• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Informer.rs/Kurir

10.01.2022

17:01

Roditelji, ovo su signali koje ne smete da ignorišete DECA U SRBIJI PROBAJU DROGU PRE PETNAESTE GODINE, DILERI IH VRBUJU U ŠKOLSKOM DVORIŠTU

Vesti

Roditelji, ovo su signali koje ne smete da ignorišete DECA U SRBIJI PROBAJU DROGU PRE PETNAESTE GODINE, DILERI IH VRBUJU U ŠKOLSKOM DVORIŠTU

Podeli vest

Više od 50 odsto dece marihuanu proba pre 15. godine, pokazali su rezultati onlajn istraživanja koje je sprovedeno među učenicima od prvog do četvrtog razreda srednje škole.

Više od 50 odsto dece marihuanu proba pre 15. godine, pokazali su rezultati onlajn istraživanja koje je sprovedeno među učenicima od prvog do četvrtog razreda srednje škole, a koje je podržalo i Ministarstvo zdravlja, rekla je nedavno prof. dr Mirjana Jovanović, direktorka Klinike za psihijatriju Kliničkog centra Kragujevac.

- Istraživanje je pokazalo da su učenici, po sopstvenom priznanju, rekli da u jednom razredu tri do četiri đaka koriste nešto od narkotika, i to redovno. Korišćenje psihoaktivnih supstanci u svetu je toliko rasprostranjeno da je to postala pandemija. Istraživanje Ujedinjenih nacija je pokazalo da je korišćenje droga poraslo za 11 odsto od 2010. godine i smatra se da će do 2030. porasti za još 20 odsto - kazala je prof. dr Jovanović.

Psihijatar prof. dr Ivica Mladenović, načelnik Klinike za bolesti zavisnosti Instituta za mentalne bolesti u Palmotićevoj u Beogradu, rekao je za Kurir da deca u tim godinama odluče da probaju marihuanu jer žele da se identifikuju sa starijima zbog toga što oponašaju sve ono što oni rade.

- Drugi razlog je svakako laka dostupnost, ali i niska cena. Dileri ih okružuju i marihuana im je takoreći nadohvat ruke. Marihuana dovodi do ozbiljnih psihijatrijskih posledica. Ona, osim zavisnosti, često bude okidač za psihozu ili, narodski rečeno, "ludilo" - kaže prof. Mladenović:

Foto: Pixabay

Više od 50 odsto dece marihuanu proba pre 15. godine

- Opasno je to što je, nažalost, upravo ovaj segment populacije i najugroženiji. To najčešće budu mladići od 16 do 20 godina. Oni se nalaze u godinama kada se razvija organizam i ličnost i baš tada počinju da eksperimentišu, a kasnije i konzumiraju kanabis.

On ističe i da raste broj omladine kod nas i na globalnom nivou koji upravo u tim godinama probaju kanabis.

- Takođe, jako je opasno što marihuana dovodi i do poremećaja ličnosti, a trenutno smo na najboljem putu da dođe do epidemije poremećaja ličnosti. Dugotrajno i prekomerno konzumiranje marihuane može dovesti do psihofizičkog stanja poznatog kao "amotivacioni sindrom", a u okviru toga se javlja i supdepresija kao jedan vid depresije. Osim marihuane, kod srednjoškolaca su popularni i sintetički kanabioidi (spid, ekstazi), koji su jači od marihuane i imaju efekat amfetamina. Marihuana izaziva smeh, dobar osećaj, nuđenje drugome isto, dok su efekti amfetamina drugačiji. Oni naglo dižu organizam, ali, recimo, kod osoba koje su disponirane tada može doći i do smrtnog ishoda.

Kriminolog Dobrivoje Radovanović rekao je za Kurir da na sve veći broj mladih koji proba marihuanu utiče i to što dileri vrbuju učenike oko osnovnih i srednjih škola.

- Napravili smo reprezentativni uzorak od 1.286 srednjoškolaca u nekoliko beogradskih škola i došli do podataka da 14 odsto dece u školama su dileri i rade za neke poznatije dilere. Dileri droge dolaze u dvorište škola i vrbuju klince za to, pa i prodaju drogu u školskim dvorištima. Preventivni faktor u svemu tome je školski policajac, ali i njih nema dovoljno, i to je ogroman problem za društvo.

Broj zavisnika u Srbiji

60.000 zavisnika od jačih droga ima u Srbiji

Droge koje koriste mladi

- marihuanu

- ekstazi

- spid

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set