VODA ODNELA PREVIŠE ŽIVOTA, NEMA VIŠE VREMENA ZA ČEKANJE! Mup Srbije formirao specijalizovane timove za spasavanje/VIDEO/FOTO/
Podeli vest
Za samo prvih deset dana od kad je leto zvanično počelo u rekama i bazenima širom Srbije utopilo se šestoro dece. Prema statističkim podacima, u Srbiji na godišnjem nivou od davljenja u vodi strada oko 150 ljudi.
Kako bi se ova crna brojka svela na minimum, instruktori Sektora za Vanredne situacije MUP-a Srbije su u Ovčar Banji organizovali obuku za nove pripadnike Specijalističkh timova za spasavanje i rad upravo na vodi, koju je uspšeno prošlo 15 pripadnika Sektora za vanredne situacije iz Kragujevca, Kruševca, Kraljeva, Čačka i Prijepolja.„Cilj je da se obuče i budu osposobljeni da reaguju na vanredne događaje na vodenim površinama.
Ronioci Žandarmerije, vatrogasci, policija i drugi uključeni u potragu za nestalim mladićem V.R. iz Loznice (27), i dalje pretražuju priobalje Zapadne Morave, u Trsteniku, ali još bezuspešno.
30.06.2021
16:18
Foto: RINA
Pre svega kad je u pitanju potraga za nestalim licima, spasavanje ljudi iz vodenih tokova, poplava, evakuacija ugroženog stanovništva. Tokom rada koriste svoju ličnu zaštitu, spasilačku opremu, ali i zajedničku opremu kao što su različite vrste čamaca.
Tokom vežbe korišćeni su ratni čamci sa veslima, ali takođe raspolažemo sa gumenim i aluminijumskim čamcima koji nam omogućavaju da blagovremeno, efikasno i operativno odreagujemo na svaki nastali vandredni događaj“, izjavio je Milorad Spasojević, načelnik Odeljenja iz Uprave za vatrogasno-spasilačke jedinice i civilnu zaštitu Sektora za Vanredne situacije MUP-a Srbije.
Foto: RINA
Osnovni cilj sektora za vandredne situacije je da u svih svojih 27 ogranizacionih jedinica ima sposobne pripadnike vatrogasne službe, formirane u specijalističe timove za spasavanje koji će biti spremni da se uhvate u koštac sa svim iazovima i budu od pomoći građanima Srbije u svakoj situaciji. Konkretno u Čačku se obučava jedinica koja broji 12 ljudi, a koliko je njihovo prisustvo zapravo neophodno najbolje se pokazalo 2014. godine posle katastrofalnih majskih poplava.
„Godinama izdvajamo značajna finansijska sredstva za nabavku opreme za Sektor za vanredne situacije. Razgovarali smo i o nabavci opreme za gašenje požara sa vode što je veoma neophodno kada se pojavi ta vrsta rizika, pogotovu ovde u Ovčar banji koji je predeo stalno ugrožen od požara.
Pored ovakvih, Sektor za vanredne situacije formira i specijalizovane jedinice za spašavanje iz ruševina što je i takođe značajno, ali ideja je i formiranje jedinica koje će reagovti usled tehničko-tehnoloških akcidenata”, kazao je Milan Bojović pomoćnik gradonačelnika Čačka.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Ronioci Žandarmerije, vatrogasci, policija i drugi uključeni u potragu za nestalim mladićem V.R. iz Loznice (27), i dalje pretražuju priobalje Zapadne Morave, u Trsteniku, ali još bezuspešno.
Nemčki kancelar Fridrih Merc iznenadio je javnost izjavom da je „Rusija evropska država“, preokrećući dotadašnji kurs aktivnog potiskivanja Rusije iz Evrope.
Šef poslaničke grupe SNS Milenko Jovanov ocenio je da je lažna ekološkinja i blokaderka Ljiljana Bralović izgovorila naglas ono što svi blokaderi misle, a zatim je razotkrio ko su njeni saučesnici u obojenoj reovluciji.
Predsednik Odbora za pravosuđe, državnu upravu i lokalnu samoupravu Narodne skupštine Republike Srbije i narodni poslanik SNS Uglješa Mrdić naglasio je razliku između naprednjaka i tajkuna Dragana Đilasa.
