Obeležavamo Svetog mučenika Agatonika! Ove običaje morate ispoštovati
Podeli vest
Srpska pravoslavna crkva 4. septembra obeležava Svetog mučenika Agatonika, hrišćanskog svetitelja i mučenika iz 4. veka, praznik u narodu poznat i kao Arlijevdan.
Sveti Agatonik je živeo je u Nikomediji. Propovedao je Grcima jevanđelje kada su većinom bili pagani.
Od 15. juna ove godine za vozače električnih trotineta obavezna je registraciona nalepnica ali dok policija još uvek muku muči sa onim vozačima koji ne koriste ni zaštitnu kacigu, pojavila se jedna sasvim nova opasnost na ulicama.
Sa prvim danima septemba nisu se nakon letnje pauze napunile samo škole, već i srpske kasarne.
03.09.2024
14:26
U vreme progona hrišćana pod carem Maksimijanom, uhapšen je Sveti Zotik, zajedno sa svojim učenicima koje su razapeli na krstove, a on je doveden u Nikomediju. Tu su, nastavljajući progon, uhapsili Svetog Agatonika, i druge ostale hrišćane koji su se zatekli u gradu: Prinkipsa, Teoprepija, Akindina, Severijana, Zenona i mnoge druge. Zatim su ih sve zajedno odveli u Vizantiju.
Pogubljen pred carem Maksimilijanom
Tokom puta umrli su Sveti Zotik, Teoprepije i Akindin. Sveti Severijan je ubijen kod Halkidona, a Svetog Agatonika, sa ostalima, doveli su u grad Silimvriju u Trakiji gde su svi, nakon mučenja, posečeni mačem pred samim carem Maksimijanom.
Dok se učenici osnovnih i srednjih škola u Srbiji i njihovi roditelji pitaju da li zbog vrućina moraju striktno da poštuju dres kod ili postoji, barem ove sedmice dok ne stigne zahlađenje, „gledanje kroz prste“ kada je oblačenje u pitanju, s obzirom da škole nisu klimatizovane i da sparina i visoke temperature otežavaju nastavu, u Bosni i Hercegovini je odložen početak školske godine.
Amerikanka koja živi u Srbiji, poznata po deljenju svojih svakodnevnih iskustava o životu u našoj zemlji na TikToku-u, nedavno je izazvala lavinu reakcija kada je objavila video o polasku svog deteta u prvi razred osnovne škole.
03.09.2024
13:40
U Carigradu je kasnije podignut hram posvećen Svetom Agatoniku.
Dan Svetog Agatonika pada u doba Međudnevice, kako narod naziva vreme između Male i Velike Gospojine. Od davnina se u ovom periodu po celoj Srbiji održavaju vašari i narodni sabori, pa se oni tradicionalno organizuju i na današnji dan.
Foto: Wikipedia
Narodna verovanja i običaji
Narod kaže da se danas "valja" trgovati, pa se i po vašarima okupi veliki broj kupaca i prodavaca sa raznom robom.
Običaj kaže da je dobro za napredak kuće sve što se danas pazari, a nekada su ljudi sve velike kupovine obavljali baš ovaj dan.
Veruje se da je ovo vreme za susrete i obnovu prijateljstva kako bi svi u miru i blagostanju ušli u zimu.
Dučići slave Arlijevdan
Malo je poznato da je sveti Agatonik, bila slava i srpskog pesnika Jovana Dučića. Njegovi potomci u Trebinju i okolini i dalje obeležavaju Arlijevdan kao svog sveca zaštitnika.
U jednoj Fejsbuk grupi juče je objavljena fotografija obaveštenja zalepljenog na jednoj banderi, a na kom je napomenuto da se traga za nestalom anakondom.
Poslednjih desetak godina Srbija postaje sve značajniji izvoznik krastavaca. U proizvodnju je uključeno nekoliko hiljada malih poljoprivrednika i veliki deo proizvodnje se plasira u zemlje Evropskog tržišta. Trenutno je gajenje krastavaca najisplativija proizvodnja u srpskom agraru.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Od 15. juna ove godine za vozače električnih trotineta obavezna je registraciona nalepnica ali dok policija još uvek muku muči sa onim vozačima koji ne koriste ni zaštitnu kacigu, pojavila se jedna sasvim nova opasnost na ulicama.
Roditelji dece koja idu u osnovnu školu "Radoje Domanović" pokrenuli su akciju podrške zaposlenima u toj obrazovnoj instituciji, ali način na koji je sprovode je krajnje bizaran.
Advokat i poslanik SNS-a, Vladimir Đukanović, odlučno je stao protiv formiranja prelazne vlade, koja je postala ključni zahtev političkih partija u opoziciji i pokreta "Proglas".
U okviru preventivnih akcija i mera obezbeđenja u školama, policijski službenici Policijske stanice Vučitrn, danas su sproveli mere bezbednosti i provere u školama.
Majka pokojnog Aleksandra Halabrina, Mara Halabrin, prepoznala je svog sina na nekoliko fotografija izvedenih kao dokaz tužilaštva na suđenju ''vračarskom klanu''.
Petar P. (30) iz Ćićevca podlegao je povredama koje je zadobio u teškoj saobraćajnoj nesreći koja se dogodila 2. marta u tom gradu, a na društvenim mrežama se njegovi prijatelji opraštaju od njega potresnim porukama.
Denver Nagetsi pretrpeli su ubedljiv poraz na svom terenu od Minesote rezultatom 115:95. Srpski centar Nikola Jokić bio je jedina svetla tačka tima, postigavši 34 poena uz osam skokova i četiri asistencije.
Lenoks Luis i Ivander Holfild odmerili su snage 13. marta 1999. godine u Njujorku, a odlukom sudija meč je završen nerešenim rezultatom što je izazvalo brojne kontroverze.
Fudbaleri Borusije iz Dortmunda plasirali su se u četvrtfinale Lige šampiona pošto su u revanš meču pobedili Lil u gostima 2:1. U prvom meču odigranom na "Vestfalenu" bilo je 1:1, pa je nemački predstavnik otišao dalje.
Da li je moguće? Još jedna od situacija za koju se kaže taman kad mislite da ste sve videli, uvek se nešto nađe. U finalu jednog čelendžera meča jednog Čelendžera u Grčkoj gde je Marek Gengel predao meč na tri meč lopte.
Košarkaš Los Anđeles Klipersa Bogdan Bogdanović prognozirao je učesnike fajnal-fora Evrolige i tu ubrojio i njegova dva bivša kluba - Partizan i Fenerbahče.
Švedska javnost sve glasnije reaguje na promenu američke politike, a kao odgovor na odluke Vašingtona pokrenuta je serija inicijativa za bojkot američkih proizvoda. Građani se nadaju da bi ovakav pritisak mogao da utiče na administraciju Sjedinjenih Američkih Država, prenosi Evronjuz.
Pacijenti koji se podvrgnu operaciji petkom imaju veće šanse za komplikacije i smrtni ishod u odnosu na one operisane početkom nedelje, pokazala je nova studija, prenosi IFL Science.
Vreme je, kao i do sada, na strani Rusije u sukobu u Ukrajini, ali je neophodno što pre pronaći rešenje jer rat nanosi ogromnu štetu evropskoj ekonomiji, izjavio je mađarski premijer Viktor Orban.
Najmanje 15 zemalja izrazilo je spremnost da učestvuje u pružanju bezbednosnih garancija Ukrajini, izjavio je ministar odbrane Francuske Sebastijan Lekornu.
Glavnokomandujući Oružanih snaga Ukrajine Oleksandar Sirski smenio je generala Dmitrija Krasilnikova u „kritičnom trenutku", izjavila je poslanica vrhovne Rade Ukrajine Marijana Bezuglaja. Ona je optužila Sirskog da je lagao da je to urađeno po nalogu kabineta predsednika Ukrajine.
WhatsApp uvodi veliku novinu- jedno digme za glasovne i video pozive. Takođe, korisnici dobijaju veću kontrolu nad grupnim pozivima i novu opciju za privatnost glasovnih poruka.
Aleksandra Prijović večeras se pojavila na koncertu Marije Šerifović u Sava centru, iako to niko nije očekivao jer dva dana ranije nije došla na događaj koji su organizovali Brena i Boba.
Večeras se održava spektakularni koncert "Pesmom kroz vreme", na kome će nastupiti nekadašnji učesnici i finalisti "Zvezda Granda", a na samom početku voditeljka Suzana Mančić pomenula je Sašu Popovića.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar