KADA JE ABORTUS OPRAVDAN, A KADA JE "GREH"?! Vest o zabrani prava na pobačaj odjeknula je svetom, da li je to potrebno i u Srbiji?!
Podeli vest
Vrhovni sud SAD poništio je presudu Rou protiv Vejda iz 1973. kojom je priznato ustavno pravo žene na abortus širom zemlje, čime je tehnički ukinuo federalno ustavno pravo na pobačaj u Americi, pa se američkim državama vraća mogućnost da donose zakone koji ga zabranjuju
Ovom presudom transformišu se prava na abortus u Americi, a pojedine države sada mogu da zabrane postupak. Ova vest je odjeknula, a sve je više žena koje strahuju da će ova odluka stići u njihovu zemlju i time im uskratiti pravo na abortus.
Psiholog Olga Romaniv iz Rusije izdvojila je osam prelepih imena za bebe koja donose sreću u životu. Možda je među njima vaše ili ime vašeg deteta?
22.06.2022
18:57
Žene u svetu iskazuju nezadovoljstvo zbog novonastale situacije, a mi ćemo se prisetiti šta sve znamo ili ne znamo o abortusu, da li i kakve posledice isti ostavlja i šta njegovo uskraćivanje znači za žene širom sveta.
O ovoj temi za Informer.rs govorile su ginekolog Nevena Stojanović i psiholog Žarko Kljajić.
Šta je abortus?
U svetu se svake godine dogodi oko 73 miliona indukovanih abortusa. Sveobuhvatna nega u vezi sa abortusom je uključena na listu osnovnih zdravstvenih usluga koju je objavila SZO 2020. godine.
Abortus je instrumentalni prekid trudnoće do 10. nedelje gestacije koji se izvodi na zahtev pacijentkinje. Razlozi za izvođenje intervencije mogu biti različiti - lični, socioekonomski, u cilju očuvanja zdravstvenog stanja majke...
Dr Stojanović objašnjava da se pre same intervencije razgovara sa pacijentkinjom, a zatim se radi ginekološki i ultrazvučni pregled.
- Pre same intervencije obavlja se razgovor sa pacijentkinjom i uzima se detaljna anamneza, a nakon toga radi se ginekološki i ultrazvučni pregled. Kada se utvrdi da je trudnoća vitalna i da ultrazvučno nije veća od 10. gestacijske nedelje, pacijentkinji se objašnjava postupak izvođenja intervencije, moguće komplikacije, šta da očekuje u periodu nakon intervencije i popunjava se upitnik i saglasnost na intervenciju.
Posledice i komplikacije posle abortusa
Šta sve utiče na učestalost komplikacija, kao i koliki je procenat rizika i mogućih komplikacija kod abortusa u prvom tromesečju dr Stojanović kaže:
- Na učestalost komplikacija utiču mnogi faktori kao što su zdravstveno stanje i starost žene, trajanje trudnoće, tehnika zahvata, anestezija, dodatne operacije, stručnost ginekologa, higijenski uslovi... - kaže ginekolog i dodaje da što je trudnoća starija, i mogućnost komplikacija koje se mogu javiti posle abortusa je veći.
- Komplikacije su različite i sve zavisi od osobe do osobe. Najčešće su to infekcije, krvarenje, povreda zida materice i povreda grlića materice koja kasnije može uticati i na plodnost žene. Rizik od spontanih pobačaja u kasnijim trudnoćama je veći ako je žena imala dva ili više abortusa - naglašava dr Stojanović.
Psiholog Žarko Kljajić ističe za Informer, da se vrlo često zanemari psihičko stanje kao posledicu abortusa.
- Pored fizičkog stanja, mi vrlo često zanemarimo psihičko stanje kao jednu od najčešćih posledica abortusa. Uglavnom se dešava da žena koja se odluči za abortus ima osećaja krivice, posebno ako veruje da je u pitanju greh. Šta god da je u pitanju, a da donosi osećaj krivice, dobro je razgovarati o tome sa stručnim licem - ističe psiholog Kljajič i dodaje:
- Dešava se da jedan od partnera ne želi dete iz nekog razloga, pa tada ta odluka nije zajednička i pored osećaja krivice, javlja se i osećaj da smo povredili partnera - objašnjava Kljajić.
Kako ističe, abortus će uvek da ostavi "duboku" ranu, bez obzira koji je razlog, da li isključivo izbor žene ili je to zbog nekih drugih okolnosti.
- Nekada je abortus ili višestruki abortus ozbiljna rana žene, pa samim tim ostavlja i odgovarajuće posledice po mentalno zdravlje. Nije svaki abortus stvar izbora, neki su neophodni i iz medicinskih razloga, i to je posebna trauma za ženu - ističe psiholog.
Nebezbedni abortusi
Fizički zdravstveni rizici povezani sa nebezbednim abortusom uključuju:
nepotpuni abortus
krvarenje
infekcija
perforacija materice (uzrokovana kada je materica probušena oštrim predmetom)
oštećenje genitalnog trakta i unutrašnjih organa kao posledica ubacivanja opasnih predmeta u vaginu ili anus
Procene iz 2006. pokazuju da komplikacije nebezbednih abortusa koštaju zdravstvene sisteme u zemljama u razvoju 553 miliona američkih dolara godišnje za tretmane posle abortus, stoji na zvaničnom sajtu SZO.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
Rada
pre 2 godine
Vest je nepotpuna i tendenciozno izmenjena: abortus ostaje dozvoljen do 10nedelje trudnoće ali borkinje za ženska prava traže da bude dozvoljen BILO KADA tokom cele trudnoće, što znači i u osmom i devetom mesecu. Pa vi razmislite da li je to abortus ili nešto drugo.
Abortus u suštini je ubistvo nevinog, nejakog za odbranu sopstvenog deteta. Zato svaka mlada osoba treba da razmisli o tome a lekari da im objasne da je to ubistvo a ne prestanak trudnoće. Uostalom država treba da se pozabavi da pomogne trudnicama i spasi život malog deteta jer nam deca trebaju .
Ruske snage pogodile su infrastrukturu ukrajinskih vojnih aerodroma, skladišta bespilotnih letelica, kao i lokacije na kojima je razmešteno neprijateljsko ljudstvo i vojna tehnika u čak 143 regiona, saopštilo je rusko Ministarstvo odbrane.
Moskva je spremna da pokrene ofanzivne operacije na jugu Ukrajine, prevashodno na desnoj obali Hersonske oblasti i na zaporoškom pravcu, piše RBK Ukrajina.
Član predsednistva SNS Milenko Jovanov izjavio je da opozicija može samo od Deda mraza da dobije prelaznu Vladu, jer im to predsednik Republike Aleksandar Vučić to nikada neće dati.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić nedavno je predstavio plan za izuzetno jeftine kredite za mlade koji će im omogućiti da kupe nekretninu, a na tajkunskoj televiziji N1 su tu ideju ocenili kao "potpunu glupost".
Nacionalni savet crnogorske nacionalne manjine u Srbiji, pruža punu podršku predsedniku Republike Srbije Aleksandru Vučiću, premijeru Milošu Vučeviću i Vladi Srbije.
Advokat i poslanik Srpske napredne stranke Vladimir Đukanović oglasio se na Iksu povodom izjave lidera Nove demokratske stranke Srbije Miloša Jovanovića da su smena vlasti i prelazna Vlada jedini politički zahtevi protesta.
Juče se predsednik Srbije Aleksandar Vučić obratio javnosti sa važnom porukom: „Važno je da u ovom trenutku nastavimo da radimo zajedno, da sve naše razlike ne ostavljamo po strani, ali da pokušamo da razumemo da su nam mir i stabilnost u zemlji od izuzetnog značaja.“ Njegove reči dolaze u trenutku kada deo opozicije poziva na sukobe i nemire, što podseća na mračne epizode iz prošlosti.
Gosti "Info jutra" na Informer televiziji bili su potpredsednik SRS Miljan Damjanović i teolog Miloš Stojković koji su govorili koji su govorili o dva lica Srbije - onom koje bi da gradi i radi i onom koja bi da uništava i ruši.
Ministarstvo zdravlja u oktobru ove godine otvorilo je kancelariju za saradnju sa srpskim lekarima koji trenutno žive i rade u inostranstvu, a ovaj program doživeo je veliki uspeh, o čemu govori i činjenica da se u Srbiju vratilo prvih šest lekara iz celog sveta kako bi karijeru nastavili u svojoj državi.
Gost "Info jutra" na Informer televiziji bio je predsednik udruženja Krajišnika Mile Bosnić koji je govorio o spletu velikih tenzija sa izvorištem u odlukama Kristijana Šmita, visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini kojeg Banjaluka ne priznaje, a koje su išle direktno na štetu Republike Srpske uoči presude protiv lidera Republike Srpske Milorada Dodika i o tretnjama da se ovaj splet okolsnosti izrodi u najveću krizu od potpisivanja Dejtonskog sporazuma, a samu Srpsku dovede na korak od proglašenja samostalnosti.
Na delu magistralnog puta od Čajetine ka Novoj Varoši, svega nekoliko kilometara od centra Zlatibora, nešto oko 16 časova došlo je do teže saobraćajne nezgode.
Vlasnik kafića "Plavi jahač" Veljko Cerović Cerka (43) i njegov kum Ranko Vasiljević Rustikal (40) likvidirani su 23. decembra 2001. Pre tačno 23 godine.
Bivši pripadnik Crvenih beretki, Predrag Ratković (49), rodom iz Užica, isporučen je vlastima u Srbiji kako bi bio upućen na izdržavanje kazne zatvora od 16 godina za ubistvo, pišu portali.
Fudbaleri Partizana zvanično su otišli na zimsku pauzu, pošto je minulog vikenda spuštena zavesa na jesenji deo sezone. Međutim, za upravu nema odmora, zbog čega se član Privremenog organa Predrag Mijatović obratio javnosti, izneo konkretne finansijske podatke, sumirao šta je dosad urađeno, a potom otkrio plan i program za naredni period.
Fudbaleri Crvene zvezde juče su fantastičnom pobedom nad Čukaričkim (5:2) okončali vrlo uspešnu 2024. godinu, a u narednim danima i nedeljama kreću i novi izazovi - kako zadržati najbolje fudbalere i odoleti ponudama bogatijih klubova! Kako se nezvanično može čuti, najtraženiji fudbaleri Crvene zvezde u ovom trenutku su Šerif Ndijaje, Naser Điga i Andrija Maksimović!
Berlin je najmanje tri puta upozoren da je saudijski lekar Taleb el Abdulmohsen (50) opasan čovek, ali te informacije očigledno nije shvatao ozbiljno! U napadu koji se dogodio u petak po podne, kada se El Abdulmohsen zaleteo automobilom na ljude okupljene na božićnom vašaru u Magdeburgu, ubijeni su dečak (9) i četiri žene, a povređeno je najmanje 200 ljudi.
Na društvenim mrežama pojavile su se informacije o mogućem transferu severnokorejskih balističkih raketa Pukguksong-2 u Rusiju, što bi moglo predstavljati novu pretnju za Ukrajinu.
Kremlj je danas odbacio izveštaje turskih medija da je Asma al-Asad, supruga sirijskog predsednika Bašara al-Asada, podnela zahtev za razvod i izrazila želju da napusti Rusiju.
U filmu "Bumerang" glumica Milena Dravić izgovorila je čuvenu repliku o tome kako je nobelovac Ivo Andrić vršio nuždu u wc-u u kojem je ona bila čistačica.
Udruženje dramskih umetnika Srbije (UDUS) saopštilo je danas da je nagrada za životno delo "Dobričin prsten“ za 2024. godinu pripala glumcu Bogdanu Dikliću.
Hodžkinov limfom, iako redak oblik raka, može biti opasan ukoliko se simptomi zanemare, ali rana dijagnoza omogućava izlečenje čak kod 90 odsto pacijenata.
Drevna filozofija feng šuija tvrdi da jedna biljka može privući sreću, zdravlje i bogatstvo u dom – pahira, poznata i kao drvo novca, krije fascinantnu priču i simboliku.
Postoji nekoliko prirodnih načina za snižavanje telesne temperature, koje su naše bake rado koristile kod kuće. Jedan od manje poznatih, ali efikasnih, metoda je korišćenje krompira.
U emisiji "Astro zapisi" na Informer televiziji astrološkinja Biljana Maklenov upozorila je na kritičan period koji se dešava do kraja godine, a koji može biti koban za mnoge partnerske odnose.
Milica Pavlović najavila je da će ovu 2024. godinu završiti sa dva lepa kavera koje su u izvornom obliku radili Marina Tucaković i Aleksandra Radulović Futa.
Sanja Marinković i Darko Lazić sukobili su se tokom pevačevog gostovanja u emisiji "Magazin in". Voditeljka je govorila o Lazićevim finansijama i novcu, koji je, prema njenom mišljenju, potrošio nepromišljeno.
Dea Đurđević je na svom Instagramu podelila sliku iz Temišvara i tom prilikom je u opisu fotografije napisala rečenicu u kojoj mnogi mogu da se pronađu.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.