Izrael oteo Golan Siriji zbog bezbednosti?! Ne, to je laž, ono čega tamo ima u nenormalnim količinama je pravi razlog!
Podeli vest
Izraelski premijer Benjamin Netanjahu tvrdi da je naredio izraelskoj vojsci da uđu u tampon zonu i "zauzmu okolne položaje" na Golanskoj visoravni kao privremenu meru za obezbeđivanje Izraela od napada pobunjeničkih snaga u Siriji nakon pada tamošnjeg režima Bašara al-Asada. Da li je to baš tako, ili se iza svega kriju neke druge namere?!
Golanska visoravan je stenoviti plato u jugozapadnoj Siriji, koji se prostire ka severoistočnom Izraelu. Nalazi se pod izraelskom vojnom okupacijom još od šestodnevnog rata iz 1967. godine. Sirija je tada napala Izrael preko ove visoravni, ali je Izrael uzvratio i zauzeo oko 1.200 kvadratnih kilometara oblasti. Sirija je pokušala da povrati Golansku visoravan tokom Bliskoistočnog (Jom-Kipurskog) rata 1973. godine, ali u tome nije uspela.
Izrael je usvojio plan za povećanje broja stanovnika na okupiranim Golanskim visovima, uprkos nastavku pretnji iz Sirije, čak i uz umereniji ton lidera sirijskih pobunjenika koji su svrgli predsednika Bašara al-Asada.
Izraelska vlada odobrila je plan za udvostručavanje jevrejske populacije na ilegalno okupiranim Golanskim visovima. Premijer Benjamin Netanjahu izjavio je da je naseljavanje tog regiona od suštinskog značaja za bezbednost Izraela.
15.12.2024
19:20
Obe zemlje su potpisale primirje 1974. godine, prema kojem su se njihove snage trebale povući na obe strane 80 kilometara dugog pojasa zemlje poznatog kao "Oblast razdvajanja" na visoravni, a jedinice UN od tada se nalazi tamo i nadzirau poštovanje dogovora. Izrael je 1981. anektirao oblast Golanske visoravni, a doseljenici su počeli da grade naselja. Iako izraelski suverenitet nad ovom oblašću nije međunarodno priznat, 2019. administracija tadašnjeg američkog predsednika Donalda Trampa je priznala aneksiju!
U Golanskoj oblasti sada ima više od 30 izraelskih naselja, koja su dom za, procenjuje se, oko 20.000 ljudi. Doseljenici žive sa 20.000 Sirijaca, većinom iz zajednice Druza (vidi okvir), koja nije pobegla kad je zauzet Golan.
Zašto je Golanska visoravan važna? Bezbednost jevrejske države je jedan od razloga, ali ne i ključan!
Izjava, objavljena na Telegram kanalu sirijskog predsednika i datirana 16. decembra u Moskvi, prvi je javni istup Asada otkako je pre više od nedelju dana svrgnut u ofanzivi džihadista.
Novoizabrani predsednik Donald Tramp okarakterisao je svrgavanje Bašara el Asada kao "neprijateljsko preuzimanje vlasti" od strane američkog saveznika Turske i predsednika Redžepa Taipa Erdogana!
16.12.2024
21:00
Za Izrael, glavni grad Sirije Damask (oko 60 kilometara na sever) jasno je vidljiv sa visoravni, zajedno sa većim delom južne Sirije. Kontrolisanje oblasti pruža Izraelu odlično osmatračko mesto za praćenje pokreta sirijske vojske. Uspon do visoravni takođe daje Izraelu prirodnu tampon zonu protiv napada Sirije (kakvih je bilo u ratu 1973. godine).
E, sada ono najvažnije! Golanska visoravan je ključni izvor vode u regionu, koji je generalno suv. Kišnica sa visoravni uliva se u reku Jordan, što okolno zemljište čini dovoljno plodnim da omogući uzgoj vinograda i voćnjaka, i da pruži pašnjake za stoku.
Na Golanskoj visoravni nalazi se trećina izvora vode koju koristi Izrael, a Tel Aviv i američke naftne kompanije intenzivno vrše istraživanja u nadi da će pronaći izvore nafte i plina. Veruje se da se na tom području nalaze naftne rezerve od nekoliko milijardi barela.
Istraživanja nafte koje je provela američka kompanija Genie Oil and Gas, pokazala je da se na Golanskoj visoravni nalaze naftne naslage debljine 350 metara. Prosečna debljina naslaga nafte u svetu je između 20 i 30 metara.
Može li jasnije!
Izraelska vojska nadomak Damaska
Foto: EPA
Mediji, kako oni u Siriji, tako i znatan broj na Zapadu, tvrde da su Izraelci dospeli na oko 25 kilometara od Damaska. Izraelski vojni izvori negirali da je njihov prodor stigao toliko daleko.
Egipatsko Ministarstvo spoljnih poslova opisalo je to kao „okupaciju sirijske teritorije i flagrantno kršenje Sporazuma o povlačenju iz 1974. godine".
Druzi - jedinstvena verska i etnička grupa!
Foto: Printskrin
Druzi su jedinstvena verska i etnička grupa koja se odvojila od islama u 11. veku. Njihova monoteistička i unitaristički orijentisana religija uključuje elemente islama, hinduizma i klasične grčke filozofije koja naglašava duhovnu čistoću.
Njihovi poslanici uključuju Isusa, Muhameda i Mojsija, a ime im potiče od Muhamede bin Ismaila Naštakina ad-Darazija - ranog propovednika vere koji je kasnije proglašen jeretikom i pogubljen od strane suparnika.
Druzi žive u nekoliko različitih zemalja, odvojenih granicama stvorenim nakon raspada Osmanskog Carstva početkom 1920-ih. Ukupan broj Druza procenjuje se između 800 000 i miliona. Između 80 do 90 posto živi u dve zemlje: Siriji i Libanu. U Izraelu se populacija Druza procenjuje na 150.000 ljudi, ili oko dva procenta ukupne populacije. Većina živi na severu oko planine Karmel, Galileje i Golanske visoravni.
Na jednoj sirijskoj Telegram grupi isplivao je video Abu Muhameda Al Kurdija koji je bio raspoređen na frontu blizu grada Nusra nakon čega je promenio ime i prešao u militantnu formaciju Hajat Tahrir Al Šam.
Sirijski predsednik Bašar al-Asad izjavio je da tokom kriznih trenutaka u Siriji nikada nije razmatrao mogućnost da podnese ostavku ili napusti zemlju.
Izraelski avioni sinoć su izveli snažne vazdušne udare na obalni region Sirije, gađajući ciljeve protivvazdušne odbrane, skladišta raketa zemlja-zemlja i druge vojne objekte, saopštila je Sirijska opservatorija za ljudska prava sa sedištem u Velikoj Britaniji.
Katarska diplomatska delegacija stigla je u Damask "kako bi završila neophodne procedure" za ponovno otvaranje svoje ambasade, saopštilo je ministarstvo spoljnih poslova ove zalivske zemlje u nedeljnom saopštenju.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Izrael je usvojio plan za povećanje broja stanovnika na okupiranim Golanskim visovima, uprkos nastavku pretnji iz Sirije, čak i uz umereniji ton lidera sirijskih pobunjenika koji su svrgli predsednika Bašara al-Asada.
Predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp nazvao je telefonski razgovor sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom, koji je juče trajao skoro dva sata, "sjajnim" i rekao da su razgovarali o "mnogim temama" u cilju postizanja mira u ratu između Rusije i Ukrajine.
Premijer Srbije Miloš Vučević govorio je o važnim društveno-političkim temama za Pink televiziju u emisiji "Novo jutro", gde je istakao da će svi koji su širili dezinformacije o upotrebi zvučnog topa odgovarati.
Novi, veoma efikasan proces za izvođenje ove konverzije mogao bi olakšati razvoj terapija za oštećenja kičmene moždine ili bolesti poput amiotrofične lateralne skleroze.
U nastavku borbe protiv korupcije, pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, Odeljenja za borbu protiv korupcije UKP, po nalogu Posebnog odeljenja za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Kraljevu, uhapsili su B. M. (1985), odgovorno lice Privrednog društva „Marex Co“ doo Beograd, zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo prevara u obavljanju privredne delatnosti u saizvršilaštvu.
Više javno tužilaštvo u Leskovcu okončalo je istragu ubistva sedamnaestogodišnjeg Andrije I. kojeg je 27. novembra prošle godine u Vlajkovoj ulici u ovom gradu, nasmrt pretukao njegov drug Nemanja Azirović (18).
Javni tužilac Trećeg osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu je obavešten od strane policijskih službenika PS Zemun da je muška osoba, za koju je utvrđeno da je u pitanju A.D. (45), u porodičnoj kući u Zemunu, pretnjom da će napasti na život i telo ugrozio spokojstvo i duševno stanje člana svoje porodice - svoje majke.
Bivši fudbaler Partizana i reprezentacije Crne Gore Andrija Delibašić biće sahranjen u petak, 21. marta, na Gradskom groblju u Nikšiću. Ceremonija sahrane zakazana je za 15 časova.
Prema navodima portala "Bekdor podkast", Crvena zvezda je navodno ponudila srpskom košarkašu Vasiliju Miciću ugovor vredan 4,2 miliona evra kako bi se pridružio ekipi sa Malog Kalemegdana.
Omladinska fudbalska reprezentacija Srbije (U 19) ostvarila je važnu pobedu na startu kvalifikacija za Evropsko prvenstvo, savladavši selekciju Izraela rezultatom 3:2.
Stručnjaci za sajber bezbednost upozoravaju korisnike pametnih telefona na tri vrste aplikacija koje, iako naizgled bezopasne, mogu prikupljati lične podatke bez znanja korisnika.
Nošenje crvenog konca oko zgloba ruke je običaj koji se javlja u različitim kulturama i religijama, a mnogi nisu upoznati sa pravim značenjem ovog običaja.
Rijaliti učesnica Stefani Grujić otkrila je u emisiji "Amnezija" da je potpuno prebolela bivšu devojku Jovanu Tomić Matoru, a s obzirom na to da puno vremena provodi sa ocem svog deteta Danijelom Dujkovićem Munjezom, čini se da će njihovoj ljubavi dati drugu šansu.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar