• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Autor: Euronews

06.08.2024

10:24

Koliko je mama dobilo subvencije države za kupovinu stana: Kako do 20.000 evra novčane pomoći po osnovu rođenja deteta

Pexels

Društvo

Koliko je mama dobilo subvencije države za kupovinu stana: Kako do 20.000 evra novčane pomoći po osnovu rođenja deteta

Podeli vest

Žene koje su u ovoj godini postala mame, a nemaju rešeno stambeno pitanje, imaju pravo da apliciraju za pomoć države za kupovinu stana ili kuće.

Od početka godine Ministarstvu za rad, zapošljavanje boračka i socijalna pitanja pristiglo je 419 zahteva. Maksimalan iznos koji mame mogu da dobiju je 20.000 evra.

U prvih sedam meseci novčanu pomoć za kupovinu stana ili kuće dobile su 222 žene, a te subvencije su bile u u rasponu od 8.000 evra do 20.000 evra, zavisno od procenjene vrednosti stana ili kuće.

Bilo je i onih čiji su zahtevi odbijeni. Iz resornog ministarstva kažu da su najčešći razlozi za odbijanje bili što su majke u trenutku podnošenja zahteva bile vlasnice nepokretnosti ili su u trenutku podnošenja zahteva sklopile ugovor o kupoprodaji nepokretnosti pre rođenja deteta, a jedan od razloga je i nepotpuna dokumentacija.

Za prvih sedam meseci u ovoj godini država je za te namene isplatila 384.007.642 dinara ili 3.273.722 evra.

Ovo je treću godinu zaredom da se realizacije program države kojim se pomažu roditelji da kupe prvu nekretninu. Tokom 2022. i 2023. godine novčanu pomoć države po tom osnovu dobile su 583 majke. Od programa se mnogo očekivalo kada je krenuo, ali se ispostavilo da nema mnogo zainteresovanih. 

Svake godine u Srbiji se rodi oko 60.000 beba, a zna se i da mnogi mladi parovi nemaju rešeno stambeno pitanje. Mnogi misle da je glavna prepreka birokratija i brojna papirologija koju je potrebno prikupiti da bi se konkurisalo, ali i ograničenje što se tiče visine primanja. Potrebno je dvadesetak različitih potvrda, uverenja, izjava da bi apliciralo, a ukupni prihodi supružnika treba da budu manji od dve neto prosečne plate.

Važni uslovi za kupovinu nekretnine

Vlada Srbije program odobrava na godišnjem nivou. Programom je predviđeno da pravo na novčana sredstva za izgradnju kuće ili učešće za kupovinu stana ili kuće mogu ostvariti majke koje su rodile dete od 1. januara 2024. godine i kasnije. Samo u slučaju smrti majke, to pravo može ostvariti i otac deteta. Karakteristika programa je i što nema ograničenja što se tiče godina za podnosioca zahteva. 

Jedan od glavnih uslova da bi neko ostvarilo pravo na ovu vrstu novčane pomoći države je da mama nema kuću ili stan koja se vodi na njeno ime. Takođe, važno je da stan ili kuću nema ni supružnik ili vanbračni partner. 

Ukupni prihodi podnosioca zahteva i supružnika, odnosno vanbračnog partnera na mesečnom nivou, treba da budu niži od dve prosečne neto mesečne zarade zaposlenih u Srbiji. Prema podatku Republičkog zavoda za statistiku prosečna plata u Srbiji za maj bila je 100.170 dinara.

Ukoliko se aplicira za sredstva za izgradnju kuće neophodno je da je zemljište na kojoj je planirana izgradnja objekta vlasništvo podnosioca zahteva upisano u katastar nepokretnosti bez tereta, kao da imaju neophodne građevinske dozvole.

Ukoliko se kupuje kuća ili stan, nekretnina mora biti vlasništvo prodavca i upisana u katastar nepokretnosti bez tereta. Majka koja aplicira za subvencije države, kao i njen partner, ne mogu biti u srodstvu sa prodavcem nepokretnosti.

Neophodno je da se dostave: Fotokopirana lična karta, odnosno očitana lična karta podnosioca zahteva i supružnika, odnosno vanbračnog partnera. Potrebno je uverenje o državljanstvu podnosioca zahteva, u ovom slučaju majke. Neophodan je izvod iz matične knjige rođenih za svu decu. Prijava prebivališta za svu decu o kojima se majka brine.


Tagovi:

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

TV

Hronika

JOŠ Hronika VESTI

Sport

Planeta

Zabava

Magazin

JOŠ Magazin VESTI

Džet set

Srbija