Ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Jelena Begović učestvovala je kao govornik na panelu "Usmeravanje budućnosti: inovacije i preduzetništvo kao stubovi ekonomskog rasta", održanom u okviru četvrte "Investopija" konferencije u Abu Dabiju.
Kako je saopštilo Ministarstvo nauke, tehnološkog razvoja i inovacija, ova prestižna međunarodna platforma okuplja vodeće državne zvaničnike, investitore i privrednike radi razmatranja najznačajnijih globalnih ekonomskih trendova.
Dodaje se da je na panelu, koji je bio posvećen ulozi inovacija u kreiranju održivog ekonomskog rasta, diskutovano o tome kako nacionalne politike mogu da podstaknu inovacije, da osnaže preduzetnike i izgrade otporne ekonomije.
U saopštenju se navodi i da je na panelu, pored Begovićeve učestvovala i ministarka za preduzetništvo Ujedinjenih Arapskih Emirata Alia Al Mazrui.
Ističe se i da je Begović tom prilikom predstavila strateške inicijative Vlade Srbije u oblasti biotehnologije, sa posebnim fokusom na BIO4 kampus, koji Srbiju pozicionira kao regionalnog lidera u bioinformatici, biomedicini, biotehnološkim istraživanjima i biodiverzitetu.
Kako se dodaje ministarka je istakla da taj projekat pruža brojne mogućnosti za globalne investitore, startape i naučno-istraživačke institucije, naglasivši posvećenost Vlade Srbije strateškim investicijama i podsticajnim regulatornim okvirima.
Osim biotehnologije, ministarka je govorila i o liderskoj ulozi Srbije u oblasti veštačke inteligencije, kao zemlje koja trenutno predsedava globalnim partnerstvom za veštačku inteligenciju (GPAI).
Foto: Tanjug
Ona je istakla kako ova pozicija doprinosi nacionalnoj strategiji inovacija i ekonomskom rastu zasnovanom na naprednim tehnologijama.
U saopštenju se navodi da je jedna od ključnih tema panela bila o fleksibilnost političkih okvira koji podstiču disruptivne inovacije, uz istovremeno osiguranje javnog interesa. Dodaje se da je Begović podelila iskustva Srbije u kreiranju regulatornog okruženja koje omogućava razvoj inovacija, ali i obezbeđuje mehanizme za zaštitu građana.
Ona je posebno naglasila značaj razvoja i zadržavanja talenata u oblastima "deep tech" i veštačke inteligencije, ističući programe koji privlače i zadržavaju vrhunske stručnjake, kao i napore unapređenja preduzetničkog ekosistema u Srbiji.
- Kada govorimo o budućnosti inovacija, bitna su dva ključna strateška pravca: privlačenje stranih direktnih investicija u nove tehnologije uključujući i otvaranje razvojnih centara stranih kompanija u Srbiji i podsticanje istraživanja i razvoja u domaćem privatnom sektoru. Od izuzetne važnosti je jačanja saradnje između nauke i industrije kao preduslova za održivi ekonomski rast - istakla je Begović.
Učesnici ovog panela, kako se ističe složili da su inovacije i preduzetništvo ključni stubovi modernih ekonomija, te da je kontinuirano unapređenje politika i mehanizama podrške od suštinskog značaja za globalni ekonomski razvoj.
Vikinški pohodi promenili su Evropu i svet. Zbog toga, kada se pomisli na nordijske avanturiste koji su tokom vikinškog doba (793-1066) prelazili hiljade kilometara zarad pljačke i osvajanja, pomisli se na snažne i zdrave ratnike. Međutim, istraživanje najmodernijim tehnikama otkrilo je da su stanovnici švedskog naselja Varnhema imali različite bolesti, od upale sinusa do reumatoidnog artritisa.
Treći Forum budućih tehnologija u Moskvi je okupio više od 1.700 učesnika iz Rusije i 37 stranih zemalja, među kojima je bila i Srbija, navodi se u današnjem saopštenju Fondacije Roskongres.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Ministarstvo odbrane i Vojska Srbije su danas, 28. juna, organizovali prikaz novih i modernizovanih sredstava i sistema Vojske Srbije na vojnom aerodromu "Pukovnik-pilot Milenko Pavlović" u Batajnici, a potom i gađanja iz sredstava ratne tehnike na poligonu "Pasuljanske livade".
Kancelarija za Kosovo i Metohiju saopštila je danas da će obavestiti sve međunarodne predstavnike o privođenju više Srba nakon obeležavanja Vidovdana i parastosa na Gazimestanu, koje je ocenila kao sraman i besprizorni čin represije režima Aljbina Kurtija.
Viši sud u Beogradu izrekao je u četvrtak presudu Vladimiru i Miljani Kecmanović, roditeljima dečaka-ubice iz OŠ "Vladislav Ribnikar", na ponovljenom suđenju.
U teškoj saobraćajnoj nesreći koja se dogodila rano jutros u Galovcu Začretskom, teško je povređen 23-godišnji vozač, nakon što je automobilom sleteo sa puta, a vozilo se potom zapalilo.
Vozač motora koji je teško povređen u saobraćajnoj nezgodi koja se dogodila u selu Gornja Gorevnica kod Čačka, uprkos naporima lekara preminuo je od težine zadobijenih povreda.
Prema rečima predsednice Moldavije Maje Sandu, njen ključni cilj je da se pitanje demilitarizacije Pridnestrovlja postavi kao nezaobilazan deo budućeg sporazuma između Rusije i Ukrajine.
Predsednik partije "Jedinstvena Rusija", Dmitrij Medvedev, zvanično je predstavio vodeću petorku kandidata koji će predvoditi stranačku listu na predstojećim parlamentarnim izborima zakazanim za septembar 2026. godine.
Nivo poverenja građana u poljskog predsednika Karola Navrockog skočio je na istorijski maksimum neposredno nakon njegove odluke da ukrajinskom predsedniku Vladimiru Zelenskom oduzme Orden belog orla.
Avioni F-16 koje je Zapad isporučio Ukrajini nisu postali prava zamena za sovjetske lovce MiG-29, piše „Militari voč magazin“, komentarišući ruski udar na aerodrom OSU kod Nikolajeva, gde su, prema tvrdnji Ministarstva odbrane Rusije, uništena dva ukrajinska MiG-29.
Glumac Tihomir Arsić preminuo je 7. decembra 2020. godine. Tokom svoje dugogodišnje karijere bio je jedan od miljenika "sedme sile" jer je medijima rado izlazio u susret i davao intervjue.
Postoje oni bezvremenski kolači koji instant budne nostalgiju. Mirišu na detinjstvo, toplinu doma i maminu ili bakinu svesku sa receptima. Upravo takve su i ledene kiflice.
Jedna propuštena šetnja neće naškoditi psu, ali po ekstremnoj vrućini može imati kobne posledice. Potrebno je prilagoditi rutinu vremenskim uslovima i pokazati brigu za zdravlje ljubimca.
Pirinčana voda na prvi pogled deluje kao jednostavan kućni tretman, ali stručnjaci su objasnili da je prava nutritivna bomba koja čini čuda za rast kose.
Komšinica Selin iz Pariza otkrila je da Goran Bregović i njegova supruga Dženana žive u braku na daljinu, što nije iznenađujuće s obzirom na to da je muzičar stalno na putu.
Jovana Nikolić Mišković, snaja jednog od najbogatijih Srba Miroslava Miškovića, otvoreno je istakla da ne radi i da je u potpunosti posvećena porodici i deci.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.