• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: b92.net

26.06.2020

11:08

OVO SU NAJČEŠĆE GREŠKE KOJE VOZAČI ČINE LETI! Evo šta ne smete da činite NI POD RAZNO!

Lajfstajl

OVO SU NAJČEŠĆE GREŠKE KOJE VOZAČI ČINE LETI! Evo šta ne smete da činite NI POD RAZNO!

Podeli vest

Vruć automobil, užaren nakon celodnevne vožnje ili stajanja na suncu, nikako ne biste smeli da perete šamponima, a ni pranje hladnom vodom pod visokim pritiskom nije dobro jer može proširiti mikropukotine na laku

Ako uskoro krećete na godišnji odmor ili neko bliže ili dalje putovanje, nije na odmet prisetiti se osnovnih pravila postupanja sa automobilom tokom letnjih meseci.

Sitnice poput mirisnih "jelkica" koje ostavite na nekoj površini u vozilu izloženom suncu ili mušica na staklu, te parkiranja ispod bora ili jele koji luče smolu, pokvariće vam i najsunčaniji i najlepši dan.

Stoga dobro proverite sve detalje kako vas iznenadna šteta ili kvar, koji ste možda mogli sprečiti, ne bi zatekao nespremne.

Niste proverili nosače za dodatni teret na krovu

Krovni nosač svakako treba temeljno proveriti, pre svega da li je dobro i pravilno pričvršćen.

Valja obratiti pažnju i na pakovanje stvari - teške bi trebalo staviti dole, a lagane na vrh.

Ne biste verovali koliko to uteče na upravljivost automobila. Zaustavni trag može biti duži, a zbog prevelikih sila u krivinama mogu trpeti i amortizeri.

Foto: Pixabay

Pranje i poliranje vrućeg automobila na suncu

Vruć automobil, užaren od celodnevne vožnje ili stajanja na suncu nikako ne biste smeli prati šamponima.

Isto važi i za poliranje jer inače nastaju oštećenja na laku.

Pranje pod visokim pritiskom u takvim uslovima, i to sa hladnom vodom, može uzrokovati da se mikropukotine na laku prošire.

Mirisne "jelkice" ostavili ste na komandnoj tabli

Jelkice su natopljene hemikalijama koje na toploti i direktnoj izloženosti suncu mogu da oštete plastiku u unutrašnjosti automobila.

Zato je najbolje da ih leti stavite ispod sedišta, ukoliko vam automobil dugo stoji izložen suncu i toploti.

Parkirali ste auto ispod četinara

Smola koja je kapnula na lak do večeri će se stvrdnuti zbog pada temperature, a pokušaj da se ostruže može rezultirati oštećenjem laka.

Ukoliko vam se ovako nešto desi, rešenje je upotreba preparata za skidanje smole i prepuštanje problema u ruke profesionalaca.

Foto: Pixabay

Vozite u kupaćim

Morska voda osim što ostavlja ružne krugove od soli na tapaciranim sedištima, može i da se poprilično usmrdi.

Ne budite lenji i prekrijte sedišta peškirom, pa tek onda sednite.

Tkanine u vozilima tretirane su hemikalijama koje sprečavaju razvoj bakterija ili gljivica, ali samo do određene granice, pa se buđ lako stvori.

Zalepljene mušice uklanjate vodom pod visokim pritiskom

Pranje hladnjaka prekrivenog mušicama vodom pod visokim pritiskom nije dobro rešenje za ovaj problem.

Prejak mlaz oštećuje aluminijumsko saće hladnjaka.

Zato, lagano isperite vertikalnim pokretima običnim baštenskim crevom, ukoliko je hladnjak pristupačan nakon otvaranja poklopca motora.

Foto: Pixabay

Točkovima ste u moru prilikom spuštanja čamca sa prikolice

More izuzetno loše deluje na zadnje ležajeve, kočnice i ostale metalne delove.

Isto važi i za prikolice kojima se prevoze čamci i koje se spuštaju niz rampu u more.

Razmislite o tome da iznajmite dizalicu jer bi vas na kraju mogla koštati manje nego da čamac spuštate automobilom sa prikolicom.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

Šteta nekoliko miliona! Ekstremisti demolirali fontanu na Slaviji nakon protesta - zamenjeni uništeni reflektori, u toku punjenje fontane!
Politika

Šteta nekoliko miliona! Ekstremisti demolirali fontanu na Slaviji nakon protesta - zamenjeni uništeni reflektori, u toku punjenje fontane!

Javno-komunalno preduzeće "Beogradski vodovod i kanalizacija" saopštilo je danas da je Služba održavanja javnih gradskih česama i fontana ovog preduzeća tokom noćnih i jutarnjih sati obavila sve neophodne radove na fontani "Slavija", na kojoj je, kako je to preduzeće ranije saopštilo, pričinjena šteta tokom jučerašnjeg protesta na Slaviji.

23.12.2024

16:03

TV

Želimo li mirniju budućnost ili povratak u prošlost? Ne propustite Info dan od 15 časova!
Live TV

Želimo li mirniju budućnost ili povratak u prošlost? Ne propustite Info dan od 15 časova!

Juče se predsednik Srbije Aleksandar Vučić obratio javnosti sa važnom porukom: „Važno je da u ovom trenutku nastavimo da radimo zajedno, da sve naše razlike ne ostavljamo po strani, ali da pokušamo da razumemo da su nam mir i stabilnost u zemlji od izuzetnog značaja.“ Njegove reči dolaze u trenutku kada deo opozicije poziva na sukobe i nemire, što podseća na mračne epizode iz prošlosti.

23.12.2024

12:48

Tenzije u Bosni i Hercegovini: Mile Bosnić o odlukama Kristijana Šmita i potencijalnoj krizi Republike Srpske
"Bosanski lonac" pred pucanjem?!

Tenzije u Bosni i Hercegovini: Mile Bosnić o odlukama Kristijana Šmita i potencijalnoj krizi Republike Srpske

Gost "Info jutra" na Informer televiziji bio je predsednik udruženja Krajišnika Mile Bosnić koji je govorio o spletu velikih tenzija sa izvorištem u odlukama Kristijana Šmita, visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini kojeg Banjaluka ne priznaje, a koje su išle direktno na štetu Republike Srpske uoči presude protiv lidera Republike Srpske Milorada Dodika i o tretnjama da se ovaj splet okolsnosti izrodi u najveću krizu od potpisivanja Dejtonskog sporazuma, a samu Srpsku dovede na korak od proglašenja samostalnosti.

23.12.2024

10:51

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Džet set