Po celoj Evropi se otvaraju rudnici vrednog metala, a ima ga i u Srbiji: Tvrde da bez njega nema budućnosti
Podeli vest
Dani automobila na naftne derivate su odbrojani. U Evropskoj uniji njihova prodaja biće zabranjena od 2035. godine, što znači da će električni automobili postati norma.
Sa ovom zabranom raste i potreba za proizvodnjom litijumskih baterija, odnosno smatra se da će globalna proizvodnja morati da se poveća 40 puta za 20 godina. Trenutno četiri zemlje imaju monopol na ekstrakciju litijuma u svetu, a to su: Australija, Čile, Kina i Argentina.
Kako električna vozila brzo stiču popularnost širom Evrope, region se utrkuje da poveća proizvodnju litijuma, ključne komponente u baterijama za električna vozila, te se tako u Galiciji, Španija, sprema veliki projekat što se tiče iskopavanja ovog minerala.
Studija je još najavljena kao "prva analiza zasnovana na preciznim parametrima i informacijama, uticaja eksploatacije litijuma na međunarodni položaj i stratešku bezbednost Republike Srbije".
18.10.2023
13:29
Naime, u Australiji i Čileu se vrši 77 odsto svetske proizvodnje litijuma, prema podacima iz 2022. godine.
A gde je tu Evropa? Kontinent se nalazi na nalazištima litijuma, ali ona nikada do sada nisu eksploatisana.
Podaci, koji su pripremljeni za Evropski parlament 2021. godine, pokazuju da će Evropi biti potrebno od 18 puta više litijuma do 2030. i 60 puta više do 2050. godine, kako bi zadovoljila projektovanu potražnju za električnim vozilima, koja pretežno koriste litijumske baterije.
Prema studiji Blandine Gourcerol najveće rezerve litijuma nalaze se u Češkoj (31%), Srbiji (27%) i Ukrajini (15%). Sledi Španija sa 13%, a ostale zemlje imaju veoma ograničene rezerve (Francuska 4% i Nemačka 3%).
Gde je Srbija na mapi?
Ruda jadarit pronađena je još 2004. godine u Jadarskoj dolini, a internacionalna mineraloška asocijacija zvanično ga je priznala kao novi mineral u novembru 2006.
Zbog visoke koncentracije litijuma i bora po toni iskopane rude, rangiran je kao jedno od najznačajnijih ležišta litijuma na svetu.
Prema podacima sa sajta Green European Journal, u Srbiji ima oko 1,2 miliona tona litijuma, što nas čini trećim najvećim nalazištem u Evropi. Odmah nakon Nemačke i Češke.
Međutim, Vlada Srbije je u februaru 2022. godine odustala od projekta “Jadar”, čime je Evropa ostala bez najvećeg rudnika litijuma.
Iak Srbija nema najveće rezerve litijuma, ono što je izdvaja u odnosu na sve druge zemlje u Evropi, je kvalitet resursa i kapacitet ,,koliko dugo se može eksploatisati".
- Evropa je imala projekat "Priroda 2020" da se podzemna eksploatacija izbaci iz Evrope i kad su svi videli da postaju zavisni od Kine i da im nedostaju kritične mineralne sirovine, pa i bakar, onda to više ne važi i Evropa počinje da razvija svoje rudnike - priča profesor Dinko Knežević sa Rudarsko-geološkog fakulteta i dodaje da svaki dan koji ističe, ima svoju cenu.
- Svaki dan što kasnimo, ima svoju cenu. Svaki dan koji ne otkopavate, vi beležite ekonomski minus. Polako nas prestižu u Evropi.
U Srbiji bi se litijum podzemno eksploatisao, na dubinama između 370 i 650 metara.
Smatra da Češka i Nemačka imaju najveće šanse da prve počnu sa iskopavanjem litijuma.
Evropljani se utrkuju
Nekoliko kompanija se utrkuje da dovede kapacitete za preradu litijuma u Evropu prenosi Direct Industry.
Nemačka "Vulcan" projekat
Australijska kompanija Vulcan Energy trenutno radi na pilot projektu u dolini Gornje Rajne u Nemačkoj. Ideja je da se proizvede litijum bez emisija ugljenika korišćenjem geotermalne energije za ekstrakciju podzemnih slanih voda koje sadrže litijum iz Gornje Rajne. Konačni litijum hidroksid će se stvoriti elektrolizom. Kompanija kaže da su uspeli da proizvedu 57,1% litijum hidroksida, premašujući uobičajene specifikacije za bateriju od 56,5%. Probno postrojenje Vulcan u Nemačkoj radi od aprila 2021. i očekuje se da će pokrenuti komercijalnu proizvodnju 2025.
Nekoliko kompanija se utrkuje da dovede kapacitete za preradu litijuma u Evropu prenosi Direct Industry.
Austrija "Volfsberg" projekat
European Lithium razvija Volfsberg projekat u Koruškoj, 270 km južno od Beča, u Austriji. Smešten u srcu Evrope, ovaj projekat rudnika planira da izvuče 10.000 metričkih tona litijum hidroksida godišnje. Prema navodima kompanije, ovim će se opremiti baterije oko 200.000 električnih vozila. Nadaju se da će postići radnu stopu od 800.000 metričkih tona godišnje sa životnim vekom rudnika od preko deset godina. Kompanija očekuje da počne proizvodnju 2025. godine.
Finska "Keliber" projekat
Finska kompanija Keliber Oj, specijalizovana za rudarstvo i hemikalije za baterije, trenutno vodi projekat u zapadnoj Finskoj sa ciljem dostizanja proizvodnje od 15.000 metričkih tona litijum hidroksida godišnje počevši od 2025. Kompanija takođe teži održivoj proizvodnji. Litijum koji planiraju da izvade imaće, kažu, manji ugljenični otisak od konkurencije. To je zato što se rafinerija nalazi 70 km od rudnika. Pored toga, više od polovine električne energije u finskoj nacionalnoj mreži proizvodi se iz obnovljivih izvora energije. Potencijal ovog ležišta je privukao pažnju velikih investitora, pa je južnoafrički rudarski gigant Sibanie-Stillvater preuzeo 79% vlasništva nad projektom. Inače, projekat je u februraru ove godine dobio sve dozvole koje su neophodne da bi počela izgradnja.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Tajkunski niskotiražni tabloid Danas, koji na svakom mestu i u svakoj prilici vodi antilitijumsku kampanju u Srbiji, morao je da će se u Velikoj Britaniji eksploatisati ovaj metal!
Kako električna vozila brzo stiču popularnost širom Evrope, region se utrkuje da poveća proizvodnju litijuma, ključne komponente u baterijama za električna vozila, te se tako u Galiciji, Španija, sprema veliki projekat što se tiče iskopavanja ovog minerala.
Represija Aljbina Kurtija nad srpskim narodom na Kosmetu rezultira u sve češćim hapšenjima na ovoj teritoriji, a najsvežiji primer tog terora dogodio se juče kada je slobode lišen M. D. (28) rodom iz Babinog Mosta zbog navodnog napada na ustavni poredak takozvane države Kosova i napada na službeno lice.
M.D. iz Babinog Mosta koji je juče uhapšen u Severnoj Mitrovici Osnovni sud u Prištini odredio je pritvor od 30 dana, potvrdili su njegovi advokati Nebojša Dančetović i Bogdan Lazić.
Nakon što je na propalim protestima u režiji opozicije ono malo demonstranata u Novom Sadu pravilo haos polivajući farbu i fekalije po javnim institucijama, sada je Radomir Lazović nastavio da uništava sve što vidi i u Beogradu!
Već dva dana ne stišava se bura u javnosti oko progona Dragane Ćendić koju je pokrenuo dugogodišnji čačanski političar Stojan Marković na svom portalu Ozon pres.
Dok građani Srbije tuguju za 14 žrtava tragične nesreće na železničkoj stanici u Novom Sadu kada se na njih obrušila nadstrešnica, opozicija se odlučila za spektakl političkog profiterstva, koristeći trenutak najveće nacionalne žalosti za svoje političke obračune, pa je tako i juče održan još jedan protest u Novom Sadu.
Profesor Fakulteta u Kosovskoj Mitrovici Boris Bratina govorio je u emisiji Info jutro na Informer TV o skandaloznom ponašanju lažnog premijera Aljbina Kurtija na Kosovu i Metohiji, koji je sada udario na srpske škole.
Izvor iz inostranstva obavestio je kabinet predsednika Crne Gore Jakova Milatovića i Upravu policije da se na njega sprema atentat. Uprava policije navodi da bezbednost predsednika nije ugrožena, ali da se informacije još proveravaju.
Meštanin naselja Meljak Miodrag Milić, zvani Rajko koji živi nedaleko od kuće iz koje su izneta tela Dušana Spasojevića Šiptara i Mileta Lukovića Kuma, kaže da je u ovom mestu, nakon kobnog događaja, u selu počeo lov na blago.
Muškarac I.M. (47), koji je osumnjičen da je danas ubio majku A.N. (77) u naselju Telep u Novom Sadu, navodno je majci naneo smrtonosne povrede motornom testerom, nezvanično saznaje Informer.
Kuću u Meljaku u kojoj su ubijeni Dušan Spasojević Šiptar i Mile Luković Kum, 15 godina nakon pomenutog događaja kupila je žena koja, kako kaže, nije ni znala šta se u toj kući dogodilo.
Dušan Spasojević Šiptar i Mile Luković Kum ubijeni su u vikendici u Meljaku u velikoj policijskoj akciji, a reporteri Informera su posetili kuću u kojoj su likvidirane vođe zemunskog klana.
Uznemirujuća scena potresla je fudbalski svet! Na utakmici između Holandije i Mađarske, u osmom minutu meča, jedan član mađarskog tima iznenada je pao pored tribina i počeo da se trese!
Novi udarac za reprezentaciju Srbije! Srđan Babić, štoper moskovskog Spartaka, završio je takmičenje u Ligi nacija zbog povrede kolena i već u nedelju napušta tabor "orlova".
Nažalost, fudbalska reprezentacija Srbije se mnogo puta u prošlosti sastajala sa Švajcarskom predvođenom Šiptarima Đerdanom Šaćirijem i Granitom Džakom. Potonji je posle meča u petak dao sramnu izjavu rekavši da se igrala prijateljska utakmica.
Nekadašnji član Disciplinske komisije UEFA, Jonut Lupesku, rekao je da tokom utakmice Rumunija - tzv. Kosovo navijači nisu prekršili nijedno pravilo, niti da se dogodio bilo kakav vid ispoljavanja rasizma.
Profesorka Dame Seli Dejvis, direktorka Triniti koledža u Kembridžu, rekla je da je bila „greška“ što je institucija osnovala fond za pomoć Ukrajincima. Dejvis je na sastanku u petak izjavila da "žali" zbog " presedana " za reagovanje na sukobe koji je fond nehotice postavio, prema Varsitiju, univerzitetskom studentskom listu.
Ekipe vojne avijacije koje su letele helikopterima Mi-28NM u okviru mešovite taktičke grupe pogodile su ukrajinske militante i njihova oklopna vozila u pograničnom regionu Kurske oblasti.
Izraelske kopnene snage ušle su najdublje u teritoriju Libana otkako su pokrenule kopnenu operaciju pre šest nedelja, pre nego što su se danas povukle nakon sukoba sa pripadnicima militantne grupe Hezbolah, javili su libanski državni mediji.
U dokumentarnom filmu “Tajni život Džejmsa Dina” koji je prikazan u četvrtak autor Džejson Kolavito iznosi nepoznate detalje o legenadrnom glumcu koji je ranije ove godine, prema izboru magazina "Variety", proglašen za najlepšeg muškarca u istoriji.
Tužioci u Njujorku optužili su muzičku zvezdu Šona Pi Didija Kombsa da iz zatvora pokušava da manipuliše potencijalnim svedocima i javnim mnjenjem kako bi uticao na članove porote za predstojeće suđenje za trgovinu ljudima.
Džo Di Meo je poznat kao čovek koji je prvi podvrgnut transplantaciji lica i ruku na svetu. Međutim, pored toga, on je u medijima zapažen i po njegovoj ljubavnoj priči koja je još jednom dospela na naslovne strane zapadnih medija.
Popularna Skandinavska metoda preporučuje parovima da spavaju sa dva jorgana, umesto sa jednim. Bolji odnos sa partnerom je zagarantovan, tvrde stručnjaci.
Mirza Selimović večeras, 16. novembra, održao je drugi koncert u beogradskoj MTS Dvorani. Pevač je koncert otvorio pesmom "Imaš me", a u publici su se našli takođe pobednik "Zvezdi Granda", Bane Mojićević, Sale Tropiko, te tekstopisac Jelena Trifunović.
Serija "Sablja" emituje se na Radio-televiziji Srbije svakog vikenda, a večeras, 16. novembra, na programu je peta epizoda. Napeti triler prati pozadinu ubistva premijera Srbije Zorana Đinđića i priču o "zemuncima", čija je jedna od omiljenih pesama bila "Ptičica", izvođača Bobana Zdravkovića.
Svetlana Ceca Ražnatović održala je sinoć, 15. novembra, nastup u Dubaiju, a u publici se našla i nekadašnja članica grupe "Models" Sandra Meljničenko, koja se svojevremeno pojavila u pevačicinom spotu za pesmu "Neodoljiv, neumoljiv".
Marko Bulat svojevremeno je važio za "kralja splavova", a često je pevao i "žestokim momcima", među kojima su bili članovi "zemunskog" klana, o čemu je pevač ranije govorio.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.