HEROJSTVO ZA NEZABORAV! Na današnji dan pre 24 godine počela Bitka za Košare
Podeli vest
Pre 24 godine, na današnji dan, započela je Bitka za Košare. Borba na jugoslovensko-albanskoj granici trajala je 67 dana i odnela je 108 života. Napad je bio silovit, iznenadio je Vojsku Jugoslavije. OVK je zauzela karaulu, ali nije uspela dublje da prodre na Kosovo i Metohiju, što je bio osnovni cilj napada.
Pre 24 godine, oko 1.500 pripadnika OVK uz podršku albanske artiljerije, NATO avijacije i instruktora napalo je rejon karaule Košare na jugoslovensko-albanskoj granici.
Ivan Antić je heroj sa Košara. Čovek zbog čijeg govora je na posebnoj sednici u Narodnoj skupštini početkom februara predsednik Srbije Aleksandar Vučić ustao i aplaudirao. On je 1999. godine učestvovao u ratu na Kosovu gde je ranjen poslednjeg dana kad je upao u zasedu.
01.03.2023
18:00
Napad na frontu širine nekoliko kilometara počeo je rano ujutro 9. aprila 1999. godine.
Do 9. aprila NATO nije gađao Košare, ali jeste druge položaje na jugoslovensko-albanskoj granici. Karula je locirana na obroncima Prokletija, nedaleko od Đakovice i Dečana.
U tom trenutku na frontu je bilo nešto više od 100 pripadnika graničnih jedinica Vojske Jugoslavije (VJ). Zbog žestokih napada iz vazduha, ali i diverzija OVK veća pomoć nije mogla odmah da stigne.
Procena vojnog vrha bila je da će kopneni napad najverovatnije krenuti iz Makedonije gde se već nalazilo oko 16.000 vojnika NATO-a, a pretpostavke da će glavni napad ići preko Košara nije bilo.
Taj deo teritorije bio je u zoni odgovornosti 125. motorizovane brigade koja je reorganizovala svoje jedinice, borila se sa teroristima OVK u Metohiji i stalno bila na udaru NATO-a, tako da od početka rata do 9. aprila nije uspela da se u potpunosti pripremi za zaustavljanje napada na Košarama.
OVK zauzima karaulu Košare
Drugog dana bitke, OVK je zauzela karaulu Košare što su objavili svetski mediji. Međutim, to nije bilo veliki uspeh jer je sama karaula okružena brdima i veoma nepovoljna za odbranu.
Posle pada karaule, stiglo je pojačanje od više stotina pripadnika Vojske Jugoslavije iz pešadijskih i specijalnih jedinica, tako da je linija fronta stabilizovana 19. aprila i nije bilo većih pomeranja do kraja rata.
Na vrhuncu borbi Vojska Jugoslavije imala je oko 1.200 vojnika, a OVK, sa dobrovoljcima i albanskim jedinicama pet do šest hiljada.
Cilj napadača, OVK, NATO-a i albanske vojske bio je da se prodre u Metohiju i da se snage Vojske Jugoslavije, do tada maskirane i dobro sakrivene, nateraju na otvorenu borbu u kojoj bi do izražaja došla tehnološka prednost NATO avijacije.
Agresor je uspeo da zauzme teritoriju SRJ svega četiri kilometra u širinu i u dubinu par stotina do hiljadu metara.
Borba na jugoslovensko-albanskoj granici trajala je 67 dana i odnela je 108 života. Jedna je od najtežih borbi u novijoj istoriji srpske vojske, pa je postala simbol odbrane otadžbine.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
Ratko
pre 1 godinu
SLAVA MOJIM DRUGOVIMA I SABORCIMA KOJI SU DALI ZIVOT ZA SRBIJU NA KOSARAMA !!!!!! NEKA IM JE VECNA SLAVA , ZATO MI NE TREBA DA PUSTIMO NATO OVDE NINA KAKVU VEZBU VOJNU ,JER BI TO BILO PLJUVANJE PO SVIM ZRTVAMA NATO NACISTICKE AGRESIJE .................................................................................................
HEROJSTVO ZA NEZABORAV a kukavičluk i katastrofalne greške KOMANDE. Na današnji dan pre 24 godine počela Bitka za Košare i masakr mladih vojnika a do sad se nije oglasio ni jedan od preko 1.500 generala u penziji. Za pogrešne komandne odluke nije niko kažnjen od najviših oficira.
Ivan Antić je heroj sa Košara. Čovek zbog čijeg govora je na posebnoj sednici u Narodnoj skupštini početkom februara predsednik Srbije Aleksandar Vučić ustao i aplaudirao. On je 1999. godine učestvovao u ratu na Kosovu gde je ranjen poslednjeg dana kad je upao u zasedu.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obratio se naciji i govorio o najaktuelnijim temama, između ostalog o tome da li će otići u Rusiju za proslavu 80. godišnjice pobede u Drugom svetskom ratu!
Da li zaista znamo sve o atentatu na Zorana Đinđića? Da li postoje skrivene priče i neotkriveni detalji o ubistvu koje je promenilo tok srpske istorije?
Da li može doći do direktnog sukoba Rusije i Sjedinjenih Američkih Država? Na ova i slična pitanja govorio je prof. dr Dragan Petrović, iz instituta za međunarodnu politiku.
Gost specijalnog programa Informer televizije bio je Dragoslav Bokan iz Instituta za nacionalnu strategiju koji je govorio o nasilju koje sprovodi opozicija.
