OD NOVEMBRA PEČATI U PASOŠU PROŠLOST! Kako će to funkcionisati? Princip je jednostavan, poznat i dan kada promena stupa
Podeli vest
Pečati u pasošima predstavljaju ponos mnogih putnika jer su papirni trag njihovih avantura. Međutim, uvođenjem EES i ETIAS sistema kasnije ove godine, oni bi mogli postati stvar prošlosti, barem kada je u pitanju putovanje u zonu Šengena.
Novi automatski sistem ulaska i izlaska (EES), počeće da se primenjuje od 23. novembra i digitalno će registrovati posetioce iz zemalja koje nisu članice Evropske unije, a kojima nije potrebna viza za putovanje u te zemlje, zbog čega više neće biti potrebe za fizičkim pečatima.
Beograđaninu su Rusi napravili haos u stanu i ostavili mu neplaćene račune, a to je dovelo do rasprave na Tviteru.
25.02.2023
16:21
EES će zameniti trenutni sistem pečatiranja pasoša, koji je oduzimao dosta vremena i nije obezbeđivao pouzdane podatke o prelasku granica i sistemsko beleženje onih koji prekorače dozvoljeno vreme boravka u EU, navodi se u saopštenju odeljenja Evropske komisije za migracije i unutrašnje poslove.
S druge strane, sistem odobravanja putovanja i izvršavanja naplate od sedam evra za dozvolu za ulazak u zonu Šengena (važi tri godine), ETIAS biće u bliskom kontaktu sa sistemom EES, takođe će se primenjivati od novembra ove godine.
Šta je EES?
EES će biti automatizovani IT sistem Evropske unije za registraciju putnika iz zemalja trećeg sveta kojima viza nije potrebna ili putnike koji imaju vize za kratkoročni boravak.
Svaki put kada osoba pređe granicu EU, sistem će registrovati njeno ime, vrstu putne isprave, biometrijske podatke (otiske prstiju i slike lica), datum i mesto ulaska i izlaska. Takođe će se evidentirati i odbijanje ulaska u određenu zemlju.
Cilj je da automatizovane granične kontrole i samouslužni sistemi poboljšaju bezbednost u EU i budu brži po putnike na granicama. Međutim, avio-industrija i pojedine zemlje kažu da bi nedostatak pripreme mogao da napravi probleme već po uvođenju sistema.
EES je prvobitno trebalo da bude lansiran 2022. godine, te u maju 2023. godine, ali je odloženo za novembar. Prema novom sistemu, putnici sa bezviznim pristupom šengenskoj zoni moraće da dobiju dozvolu za putovanje putem interneta, preko Evropskog sistema putnih informacija i autorizacije (ETIAS).
Šta je ETIAS?
Za razliku od EES-a koji će beležiti posete direktno na granici, Evropski sistem za putne informacije i odobrenja (ETIAS) je još jedan sistem koji će imati za cilj da prikupi podatke o putnicima pre nego što oni krenu na put i izvrši naplatu. Dakle, u pitanju je sistem koji će odobravati putovanja putnicima kojima nije potrebna viza za ulazak u EU, odnosno prostor Šengena. Među njima je i Srbija, kao i države Zapadnog Balkana, Ujedinjeno Kraljevstvo, SAD, Kanada, Australija, zemlje Latinske Amerike, ukupno 63 zemlje.
Zahtev za ETIAS dozvolu će se podnositi online i apliciranje bi trebalo da traje svega nekoliko minuta. Osim osnovnih ličnih podataka, moraćete da odgovorite i na nekoliko pitanja koja se odnose na putovanja u ratne zone ili u vezi sa kriminalnim dosijeom, a jednom kada dobijete dozvolu, ona će važiti tri godine ili do isteka pasoša.
ETIAS će tako predstavljati automatizovani IT sistem kreiran da identifikuje bezbednosne rizike, iregularne migracije ili visoke rizike od epidemije za putnike koji putuju u zemlje Šengena, a na koje se ne primenjuje bezvizni režim. U isto vreme, ovaj mehanizam će olakšati prelazak granica za ogromnu većinu putnika koji ne nose taj rizik.
Informacije prikupljene preko ETIAS-a omogućiće, uz puno poštovanje osnovnih prava i principa zaštite podataka, prethodnu verifikaciju potencijalne bezbednosti, te neregularnu migraciju visokog rizika od epidemije.
ETIAS odobrenje će koštati sedam evra i to će biti jednokratna naknada. Važiće tri godine i za više ulazaka. Podnosioci prijava mlađi od 18 i stariji od 70 godina će biti oslobođeni ove naknade. Putnici koji ne mogu da se prijave, bilo zbog starosti, nivoa pismenosti ili pristupa informacionim tehnologijama, itd. moći će da podnesu svoju prijavu preko treće strane/lica.
Kada stupi na snagu, primeniće se tzv. grejs period od barem 6 meseci, tokom kog neće biti obaveze da se poseduje važeće odobrenje za putovanje. Tokom ovog prelaznog perioda države članice će morati da obaveštavaju putnike o obavezi da imaju važeće odobrenje za putovanje po prestanku prelaznog perioda.
Na Fejsbuk stranici "Grčka info" često možemo da vidimo i nešto šaljivo, pa pored prevara, nezadovoljnih turista, svakojakih iskustava sa ove destinacije, šala je sasvim dobrodošla. A ova je nasmejala mnogobrojne korisnike.
01.08.2023
14:12
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
Nevena
pre 6 meseci
Od KiM je jedino vaznija Srbija, ali posto je KiM Ustavom zagarantovani deo Srbije onda ta dva dodju isto.
Kontraofanziva ukrajinskih oružanih snaga nije mogla da se završi pobedom Ukrajine jer nikada nije imala sredstva da se takmiči sa ruskom vojskom, rekao je bivši američki marinac Brajan Berletić u intervjuu za Novi Atlas .
Odbrambeni sektor Ruske Federacije aktivno radi na povećanju proizvodnje kako bismo imali sve što nam je potrebno za Specijalnu vojnu operaciju, rekao je predsednik Rusije Vladimir Putin.
Noćas oko tri sata posle ponoći u Surčinu je automobil izleteo sa kolovoza i direktno udario u betonsku konstrukciju kod Reni bunara, a policija je na mestu vozača pronašla beživotno telo muškarca N.K. (54) sa kaišem oko vrata!
Kolona marica pod rotacijama, u pratnji naoružanih pripadnika Žandarmerije, stigla je u Specijalni sud u Beogradu u kom se u 14.30 sati nastavlja suđenje kriminalnoj grupi Veljka Belivuka.
Bivši fudbaler Ognjen Koroman (45) koji je uhapšen jutros jer je pijan udario bivšu partnerku Anu M. i ranije u alkoholisanom stanju pravio probleme, a krajem maja je čak i napao glavnog urednika Informera Dragana J. Vučićevića, ali i pored toga on nije krivično gonjen.
- "Automobil "mecedes" je jurio kroz Železnik, pa sam i ja krenuo za njim. U jednom trenutku mi se učinilo da se nešto dešava u njemu. Sustigao sam ga i video sliku koju nikada neću zaboraviti u svom životu. Devojčica od dve godine bez svesti u naručju majke na zadnjem sedištu. Gledam, gotovo da ne diše...",
Ne smiruju se strasti nakon utakmice Mančester sitija i Crvene zvezde, a navijači srpskog šampiona i dalje komentarišu meč koji su njihovi ljubimci igrali protiv šampiona Evrope. Tim povodom kontaktirali smo sa advokatom Vladimirom Đukanovićem, režiserom Jugom Radivojevićem i hirurgom Miljkom Ristićem, koji su na "Itihadu" pratili spektakl.
Proslavljeni srpski košarkaš Vladimir Štimac emotivno je reagovao na vest o hapšenju međunarodne grupe pedofila, među kojima se našao i jedan uticajni tviteraš iz Srbije.
Užasne vrućine imaju užasan uticaj. Izbezumljeni farmeri posmatraju kako poplave uništavaju useve, visoke temperature izazivaju bolesti, a hiljade beže u strahu dok istorijski požari besne, rekao je Antonio Gutereš
Ukrajina je postala laboratorija za vojne stručnjake i proučavanje inovativnih tehnologija u odbrambenoj sferi, izjavila je pomoćnik ministra odbrane SAD za strategiju, planiranje i potencijal Mara Karlin.
Predsednik SAD Džo Bajden iznenada se prekrstio u sredu tokom sastanka u četiri oka sa izraelskim premijerom Benjaminom Netanjahuom na marginama Generalne skupštine Ujedinjenih nacija u Njujorku.
Premijer Poljske Mateuš Moravjecki saopštio je da ta zemlja više ne šalje oružje Ukrajini, nakon što su odnosi dve države pogoršani zbog proširenja poljske zabrane na uvoz ukrajinskog žita.
Spomenik posvećen Stevanu Sremcu i Mikalu Nikoliću Kalči, najpoznatijem niškom lovcu jedna je od najvećih atrakcija ovog grada koja svakodnevno dočekuje i ispraća brojne turiste. Ovde je od 2005. a najveća misterija i dan danas za sve njih jeste o čemu to Sremac i Kalča pričaju...
U Čantaviru, mestu pored Subotice, ljudi i dalje ne mogu da dođu sebi. Iz njive pod kukuruzom, baš pokraj puta, izašao je lavić. Vozači su se odmah zaustavili na drumu, izašli iz kola i u neverici gledali mladunče lava nasred puta, usred srpskih oranica.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.