Snežana Čongradin, kolumnistkinja antisrpskog lista "Danas", dežurna hejterka i ideološkinja blokadera poludela je jer su neki od njenih saboraca čestitiali Dan Republike Srpske.
U rijalitiju Exatlon Srbija tenzije dostižu tačku usijanja, a Plavi tim zaratio je sa Sanjom Kalinović, zbog čega su počeli da kuju plan kako da je izbace.
Crveni su u prvom delu takmičenja slavili sa čak 10:4 i time osigurali povratak u vilu. Uz to, dobili su 50 minuta razgovora telefonom, dok su Plavi dobili dodatnu rundu i dobili 10 minuta uprkos porazu.
Vjerica Radeta, potpredsednik Srpske radikalne stranke gostujući u Info jutru komentarisala je ustaške pokliče "Za dom srpemni" i podršku evroparlamentarca Tonina Picule ovakvim ustaškim iskazima.
Prethodne sedmice u Informerovoj mega popularnoj emisiji "Na merama" mogli ste da vidite kako bivša ministarka Danica Grujičić pohodi blokaderske šatore, gde to tumara analitičar Aleksandar Radić, čime se sada bavi doskorašnji trener KK Partizan Željko Obradović, na koji način glumica Iva Štrljić vežba za novu ulogu…
Državni sekretar u Ministarstvu zdravlja Mirsad Đerlek gostujući u Info jutru govorio je o ulaganjima u zdravstvo i lečenju dece pre 2012. godine i od te godine do danas.
Stefan Savić, MMA borac, ubijen je u noći između 24. i 25. februara 2024. godine, a Vasilije Gačević koji je osumnjičen za njegovo ubistvo uhapšen je u Španiji. Koliko je teško i kako se porodica nosi sa bolom, otkrila je Stefanova majka Jasmina.
Norveške vlasti poslale su hiljade pisama građanima u kojima ih upozoravaju da bi vojska u slučaju rata sa Rusijom mogla da zatraži i zapleni njihovu privatnu imovinu, uključujući kuće i vozila, preneo je Telegraf.
Predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp izjavio je da je imao "veoma dobar" telefonski razgovor sa generalnim sekretarom NATO Markom Ruteom u vezi sa Grenlandom i da je postignuta saglasnost o sastanku različitih strana tokom Svetskog ekonomskog foruma u Davosu u Švajcarskoj.
Aerodromi u Žešovu i Lublinu na istoku Poljske privremeno su obustavili civilne operacije kako bi omogućili nesmetano kretanje vojnih aviona, saopštila je Poljska agencija za vazdušne navigacione usluge (PANSA).
Pripadnici ruske Federalne službe bezbednosti (FSB) ubili su stanovnika Stavropoljskog kraja koji je planirao terorističke napade na vojno osoblje tokom pokušaja hapšenja, saopštio je Centar za odnose s javnošću FSB.
Na 75. rođendan glumca Irfana Mensura isplivali su detalji iz života koje mnogi ne znaju. On je promenio svoje prezime, bežao iz Srbije a jednom prilikom u njega bio uperen pištolj.
Glumac Šon Pen pojavio se u Los Anđelesu u društvu svoje trideset godina mlađe partnerke Valerije Nikov, a njihovo zajedničko pojavljivanje brzo je postalo tema burnih rasprava na društvenim mrežama.
Psi često deluju kao da savršeno razumeju sve što im govorimo, ipak, čak i najčešće reči koje koristimo u dresuri ponekad mogu da zbune psa i izazovu nesigurnost ili frustraciju.
Banana hleb je više od običnog doručka ili užine. Nastao iz želje da se iskoriste prezrele banane, ovaj kolač je postao omiljen širom sveta, jer spaja jednostavnost pripreme sa neverovatnim ukusom.
Glumica i pevačica Snežana Savić svojevremeno je otvoreno govorila o vezi koju je imala s oženjenim muškarcem, priznajući da se zbog te odluke i danas kaje.
Pevačica Alka Vuica oglasila se povodom spekulacija da joj je nekadašnji partner Goran Bregović posvetio pesmu "Pediculis Pubis" (što u prevodu znači stidne vaške).
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar