Mali poručio: NIN-ov kompozitni indeks je stručno besmislena mera takozvane ekonomske snage!
Podeli vest
Svedoci smo da se u svrhu dnevno političkih potreba, zarad bombastičnih naslovnih strana ili samo zbog popunjavanja novinskih stubaca, sve češće plasiraju paušalne ocene makroekonomske situacije u našoj zemlji, ovo je poručio ministar finansija Siniša Mali, čiji odgovor na naslovnu stranu NIN-a prenosimo u celosti.
"Neretko se selektivnim prikazivanjem indikatora, bez analize cele slike, nestručnim i malicioznim pristupom, pokušavaju minimizirati rezultati postignuti u poslednjih 10 godina, iako su nedvosmisleno potvrđeni kao impresivni, kako kroz izveštaje međunarodnih institucija, tako i kroz nivo kreditnog rejtinga od strane eminentnih agencija.
Ministar finansija Siniša Mali najavio je veliku finansijsku pomoć države građanima Srbije u narednom periodu od koje će sve kategorije stanovništva imati dobit
Ministar finansija Siniša Mali žestoko je odgovorio Dušanu Nikeziću, potpredsednik Stranke slobode i pravde Dušan Nikezić, potpredsedniku Stranke slobode i pravde Dragana Đilasa.
11.08.2023
16:21
NIN-ov kompozitni indeks je potpuno proizvoljna i stručno besmislena mera ili kategorija takozvane ekonomske snage. Najpre, to je pojmovno pitanje: Šta je ekonomska snaga? Taj pojam u stručnim knjigama ne postoji u smislu jasne i precizne definicije na osnovu koje bi se moglo razmišljati o nekoj meri.
Postoji takozvani sistem nacionalnih računa, koji obuhvata pojmove kao što su bruto domaći proizvod, investicije, potrošnja, izvoz, uvoz itd. U kolokvijalnom smislu, sintagma „ekonomska snaga“ se upotrebljava kao intuitivna kategorija koja asocira najpre na nominalnu veličinu bruto domaćeg proizvoda. U regionu Zapadnog Balkana, Srbija čini više od polovine ukupnog BDP-a, tako da u tom smislu nikako nije u pozadini već, naprotiv, najveća ekonomska, investiciona i potrošačka gravitacija na Zapadnom Balkanu. U širem regionu, koji tretira NIN-ov indeks, Rumunija je jedina jača ekonomija po BDP-u i potrošačkoj snazi.
Ne ulazeći u detalje - gde je najgrublja nekoherentnost, može se reći i nesuvislost NIN-ovog indeksa ekonomske snage? U njemu su pomešane „babe i žabe“. S jedne strane, unutra su kategorije makroekonomskog bilansiranja kao BDP, udeo javnog duga, udeo investicija u BDP-u i saldo platnog bilansa, a na drugoj strani su neki indikatori standarda i blagostanja kao što su prosečne plate, pa još dinamika prosečnih plata, ali ne i dinamika npr. investicija ili kategorija platnog bilansa, stopa nezaposlenosti, inflacija.
Nikada se nije desilo da za samo dve godine penzije porastu za 55 posto, a za samo dvadeset dana idemo na povećanje plata za medicinske sestre, rekao je u gostujući u jutarnjem programu Siniša Mali, ministar finansija.
10.08.2023
09:53
Svakome ko makar minimalno prati ekonomska i socijalna kretanja u Srbiji, jasno je da od 2015. imamo neuporediv ciklus rasta u uslovima potpune makroekonomske stabilnosti, a jasno je da je Srbija vrlo ekonomski imuna na šokove kao što su suša (2017, 2022), pandemija, evropska inflacija i drugi. Jasno je da plate uporno rastu bez obzira na šokove, da penzije rastu, da standard raste, da zaposlenost raste i da je po ekonomskoj održivosti i žilavosti neuporedivo ispred zemalja regiona (osim Rumunije) jer ima strukturno drugačiju ekonomiju, odnosno najveći je doprinos sektora tzv. razmenjivih dobara (industrija, poljoprivreda i građevinarstvo). Uz potpunu makroekonomsku i sistemsko-političku stabilnost, to je i razlog velike propulzije stranih direktnih investicija.
Zašto su autori NIN-ovog indeksa zanemarili presudne indikatore koje investitori vrednuju pri odlukama o ulaganje u jednu zemlju ili pak indikatore koji govore o održivosti privrednog rasta i životnog standarda?
Srbija je u prethodnom periodu privukla više od 60 odsto svih investicija u regionu. Zašto? Zato što su očekivanja investitora u pogledu Vladinih planova reformi, političke stabilnosti u zemlji, visine fiskalnog deficita i putanje javnog duga, kretanje premije rizika, stabilnosti deviznog kursa, visine deviznih rezervi itd. takva da garantuju stabilnost i predvidivost.
Srbija je tokom 2022. godine ostvarila neto priliv stranih direktnih investicija (SDI) od 4,3 milijarde evra (7,1 odsto BDP-a u 2022. i 6,9 odsto u 2021. godini), dok je priliv SDI u Makedoniji 670 miliona evra, u Crnoj Gori 782 miliona, Albaniji i Sloveniji po 1,2 milijarde evra. I ne samo strane investicije, ukupne investicije u Srbiji u periodu od 2015. do 2022. godine, kumulativno su realno porasle oko 85 odsto. Učešće fiksnih investicija u BDP-u povećano je na 22,8 odsto u 2022. godini, dok su uprkos pandemiji, fiksne investicije tokom 2020. i 2021. kumulativno realno povećane za oko 14 odsto. Državne investicije su dostigle nivo 7,4 odsto BDP-a u 2021. i 2022. (2011. i 2012. su bile tek oko 3 odsto BDP-a).
Indikatori koji upućuju na budući održiv rast životnog standarda, osim investicija i snažnog rasta izvoza, su rast produktivnosti i konkurentnosti. Održiv rast životnog standarda je moguć jedino kreiranjem novih radnih mesta, a ne veštačkim povećanjem plata i penzija i procikličnom fiskalnom politikom, koja je obeležila period do 2012. godine.
Ozbiljna makroekonomska analiza, pored selektivnog navođenja brojeva, zahteva posmatranje šireg spektra indikatora, kako njihove vrednosti, tako i smer i dinamiku njihovog kretanja. Stopa nezaposlenosti iz 2012. godine je iznosila preko 25 odsto, a danas je jednocifrena. Nijedna zemlja u regionu nije zabeležila ovako rapidno smanjenje broja nezaposlenih lica. Prema zvaničnim podacima za 2022. godinu, sa stopom od 9,6 odsto, bolji smo od Makedonije koja beleži 14,5 odsto, BiH sa 15,4 odsto, Crne Gore sa 14,7 odsto, Albanije sa 11 odsto, a kao zemlje EU, u regionu su od nas bolje Bugarska i Rumunija.
Istovremeno, nijedna zemlja u regionu nije zabeležila veći rast prosečnih zarada od Srbije. Rast zarada u Srbiji u odnosu na 2012. je 74,4 odsto i veći je nego u Albaniji (41,8 odsto), BiH (35,8 odsto) Makedoniji (52,2 odsto), Crnoj Gori (46,2 odsto).
Uprkos višedimenzionalnoj krizi, koja traje više od tri godine, Srbija je uspela da ostvari kumulativni realni rast BDP-a u periodu 2020-2022. od oko devet odsto, rekordan priliv SDI, nastavak rasta zaposlenosti i zarada u privatnom sektoru, kao i najviši nivo deviznih rezervi. Kumulativni rast BDP-a u Crnoj Gori je u istom periodu iznosio 1,5 odsto, u Makedoniji 1,1 odsto, u BiH 8,2 odsto, Bugarskoj 6,8 odsto, Mađarskoj 7,1 odsto.
Zbog svega navedenog, ekonomska analiza ne bi smela biti prosto sabiranje i rangiranje paušalno izabranih indikatora u jednoj tački vremena. To je onda čista statistička manipulacija, da ne kažemo laž.
A da biste neke sledeće indekse dočekali spremniji, znajte da Srbija nastavlja politiku koju je trasirao predsednik Aleksandar Vučić, a koja za našu zemlju znači razvoj, napredak, ekonomski prosperitet, distanciranje od svih bivših politika koje su našem narodu donosile samo patnju, siromaštvo, sankcije, gubitak radnih mesta. Trebaće vam indeksi koji dovoljno precizno mogu da mere rast plata i penzija koji planiramo u Srbiji, nastavak gradnje brzih pruga, nastavak merenja svih uspeha do 2027. kada nas očekuje potvrda poverenja koje nam je dato – EXPO 2027 koji će značiti ulaganja u projekte od ukupno 12 milijardi evra, stabilnost, ugled za Srbiju.
Nismo ranije imali indekse za ovo, nisu nam trebali. Spremite jedan do tada", napisao je Siniša Mali.
Siniša Mali, ministar finansija, gostujući u "Jutru" na Prvoj TV govorio je o svim aktuelnim ekonomskim temama, ističući koliko EXPO 2027. znači Srbiji za dalji napredak.
Srbija, tačnije Beograd, će tokom 2027. godine, biti svetska prestonica obrazovanja, kulture i inovacija, jer će se predstavnici desetina zemalja naći u srpskoj prestonici zbog Ekspo izložbe.
Sa dva najavljena povećanja penzija, prvo vanredno u oktobru ove godine i redovnog od januara 2024. godine, prosečna primanja svih 1,65 miliona najastarjih će se popeti na 45.500 dinara. Praktično, nakon povećanja svaki penzioner će dobiti u proseku oko 8.800 dinara više.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Ministar finansija Siniša Mali najavio je veliku finansijsku pomoć države građanima Srbije u narednom periodu od koje će sve kategorije stanovništva imati dobit
Gost novogodišnjeg Kolegijuma bio je Predrag Koluvija, direktor "Jovanjica Nova" koji je govorio o raznim temama, među kojima je i lažna afera Jovanjica.
Staša Koprivica, Jovana Radović i Katarina Odalović ugostile su danas u emisiji Info jutro na Informer TV Ninu Mitić, pomoćnicu ministra za ljudska i manjinska prava, Tatjanu Macuru, ministarku bez portfelja i Nadu Macuru, narodnu poslanicu.
Milica Đurđević Stamenkovski, ministarka za brigu o porodici i demografiju, danas je gostovala u emisiji Info jutro na Informer TV, koju su vodile Staša Koprivica, Jovana Radović, Katarina Odalović.
Gost Info jutra na Informer televiziji bio je direktor Srpskog telegrafa Saša Milovanović koji se sa voditeljkama našeg Jutarnjeg programa Jovanom Radović, Katarinom Odalović i Stašom Koprivicom razgpovarao o onome što je obeležilo 2024. godinu.
Glavni urednik Informera, Dragan J. Vučićević se tokom Kolegijuma otvorenog srca setio velikog prijatelja kog je nedavno izgubio, što je izazvalo iskrene emocije.
Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici sutra slave prvu slavu u godini, Svetog Ignjatija Bogonosca, praznik koji je u narodu poznat kao Kokošiji Božić ili Kokošinji dan i decu treba povući za uvo.
Bebe rođene na današnji dan, 1. januara 2025. godine, zvanično su otvorile sezonu generacije "beta", kojoj će pripadati svi rođeni do 2039. godini. Smatraju se naslednicima generacije "alfa", koja je trajala od 2010. do 2024. godine.
U širem centru Čačka danas je došlo do požara u kojem je izgoreo jedan stan na trećem spratu stambene zgrade. Kako pišu portali jedno lice je privedeno zbog sukoba sa policijom.
U širem centru Čačka danas je došlo do požara u kojem je izgoreo jedan stan na trećem spratuu stambenoj zgradi. Vatra je izbila u višespratnici u Nemanjinoj ulici, u blizini Medicinske škole.
Nije tajna da čelnici crno-belih žele već u ovom prelaznom roku da vrate svoje dete u Humsku, a kapiten Novog Pazara kratko je prokomentarisao šta se dešava po tom pitanju.
Udaram jače nego pojedini muškarci, na to se žale mnogi u mom klubu! I dalje ne mogu da prežalim što nisam osvojila zlato na Olimpijskim igrama, iako sam ponosna na sebe zbog srebrne medalje, poručuje u novogodišnjem intervjuu za Informer Aleksandra Perišić (22), fantastična srpska tekvondistkinja!
Nakon informacije da Filip Petrušev možda preskoči sutrašnji duel sa Baskonijom, portal "Maxbet sport" navodi da je zbog virusne infekcije u Beogradu ostao Majk Daum i da neće biti na raspolaganju treneru Janisu Sferopulosu.
Ulaskom u novu kalendarsku godinu fudbaleri koji su za aktuelne klubove vezani ugovorom za narednih šest meseci stiču pravo da pregovaraju sa potencijalno novim poslodavcima. Budući da je jutros osvanui 1. januar i da je igrača koji bi bez obeštećenja narednog leta mogli da promene svoje destinacije, predstavljamo vam deset onih čija bi promena kluba predstavljala prave transfer bombe.
Srpski stručnjak Srđan Blagojević (51) imenovan je danas za novog šefa stručnog štaba Partizana, što je prilično iznenadilo mnogobrojne simpatizere crno-belih.
Američki vojni žalbeni sud odlučio je u ponedeljak da ministar odbrane Lojd Ostin nema pravo da povuče sporazume o priznanju krivice za navodnog organizatora napada 11. septembra 2001., Halida Šejka Muhameda, i još dvojicu optuženih u tom slučaju, preneli su američki mediji.
Nebo iznad Donbasa nalazi se pod pouzdanom zaštitom ruskog PVO sistema. Savremeni radarski sistemi imaju sposobnost da otkriju bilo koju metu, dok instalacije mogu da je efikasno unište.
Jedan od neizbežnih filmova tokom novogodišnjih praznika svakako je "Munje", ostvarenje Radivoja Andrića koje generacije gledaju iznova i iznova i koji nikada neće dosaditi.
Prethodna godina donela je mnogobrojna holivudska ostvarenja koja su oduševila publiku širom sveta, a ovih deset fimova zaradili su ogromne cifre koje pokazuju zašto su omiljeni.
Jutjub uvodi novu funkciju pod nazivom „Pusti nešto“ ("Play Something"), koja ima za cilj da korisnicima olakša odabir sledećeg videa, koristeći personalizovane preporuke zasnovane na njihovoj istoriji gledanja.
Zorica Marković je u novogodišnjem intervjuu za Informer otkrila po čemu će pamiti 2024. godinu, kako će provesti praznike, a prokomentarisala je i kolege sa estrade.
Muzičar Dragomir Despić Desingerica u novogodišnjem intervjuu za Informer govorio je o navodnoj aferi sa Emom Radujko, sukobu sa Luletom Pljugicom, porodici i planovima.
Popularna folkerka Sandra Afrika zadovoljna je prethodnom godinom, a za 2025. ima velike planove! U razgovoru za Informer pevačica je otkrila da će se nakon 18 godina podstanarskog staža najzad skućiti, ali i da priželjkuje da se u njenom životu konačno pojavi onaj pravi.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.