U NAREDNIH 7 DO 10 DANA ĆE SE "KOPLJA LOMITI", A EVO KADA NAS OČEKUJE PREOKRET! Nova prognoza profesora Kočoviča!
Podeli vest
Epidemijska situacija zbog koronavirusa je iz dana u dan sve gora, ne samo u Evropi, nego u celom svetu, ali Evropa je pratktično na udaru zaraze. Što se konkretno Srbije tiče, iako smo juče imali više od 13.000 pozitivnih za dan, čini se da intenzitet zaraze jenjava, što ne znači da nećemo imati još skokova i padova, ali po onome što mogu na osnovu proračuna da vidim jeste da će ovo trajati, ali da će za par dana početi da pada, te da ćemo oko 25. februara doći na nivo iz 25. decembra, a to je oko 1.000 dnevno, rekao je profesor dr Petar Kočović, koji pomoću svog matematičkog modela prognozira situaciju sa koronavirusom
On unapred kaže da su proračuni još neprecizni, zbog nedovoljnog broja dana, i napominje da se će se "koplja lomiti" u narednih 7 do 10.
Komandant Vojne bolnice Karaburma dr Ivo Udovičić rekao je da ima naznaka da se povećava broj hospitalizovanih pacijenata i da će broj novozaraženih biti znatno veći već koliko danas i sutra
- Situacija je iz dana u dan sve gora i u Evropi, i svuda u svetu. Prekjučerašnji podaci govore da smo tada imali gotovo rekordan broj zaraženih, a to je više od dva i po miliona dnevno u svetu, i praktično je tako i u prethodnih 7 dana. Evropa je između 45 i 55 odsto zaraženih, ima samo 10 odsto stanovnika od ukupnog broja na svetu, a ima 45 odsto zaraženih u odnosu na svetsku populaciju, tako da je praktično Evropa na udaru zaraze - počinje razgovor prof. Kočović i dodaje:
- Što se tiče Srbije, bez obzira na to što smo juče imali veliki broj zaraženih, na osnovu prethodna 4 dana, kao da jenjava intenzitet zaraze. Jeste da smo imali 13.000, a da li treba očekivati 20.000, 30.000 zaraženih dnevno, to zaista ne znam, matematika koju ja koristim je vrlo neprecizna, ali otprilike ćemo se krajem februara vratiti na nivo od 25. decembra, a to je nekih 1.000 dnevno zaraženih. Znači trajaće.
Dobra priča je, slaže se sa lekarima, što je ovo blaži virus, pa nije napad na kovid bolnice toliko veliki.
- Spadaćemo, ali iako sam rekao da jenjava, to ne znači da nećemo jedan dan da porastemo, a jedan dan da padnemo, pa da dođemo do broja od 25. decembra oko 25. februara. Još par dana ćemo da rastemo, pa ćemo da padamo, bar tako pokazuju trenutni proračuni, ali odmah da kažem vrlo je neprecizan. To što kažem nema veliku težinu, jer nemam dovoljan broj podataka, dovoljan broj dana, to će za neki dan da bude preciznije - objašnjava on.
Foto: Tanjug
Kaže da sve države u Evropi beleže rekorde.
- Pad je samo u Rusiji, Belorusiji, Ukrajini, Češkoj, Poljskoj i Slovačkoj. Sve ostale države rastu. Trenutno je u našoj blizini dobra samo Rumunija, i kod njih raste, ali ima mesta još za zarazu. Inače, cela Evropa se crni. Više od 25 država je prešlo taj indeks 1.000 na 100.000 stanovnika. Tako da, nije dobra situacija. Koplja će se lomiti u narednih nekliko dana, 7 do 10 dana. Treba da sačekamo i to treba da krene nizbrdo - navodi prof. Kočović.
Kaže da između četvrtog i ovog petog talasa ima sličnosti.
- Šta sam još primetio. I kod početka četvrtog talasa, a to je bilo 3. jula 2021. isto je raslo, samo malo blaže, pa je padalo krajem jula i onda smo u avgustu zabeležili još snažniji rast. I tada su bili odmori. Rast, pa pad, pa opet porast i to snažniji. To je situacija koja je dovela do toga da u septembru i oktobru imamo veliki broj zaraženih. Samo da ne bude da posle ovog što sam rekao da očekujem taj pad oko 25. februara, da se posle toga ili u međuvremenu ne pojača zaraženost u Srbiji zbog škole koja treba da počne, a znamo da hvata mlađu populaciju. Sve su to znaci pitanja šta će se dešavati u narednom periodu i koji su pokretači praktično zaraze. Isto je u celoj Evropi. Svi su na raspustu i svuda su bile proslave, negde su počele ranije negde kasnije - kaže profesor.
Australija
Australija, koju je počeo da prati zbog dešavanja sa Novakom Đokovićem je, kako napominje u mnogo goroj situaciji od nas.
- Australija od Nove godine dramatično raste kada je u pitanju broj zaraženih. Oni su duplo gori od nas, zbog Novaka sam počeo da je pratim. Vakcinisani su isto manje od 90 odsto, a u prethodnih mesec dana im je skočio dramatično broj zaraženih.
- Inače, u evropskim zemljama opada imunizacija - sa dve doze primljene u prethodnih 6 meseci i oni koji su preboleli koronu u prethodnih 9. U Austriji su, video sam, doneli odluku da za neki dan 900.000 Austrijanaca koji su vakcinisani s dve doze skinu sa liste onih koji su primili vakcinu. Znači i to se dešava. Mnoge zemlje u zapadnoj Evropi su bile naglo vakcinisane kao Španija, Portugalija, Britanija tokom leta i sada im to u narednih mesec i po dana ističe, opada im imunizacija, jer se ne vakcinišu buster dotom. Kad smo kod vakcinacije, Izrael beleži rekordan broj zaraženih, a počeli su da se vakcinišu četvrtom dozom - primećuje prof. dr Kočović.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Komandant Vojne bolnice Karaburma dr Ivo Udovičić rekao je da ima naznaka da se povećava broj hospitalizovanih pacijenata i da će broj novozaraženih biti znatno veći već koliko danas i sutra
Američki predsednik Donald Tramp upozorio je da bi Sjedinjene Države mogle da napuste NATO ukoliko saveznici ne podrže američko preuzimanje Grenlanda, tvrdeći da je to pitanje od ključnog značaja za nacionalnu bezbednost SAD.
Voditelj Informera Nenad Matejić i zamenik glavnog urednika Dejan Vukelić ušli su u verbalni rat oko toga da li bi Srbija trebalo da ima dva pisma ili samo jedno.
Voditelj Informera Nenad Matejić i zamenik glavnog urednika Dejan Vukelić ušli su u verbalni rat oko toga da li bi Srbija trebalo da ima dva pisma ili samo jedno.
Nataša Kandić, osvedočena mrziteljka svega srpskog u delirijumu je zbog odluke dela blokadera da razgovaraju sa delegacijom Evropske unije koju predvodi ustaša Tonino Picula.
Oliver Ivanović, lider Srba sa Kosova koje je ubijen pre osam godina, nije imamo nikalo lepo mišljenje o Aleksandru Ivanoviću, svom bratancu i tom delu familije.
Ministarstvo unutrašnjih poslova privremenih prištinskih institucija izdalo je danas obaveštenje u vezi sa ulaskom u AP Kosovo i Metohija, nakon stupanja na snagu tzv. zakona o strancima, a u obaveštenju su navedena pravila za ulazak u AP KiM i posledice u slučaju nepoštovanja tih pravila.
Član Plavog tima Exatlona Srbija Nemanja Radovanović odustao je od uloge kapitena, te je "štafetu" predao Sanji Kalinović koja se prema njegovim rečima jedina javila da preuzme tu ulogu.
Među učesnicima Exatlona tenzije rastu iz epizode u epizodu, a u večerašnjoj one su kulminirale. Atmosfera na poligonima bila je gotovo električna, a napetost između Plavih i Crvenih dostigla je vrhunac.
Najviše glasova u Informerovoj anketi za favorita Exatlona osvojili su Jovan Radulović Jodžir među muškim takmičarima i Elica Erski među ženskim takmičarima.
Jedini takmičar Exatlona Srbija koji nije ostvario nijednu pobedu u dosadašnjem toku takmičenja je Dušica Topić. Važno je spomenuti da je ona imala velikih zdravstvenih problema zbog kojih je nastupila samo četiri puta.
Prethodne sedmice u Informerovoj mega popularnoj emisiji "Na merama" mogli ste da vidite kako bivša ministarka Danica Grujičić pohodi blokaderske šatore, gde to tumara analitičar Aleksandar Radić, čime se sada bavi doskorašnji trener KK Partizan Željko Obradović, na koji način glumica Iva Štrljić vežba za novu ulogu…
Državni sekretar u Ministarstvu zdravlja Mirsad Đerlek gostujući u Info jutru govorio je o ulaganjima u zdravstvo i lečenju dece pre 2012. godine i od te godine do danas.
Ubijeni bivši igrač Crvene zvezde, Živko Bakić (40), hapšen je zbog 324 kilograma kokaina kao glavni pripadnik šestočlane grupe, za koju se sumnjalo da je deo Balkanskog kartela.
Milica Asanović(25) nađena je posle sedam i po dana potrage u blizini autoputa Niš - Leksovac danas, u petak oko 16 sati. Policija je potvrdila da je nađeno žensko telo, ali pre završetka uviđaja nije moglo da se tvrdi da se radi zaista o njoj.
Bivši fudbaler Crvene zvezde Živko Bakić Žića (42) ubijen je danas na Avali, u blizini kuće u vikend naselju Trešnja gde je živeo, a Informer je sada na mestu zločina.
Sumnja se da je Živka Bakića, čije je telo pronađeno danas oko 15 časova u okolini Sopota, ubio profesionalni ubica, koji je pratio njegovo kretanje i pažljivo isplanirao ovo ubistvo.
Ruski udari na energetsku infrastrukturu Ukrajine postaju sve razorniji, dok ukrajinska protivvazdušna odbrana (PVO) ne uspeva da se izbori ni sa manjim delom dronova i krstarećih raketa, piše nemački list Berliner cajtung, pozivajući se na izjave vojnog eksperta, pukovnika austrijske vojske Markusa Rajsnera.
Danska bi mogla da zatraži povratak borbenih aviona F-16 koje je ranije isporučila Ukrajini, kako bi ih upotrebila za odbranu Grenlanda. Takva mogućnost nije zvanično potvrđena, ali je Dansko ministarstvo odbrane u poslednjim izjavama dalo dovoljno signala da se ta opcija razmatra.
Tokom svog prvog predsedničkog mandata, Donald Tramp je pozvao svog savetnika za nacionalnu bezbednost, Džona Boltona, u Ovalni kabinet kako bi razgovarali o novoj ideji.
Velika Britanija podiže starosnu granicu za poziv bivšeg vojnog osoblja u rezervu na 65 godina, u okviru pojačavanja vojne spremnosti zbog rastućih bezbednosnih izazova u Evropi.
Prošlo je skoro 10 godina od smrti glumca Milorada Mandića Mande, a njegov brat Nenad otkrio je da je glumčevo zdravlje bilo ozbiljno narušeno zbog kredita za stan i pozorišta.
Kultni film "Maratonci trče počasni krug" ne pamti se samo po nezaboravnim replikama i glumačkim bravurama, već i po brojnim anegdotama koje su se dešavale iza kamere.
Glumica Nevena Neradžić, koja u filmu "Saučesnici" igra partnerku glavnog junaka kojeg tumači Radovan Vujović, kaže da je inspiraciju za ulogu pronašla u svojim prošlim vezama.
Četbot Grok, koji pripada kompaniji Ilona Maska, sada je ograničio mogućnost kreiranja i uređivanja slika samo na korisnike koji imaju plaćenu pretplatu na društvenu mrežu X.
Postoji nasledni poremećaj koji dugo može ostati neprimećen, a istovremeno predstavlja tihi uzrok iznenadnih smrti kod naizgled zdravih mladih ljudi, hipertrofična kardiomiopatija (HCM).
Dermatolozi Kori L. Hartman i Ksenija Kobets objašnjavaju da šal funkcioniše slično jastučnici: skuplja sebume, šminku, znoj, prašinu i zagađenje iz okoline, a svaki put kada ga stavite oko lica, vraća sve to nazad na kožu.
Bivša rijaliti učesnica Ana Ćurčić podelila je neprijatne prizore iz svog doma, nakon što joj je u kupatilu otpao bojler, ostavljajući prostoriju u potpunom haosu.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar