Vršnjačko nasilje najopasnije na internetu: Roditelji poslednji saznaju zbog straha od oduzimanja telefona
Podeli vest
Koordinatorka Nacionalnog kontakt centra za bezbednost dece na internetu Emina Bekovi rekla je za RTS da je vršnjačko nasilje opasnije kada se deluje putem interneta.
Deca misle da mogu sama da reše problem, ali zapadaju u začarani krug, kaže Bekovićeva. Istraživanje pokazuje da se mladi za pomoć najčešće obrate nastavnicima, dok roditelji poslednji saznaju da im je dete žrtva vršnjačkog nasilja.
Policija u Novom Pazaru rasvetli su pet teških krađa i, po nalogu nadležnog tužilaštva, protiv četrdesetogodišnje žene iz Novog Pazara podneli su krivičnu prijavu zbog sumnje da je izvršila ova krivična dela.
10.10.2024
09:26
Deca na internetu govore i prikazuju stvari koje inače ne bi radila i govorila. Vršnjačko nasilje u fizičkom svetu je imala svaka generacija. Da li je današnjoj deci tehnološki razvoj doneo dodatnu brigu? Zašto maloletnici biraju da se kriju iza lažnog profila i da nekoga maltretiraju?
Koordinatorka Nacionalnog kontakt centra za bezbednost dece na internetu Eminom Beković rekla je za RTS da je Ministarstvo informisanja i telekomunikacije kao jedan od prioriteta odredilo zaštitu dece i mladih na internetu, pre svega kroz taj centar, gde svako može da prijavi digitalno nasilje.
"Kada je u pitanju vršnjačko nasilje, ono je opasnije kada deluje putem interneta. To su sve one situacije kada deca jedna drugima šalju neprimerene poruke, neprimerene sadržaje, kada se vređaju putem društvenih mreža“, navela je Bekovićeva.
U Srbiji će danas biti pretežno sunčano i veoma toplo vreme za ovaj period godine uz slab i umeren južni i jugoistočni vetar, koji će u planinskim predelima, na jugu Banata i u donjem Podunavlju povremeno biti jak, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).
Danas se obeležava Svetski dan mentalnog zdravlja, a tim povodom se oglasio Zlatibor Lončar, ministar zdravlja Srbije koji je podsetio da zdravlje nije samo puko odsustvo simptoma bolesti.
10.10.2024
09:21
Prema njenim rečima, poslednje istraživanje govori da, kada deca dožive digitalno nasilje, prva osoba kojoj se obrate jesu nastavnici.
"Deca biraju da se sakriju iza lažnog profila jer na taj način misle da mogu da ostanu neotkriveni. Internet pruža dozu anonimnosti, ali kada se takva vrsta nasilja prijavi, policija će putem IP adrese da pronađe uređaj sa kojeg je krenulo nasilje“, istakla je Bekovićeva.
Napomenula je i da je Nacionalni kontakt centar uključen u međuresornu saradnju – povezan je i sa policijom i tužilaštvom i svim centrima za socijalni rad, domovima zdravlja i na taj način svi zajedno rešavaju probleme.
"Mislim da kada više nemaju kud, oni pozovu naš broj telefona 19833, zato što mogu da ostanu anonimni“, navela je Bekovićeva.
Pravila onlajn sveta
Istakla je da su, nažalost, roditelji ti koji poslednji saznaju, a jedan od razloga je što se deca plaše da će im oduzeti mobilni telefon.
"Deca često nisu svesna da sve što postave na internet, odnosno na svoju društvenu mrežu, ostaje na internetu zauvek. Nažalost, toga nisu svesni ni roditelji. I upravo edukacije koje mi realizujemo jesu način da osvestimo i osnažimo roditelje“, kaže koordinatorka Nacionalnog kontakt centra za bezbednost dece na internetu.
Apelovala je na roditelje da, kada uvode dete u onlajn svet, moraju da ga nauči pravilima, da mu ukažu na to da sve što postavi na društvene mreže ostaje zauvek i da to sutra može da mu nanese neku štetu, a moraju da ga nauče i da ne komunicira sa nepoznatim osobama.
"Deca često sa najboljim drugaricama, drugarima razmenjuju fotografije, ali problem nastane kada se sutra posvađaju i ta fotografija postane predmet ucene. Roditelji nekad nesvesno postavljaju fotografije svoje dece, koje su u prvi mah simpatične, a sutra može da postane detetu smetnja“, rekla je Bekovićeva.
Napominje da deca jesu digitalno veštija od roditelja, ali nemaju digitalnu pismenost, nemaju svest, kritičko razmišljanje, nemaju saznanje o merama zaštite, nisu psihički zrela da prepoznaju neku malverizaciju ili manipulaciju.
Upozorila je da se nikada dobrovoljno ne dele eksplicitne fotografije jer one kasnije mogu biti zloupotrebljene.
"Pored platforme Pametno i bezbedno, Ministarstvo informisanja i telekomunikacija, ima još jedan mehanizam zaštite dece, a to jeste nacionalna platforma Čuvam te, gde može da se prijavi ne samo digitalno nasilje, već bilo koji oblik nasilja kada su u pitanju deca mlađa od 18 godina“, podsetila je Bekovićeva.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
U prokupačku bolnicu su sa lakšim povredama primljena dva učenika četvrtog razreda srednje Tehničke škole "15. maj" nakon što ih je napao osamnaestogodišnji mladić.
Inspekcija Ministartsva prosvete je otišla u školu u Mladenovcu, u kojoj su pre više od dve nedelje desetogodišnjem učeniku tri dečaka iz trećeg razreda polomila nos. Povređeni dečak će, kako saznaje "Beogradska hronika", promeniti školu. Studentkinja psihologije Elena Peruničić iz Unicefa navodi da škola treba da bude bezbedno mesto za svako dete, te da često imamo tendenciju da saniramo neke posledice, a da često, jako malo pažnje posvećujemo prevenciji da do nasilja dođe. To je ono što je važno, nešto na šta treba da se fokusiramo, poručuje Peruničićeva.
Opozicionari predvođeni bivšim košarkašem Vladimirom Štimcem i Mišom Bačulovim, odbornikom Grupe građana "Heroji" u Novom Sadu, započeli su blokadu i novo maltretiranje Beograđana u Beogradu na vodi!
Predsednica Narodne skupštine Srbije Ana Brnabić objavila je video prilog o najnovijim dešavanjima u skupštinskoj proceduri i pokazala je zaista hteo da prekine sednicu Skupštine.
Šanse da Zapad pošalje nuklearno oružje Kijevskom režimu i dublje implikacije toga komentarisali su gosti "Rata uživo", Mina Zirojević sa Instituta za uporedno pravo i ekonomista Vladimir Đukanović.
Gosti emisije "Info dan" na Informer TV, koju vodi naša poznata voditeljka Dejana Kljajić, bili su ministar bez portfelja Đorđe Milićević i Radoslav Marjanović, član GO SNS.
O novom teroru Aljbina Kurtija i prištinskom režiimu koji ne da mira ni živima ni mrtvima naša voditeljka Jovana Radović razgovarala je u Info jutru sa predsednikom Matice Albanaca u Srbiji - Demom Berišom.
Tinejdžer A.I. (17) iz Leskovca preminuo je od posledica povreda koje je zadobio kada ga je pretukao jedan od vršnjaka, a nakon ovog zločina uhapšen je A.N. (18).
Muškarac G.V., hranitelj ubijenog tinejdžera A.I. (17) i dalje se nalazi u prostorijama Opšte bolnice u Leskovcu zajedno sa ostalim članovima porodice!
Potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da su pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Leskovcu uhapsili N.A. (18) iz Leskovca zbog sumnje da je A.I. (17) naneo teške telesne povrede opasne po život, od kojih je oštećeni mladić preminuo u Opštoj bolnici u Leskovcu.
Tinejdžer A.I. (17) iz Leskovca, uprkos naporima lekara Urgentnog centra leskovačke Opšte bolnice, preminuo je od posledica povreda koje je zadobio kada ga je pretukao jedan od vršnjaka, a nakon ovog zločina uhapšen je A.N. (18), nezvanično saznaje Informer!
Hrantelj tinejdžera A.I. (17), koji je danas podlegao povredama nakon što ga je, navodno, pretukao vršnjak N.A. (18), nalazi se ispred Opšte bolnice u Leskovcu u kojoj je mladić preminuo i neutešno plače za svojim detetom.
Fudbaleri Crvene zvezde razbili su Štutgart 5:1 (2:1) u petom kolu Lige šampiona. Srpski prvak je u utakmici koja će se dugo pamtiti osvojio prva tri boda ove sezone u elitnom takmičenju.
Videli smo na večerašnjem meču da smo potpuno drugačiji tim kad se jedan, dva igrača vrate. Konkurencija je dobro došla, samo tako Zvezda može da bude jaka u Evropi, poručuje fudbaler Crvene zvezde Timi Maks Elšnik (26)!
Trener Štutgarta Sebastijan Henes nije skrivao razočaranje nakon poraza na "Marakani" (5:1), u utakmici 5. kola Lige šampiona. U opširnoj analizi susreta, istakao je brojne propuste svog tima i čestitao protivniku na zasluženoj pobedi.
Sudije u Francuskoj će 31. marta izreći presude na suđenju Marin Le Pen i njenoj krajnje desničarskoj stranci po optužbama za zloupotrebu fondova Evropske unije.
Vojnici Gardijskog desantno-jurišnog Donskog kozakačkog puka iz Feodosije gardijskih brdskih vazdušno-desantnih snaga Novorosije zaustavili su grupu ukrajinskih borbenih vozila pešadije u regionu Kursk hicem iz ATGM-a Kornet.
Nemačka levičarska Alijansa Sara Vagenkneht (BSV) najavila je danas plan za obnavljanje snabdevanja ruskom naftom rafinerije Šved u pokrajini Brandenburg, koja zadovoljava većinu potreba Berlina.
Raketa Sojuz-2.1a sa drugim radarskim satelitom Kondor-FKA broj 2 izvučena je iz zgrade za montažu i testiranje i postavljena na lansirnu rampu na kosmodromu Vostočni.
Izrael je obavestio Međunarodni krivični sud (MKS) da će se žaliti na naloge tog suda za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanjahua i njegovog bivšeg ministra odbrane Joava Galanta.
Izložba ReFOLDING predstavlja susret mode kao industrijske grane, zatim njenih umetničkih potencijala i na kraju susreta sa veštinom i razumevanjem kroja, kroz savremeni vizuelni izraz. Koristeći tehniku origamija kao daleku inspiraciju, umetnice istražuju mogućnosti transformacije tkanine i kože u nosivu umetnost, stvarajući sklad između tradicije i inovacije.
Kroz istoriju hrišćanstva i tradiciju starih Slovena očuvala su se mnoga verovanja o biljkama, koja se i danas prenose. Sloveni su imali specifična uverenja o biljkama koje su smatrali povoljnim ili lošim za dom.
Mokrenje pod tušem je nešto što mnogi rade, iako se o tome ne govori često. Dok neki smatraju da je to nehigijenski, drugi nemaju problema sa tim jer se sve ispere u istom odvodu.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.