OVA TRI KANCERA MOGU DATI METASTAZE I KOD MAJKE I KOD BEBE! Ginekolog objašnjava koliko često se javlja rak u TRUDNOĆI
Podeli vest
Maligni tumor može se javiti i kod trudnica, ali srećom i dalje retko - jedan slučaj u 1.000 trudnoća godišnje, što je 0,1 odsto karcinoma u opštoj populaciji
Melanom, maligniteti krvi i karcinom pluća jedini su za koje je dokazano da mogu metastazirati na posteljicu i plod, otkriva dr Bojan Inđić, specijalista ginekologije i akušerstva iz Univerzitetskog kliničkog centra Vojvodine.
Eksperimentalni virus koji ubija rak je prvi put primenjen na čoveku, sa nadom da će testiranje na kraju otkriti dokaze o novom načinu uspešne borbe protiv tumora raka u ljudskim telima
24.05.2022
10:29
Razlog nastanka maligniteta u trudnoći, ističe dr Inđić, nije dovoljno razjašnjen.
- Hormonske promene, imunosupresija i promene u cirkulaciji trudnice mogu imati uticaja na nastanak i razvoj maligniteta, a dodatni faktor je i sve kasnije zasnivanje porodice, to jest trudnoće nakon 35. ili 40. godine života - navodi dr Inđić.
Poseban problem je što su znaci i simptomi često nejasni, barem u početku, maskirani fiziološkim promenama kod trudnice koje se pripisuju uobičajenim promenama u trudnoći, te se ne pristupa dopunskoj dijagnostici.
- Briga o mogućem nepovoljnom uticaju zračenja i upotrebe kontrasta ili hirurških procedura po plod može navesti lekara da ne uradi analize na vreme. A čak i kada su simptomi i znaci maligniteta relativno jasni, postoji šansa da dijagnostičke procedure daju lažno negativne rezultate, budući da mnoge analize u trudnoći imaju drugačije vrednosti nego van trudnoće - naglašava dr Inđić.
Najčešće pitanje ginekolozima, navodi dr Inđić, jeste da li će mlade žene lečene od raka moći da zatrudne. Na sreću - u najvećem broju slučajeva - da! Lečenje karcinoma sve je, ističe dr Inđić, uspešnije, a petogodišnje preživljavanje dostiže i 80 odsto.
- Verovatnoća za uspešnu trudnoću posle lečenja zavisi od vrste i proširenosti tumora, starosti u vreme postavljanja dijagnoze, primene lekova koji mogu oštetiti funkciju jajnika. Tu posebno mesto zauzimaju ginekološki maligniteti, gde je važno da se bolest prepozna u ranoj fazi kako bi funkcija jajnika bila očuvana. Kada je bolest u uznapredovalom stadijumu, uspešnost lečenja karcinoma je važnija od očuvanja fertiliteta - kaže dr Inđić i dodaje da su savremene tehnike očuvanja fertilnosti zamrzavanje embriona, jajnih ćelija ili dela jajnika kada nije moguće očuvati tkivo jajnika u telu žene.
U prvim godinama posle lečenja maligne bolesti trudnoća nije poželjna jer tada dođe do najvećeg broja recidiva (povratka bolesti).
- Period od završetka lečenja do trudnoće ne treba da bude manji od dve godine. Vrlo retko pacijentkinje otkriju da su trudne kada je započeto lečenje maligniteta i tada se najčešće planira prekid trudnoće - navodi dr Inđić.
Za lečenje je neophodan multidisciplinarni tim, i to u zdravstvenoj ustanovi najvišeg ranga, kao što su univerzitetski klinički centri.
- Preporučuju se nejonizovane metode za dijagnostiku i tretman, a hirurgija je bezbedna i ne bi je trebalo odlagati. Radioterapija se ne predlaže osim u retkim slučajevima. Malo je lekova koji se bezbedno mogu upotrebiti i trudnica mora biti upoznata s mogućim rizicima i komplikacijama. Polje onkologije se rapidno razvija, ali i dalje nema dovoljno podataka o primeni različitih terapijskih procedura i dugotrajnih efekata na plod i buduće dete - ističe dr Inđić.
Gestacijska nedelja igra najvažniju ulogu u određivanju težine efekta hemioterapeutika ili zračenja.
- Ekspozicija (izlaganje) od druge do osme nedelje trudnoće nosi najveći rizik za malformacije ploda. Neka tkiva ploda nastavljaju razvoj i posle osme nedelje, kao što je centralni nervni sistem, genitalije, oko, krvni sistem, što treba uzeti u obzir. Postoji jasna povezanost između doze zračenja koju primi plod i težine oštećenja. Upotreba kontrasta, iako neki od njih nemaju dokazan teratogeni rizik, za sada se ne praktikuje - objašnjava dr Inđić i dodaje da se hirurške procedure, biopsije tkiva i upotreba anestetika generalno smatraju bezbednim za trudnoću.
Maligniteti u trudnoći
melanomi
karcinom dojke
rak grlića materice
limfomi
leukemije
* Ovo su i najčešći maligni tumori kod žena u ranom životnom dobu
Međutim, rizik spontanog pobačaja je malo povišen, posebno u i trimestru, kao i prevremenog porođaja u kasnijoj trudnoći.
- Na prvom mestu treba da bude zdravlje žene, pa tek onda moraju biti uzete u obzir mogućnosti povoljnog ishoda trudnoće. Konačnu odluku o lečenju donosi trudnica nakon što se njoj i partneru predoče svi rizici za majku i plod, moguće komplikacije i različiti ishodi. Tretman maligne bolesti u trudnoći mora biti zasnovan na medicinskim, moralnim, etičkim, pravnim i religioznim okvirima prihvatljivim za pacijentkinju - kaže dr Inđić i dodaje da je terminacija trudnoće i vremena porođaja individualna, a ako to stanje trudnoće dozvoljava, može se planirati nakon postizanja plućne zrelosti ploda, a u retkim slučajevima i blizu termina.
- Jonizujuće zračenje povezano je s negativnim razvojnim uticajem na plod, malformacijama, zastojem u rastu ploda, intelektualnom razvoju, pa čak i smrću ploda. Studije na životinjama i praćenja nakon nuklearnih eksplozija u Japanu i Černobilju ukazuju da jonizujuće zračenje povećava šansu za razvoj maligniteta u kasnijem životu. Zato uvek treba odabrati postupak manje štetan po plod ili majku - naglašava dr Inđić.
Dijagnostika
Iste procedure kao i van trudnoće, ali se posebno vodi računa o nedelji trudnoće i zrelosti ploda:
- laboratorijski nalazi krvi
- laboratorijski nalazi biohemijskih tumorskih markera
- ultrazvuk
- rendgen
- magnetna rezonanca
- uzimanje uzoraka tkiva i slanje na patohistološku analizu
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Eksperimentalni virus koji ubija rak je prvi put primenjen na čoveku, sa nadom da će testiranje na kraju otkriti dokaze o novom načinu uspešne borbe protiv tumora raka u ljudskim telima
Sirijski predsednik Bašar al-Asad izjavio je da tokom kriznih trenutaka u Siriji nikada nije razmatrao mogućnost da podnese ostavku ili napusti zemlju.
Ukrajinska televizijska produkcija „Kvartal 95“, čiji je jedan od osnivača bio Vladimir Zelenski, izazvala je kontroverze prikazivanjem mape Ukrajine bez Krima, piše ukrajinsko izdanje Telegraf.
Jelena Karleuša na večerašnjem "Kolegijumu" na Informer TV po prvi put otvoreno je govorila o političkom linču kojem je izložena zbog javne podrške predsedniku Aleksandru Vučiću tokom studentskih blokada i raznih protesta takozvane opozicije.
Jelena Karleuša večeras je gost Informerovog "Kolegijuma", a tokom svog izlaganja obratila se studentima i poručila im zbog čega ne bi trebalo da podržavaju Severinu Vučković, koja je srpski narod nazvala genocidnim.
Jelena Karleuša na večerašnjem "Kolegijumu" na Informer TV po prvi put otvoreno je govorila o političkom linču kojem je izložena zbog javne podrške predsedniku Aleksandru Vučiću tokom studentskih blokada i raznih protesta takozvane opozicije, a u intervju se dotakla i Marinike Tepić.
Jelena Karleuša na večerašnjem "Kolegijumu" na Informer TV po prvi put otvoreno je govorila o političkom linču kojem je izložena zbog javne podrške predsedniku Aleksandru Vučiću tokom studentskih blokada i raznih protesta takozvane opozicije.
Večeras u 19 sati na Informer televiziji, domaćin otvorenog studija, Igor Ćurčić, ugostio je dr Minu Zirojević iz Instituta za uporedno pravo i Marinu Galogažu, predsednicu Društva sunarodnika Rusije.
U novom Ratu uživo o ratnim žarištima u svetu, ali i o "padu" nemačkog Bundestaga i trenutne vlade u Nemačkoj, govorili su gosti politikolog Andreja Lović, Ivan Ivanović, pokret "Naši" i Slobodan Stojićević, novinar.
Jelena Karleuša večeras je bila gost Informerovog trećeg "Kolegijuma", a tokom svog izlaganja pop diva je govorila o linču kroz koji ona i njena porodica prolaze jer se ona ne ustručava da svoje stavove javno iznese.
Večeras u emisiji “Bez garda” na Informer televiziji, voditeljka Ivana Vučićević ugostiće jednog od najistaknutijih srpskih političara i diplomata, Marka Đurića, ministra spoljnih poslova Republike Srbije.
Ne smatram se krivim za krivična dela za koja su me optužili - ovo je danas na suđenju za ubistvo Milana Kneževića (27) i nanošenje lakih povreda Viktoru Stanisavljeviću u ulici Grčića Milenka 17. februara ove godine, u Višem sudu u Beogradu kazao okrivljeni Đorđe Prpić (33).
Bivši rijaliti učesnik, Lepomir Bakić uhapšen je zbog prodaje zabranjenih doping sredstava, a sa njim i cela kriminalna grupa koja se bavila krijumčarenjem i nelegalnom prodajom steroida iz Indije.
Bivši policajac Lepomir Bakić je uhapšen zbog prodaje zabranjenih doping sredstava, a pored njega su uhapšeni i članovi kriminalne grupe, ali i njegov brat i njegova devojka.
Fudbaleri Partizana odigrali su nerešeno protiv IMT-a na svom terenu u 19. kolu Superlige - 1:1 (1:0). Ovo je crno-belima peti remi u domaćem prvenstvu, a ukupno čak 11 bodova prosuli su u Humskoj tokom jeseni.
Privremeni trener fudbalera Partizana, Marko Jovanović (36), nije krio razočaranje posle novog kiksa crno-belih i remija sa IMT-om u 19. kolu Superlige (1:1). Mladi stručnjak se kratko osvrnuo i na izostanak iz tima Kervina Arijage.
Albanci su 2014. došli u Beograd sa željom da naprave haos. Imamo kvalitetniji tim i zbog toga momci neka ne nasedaju na provokacije, neka govore golovi za nas, poručuje bivši reprezentativac Srbije Nenad Tomović (37)u razgovoru za Informer.
Trener Panatinaikosa Ergin Ataman poručio je navijačima da veruju u ekipu i istakao da će branioci pehara igrati na Fajnal Foru Evrolige u Abu Dabiju sledeće godine.
U prostorijama Sportskog centra Fudbalskog saveza Beograda, na Adi Ciganliji, održan je konstruktivni sastanak između generalnog sekretara Fudbalskog saveza Srbije, Branka Radujka, prvih ljudi beogradskog fudbala, predsednika Marka Zdravkovića i generalnog sekretara Miloša Mirkovića, odnosno predstavnika šest klubova Super i Prve lige Srbije koji teritorijalno pripadaju regionu FS Beograda.