U prostorijama osnovne škole “Avdo Međedović” u Novom Pazaru danas se dogodio incident koji je uzburkao javnost, kada je došlo do fizičkog obračuna između dva direktora škole.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Beogradu, Odeljenja za javni red i mir, u saradnji sa Prvim osnovnim javnim tužilaštvom, uhapsili su B. P. (1976) zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo posredovanje u vršenju prostitucije.
Maloletniku, osnovcu škole „Sečenji Ištvan“ iz Subotice, koji je osumnjičen da je 18. oktobra nožem napao drugaricu iz svog razreda, produžen je pritvor.
Roditelji maloletnog ubice Koste Kecmanovića, Miljana i Vladimir Kecmanović se danas nisu pojavili pred Višim sudom u Beogradu gde je bilo zakazano ročište po tužbi A.B. (15) koji je ranjen u masakru 3. maja prošle godine, za naknadu nematerijalne štete.
Cimerka iz Centralnog zatvora, preminule Teodore Viktorović, koja je 2015. godine ubila majku i babu, ispričala je detalje njihovih zajedničkih zatvorskih dana.
Nemački sudija Feliks Cvajer nema obraza, čovek mrzi Srbiju i to ne krije. Prvo je pomogao Feliksu BrIhu da na Svetskom prvenstvu u Rusiji uništi "orlove", sad je to uradio u Leskovcu, a fudbalski svet i dalje bruji o mitu od 300 evra.
Dugogodišnji skaut Partizana, a potom iz zamenik direkrtora omladinske škole kluba, Goran Arnaut, sporazumno je prekinuo saradnju sa crno-belima, iako je imao još godinu i po dana ugovora.
Dušan Vlahović je izazvao buru u Italiji izjavom da se bolje snalazi u sistemu sa manje defanzivnih zadataka i saigračem poput Mitrovića, koji preuzima duele i otvara prostor.
Ruska raketa kratkog dometa Iskander-M (Iskander-M SRB)nedavno je izvršila visoko-precizan napad na grad Sumi. Po ruskim tvrdnjama udar je izvršen na koncentraciju oklopnih vozila, pešadije i skladišta municije ukrajinskih oružanih snaga.
Emanuel Makron, predsednik Francuske, kaže da je Džo Bajden, američki predsednik, doneo dobru odluku kada je dopustio Ukrajini da upotrebi američko oružje za napade unutar Rusije.
Na ukrajinskom ratištu beleži se sve veća upotreba manjih eksplozivnih dronova i bespilotnih letelica. Ovi dronovi se koriste duž cele linije fronta, a pojedini analitičari su taj trend okarakterisali kao "početak ere opreznog tenka". Ukrajinci u odbrani zemlje koriste moćnu taktiku - pucaj, kreni zadimi!
Zamenik predsednika Saveta bezbednosti Rusije Dmitrij Medvedev poručio je danas, nakon što su SAD dozvolile Ukrajini ispaljuje rakete dugog dometa duboko na rusku teritoriju, da Moskva "ima pravo da uzvrati oružjem za masovno uništenje protiv Kijeva i glavnih NATO instalacija" i ocenio da je to "već Treći svetski rat".
U Muzeju Narodnog pozorišta u Beogradu, u petak, 22. novembra (18:00), na Dan Narodnog pozorišta, biće svečano otvorena izložba "Pogled iz lože - iz riznice Narodnog pozorišta", čiji autori su Jelica Stevanović, Mirjana Odavić i Jovan Tarbuk.
Svetski dan muškaraca, koji se u više od 60 zemalja obeležava 19. novembra, postao je značajan datum, ne samo kao podsećanje na ulogu koju muškarci igraju u društvu već i kao prilika da im se oda priznanje i posveti pažnja, stoga i savršen povod za iskazivanje ljubavi i poštovanja voljenoj osobi, partneru, ocu, prijatelju ili kolegi.
Glumica Mirjana Karanović oglasila se nakon vesti da je glumica Teodora Viktorović preminula u zatvorskoj bolnici, dok je služila kaznu na koju je osuđena nakon ubistva koje je počinila 2015. godine.
Ove cimet rolnice su idealan izbor za sve ljubitelje mirisnih i sočnih poslastica. Iako samo pravljenje deluje komplikovano, nije, ako pratite striktno sledeća upustva.
Iako deluju praktično i estetski privlačno, staklene posude nisu idealne za čuvanje svih namirnica, posebno začina. Loše skladištenje može narušiti njihov ukus, miris i teksturu, a samim tim i kvalitet hrane koju pripremate. Saznajte koja rešenja stručnjaci preporučuju za dugotrajnu svežinu.
Holivud je poznat po svojim zvezdama koje plene pažnju svojim izgledom i talentom, ali ponekad se i same zvezde odluče da svoje atribute i majku prirodu pokažu u potpunosti.
Pevačica Mina Kostić se nikada nije stidila svojih početaka o kojim je u više navrata govorila, a više puta je istakla koliko je Šaban Šaulić zaslužan za njene prve korake u karijeri.
Željko Mitrović i njegova porodica, danas, 19. novembra, na Novom groblju ispraćaju na večni počinak majku vlasnika TV Pink. Nakon što je opelo služio vladika Stefan, povorka, sa Aleksandrom Mitrovićem i ostalom Željkovom decom na čelu, je krenula.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.