AMERIKU NE ZANIMA ŠTO SU EVROPSKI VOJNICI NA GRENLANDU: "To neće promeniti Trampov stav"
115. 01. 2026. u 21:31
215. 01. 2026. u 21:31
Zaštitnik potrošača
Kompanija "Perutnina ptuj" promoviše iseckane i vakumirane salame kao "fit end slim", iako je dobro poznato da su ovi suhomesnati proizvodi puni štetnih sastojaka, praznih kalorija i veoma nezdravi, piše Zaštitnik potrošača.
Tako možete naći "fit end slim" ćureću šunku ili dimljena pileća prsa koji u 100 grama pakovanja sadrže 99 kalorija, ali su i prepuni aditiva, konzervansa, začina, pojačivača ukusa i mirisa, vode, arome dima, čak i kancerogenog karagenana. Da stvar bude gora, na deklaraciji je istaknut i natrijum nitrit, takođe štetni konzervans iza kojeg se krije oznaka E250, ali i natrijum difosfati poznatiji pod brojem E450.
Foto: InformerDN
Da je ovo samo marketinški trik ovog proizvođača i obmana potrošača kako bi se što bolje plasirali na tržište, potvrđuju i domaći stručnjaci. Oni napominju da je nedopustivo da se bilo koji suhomesnati proizvod reklamira i prodaje kao neka namirnica koja ide uz kategoriju zgodan i mršav iliti "fit end slim" jer je dobro poznato koliko oni štete imaju po ljudski organizam. Bilo da su u pitanju salama, prsa, šunka, viršle ili pašteta...
Nutricionista Jovana Srejić napominje da je ovo samo lukav potez proizvođača i da je nemoguće da sa ovim namirnicama u ishrani budete ni zgodni ni mršavi.
- Danas svega imamo u prehrambenoj industriji i potrošači zaista imaju velikih problema pri kupovini, jer je sve manje kvalitetnih i zdravih proizvoda. Suhomesnati proizvodi su pre svega puni aditiva, a većina njih je dokazano štetna.
Konzervans natrijum nitrit (E250)
* potencijalna kancerogena supstanca
* u želucu stvara nitrozamine, odnosno jedinjenja nastala od unosa nitrita
* kod dece stvara hiperaktivnost
* izaziva poremećaj krvnog pritiska
Karagenan (E407)
* Polisaharid koji se dobija iz crvenih morskih algi
* Sredstvo za zgušnjavanje i želiranje
* Izaziva ulcerozni kolitis i rak debelog creva
Difosfati (E450)
* sredstva za regulisanje kiselosti
* emulgatori i stabilizatori
* mogu ometati resorpciju kalcijuma, magnezijuma i gvožđa u organizmu
Da ne govorimo o drugim dodacima, pojačivačima ukusa, mirisa, boja, raznih aroma, šećera, masti... Zato ni ne čudi što se sve više ljudi nakon obroka žali na nadutost, grčeve, probleme sa varenjem, alergijske reakcije i ja sam sigurna da je to zbog toga što jedu hranu koja ima sve više i više aditiva. I onda dođete u prodavnicu i uz ponudi imate jedan takav proizvod sa sve oznakom "fit end slim" - smatra Srejićeva i dodaje:
- Kad pročitamo ove deklaracije, već na prvi pogled se vidi da nam stižu drastično lošiji i nezdraviji proizvodi i da ovo nije nimalo zdrava namirnica, bez obzira na to što su u pitanju pileća prsa ili šunka. Jer, zbog uštede novca i veće gramaže proizvođači uzimaju samo deo čistog mesa, koje "pune" štetnim hemikalijama, a one produžavaju trajnost i poboljšavaju ukus, miris i boju.
Svaki proizvod sa ovim dijet oznakama ili namenama za mršavljenje i dobar izgled treba dobro da se proveri, deklaracija dobro iščita. Moj savet je da jedete zdravu i svežu hranu, domaće proizvodnje, bez dodataka ili po preporuci stručnjaka. Uostalom, i kada kod zdrave ishrane preporučimo pileće i ćureće meso, mi mislimo isključivo na sveže namirnice, a ne na proizvode od njih.
Predsednica Centra za zaštitu potrošača Vera Vida ističe za Zaštitnik potrošača da je prodaja proizvoda pod oznakom "fit end slim" tipičan primer lukavog marketinškog trika i mamac za lakoverne potrošače!
- Proizvođači na tržištu gledaju samo profit i dobit, a najmanje potrošače, njihove potrebe i bezbednost. Oni to rade zarad sebe, a ne zato što vole potrošače i to vam tvrdim sa aspekta kupaca! Ovakav način pakovanja i deklarisanje suhomesnatog proizvoda ne može da se svrstava u obmanu, jer se u reklami ništa ne obećava, ali i te kako jeste lukav poslovni potez da na takav način privučete kupce. Zato me ovakva deklaracija uopšte ne čudi.
Danas je tržište tesno, ambicije velike, pa se pribegava svim sredstvima da se izborite za što bolju potražnju - priča Vera Vida.
Ona ističe i da je ova sporna oznaka i pomalo kontradiktorna, jer je poznato koliko lekari i nutricionisti savetuju da se suhomesnati i vakumirani proizvodi izbegavaju i da se ne koriste svakodnevno.
- I onda imamo situaciju da na sve to ovaj proizvođač stavi na salamu "fit end slim" i tako pošalje jasnu poruku - jedite slobodno, nećete se ugojiti, što baš u praksi i nije istinito - naglašava naša sagovornica i savetuje sve potrošače da pažljivo čitaju deklaracije, rok trajanja, sastav i da namirnice ne biraju na osnovu cena i aktuelnosti, već isključivo na osnovu proverenog kvaliteta.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Svetski lideri iz vlada, poslovnog sektora, civilnog društva i akademske zajednice okupiće se u Davosu kako bi učestvovali u diskusijama usmerenim ka budućnosti, sa ciljem rešavanja globalnih izazova i utvrđivanja prioriteta. Poziv na hrabru, zajedničku akciju čini ovaj skup posebno značajnim - među svetskim liderima je i Aleksandar Vučić, predsednik Srbije.
15.01.2026
22:31
Navršilo se 27 godina od sukoba snaga bezbednosti Savezne Republike Jugoslavije sa pripadnicima takozvane OVK u selu Račak, u opštini Štimlje. Ovaj događaj iskorišćen je kao povod za NATO bombardovanje Jugoslavije, dva meseca kasnije, na osnovu izveštaja Verifikacione misije OEBS-a.
15.01.2026
21:50
Blokaderi su odavno izgubili kompas i svakodnevno se međusobno napadaju, a sada je potpredsednica Demokratske stranke Dragana Rakić udarila po opozicionim partnerima kako bi se dodvorila blokaderima.
15.01.2026
23:05
Lider Srba u Crnoj Gori i predsednik Demokratske narodne partije Milan Knežević danas je poručio da će sam da se prijavi policiji i ministarki prosvete Anđeli Jakšić Stojanović, jer je na proslavi rođenja kumovog sina zapevao Kaćušu.
15.01.2026
19:00
Potpredsednica Vlade i ministarka privrede Adrijana Mesarović oštro je reagovala na izjavu pšoslanice SSP Jelene Spirić da su uzrok prekida u snadbevanju elekrtičnom energijom Elektromreže Srbije ističići da tako samo obmanjuje javnost i širi paniku.
15.01.2026
23:30
Učesnice Exatlona Anabela Zonai i Milica Ohman otvoreno su kritikovale cimere iz Plavog tima, iako same pripadaju istoj ekipi.
15.01.2026
23:16
Večeras je u žestokoj borbi Crvenih i Plavih u Exatlonu došlo do neverovatnih preokreta, svađa, znoja i suza, a krajnju pobedu odneo je Crveni tim i to na posebnom poligonu "Štafeta".
15.01.2026
22:47
U Exatlonu Srbija došlo je do otvorenog sukoba između članova Plavog i Crvenog tima, a najžešća razmena teških reči dogodila se između Radojice Lazića i Marka Nikolića.
15.01.2026
22:44
Radojica Lazić, takmičar Crvenog tima u Exatlonu stihovima Bobana Rajovića pokušao je da isprovocira reakciju Sanje Kalinović.
15.01.2026
20:09
Večeras od 21 čas samo na Informer televiziji očekuje vas deveta epizoda Exatlona, koja donosi napetu psihološku borbu i novi sukob Crvenih i Plavih.
15.01.2026
15:48
Danas je za Informer TV u emisiji Rat uživo – Odjeci govorio ekskluzivno ambasador Kube Pavel Orensi Dijaz Ernandes.
11.01.2026
19:15
Večeras, u 18.40, uživo na Informer TV, emisija Rat uživo – Odjeci donosi ekskluzivni razgovor sa ambasadorom Kube Pavelom Orensiom Dijazom Enandesom.
11.01.2026
14:52 >> 15:00
Ne propustite novi epizodu emisije "Na merama"!
10.01.2026
10:48
Televizija Informer večeras emituje specijalni program posvećen najnovijim dešavanjima u Loznici, sa fokusom na strašnu i do sada neviđenu zloupotrebu elementarne nepogode u političke svrhe.
09.01.2026
18:36
Pripadnici Vatrogasno-spasilačke jedinice uključeni su večeras u potragu za osobom koja je, prema prijavi policije, peške ušla u železnički tunel ispod Pančevačkog mosta.
15.01.2026
22:47
Željko Ražnatović Arkan (48) ubijen je pre 26 godina, 15. januara 2000. godine. Arkan je ubijen sa tri hica u glavu u beogradskom hotelu "Interkontinental". Žarko Popović, bivši načelnik Odeljenja za krvne delikte, otkrio je u razgovoru za Blic TV manje poznate detalje likvidacije Arkana.
15.01.2026
21:54
Dejana Ć. (22) žrtva je brutalnog nasilja koje se dogodilo 25. oktobra prošle godine u jednom ugostiteljskom objektu u Beranama u kom je radila. Suđenje u toku, a Dejana se sa svojom sestrom oglasila za emisiju Crna hronika i ispričala je sa čime se suočava nakon što je gost kafića pretukao.
15.01.2026
21:45
Željko Ražnatović Arkan (48) ubijen je pre 26 godina, 15. januara 2000. godine, u beogradskom hotelu "Interkontinental", kada je pogođen sa tri hica u glavu. Tog dana, zajedno sa njim, ubijeni su i pukovnik Dragan Garić, bivši radnik Saveznog SUP-a, kao i major Milenko Mandić, pripadnik Srpske dobrovoljačke garde.
15.01.2026
21:06
Agenti španske Građanske garde (Guardia Civil), u zajedničkoj akciji sa Nacionalnom policijom i Poreskom upravom, sproveli su složenu istragu koja je rezultirala razbijanjem tri kriminalne organizacije koje su delovale koordinisano, razbijajući kompletnu infrastrukturu koju su koristili za unos velikih količina kokaina iz Kolumbije u Španiju putem napada na kontejnerske brodove.
15.01.2026
18:59
15.01.2026
23:22 >> 23:29
Republikanci u Senatu SAD odbacili su rezoluciju o ratnim ovlašćenjima koja bi ograničila predsedniku Donaldu Trampu mogućnost daljih napada na Venecuelu.
15.01.2026
23:20
Venecuelanska opoziciona liderka i dobitnica Nobelove nagrade za mir Marija Korina Mačado sastala se danas sa američkim predsednikom Donaldom Trampom u Beloj kući, gde mu je, kako mediji navode, uručila pomenuto priznanje.
15.01.2026
23:01
Na društvenim mrežama pojavio se video snimak iz Kamčatke na kojem se vidi muškarac kako skače kroz prozor stambene zgrade u dubok sneg.
15.01.2026
23:00
Najmanje 18 osoba hospitalizovano je nakon eksplozije granate u centru za stručnu obuku Ministarstva unutrašnjih poslova u Siktivkaru, u ruskoj Republici Komi, saopštio je pomoćnik ministra zdravlja Aleksej Kuznjecov.
15.01.2026
22:30
Reditelj filma "Đeneral", Miloslav Samardžić kaže za Informer da poslednjih godina Draža Mihailović u mnogim anketama pobeđuje Josipa Broza Tita po popularnosti i siguran je da će jednog dana biti u rangu vojvode Živojina Mišića.
15.01.2026
13:01
Žarko Laušević je u svojoj knjizi "Padre, idiote" detaljno opisao jedan svoj susret sa Željkom Ražnatovićem Arkanom.
15.01.2026
16:01
Glumica Sidni Svini se u trećoj sezoni serije "Euforija" pojavljuje u do sada najprovokativnijem izdanju.
15.01.2026
11:13
Glumac Miodrag Radovanović je još u detinjstvu dobio nadimak "Mrgud" nakon jedne nesuglasice sa školskim drugom.
15.01.2026
15:10
Američki glumac Kifer Saterlend uhapšen je nakon sukoba sa vozačem službe taksi prevoza preko aplikacije, saopštila je Policijska uprava Los Anđelesa (LAPD).
15.01.2026
14:02
Ako je istraživanje koje je objavio The Sun tačno, onda ste zaista srećnica ako vaš muškarac ima smeđe oči i bradu.
15.01.2026
23:20
Brz obrok koji je istovremeno ukusan i zasitan su njoke u bogatom krem sosu od pečuraka.
15.01.2026
22:20
Manekenka Bela Hadid privukla je sve poglede na premijeri nove serije "The Beauty", koja je održana u prestižnom Muzeju moderne umetnosti u Njujorku.
15.01.2026
21:40
Filipini i druge zemlje istražuju ili blokiraju AI četa Grok zbog rizika od seksualizovanog sadržaja i zaštite dece. X je uveo nove mere i ograničenja kako bi sprečio generisanje neprimerenih slika i uskladio se sa zakonima.
15.01.2026
21:00
Kada pripremate slavu uvek je zgodno znati recept za jela koja se brzo prave, a upravo su takve susam kuglice - savršeno predjelo za slavsku trpezu.
15.01.2026
19:40
Sestra pevačice Nataše Bekvalac, modna kreatorka Kristina Bekvalac, odlučila se na veliku promenu imidža, što joj je teško palo.
15.01.2026
23:11
Pevačica Mina Kostić oglasila se povodom brojnih komentara koji poslednjih dana kruže na društvenim mrežama u vezi sa njenom emotivnom vezom sa Manetom Ćuruvijom Kasperom.
15.01.2026
22:46
Pevač Acko Nezirović otvoreno priznaje da već decenijama farba kosu i da se toga nimalo ne stidi.
15.01.2026
22:17
Političar Čedomir Jovanović napustio je stan sa prijateljem Aleksandrom Kosom s kojim živi, kako bi otišli do marketa, gde su se držali za ruke.
15.01.2026
21:43
Radomir Marinković Taki precrtao je ćerku Maju zbog njenog odnosa sa Filipom Đukićem u rijaliti programu Elita 9.
15.01.2026
21:22
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar