• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Informer/Mediji

16.12.2024

22:00

Izrael oteo Golan Siriji zbog bezbednosti?! Ne, to je laž, ono čega tamo ima u nenormalnim količinama je pravi razlog!

Reuters/Fotoilustracija

Vesti

Izrael oteo Golan Siriji zbog bezbednosti?! Ne, to je laž, ono čega tamo ima u nenormalnim količinama je pravi razlog!

Podeli vest

Izraelski premijer Benjamin Netanjahu tvrdi da je naredio izraelskoj vojsci da uđu u tampon zonu i "zauzmu okolne položaje" na Golanskoj visoravni kao privremenu meru za obezbeđivanje Izraela od napada pobunjeničkih snaga u Siriji nakon pada tamošnjeg režima Bašara al-Asada. Dali je to baš tako, ili se iza svega kriju neke druge namere!

Golanska visoravan je stenoviti plato u jugozapadnoj Siriji, koji se prostire ka severoistočnom Izraelu. Nalazi se pod izraelskom vojnom okupacijom još od šestodnevnog rata iz 1967. godine. Sirija je tada napala Izrael preko ove visoravni, ali je Izrael uzvratio i zauzeo oko 1.200 kvadratnih kilometara oblasti. Sirija je pokušala da povrati Golansku visoravan tokom Bliskoistočnog (Jom-Kipurskog) rata 1973. godine, ali u tome nije uspela.

Obe zemlje su potpisale primirje 1974. godine, prema kojem su se njihove snage trebale povući na obe strane 80 kilometara dugog pojasa zemlje poznatog kao "Oblast razdvajanja" na visoravni, a jedinice UN od tada se nalazi tamo i nadzirau poštovanje dogovora. Izrael je 1981. anektirao oblast Golanske visoravni, a doseljenici su počeli da grade naselja. Iako izraelski suverenitet nad ovom oblašću nije međunarodno priznat, 2019. administracija tadašnjeg američkog predsednika Donalda Trampa je priznala aneksiju!

U Golanskoj oblasti sada ima više od 30 izraelskih naselja, koja su dom za, procenjuje se, oko 20.000 ljudi. Doseljenici žive sa 20.000 Sirijaca, većinom iz zajednice Druza (vidi okvir), koja nije pobegla kad je zauzet Golan.
 
Zašto je Golanska visoravan važna? Bezbednost jevrejske države je jedan od razloga, ali ne i ključan! 

Za Izrael, glavni grad Sirije Damask (oko 60 kilometara na sever) jasno je vidljiv sa visoravni, zajedno sa većim delom južne Sirije. Kontrolisanje oblasti pruža Izraelu odlično osmatračko mesto za praćenje pokreta sirijske vojske. Uspon do visoravni takođe daje Izraelu prirodnu tampon zonu protiv napada Sirije (kakvih je bilo u ratu 1973. godine).

E, sada ono najvažnije! Golanska visoravan je ključni izvor vode u regionu, koji je generalno suv. Kišnica sa visoravni uliva se u reku Jordan, što okolno zemljište čini dovoljno plodnim da omogući uzgoj vinograda i voćnjaka, i da pruži pašnjake za stoku.
 
Na Golanskoj visoravni nalazi se trećina izvora vode koju koristi Izrael, a Tel Aviv i američke naftne kompanije intenzivno vrše istraživanja u nadi da će pronaći izvore nafte i plina. Veruje se da se na tom području nalaze naftne rezerve od nekoliko milijardi barela.

Istraživanja nafte koje je provela američka kompanija Genie Oil and Gas, pokazala je da se na Golanskoj visoravni nalaze naftne naslage debljine 350 metara. Prosečna debljina naslaga nafte u svetu je između 20 i 30 metara.

Može li jasnije!

Izraelska vojska nadomak Damaska

Foto: EPA

 

Mediji, kako oni u Siriji, tako i znatan broj na Zapadu, tvrde da su Izraelci dospeli na oko 25 kilometara od Damaska. Izraelski vojni izvori negirali da je njihov prodor stigao toliko daleko.
Egipatsko Ministarstvo spoljnih poslova opisalo je to kao „okupaciju sirijske teritorije i flagrantno kršenje Sporazuma o povlačenju iz 1974. godine".

Druzi - jedinstvena verska i etnička grupa! 

Foto: Printskrin

 

Druzi su jedinstvena verska i etnička grupa koja se odvojila od islama u 11. veku. Njihova monoteistička i unitaristički orijentisana religija uključuje elemente islama, hinduizma i klasične grčke filozofije koja naglašava duhovnu čistoću. 
Njihovi poslanici uključuju Isusa, Muhameda i Mojsija, a ime im potječe od Muhamede bin Ismaila Nashtakina ad-Darazija - ranog propovednika vere koji je kasnije proglašen jeretikom i pogubljen od strane suparnika.
Druzi žive u nekoliko različitih zemalja, odvojenih granicama stvorenim nakon raspada Osmanskog Carstva početkom 1920-ih. Ukupan broj Druza procenjuje se između 800 000 i miliona. Između 80 do 90 posto živi u dve zemlje: Siriji i Libanu. U Izraelu se populacija Druza procenjuje na 150.000 ljudi, ili oko dva procenta ukupne populacije. Većina živi na severu oko planine Karmel, Galileje i Golanske visoravni.



Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set