Hronični umor se ne pojavljuje odmah, već postepeno, dan za danom i nije lako utvrditi kako je tačno počeo. Zašto dolazi do ovog stanja i kako možemo da poboljšamo kvalitet života?
Glavni razlozi koji izazivaju ovo stanje su:
Zapaljenski procesi u telu (na primer, tonzilitis, artritis, kolitis, karijes i drugi).
Stalni stres, uzrokuje iscrpljivanje nadbubrežnih žlezda zbog redovnog nedostatka sna ili nervnog naprezanja.
Autoimune bolesti koje dovode do kvara štitne žlezde. Nedostatak joda, cinka, vitamina D.
Dugotrajni unos lekova.
Najčešće je hronični umor izazvan upalom, zbog čega se krvni sudovi tanje i smanjuje se broj ćelija imunološke odbrane koje sadrže antitela koja deluju na bobu sa patogenom. Ako se zapaljen proces ne leči, tada se ćelije patogena šire po celom telu, čak i do mozga. Astrociti su specifične ćelije mozga, pobuđuju se na isti način kao i imune ćelije, ali nemaju izlaz i zato zaustavljaju sistem čišćenja mozga od toksičnih metaboličkih proizvoda.
Foto: Shutterstock
Epigenetske promene u funkcijama proteina. Epigenetika se odnosi na nekoliko faktora okoline (spavanje, ishrana, vežbanje) koji utiču na funkcionisanje gena. A geni nisu samo nosioci naslednih informacija, već i „grade“ ceo organizam. Ako su geni stalno izloženi prekomernom stresu, onda je malo verovatno da će biti moguće održati zdravlje. Zbog toga je pri najmanjoj sumnji na zapaljenje potrebno minimizirati uticaj agresivnih faktora okoline;
Mitohondrijska disfunkcija. Mitohondriji se nazivaju organele ćelija, zbog kojih telo proizvodi energiju. Veoma su osetljivi na životnu sredinu i ako nešto ne ide po planu, onda se broj prenesenih elektrona smanjuje, a mi se osećamo umorno. A ako problem pokušate da rešite uz pomoću kofeina i psihostimulanata, ne bi trebalo da vas iznenadi što se osećate bespomoćno i umorno.
Hronična upala ne samo da izaziva osećaj umora, već i doprinosi razvoju ateroskleroze.Svakog dana biramo da jedemo slatku / masnu hranu ili ne, spavamo ili radimo noću, vežbamo u teretani ili odlažemo trening. Naše stanje i zdravlje zavisi samo i isključivo od nas.
Sigurno ste se nekad probudili usred noći bez ikakvog posebnog razloga i niste mogli ponovno da zaspite. Šta učiniti u takvim situacijama? Buđenje usred noći i bezuspešno pokušavanje da ponovo zaspete i više je nego frustrirajuća i verovatno mnogima dobro poznata situacija
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Sigurno ste se nekad probudili usred noći bez ikakvog posebnog razloga i niste mogli ponovno da zaspite. Šta učiniti u takvim situacijama? Buđenje usred noći i bezuspešno pokušavanje da ponovo zaspete i više je nego frustrirajuća i verovatno mnogima dobro poznata situacija
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić čestitao je svom političkom kolegi i prijatelju Ivici Dačiću 36 godina rada njegove stranke, Socijalističke partije Srbije (SPS).
Predsednica Narodne skupštine Republike Srbije Ana Brnabić oglasila se na društvenoj mreži Iks nakon što je šef naše države Aleksandar Vučić ponovo pozvao političke protivnike na dijalog uoči predstojećih izbora.
Predsednik Srpske napredne stranke Miloš Vučević čestitao je danas predsedniku SPS Ivici Dačiću 36 godina od osnivanja Socijalističke partije Srbije (SPS).
Poslanik i član Predsedništva Srpske napredne stranke (SNS) Nebojša Bakarec objavio je novu kolumnu s naslovom "Lažna agencija "Pulsr" i "Stenford" su samo "smokvin list" za lažno istraživanje CRTE".
U prethodnoj epizodi emisije "Na merama" videli ste gde najviše voli da “dokoniše” blokaderski profesor Jovo Bakić, kako penzionerske dane provode blokaderi Dušan Petričić i Žarko Korać, o čemu “pripoveda” blokaderski analitičar Cvijetin Milivojević, zašto je samozvani revolucionar Predrag Voštinić teški licemer, sa kime je to u društvu bila glumica blokaderka Anđelka Prpić...
Snežana Paunović, ministarka državne uprave i lokalne samouprave gostujući u Info jutru objasnila je zašto se našla na udaru različitih struktura na Kosovu i Metohiji, ali i u centralnom delu Srbije.
U najnovijoj epizodi emisije "Na merama" videćete gde je ovog puta "uhvaćen" blokaderski profesor Jovo Bakić, kako penzionerske dane provode blokaderi Dušan Petričić i Žarko Korać, o čemu to mudruje blokaderski analitičar Cvijetin Milivojević, kako izgleda "težak" život samozvanog revolucionara Predraga Voštinića.
Potpredsednica Vlade i ministarka privrede Adrijana Mesarović u Novom Bečeju zajedno sa predstavnicima kompanije "Lianbo Precision Technology Serbia" i lokalne samouprave obišla je potencijalnu lokaciju za njihovu novu fabriku u industrijskoj zoni.
Premijer Mađarske Peter Mađar izjavio je da još nema tačnog roka kada može da počne putnički prevoz na mađarskoj deonici brze pruge od Budimpešte do Beograda i dodao bi to moglo da se desi za najviše jedan ili dva meseca.
Četvoro Nišlija od kojih je troje povređeno u teškoj saobraćajnoj nesreći u Crnoj Gori, dok je jedna osoba roditelj povređenog deteta, stigla je danas oko 13 časova avionom iz Tivta na niški aerodrom "Konstantin Veliki".
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Novom Sadu uhapsili su dvojicu muškaraca zbog sumnje da su učestvovali u brutalnom napadu na dvojicu maloletnika. Napad se se dogodio u noći između srede i četvrtka u parku kod srednje Medicinske škole u Ulici vojvode Knićanina u Novom Sadu.
Maloletnik V. C. (16) povređen je sinoć nešto posle 21 sat kada su tri nepoznate osobe izašle iz automobila, ubacile ga u vozilo, a potom pretile da će da ga izbodu.
Potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić poručio je, povodom dvogodišnjice tragične pogibije policajca Nikole Krsmanovića, da Srbija večno pamti svog heroja koji je položio život na oltar otadžbine.
Po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Beogradu pripadnici Uprave kriminalističke policije uhapsili su petočlanu kriminalnu grupu koja je u jednoj laboratoriji u Batajnici proizvodila opojnu drogu marihuana u veštačkim uslovima.
Budući britanski premijer Endi Bernam zvanično je proglašen novim liderom Laburističke stranke, nakon što je kao jedini kandidat ispunio uslove za izbor.
Katarina Vićentijević koja je stekla slavu ulogom Zagorke Zaze Patrnožić u seriji "Srećni ljudi" prisetila se saradnje sa kolegom Danilom Lazovićem koji je u pomenutoj komediji igrao Šćepana Šćekića.
Slavni holivudski vizionar Kristofer Nolan skoro ceo život sanja da snimi film uz pomoć revolucionarne IMAX tehnologije i da na velikom platnu oživi mitsku priču o kralju Itake, jedinom smrtniku koji je uspeo da nadmudri i porazi moćne bogove sa Olimpa.
U popularnoj srpskoj seriji "Selo gori, a baba se češlja", koja je osvojila srca gledalaca širom Balkana, mnogi nisu ni primetili da su originalne uloge bile napisane za potpuno drugačije glumce.
Kontroverzni američki pevač R. Keli formalno je zatražio od predsednika Donalda Trampa da preinači njegovu kaznu od 30 godina zatvora, pokazuju najnoviji sudski spisi koje je ove nedelje objavila Kancelarija advokata za pomilovanje.
Voditelj Milan Milošević u emisiji "Demanti" prisetio se anegdote kada je kao novinar u štampi pisao o intimnim odnosima poznatog pevača i jedne starlete.
Javnost ne prestaje da bruju o odnosu pevačice Džejle Ramović i Jakova Jozinovića, a mnogo se spekuliše i o njegovom odnosu sa njenim bivšim dečkom Bojanom Cvjetićaninom.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.