OVAJ SRPSKI OBIČAJ JE KARAĐORĐE NAJSTRAŠNIJE KAŽNJAVAO! A on je i danas, u malo drugačijem obliku, deo naše tradicije!
Podeli vest
Najveći broj istoričara se slaže da je ipak bila reč o tamnoj strani običaja, pre svega, proisteklih iz teškog i surovog života na ovim prostorima. Ipak, danas mnogi na otmicu devojke gledaju kao na simpatičan i koloritni događaj iz naše prošlosti
Najjednostavniji slučaj otmice bio je zapravo sporazumni dogovor dvoje budućih supružnika. Momak i devojka su se zagledali jedno u drugo, ali devojčini roditelji iz bilo kog razloga nisu odobravali brak, pa je momak, u dogovoru sa svojom voljenom, organizovao njenu otmicu, a zapravo bekstvo.
Teško je poverovati, ali je istina: kada sin se oženi devojkom, nju u krevet prvo odvede njegov otac, a nije se smatralo nečistom krvi ni kada udovice stupe u seksualne odnose s bratom pokojnog muža
29.10.2018
08:50
Nakon uspešne "akcije", nekoliko dana kasnije, glava mladićeve porodice bi odlazila u kuću devojke i tražila "primirje". Čitav slučaj uglavnom se završavao saglasnošću i ugovaranjem svadbe.
Bilo je slučajeva i da su roditelji sami sa budućim zetom organizovali prividnu otmicu svoje ćerke kako bi izbegli troškove veridbe.
Ipak, svi drugi slučajevi bili su daleko mračniji.
Dešavalo se da devojka ne želi da se uda za momka ili da su je roditelji već namenili nekom drugom. U takvim slučajevima nije bila retkost da dođe do prave otmice. Momak bi obično skupio nekoliko dobrih drugova, braće i rođaka, sačekao da devojka negde izađe i silom je odvodio svojoj kući.
- U otmicu se ide oružjem kako god u vojsku. Namame devojku kod stoke, ili kad pođe na vodu, te je odvedu - zapisao je Vuk Karadžić opisujući ovu praksu.
Osim na ovim osamljenim mestima, devojke su često otimane i naočigled sela ili varoši - na ulici, livadi, vašarima, čak i u crkvama.
Posle otmice, praksa bi bila ista kao u prvom "slučaju". Otac momka bi došao kod budućih prijatelja tražeći devojčinu ruku i mir.
Roditelji otete devojke su pravdu mogli da zadovolje putem zakona, tražeći da im se devojka vrati kući. U praksi bi, osramoćeni, pristajali na brak, naročito u situacijama ako bi mladićeva porodica nudila izvesnu sumu novca kao "naknadu za gubitak radne snage".
Otmice devojaka u Srbiji bile su česte, ali su uvek predstavljale veliku sramotu za selo iz koga je devojka oteta, piše Istorijski zabavnik.
Često se događalo da se cele porodice, komšije, pa i cela mesta "dignu na noge" kako bi branili devojku koju momci iz nekog drugog sela pokušavaju da otmu. Nije bila retkost ni da tokom ovih događaja "padne krv" i da se sve završi tragedijom.
Na kraj ovoj praksi je pokušao da stane još prota Mateja Nenadović 1804. godine kada je prilikom sastavljanja zakona kao jedan od prvih članova naveo zabranjeno otimanje devojke. Karađorđe je kasnije još i pooštrio kaznene mere.
- Ko se usudi da otme devojku, taj mladoženja da se išiba kroz špalir od 300 momaka, devojka da se pusti i za koga ona hoće neka se uda, kumu da se udari 50 štapova, starom svatu i deveru 50, a ostalim svatovima po 30 štapova - pisalo je u Karađorđevom zakonu.
Ovaj običaj zadržao se u ruralnim krajevima zemlje i u 20. veku, a u formi "otkupljivanja mlade", simbolično, čak i danas.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Teško je poverovati, ali je istina: kada sin se oženi devojkom, nju u krevet prvo odvede njegov otac, a nije se smatralo nečistom krvi ni kada udovice stupe u seksualne odnose s bratom pokojnog muža
Ukrajinska televizijska voditeljka Olga Frejmut izjavila je da je doživela uvrede u Varšavi kada su lokalni stanovnici čuli da govori ukrajinski. Svoje iskustvo podelila je na društvenim mrežama.
Novoformirana 155. mehanizovana brigada ukrajinske vojske počela je da se raspada i pre nego što je stigla do Krasnoarmejska (Pokrovsk), piše Forbs i navodi da je brigada pretrpela velike gubitke u borbama za grad.
Tajkunski portal preneo je saopštenje Evropskog pokreta u Srbiji o lojalistima Srpske napredne stranke, a ono što je napisano u potpunosti su izvrnute reči predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
Na takozvanim studentskim blokadama pojavio se i Raša Nedeljkov direktor nevladine organizacije CRTA koju finansira Rokfeler fondacija, NED, USAID...i mnogi drugi.
Kako "Novosti" saznaju, bivši decenijski gospodar Crne Gore Milo Đukanović se aktivno uključio u podrivačke procese koji imaju za cilj sprovođenje obojene revolucije u Srbiji, polazeći sa uvek iste ideološke platforme antisrpstva i ličnog animoziteta prema predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću, koji predstavlja personifikaciju srpstva u Crnoj Gori.
Jeziva zloupotreba maloletne dece od strane Zorana Kesića i antisrpske TV Nova nedavno se dogodila u programu, a sve u svrhu promocije antisrpkinje Mile Pajić.
