A nakon debakla u Madridu! Evo protiv koga će Crvena zvezda igrati u plej-inu Evrolige
117. 04. 2026. u 06:25
217. 04. 2026. u 06:25
Vesti
Upozoravaju da strano uplitanje u izbore u BiH preti podrivanju demokratije. To govori da Amerika, predvođena ambasadorkom u BiH, ne odustaje od mešanja u unutrašnje stvari i to mora da se raščisti, poručio je predsednik Republike Srpske Milorad Dodik.
Američka vlada izdvaja značajne resurse za finansiranje medija u BiH još od kraja rata 1995. godine, a kao svrha ovog finansiranja često se navodi pomoć nezavisnim medijima, kvalitetnom novinarstvu i građanskom društvu uopšte.
Međutim, Vlada Srpske u izveštaju upozorava da je uticaj na lokalnu politiku kontroverzan.
Od završetka rata do danas, američka vlada dala je preko 100.000.000 dolara medijima u BiH, što je verovatno najveća američka pomoć medijima po glavi stanovnika. Ova sredstva uglavnom se usmeravaju preko Agencije za međunarodni razvoj i Stejt departmenta putem Ambasade SAD u Sarajevu.
OHR takođe igra ulogu u praćenju finansiranja i administraciji medijskih organizacija i institucija u BiH, navodi se u dokumentu.
Takođe, izvještaji o američkom finansiranju medija u BiH pokazuju umešanost OHR-a i nameru da se utiče na izbore.
Vlada podseća da od 2010. do 2017. godine SAD nisu pokrenule veći program finansiranja medija, ali su u protekloj godini pokrenuta najmanje tri takva programa, čiji su korisnici uglavnom mediji u BiH, a ukupna sredstva prelaze 12 miliona dolara.
U obrazloženju budžeta za fiskalnu 2018. godinu, Kongres SAD je izdvojio 18 miliona dolara za Fond ekonomske podrške i razvoja za BiH. Sredstva izdvojena za ovu godinu namenjena su za "smanjenje osetljivosti na ruski pritisak, naročito u sektorima energetike i medija", kao i "podršku nezavisnih medija, izbora i demokratskih političkih procesa".
Vlada u Izveštaju upozorava da SAD treba da obelodane podatke o svim doznačenim sredstvima i njihovoj nameni i da prestanu da ih koriste u cilju uticanja na izbore. Navode da mnogi korisnici sredstava podržavaju političke stranke i lidere u BiH ili sa njima imaju tesne veze.
Svima koji su upoznati sa prilikama u BiH jasno je da je finansiranje medija i nevladinih organizacija problematično zbog političkog uticaja, stoji u izveštaju. Zato Srpska traži da se jasno i transparentno obavesti javnost kome će i kako ovaj novac biti namenjen, poručuje predsednik Republike Milorad Dodik.
- Mi ćemo tražiti inspekciju, da se to utvrdi, u Republici Srpskoj moramo da znamo na koji način se to radi, mislimo da je to podrivanje izbornog procesa i direktno uplitanje u njega, a Amerika predvođena ovom ambasadorkom ne odustaje od mešanja u unutrašnje stvari - rekao je Milorad Dodik.
Dodik podseća da je američki predsednik Donald Tramp u toku predizborne kampanje, ali i posle, govorio da se neće mešati u unutrašnje stvari drugih zemalja. Sad, kaže, vidimo da to nije slučaj.
- Mislim da su to stvari koje bi trebalo da raščistimo, jer ukoliko Amerikanci ovde dovedu ekipu sebi podanih ljudi, onda Republika Srpska ne može računati na budućnost - naglašava predsednik Srpske.
Tanjug
Vlada naglašava da je u interesu građana BiH da budu u potpunosti informisani o finansiranju medija.
Sadašnja netransparentnost ovih procesa, kažu, podriva jedan od osnovnih ciljeva ovih sredstava - vraćanje poverenja u medije i institucije.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Bivša učesnica najvećeg sportskog rijalitija "Exatlon" Tijana Jović, od danas vodi Info vesti na Informer televiziji.
15.04.2026
09:08
Velibor Stević, pukovnik u penziji i Dragana Milenković, novinar Informera gostujući u Info jutru komentarisali su situaciju u Ormuskom moreuzu.
14.04.2026
13:57
Na Informer TV počelo je Veliko vaskršnje veselje, koje ne smete da propustite.
12.04.2026
18:40
Večeras, s početkom u 18 časova na TV Informer emitovaće se Veliko vaskršnje veselje, ne propustite!
12.04.2026
12:27
Prosečan automobil u Nemačkoj svog vlasnika košta oko 4.401 evro godišnje, bez potrošnje goriva, što otprilike iznosi 12 evra na dnevnom nivou.
16.04.2026
22:00
Koliko novca treba staviti u kovertu mladencima za venčanje, večita je dilema gostiju, ali i rasprava korisnika društvenih mreža.
16.04.2026
21:00
Na stočnim pijacama i u klanicama u Srbiji, uočena su kolebanja cena stoke, pokazuju zvanični podaci STIPS-a.
16.04.2026
20:15
Kragujevačka "Energetika" završila je grejnu sezonu, ali iz ovog preduzeća poručuju da ostaju u pripravnosti i spremni su da, ukoliko to bude potrebno, ponovo nastave sa isporukom toplotne energije.
16.04.2026
19:17
Završena je 35. epizoda druge sezone "Političkog kviza" na Informer TV, koja je gledaoce do samog kraja držala kraj malih ekrana.
16.04.2026
19:00
Firma "Spectacular" Svetislava Filipovića koji je pre dva dana uhapšen u međunarodnoj akciji, uvoznik je pošiljki iz Ekvadora, Kolumbije i Ukrajine, a zvanično su trgovali bananama i orašastim plodovima. To se navodi na sajtu Volza, platforme za trgovinske podatke i analitiku. Da je preduzeće "Spectacular" od ranije pod lupom nadležnih, potvrđeno je i od Uprave carina Crne Gore.
17.04.2026
07:36
Policija u Crnoj Gori je podnela krivične prijave protiv dve petnaestogodišnjakinje zbog sumnje da su navodile 13-godišnju devojčicu na izradu i deljenje neprimerenih fotografija i snimaka na društvenim mrežama.
17.04.2026
07:15
U Višem sudu u Beogradu juče je, za 28. maj zakazan početak suđenja Nikoli Babiću, optuženom da je zajedno sa jednim maloletnikom, prema kojem je razdvojen postupak, u junu prošle godine u Ulici Gavrila Principa ubio mladića Ivana A.
17.04.2026
05:00
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Nišu, po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Nišu, uhapsili su V. J. (21) iz Aleksinca zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo neovlašćena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga.
17.04.2026
01:01
Danas su u Obrenovcu uhapšeni ulični dileri.
16.04.2026
23:31
Doktor sa Floride optužen je zbog smrti jednog 70-godišnjeg muškarca kojem je tokom operacije uklonio pogrešan organ.
16.04.2026
23:50
Nemačka bi, nakon završetka borbi u Iranu, mogla da pošalje minolovce kako bi doprinela obezbeđivanju Ormuskog moreuza, rekao je danas nemački kancelar Fridrih Merc.
16.04.2026
23:30
Dmitrij Medvedev, zamenik predsednika Saveta bezbednosti Rusije je podsetio na izjave svog "druga preko okeana" o želji da uzme svu naftu širom sveta i poručio da mu niko neće dozvoliti da to učini, prenosi agencija RIA Novosti.
16.04.2026
22:54
Povećava se broj ukrajinskih napada iz Finske i baltičkih zemalja, izjavio je sekretar Saveta bezbednosti Rusije Sergej Šojgu.
16.04.2026
22:10
Večeras je na Informer TV emitovana 34. epizoda ruske serije "Katarina Velika", a u ovom tekstu vam donosimo rekapitulaciju radnje.
16.04.2026
22:30
Glumica Mirka Vasiljević kaže da sve što reditelj predstave "Mačka u čizmama" Marko Jovičić zamisli, ona sprovodi u delo.
16.04.2026
15:12
U organizaciji Konzulata Jamajke u prepunom Dorćol Platzu, a u prisustvu brojnih muzičara, medija i prijatelja benda, održana je promocija novog albuma, večitih mladića rok scene, YU Grupe, koji su na promociju stigli specijalnim “autobusom za raj”.
16.04.2026
15:01
Nađa Regin će zauvek ostati upamćena kao jedina srpska glumica koja je igrala u čak dva filma o Džejmsu Bondu.
16.04.2026
14:31
Svi ga pamte kao Burduša, romskog muzičara iz serije "Muzikanti". Malo ko zna da je Jovan diplomirao na Akademiji za pozorište, film, radio i televiziju. Još manje ljudi zna zašto su oči ovog glumca večito delovale tužne.
16.04.2026
13:40
Ukoliko želite da začinite stvari u spavaćoj sobi probajte neku od četiri poze, a sve što vam treba je jastuk.
16.04.2026
23:20
Microsoft je poboljšao Windows Update kako bi ga učinio jednostavnijim i manje iritantnim za korisnike.
16.04.2026
22:20
Sintra, grad blizu Lisabona, je pravo čudo u kojem se stapaju istorija, mističnost i priroda.
16.04.2026
21:40
Tim američkih naučnika sa Stanford Univerziteta razvija "univerzalnu vakcinu" koja bi mogla da nas štiti od svih vrsta kašlja, prehlade, gripa, kao i od bakterijskih infekcija pluća.
16.04.2026
21:00
Aspirator je ključan uređaj u kuhinji, ali često ga zanemarujemo dok ne počne da ne funkcioniše kako treba.
16.04.2026
20:20
Komšije pevača Džeja Ramadanovskog otkrile su nove detalje o tome šta se dešava sa njegovom dugogodišnjom prijateljicom Andrijanom Tomanić, kao i stanom u kojem je živeo poslednjih dana.
16.04.2026
23:59
Samo nekoliko dana pred venčanje svoje majke Meline, Đina Džinović je deaktivirala sve naloge na društvenim mrežama.
16.04.2026
23:50
Kuma modne kreatorke Meline Džinović na glamuroznom venčanju u subotu biće ćerka Slavice i Sretena Karića - Gordana Goca Karić.
16.04.2026
23:25
Bivša žena Harisa Džinovića modna kreatorka Melina Galić u subotu, 18. aprila udaje se za bogatog biznismena Džefrija Pola Arnolda Deja u Monaku.
16.04.2026
22:55
Pevač Rade Jorović večeras je specijalni gost Lepe Lukić, a pred sam početak otkrio je da mu se ranije baš na njenom koncertu dogodio peh.
16.04.2026
22:36
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar