudima sa problemom zarastanja rana. Smola se prvo potopi u vodu i kuva u vodi sa voćem. Dobija se nešto što lili na kompot. Kinezi ga zovu supa i sladak je jer se dodaje šećer. To je prirodni, ukusan odličan izvor kolagena i ukusom podseća na gumene bombone", ispričao je Antonijević.
Od zuba do bubrega
Kada je reč o korišćenju tamjana na našim prostorima, naš narod ga je stavljao na zub koji boli, i koristio ga za rastvaranje kamena u bubregu.
„Tamjan ima tu sposobnost da rastvara kamen u bubregu tako da je kvalitetan prirodan lek za lečenje te vrste oboljenja", rekao je Antonijević i opisao kako se pravi tinktura od tamjana:
Dvadeset grama prirodnog tamjana, bez dodatih mirisa, stavi se u suvu teglu, prelije se sa 100 mililitara osamdesetoprocentnog alkohola, dobro se zatvori i promućka. Uz povremeno mućkanje, pustiti da odstoji 14 dana. Posle se procedi, ostavi se da se nataloži i odlije se bistra tečnost zlatne boje.
Tinktura se koristi, kako Antonijević savetuje, tako što se pije. Deset kapi se rastvori u malo vode i pije nekoliko puta dnevno.
Dodaje da na našem području ima dosta mogućnosti za korišćenje smola sa četinara. Ona se može pažljivo sakupljati sa drveća i čuvati u čistoj, suvoj tegli. Od nje se može napraviti efikasan melem za rane i posekotine. Antonijević daje recept i za jedan takav preparat:
U oko 30 grama smole četinara doda se 250 mililitara ulja, dve supene kašike unutrašnje kore zove, komad vosla veličine manjeg oraha, i blago se zagreva na pari uz mešanje. Pošto se sve rastopi, masa se procedi i čuva u čistoj i dobro zatvorenoj posudi. Melem ima vrlo dug rok trajanja i može se dugo čuvati. Maže se jednom dnevno na dezinfikovane posekotine. Dobar je i za bolove u zglobovima i reumatske bolove.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Čak i stari Rimljani su poznavali tajne divljeg medveđeg luka ili sremuša. Sezoni sremuša smo sve bliži. To je samonikla biljka koja je do pre neku godinu bila neopravdano zapostavljena. Sremuš je apsolutni dar prirode, hrana, lek i začin, koji zovu i „ubica“ otrova.
Hrvatski mediji još jednom su pokazali da su na strani nasilnika, pa tako i danas, šalju podršku lideru opozicije Draganu Đilasu koji je noćas sa svojim telohraniteljem napao aktiviste SNS i izazvao tuču.
Tajkun i lider Stranke slobode i pravde Dragan Đilas noćas je sa svojim telohraniteljem napao aktiviste SNS i izazvao tuču samo zato što mu se nisu svideli plakati na kojima piše "Đilase, lopove", a što pokazuje kako bi se obračunavao sa neistomišljenicima da je na vlasti.
Radnik obezbeđenja Skupštine grada, u vreme kad je gradonačelnik bio Dragan Đilas, udario je u lice i naneo joj povrede nosa tada maloletnoj T. Dž. iz Beograda.
Gost Info jutra na televiziji Informer bio je prof. dr Radomir Milašinović iz Evroazijskog bebednosnog foruma koji je govorio jučerašnjem Samitu Evropske unije i Zapadnog Balkana u Briselu, na kojem je učestvovao i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Za danas u 10.30 sati u Palati pravde u Beogradu zakazano je iznošenje završnih reči u krivičnom potupku protiv Miljane i Vladimira Kecmaovića roditelja dečaka ubice koji je 3. maja prošle gdoine ubio devet učenik i radnika obezbeđenja OŠ "Vladislav Ribnikar" na vračaru koju je pohađao.
Policija je u noći između petka i subote, u 1.20 posle ponoći, zaustavila automobil u kom su bili otac i sin, radi rutinske kontrole. Međutim, rutinska kontrola se pretvorila incident.
Pripadnici MUP-a u Sokobanji rasvetlili su krivično delo razbojništvo i podneće krivičnu prijavu protiv dvadesetsedmogodišnjeg muškarca iz ovog mesta, zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio ovo krivično delo.
Policijska uprava u Novom Sadu je na području Južnobačkog okruga, otkrila i kaznila vozače koji su počinili ukupno 418 prekršaja iz zakona o bezbednosti saobraćaja na putevima.
Potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da su pripadnici MUP-a uhapsili stranog državljanina, zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivična dela ubijanje i zlostavljanje životinja, neovlašćeno bavljenje određenom delatnošću i falsifikovanje isprave.
Nakon stravične povrede Matijasa Lesora poruke podrške francuskom centru poslali su Nemanja Radonjić, fudbaler Crvene zvezde, Nemanja Nedović košarkaš istog kluba, kao i Zek Ledej bivši igrač Partizana.
Supertalentovani fudbaler Barselone Lamin Jamal se trenutno oporavlja od povrede i dok čeka povratak na teren odlučio je da obraduje najmlađi deo katalonskog giganta lepim poklonom.
Engleski reprezentativac Markus Rašford na izlaznim vratima "Old Traforda" nekoliko klubova se raspituje, a u ovom momentu je Pariz Sen Žermen najbliži potpisu brzonogog ofanzivca.
Agencija Blumberg, pozivajući se na svoje izvore, javlja da odlazeća administracija američkog predsednika Džoa Bajdena razmatra mogućnost uvođenja oštrijih sankcija na izvoz ruske nafte, kao i da je primena sile protiv ruske flote u senci jedna od opcija koja je na stolu!
Ukrajina je izvršila napad zapadnim projketilima na hemijsku fabriku Kamenski u ruskoj Rostovskoj oblasti, koristeći šest raketa "atakams" i četiri krstareće rakete "storm šedou", saopštilo je Ministarstvo odbrane Rusije.
Najmanje 15 osoba poginulo je u izraelskim napadima na bivše škole u Gazi, u kojima su se nalazile Hamasove operativne grupe, objavili su palestinski mediji.
Među više od tri hiljade dosadašnjih dobitnika ugledne filmske nagrade Oskar, koju od 1929. godine dodeljuje Akademija filmskih umetnosti i nauka Sjedinjenih Američkih Država, bilo je i sedam Srba.
Glumica Sloboda Mićalović osvojila je nagradu za najbolju žensku ulogu za film "Jorgovani" na Srpskom filmskom festivalu u Čikagu, saopšteno je iz producentske kuće "Košutnjak film".
S obzirom na to da ribe žive i dišu pod vodom, pomisao na njihovo davljenje izgleda kao šala, ali one ipak mogu da se uguše pod vodom, u određenim okolnostima.
Mlada majka iz Australije upozorava na važnost zaštite od sunca nakon što je otkrila da je bubuljica na njenom čelu, za koji je mislila da je bezazlena, zapravo bio rak kože.
Pevačica Svetlana Ceca Ražnatović večeras obeležava Svetog Nikolu, a u vili na Dedinju pojavio se i jedan od vođa navijačke grupe "Alkatraz", Nikola Vavić.
Indi Aradinović stavila je tačku na vezu sa Zoranom Marjanovićem. Pevačica je otkrila da joj je kompozitor, kom se ponovo sudi za ubistvo supruge Jelene Marjanović, radio iza leđa i za to je dobila dokaz.
Pevačica Svetlana Ceca Ražnatović slavi Svetog Nikolu, a ovaj važan dan za njenu porodicu tradicionalno obeležava u krugu brojnih pripadnika javne scene.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.