Gost Info dana na Informer televiziji bio je narodni poslanik Nebojša Bakarec koji je, između ostalog, prokomentarisao podkast "DLZ", koji je nazvao sredstvom za širenje ekstremizma i mržnje. Takođe, istakao je fantastične rezultate koje je Srbija postigla tokom 2024. godine, naglašavajući ulogu predsednika Aleksandra Vučića, Vlade Srbije i Srpske napredne stranke u ostvarivanju tih uspeha.
Cetinje su u kratkom vremenskom periodu zadesile velike tragedije. Na ovu temu u "Info jutru" govorili su Blažo Markovć, Liza Piščević i Biljana Ćulafić, a u program su se uključili i novinarka Informera Aleksandra Dimić i advokat Predrag Savić.
Gost Info jutra u segmentu "prelistavanje" bio je novinar Predrag Sarapa, sa kojim je voditeljka Katarina odalović razgovarala o najaktuelnijim temama.
Zorica Vuletić (41), rođena sestra masovnog ubice sa Cetinja Aca Martinovića (45), biće sahranjena sutra u 15 časova na groblju u obližnjem selu Grab Cuci. To će da bude poslednja sahrana od ukupno 12 žrtava bezumnika, koji je 1. januara počinio stravični masakr.
Telo četvrte osobe, žrtve saobraćajne nesreće koja se dogodila juče oko 16 časova u Severnoj Makedoniji kada je automobil marke "audi" u kojem je bilo petroro putnika sleteo s puta u Vardar, pronađeno je danas popodne oko 15 časova u blizini mesta udesa.
Krvnik Aco Martinović, je 1. januara za samo pola sata ubio 12 osoba, među kojima i dva dečaka stara 9 i 14 godina i ranio četiri osobe. Nakon što ga je policija pronašla i opkolila surovi ubica je presudio i sebi.
Dileta Leota, seksi novinarka, Eženi Bušar, kanadska teniserka, skandal majstor Vanda Nara, naša odbojkašica Milica Tasić, kao i najatraktivnija novinarka Evrolige, Turkinja Deniz Aksoj, tokom 2024. godine mamile u uzdahe gde god da se pojave i pravile dar mar na društvenim mrežama.
Nakon sinoćne pobede Crvene zvezde u Vitoriji, gde su se suočili sa timom Baskonije (75:73), najveću pažnu privukao je Ajzea Kenan, koji je po svemu sudeći i zaslužan za rezultat. Košarkaš koji je prošlog leta stigao u tim crveno-belih, otkrio je da je ključan bio razgovor sa terenerom-Jasnisom Sferopulusom.
Visoki političari britanske desnice privatno su kontaktirali sa saveznicima Donalda Trampa, pozivajući članove tima novoizabranog predsednika Sjedinjenih Američkih Država da ne podržavaju britanskog ekstremno desničarskog aktivistu Tomija Robinsona, preneo je danas Blumberg.
Odluka Poljske da ne pozove mađarskog ambasadora u Varšavi i premijera Viktora Orbana na ceremoniju otvaranja poljskog predsedavanja EU zbog slučaja Romanovski je "patetična i detinjasta", izjavio je šef mađarske diplomatije Peter Sijarto.
Savetnik predsednika SAD za nacionalnu bezbednost Džejk Saliven predstavio je Džozefu Bajdenu opcije za moguće udare na iranska nuklearna postrojenja, koje bi Vašington mogao da izvede i pre inauguracije Donalda Trampa 20. januara.Tri izvora su za to potvrdila izdanju Axios.
Fenomen božićnog hita "All I Want for Christmas is you" Maraje Keri ne prestaje ni 30 godina nakon njenog premijernog objavljivanja! I dalje osvaja top liste i nastavlja da donosi ogroman prihod pevačici svake godine.
U selu Jabukovac u blizini Negotina 27. jula 2007. godine dogodio se nezapamćen masakr u kom je ubijeno devet ljudi, a ovaj strašni zločin poslužio je kao motiv za nastanak serije "Crna svadba".
Treća sezona serije "Squid game" premijerno će biti emitovana ove godine, a Netfliks je sada "slučajno" objavio i tačan datum izlaska ovog horor trilera.
Mnogi misle da je komplikovano pripremiti sočno i hrskavo pečenje iz rerne, ali to ne mora da bude tako. Trik je u načinu pripreme i u prelivanju sirćetom.
Ako želite da smršate, a nemate dovoljno vremena, volje ili mogućnosti da vežbate svaki dan, postoje jednostavne navike koje vam mogu pomoći da se bez napora oslobodite viška kilograma.
Ako jedan partner u vezi pokazuje znake preterane privrženosti i zavisnosti, to može veoma da smeta drugom partneru. Stručnjaci savetuju šta da radite u tom slučaju.
Kao i svi mališani, princ Vilijam je umeo da bude prilično nestašan u frizerskoj stolici, zbog čega je princeza Dajana morala da sklapa sa njim dogovor koji svi roditelji mogu da iskoriste.
Folk pevačicaSanja Đorđević, tokom prošle godine šest meseci se borila sa mononukleozom. Nakon što se oporavila, ona je nastupila u Beogradu na jednom festivalu, a tom prilikom je ispričala sve o svojoj borbi za zdravlje, ali i o negativnim komentarima koje je dobila na svoj račun zbog izgleda.
Iako nas je napustio pre više od četiri godine, Džej Ramadanovski i dalje živi u srcima svojih fanova, a priče o njegovoj neizmernoj doboti i humanosti ne prestaju da izlaze u javnost.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.