Izraelski premijer Benjamin Netanjahu tvrdi da je naredio izraelskoj vojsci da uđu u tampon zonu i "zauzmu okolne položaje" na Golanskoj visoravni kao privremenu meru za obezbeđivanje Izraela od napada pobunjeničkih snaga u Siriji nakon pada tamošnjeg režima Bašara al-Asada. Dali je to baš tako, ili se iza svega kriju neke druge namere!
Tri osobe su poginule, a šest je povređeno u pucnjavi u školi u Viskonsinu, saopštila je policija. Osumnjičeni maloletnik je među mrtvima nakon napada na hrišćansku školu Abundant Life u glavnom gradu države Medisonu.
Globalne desničarske grupe treba da formiraju alijansu kako bi se borile protiv levičarskih i centrističkih ideologija, koje svet pretvaraju u „pakao“, rekao je argentinski predsednik Javier Milej.
Posade tenkova T-90M „Proboj“ grupe trupa „Zapad“ uništile su tenk, mitraljeska mesta, automatski bacač granata, uporišta, skladišta municije i ljudstvo Oružanih snaga Ukrajine u zoni specijalnih operacija.
Velika Britanija je danas objavila da će uputiti paket pomoći od 50 miliona funti (60 miliona evra) za pomoć ugroženim Sirijcima nakon što su pobunjenici prošle nedelje zbacili sa vlasti predsednika Bašara al Asada.
Filmska industrija skriva jezive tragedije, od smrti Brendona Lija i povreda Melani Grifit, do nesreće na snimanju omiljenog dečijeg filma "Hari Poter" kada je jedan kaskader ostao nepokretan.
Vera Čukić odbila je ulogu Emilije Popadić u "Boljem životu" i priliku da stekne svetsku slavu u filmu "Barbarela" Rožea Vadima, koji je bio suprug glumice Brižit Bardo.
Mnogi veruju da je savremena žena rođena onog trenutka kada je Odri Hepbern 1961. godine, odevena u dugu crnu haljinu, sa pecivom u jednoj i kafom u drugoj ruci, posle noćnog provoda, prišla izlogu prodavnice nakita Tifani, na Petoj aveniji u Njujorku.
Bjanka Censori, supruga repera Kanjea Vesta, svojim provokativnim i često vulgarno stilizovanim izdanjima obeležila je 2024. godinu, dok su njene javne pojave izazivale lavinu komentara i rasprava širom sveta.
Starinski kolači poput štrudli, krofni i salčića oduvek su bili nezaobilazan deo domaćih trpeza, a danas ponovo osvajaju srca mladih domaćica koje žele da sačuvaju tradiciju i ukuse detinjstva.
Naučnici tvrde da je vreme kada odlazite na spavanje ključni faktor za zdravlje. Istraživanja pokazuju da je "zlatni sat" za spavanje, između 22 i 23 sata, povezano sa manjim rizikom od srčanih bolesti.
Veruje se da majmuni makaki koji su postali simbol tajlandskog grada Lopburi donose sreću, zbog toga turisti koji posećuju ovaj grad koriste priliku da ih hrane i fotografišu se sa njima.
Iako su poljupci u vrat i kontakt očima među najefikasnijim načinima da se podigne raspoloženje u krevetu, novo istraživanje otkriva da su četiri reči definitivno najpoželjnije.
Najveća regionalna muzička zvezda Jelena Karleuša poručila je da će za Novu godinu u Kragujevcu pevati besplatno, ali i da će donirati novogodišnje paketiće i milionski iznos gradu. Pop diva je pozvala Kragujevčane da je upute kome je novac najpotrebniji, kako bi donacija otišla u prave ruke.
Najveća regionalna muzička zvezda Jelena Karleuša večeras je gost Informerovog "Kolegijuma", gde je između ostalog govorila i o linču koji doživljavaju njene ćerke, Nika i Atina Tošić.
Najveća regionalna muzička zvezda Jelena Karleuša je gošća emisije "Kolegijum" na Informer televiziji. Ona je tom prilikom otkrila da je oskrnavljen grob njene majke, Divne Karleuše.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.