OD NOVEMBRA PEČATI U PASOŠU PROŠLOST! Kako će to funkcionisati? Princip je jednostavan, poznat i dan kada promena stupa
Podeli vest
Pečati u pasošima predstavljaju ponos mnogih putnika jer su papirni trag njihovih avantura. Međutim, uvođenjem EES i ETIAS sistema kasnije ove godine, oni bi mogli postati stvar prošlosti, barem kada je u pitanju putovanje u zonu Šengena.
Novi automatski sistem ulaska i izlaska (EES), počeće da se primenjuje od 23. novembra i digitalno će registrovati posetioce iz zemalja koje nisu članice Evropske unije, a kojima nije potrebna viza za putovanje u te zemlje, zbog čega više neće biti potrebe za fizičkim pečatima.
Beograđaninu su Rusi napravili haos u stanu i ostavili mu neplaćene račune, a to je dovelo do rasprave na Tviteru.
25.02.2023
16:21
EES će zameniti trenutni sistem pečatiranja pasoša, koji je oduzimao dosta vremena i nije obezbeđivao pouzdane podatke o prelasku granica i sistemsko beleženje onih koji prekorače dozvoljeno vreme boravka u EU, navodi se u saopštenju odeljenja Evropske komisije za migracije i unutrašnje poslove.
S druge strane, sistem odobravanja putovanja i izvršavanja naplate od sedam evra za dozvolu za ulazak u zonu Šengena (važi tri godine), ETIAS biće u bliskom kontaktu sa sistemom EES, takođe će se primenjivati od novembra ove godine.
Šta je EES?
EES će biti automatizovani IT sistem Evropske unije za registraciju putnika iz zemalja trećeg sveta kojima viza nije potrebna ili putnike koji imaju vize za kratkoročni boravak.
Svaki put kada osoba pređe granicu EU, sistem će registrovati njeno ime, vrstu putne isprave, biometrijske podatke (otiske prstiju i slike lica), datum i mesto ulaska i izlaska. Takođe će se evidentirati i odbijanje ulaska u određenu zemlju.
Cilj je da automatizovane granične kontrole i samouslužni sistemi poboljšaju bezbednost u EU i budu brži po putnike na granicama. Međutim, avio-industrija i pojedine zemlje kažu da bi nedostatak pripreme mogao da napravi probleme već po uvođenju sistema.
EES je prvobitno trebalo da bude lansiran 2022. godine, te u maju 2023. godine, ali je odloženo za novembar. Prema novom sistemu, putnici sa bezviznim pristupom šengenskoj zoni moraće da dobiju dozvolu za putovanje putem interneta, preko Evropskog sistema putnih informacija i autorizacije (ETIAS).
Šta je ETIAS?
Za razliku od EES-a koji će beležiti posete direktno na granici, Evropski sistem za putne informacije i odobrenja (ETIAS) je još jedan sistem koji će imati za cilj da prikupi podatke o putnicima pre nego što oni krenu na put i izvrši naplatu. Dakle, u pitanju je sistem koji će odobravati putovanja putnicima kojima nije potrebna viza za ulazak u EU, odnosno prostor Šengena. Među njima je i Srbija, kao i države Zapadnog Balkana, Ujedinjeno Kraljevstvo, SAD, Kanada, Australija, zemlje Latinske Amerike, ukupno 63 zemlje.
Zahtev za ETIAS dozvolu će se podnositi online i apliciranje bi trebalo da traje svega nekoliko minuta. Osim osnovnih ličnih podataka, moraćete da odgovorite i na nekoliko pitanja koja se odnose na putovanja u ratne zone ili u vezi sa kriminalnim dosijeom, a jednom kada dobijete dozvolu, ona će važiti tri godine ili do isteka pasoša.
ETIAS će tako predstavljati automatizovani IT sistem kreiran da identifikuje bezbednosne rizike, iregularne migracije ili visoke rizike od epidemije za putnike koji putuju u zemlje Šengena, a na koje se ne primenjuje bezvizni režim. U isto vreme, ovaj mehanizam će olakšati prelazak granica za ogromnu većinu putnika koji ne nose taj rizik.
Informacije prikupljene preko ETIAS-a omogućiće, uz puno poštovanje osnovnih prava i principa zaštite podataka, prethodnu verifikaciju potencijalne bezbednosti, te neregularnu migraciju visokog rizika od epidemije.
ETIAS odobrenje će koštati sedam evra i to će biti jednokratna naknada. Važiće tri godine i za više ulazaka. Podnosioci prijava mlađi od 18 i stariji od 70 godina će biti oslobođeni ove naknade. Putnici koji ne mogu da se prijave, bilo zbog starosti, nivoa pismenosti ili pristupa informacionim tehnologijama, itd. moći će da podnesu svoju prijavu preko treće strane/lica.
Kada stupi na snagu, primeniće se tzv. grejs period od barem 6 meseci, tokom kog neće biti obaveze da se poseduje važeće odobrenje za putovanje. Tokom ovog prelaznog perioda države članice će morati da obaveštavaju putnike o obavezi da imaju važeće odobrenje za putovanje po prestanku prelaznog perioda.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
Nevena
pre 9 meseci
Od KiM je jedino vaznija Srbija, ali posto je KiM Ustavom zagarantovani deo Srbije onda ta dva dodju isto.
Rusija je počela da dronove kamikaze "geran-2/šehid-136" naoružava novorazvijenom termobaričnom bojevom glavom, impresivne težine od 40 kilograma, piše portal "Bulgarijan militari".
Funkcioner Srpske napredne stranke Goran Vesić oglasio se na društvenim mrežama povodom hajke koja se protiv njega vodi u medijima pod kontrolom tajkuna Dragana Đilasa.
TV Informer najavila je novi projekat koji stiže na male ekrane već u nedelju od 18.00 časova, a gledaoce očekuje nova emisija "Život kao takav" koja će ih zasigurno zabaviti i zadržati ispred malih ekrana.
U novoj emisiji Pre večere tema je bila oboljenje i transplatacija organa, a o tome su razgovarali gosti prof. dr Zoran Kovačević i pacijenti na dijalizi Josip Horvat i Miroslav Jovanović.
Zdravstvo u Srbiji je iz godine u godine sve više napreduje, a o daljim planovima i projektima za budućnost Srbije i njenih građana za Info jutro govorila je dr Marija Zdravković, četvrta na listi Aleksandar Vučić-Srbija ne sme da stane.
Pokušaj EU da se odupre američkoj hegemoniji i pritiscima da ispunjavaju njihovu politiku, kao i uspon desnice u Evropi, analizirali su gosti Teme dana, novinarka Olivera Miletović i Slobodan Dimitrijević iz Pokreta srpsko - ruskog bratstva.
Uhapšeni Srbi su optuženi za otmicu i pretnju licu vatrenim oružjem u zalivu Sent Pavla na Malti. Dvojica su uhapšena u Malti, dok se za trećim osumnjičenim traga. Veruje se da se nalazi u Srbiji.
Tri osobe povređene su u nizu saobraćajnih incidenata koje je u petak uveče izazvao Srbin (34) u Beču kada je, pod uticajem narkotika i bez vozačke dozvole, kilometrima jurio bežeći od policije!
Slučaj Zorana Nedeljkovića (61), koji je preminuo 29. maja od posledica brutalnog prebijanja koje se dogodilo mesec dana ranije u beogradskom naselju Zvezdara, ne prestaje da intrigira javnost, a optuženi N. Š. je na slobodi.
Fudbaler Fenerbahčea Dušan Tadić proslavio je izvanrednu partiju i pobedu svog tima u velikom derbiju protiv Bešiktaša (3:1) u jednom klubu u Istanbulu uz Sibel Kan, jednu od najpopularnijih turskih pevačica.
Italijanski Milan ne blista u poslednje vreme, ali Luka Jović je napokon bljesnuo i počeo da pokazuje da mu je mesto u startnoj postavi slavnog kluba. Postigao je Srbin pogodak u porazu svog tima od Atalante (3:2), a navijači sve glasnije bruje da se vraća onaj stari Jović.
Bolnice i zdravstvene ustanove širom Ukrajine poslednjih nedelja susreću se sa drastičnim povećanjem infekcija zbog otpornosti na antibiotike, zbog čega su Svetska zdravstvena organizacija i američki Centar za kontrolu bolesti (CDC) upozorile Kijev da epidemija potencijalno predstavlja opasnost za ceo svet.
Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan iskoristio je govor o ljudskim pravima da optuži Zapad za „varvarstvo“ zbog njegovog stava o ratu između Izraela i Hamasa.
Predstavnica ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova smatra besmislenim nametanje korejskog modela za rešavanje krize na teritoriji Ukrajine. Prema njenom mišljenju, strane treba da traže druga rešenja.
U Rusiji je potrebno stvoriti specijalnu službu za eliminisanje odbeglih rusofoba koji čak i u inostranstvu pozivaju na napade na Rusiju, izjavio je politikolog Aleksej Živov na radiju „Komsomolskaja pravda“.
Udruženje Romag, pod pokroviteljstvom Ministarstva za kulturu i uz podršku Kuće Đure Jakšića, s ponosom najavljuje muzičko-scenski spektakl "Glasovi Budućnosti i Novi Talas", zakazan za 12. 12. 2023. u 19h.
Na otvaranju je obeleženo 20 godina od smrti Vjerana Miladinovića Merlinke, po kome je festival i dobio ime, prikazivanjem inserata iz
filma „Marble Ass“ Želimira Žilnika.
Regionalna zvezda Lepa Brena decenijama uspeva da održi kondiciju, ali i kilažu, a objasnila je i kako joj to polazi za rukom. Pevačica se, naime, odavno pridržava posebne ishrane i sada je objavila šta jede.
Pevačica Bojana Barjaktarević, trostruka pobednica takmičenja "Nikad nije kasno" početkom godine treći put je saznala da ima rak, ali od borbe za život ne odustaje.
Pirot će za novogodišnje praznike - kao i prethodnih godina, ugostiti više hiljada turista iz Bugarske. Zbog velikog interesovanja, agencije iz ove susedne zemlje odavno su rezervisale sva raspoloživa mesta za smeštaj, a neki su to uradili još prošle godine.
Studenti i profesori sa Fakulteta tehničkih nauka u Čačku osmislili su prvog robo psa i nazvali ga Bobi! Pomoću veštačke inteligencije u toku je njegova "dresura" a kako najavljuju kreatori, Bobi će sigurno biti od pomoći...
Prvi svetski rat je Srbiji odneo živote velikog broja stanovništva, pogotovo muškaraca, a dosta dece je u tim i kasnijim godinama moralo da bude stub porodice i otadžbine.
Ako kažete da večeras idete "do čaršije" neko će vas verovatno i razumeti, ali kuda ste se uputili ako idete "na čair"? I ko vas to prati kada sa vama ide i "dost"? Još kažite da ćete usput svratiti do "džambasina" i nikome najverovatnije neće biti ništa jasno!
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.