BILA JE UZ SRBINA I U MIRU I U RATU! Šajkača se nije skidala ni pred kim, sem na jednom mestu, a evo kako je postala naš simbol
Podeli vest
Od svog nastanka, šajkača je bila verni pratilac onih koji su na prvoj linij branili zemlju i narod. Pored toga što je prepoznata kao srpska nacionalna kapa i sastavni deo narodne nošnje, šajkača u našem narodu ima duboku istorijsku i ratničku simboliku
Sa njom na glavi, srpski vojnik je prošao kroz dva srpsko-turska rata (1876-1878), srpsko-bugarski rat (1885), Balkanske ratove (1912-1913) i Prvi svetski rat (1914-1918). Nosio ju je po snegu, kiši, suncu, u svim vremenskim uslovima. U zavisnosti od godišnjeg doba, menjao je vrstu uniforme i obuću, ali kapu nikada. Šajkača je u svim vremenskim, ratnim i mirnodopskim uslovima krasila njegovu glavu.
Košarkaš Crvene zvezde Ben Bentil, koji je letos iz Emporio Armanija došao u redove šampiona Srbije i ABA lige, na Evroliginom danu posvećenom medijima pozirao je sa šajkačom i podignuta tri prsta
26.09.2022
13:47
Nakon toliko slavnih stranica savremene istorije koje je šajkača ispisala, logično se nameće pitanje, kako je ova kapa postala deo srpske vojničke uniforme?
Knez Milan Obrenović ostao je upamćen kao jedan od najvećih reformatora srpske vojske. Pored kadrovskih reformi, i vizuelni aspekt vojske je pretrpeo velike promene. Njegovom uredbom iz 1870. godine, srpskoj uniformi (vojničkoj i žandarmerijskoj) pridodata je tzv. šajkaška kapa (službeni naziv), koja će vremenom steći popularnost pod skraćenim nazivom - šajkača. Ona je bila suro-plave boje, namenjena redovima i podoficirima.
Ustaljeno je i verovanje da je šajkača dobila naziv po ruskom nazivu za galeba (čajka), jer izgledom podseća na galeba u letu. Nakon dinastijske promene u Srbiji, menja se i izgled vojske. Uredbom vrhovnog komandanta kralja Petra Prvog Karađorđevića, srpska vojska među prvima u Evropi uvodi uniformu sivo-maslinaste boje, koja će u budućnosti (p)ostati glavna asocijacija na šajkaču.
Pod takvom kapom, srpska vojska je u Balkanskim ratovima (1912-1913) osvetila Kosovo i upisala veličanstvene pobede na Kumanovu i Bregalnici. Samo godinu dana kasnije, šajkača je na srpskoj glavi izdržala najtežu buru u dotadašnjoj istoriji Srbije i čovečanstva - Prvi svetski rat. U planetarnom sukobu, šajkača je odnela pobedu nad trojnim neprijateljem, ispisavši najsjanije stranice vojne istorije na Ceru, Kolubari, Kajmakčalanu i Dobrom polju.
U posleratnom periodu nosili su je mnogi srpski domaćini, kao svedočanstvo učešća u oslobodilačkim ratovima (1912-1918), a vojska novoformirane Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca ju je zadržala kao sastavni deo uniforme.
Po slomu države početkom Drugog svetskog rata, šajkača je bila prisutna i u partizanskom i u četničkom pokretu. Razlikovala se jedino po simbolima. Poslednja zvanična upotreba ove kape u vojnim okvirima zabeležena je formiranjem Vojske Republike Srpske 1992. tokom građanskog rata u Bosni i Hercegovini. Njeni regruti nosili su šajkaču na ceremoniji polaganja zakletve.
Po završetku rata 1995. godine, regruti su na svečanim ceremonijama šajkaču zamenili beretkom, noseći je sve do rasformiranja VRS 2006. godine. Ono što je glavno obeležje šajkače kroz istoriju, jeste činjenica da se ni pred kim nije skidala, ni pred kraljem. Osim u jednoj situaciji - u crkvi, pred Bogom.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Košarkaš Crvene zvezde Ben Bentil, koji je letos iz Emporio Armanija došao u redove šampiona Srbije i ABA lige, na Evroliginom danu posvećenom medijima pozirao je sa šajkačom i podignuta tri prsta
Eksplozija se dogodila u predgrađu Sumija, u blizini baza u kojima je stacionirano ukrajinsko vojno osoblje, izjavio je za RIA Novosti Sergej Lebedev, koordinator proruskog pokreta otpora u Nikolajevskoj oblasti.
Ukrajinske trupe su britanskim projektilom "Storm Shadow" napale večeras morsku trgovačku luku Berdjansk u regionu Zaporožja i pogodile praznu burad za gorivo, saopštio je predsednik komisije ruske Javne komore za pitanja suvereniteta i kopredsedavajući Koordinacionog saveta za integraciju novih regiona Vladimir Rogov.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić dao je intervju čuvenom novinaru Bi-Bi-Sija, za najpoznatiju političku emisiju britanskog servisa Hard Talk, koji će biti emitovan večeras u 01.30 časova posle ponoći, po našem vremenu.
Ispred sedišta Vlade Srbije, 12. marta 2003. godine ubijen je premijer Srbije i lider Demokratske stranke Zoran Đinđić. Bio je to uobičajen dan za premijera, koji je trebalo da ima nekoliko sastanaka.
Da Goran Vesić kog protiv zakonito drže u pritvoru nije bio na funkciji ministra građevinarstva tokom rekonstrukcije železničke stanice u Novom Sadu opšte je poznata činjenica, ali pojedinim opozicionarima koji gostuju na tajkunskim medijima upravo ta notorna stvar počela je da se javlja, pa je u programu ponavljaju kao papagaji.
Tri osobe uhapšene su u blizini manastira Visoki Dečani i određen im je pritvor do 48 sati, zbog toga što su na vozilu imali natpis “Kosovo je Srbija”, saopšteno je iz regionalne direkcije tzv. kosovske policije u Peći.
O najnovijim dešavanjima u Rusiji i Ukrajini za našu televiziju govorili su Tomo Kovač, bivši ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske i Pukovnik Veselin Šljivančanin.
Gosti Info jutra advokat Zora Dobričanin i analitičar Saša Borojević, govorili su o tome kako kompanija SBB u vlasništvu Dragana Šolaka krije IP adrese osoba sa kojima je maloletni ubica Kosta K. komunicirao.
Profesor dr Mina Zirojević sa Instituta za uporedno pravo i stručnjak za izborne kampanje Milan Stevanović Piksel bili su gosti Informerovog "Otvorenog studija". Govorili su o protestima u centru Beograda, kao i o globalnoj bezbednosti.
Željko Tojaga zvani Žmigi (54), nekadašnji pripadnik rasformirane Jedinice za specijalne operacije, koji je u aprilu 2018. godine izašao iz zatvora pošto je odslužio kaznu od 15 godine, trebao je "zoljom" da gađa automobil u kom se nalazio tadašnji premijer Zoran Đinđić, pisali su mediji svojevremeno.
Selektor reprezentacije Srbije, Svetislav Pešić, bio je izuzetno raspoložen posle plasmana na Evrobasket 2025. godine, pa je na konferenciji za medije imao opširno izlaganje.
Srpski reprezentativac - Đorđe Petrović, oduševio je stručni štab Čelsija sjajim partijama u dresu Strazbura, ali i "orlova" zbog čega se uveliko sprema njegov povratak na "Stamford Bridž".
Novi tehnološki napredak tokom ratnog vremena sprečiće ozbiljnije probijanje fronta duž ukrajinsko-ruske granice do oko 2027. godine, izjavio je Valerij Zalužni, bivši vrhovni komandant Ukrajine i sadašnji ambasador u Ujedinjenom Kraljevstvu, za „Ukrajinsku pravdu“ u intervjuu objavljenom 23. novembra.
Premijer Rumunije i predsednički kandidat Socijaldemokratske partije (PSD) Marsel Čolaku i nezavisni ultradesničarski kandidat Kalin Georgesku posle oko 80 odsto prebrojanih glasova vode nezavisnu bitku na danas održanim predsedničkim izborima u Rumuniji, navodi se u podacima rumunske izborne komisije, preneo je Rojters.
Zapad se suočava sa najvećom pretnjom od 1945. godine, izjavio je danas general Džek Kin, vojni savetnik novoizabranog predsednika Sjedinjenih Američkih Država Donalda Trampa, povodom opasnosti od eskaliranja sukoba u Ukrajini u novi svetski rat.
Izraelska vojska sprovela je nekoliko napada na južna predgrađa Bejruta, javili su libanski državni mediji posle poziva izraelskih vlasti da budu evakuisana određena područja smatrana kao uporište proiranskog Hezbolaha, pokreta u otvorenom ratu sa Izraelom.
Mirjana Joković rođena na današnji dan 1967. godine, još kao šesnaestogodišnja tinejdžerka pojavila se u seriji "Kamiondžije opet voze", gde je igrala unuku legendarnom Jaretu kojeg je glumio Miodrag Petrović Čkalja.
Počela je sezona Strelca, a žene rođene u ovom znaku izuzetno su energične, avanturisti spremne za nova iskustva. Mnoge poznate dame su u ovom znaku i veoma uspešne na poljima svojih karijera.
Manekenka i TV zvezda Džesika Alves pohvalila se svojim seksi telom tokom pikantnog fotografisanja, na kome su njene natečene obline bile u krupnom kadru.
Održavanje strasti na daljinu nikada nije bilo zabavnije! Uz igre poput "pogodi oblinu", zavodljive poruke i male tajne šifre, možete uneti uzbuđenje u vezu i raspaliti maštu svog partnera, čak i kada niste zajedno.
Da li ste ikada proverili koliko su vaše drvene varjače zaista čiste? Jednostavan trik kuvara Meta Prestona otkriva šokantnu količinu prljavštine koju ne vidite golim okom!
Mala devojčica sa neverovatno gustom i dugom afro kosom postala je senzacija na društvenim mrežama, dok njena mama Liana negira sve optužbe da koristi veštačku kosu kako bi privukla pažnju.
Pobednica rijaliti programa "Zadruga" Iva Grgurić ekskluzivno za Informer otvorila je vrata svog doma u jednom od najluksuznijih delova Beograda. Starleta nas je, tom prilikom, pustila u garderober vredan čak 100.000 evra, a pred našim kamerama izdvojila je kako omiljene, tako i najskuplje komade koje poseduje.
Jovana Tipšin se godinama unazad družila sa Draganom Markovićem Palmom, a sada je ispričala sve o njihovom poslednjem susretu, koji je bio pre tri nedelje.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.