I KIKINDA VRAĆA IMOVINU JEVREJIMA! Za sada je od 60 predmeta dobijeno samo šest, ali nisu nezadovoljni (FOTO)
Podeli vest
Delom vraćena imovina kikindskim Jevrejima, vrednost vraćene imovine u Srbiji preko 36 miliona evra do sada Srbija je jedna od prvih država koja je restitucijom počela da vraća oduzetu imovinu Jevrejima
U Kikindi, kao i u mnogim gradovima, jedan deo te imovine već je vraćen-od 60 predatih predmeta, dobijeno je šest. U Kikindi je pre Drugog svetskog rata bilo oko 550 Jevreja, danas ih je svega oko 30, a među njima su i sestre Jana i Nevena Knežević.
U Kikindi je povećan broj kandidata za dobrovoljno služenje vojnog roka sa oružjem u odnosu na prethodnu godinu . U martovskom upisnom roku šest kandidata je izrazilo želju da odr u vojsku, a podjednako interesovanje vlada među muškarcima i ženama
12.02.2022
15:54
Jevrejskoj opštini u Kikindi vraćena je zemlja, građevinsko zemljište i objekti. Restitucijom je dobijena kuća u ulici Svetozara Miletića 3 koja se nalazi pored Osnovnog suda i javnog tužilaštva, zatim parcela- građevinsko zemljište u centru grada u ulici dr Zorana Đinđića, neposredno pored gimnazije „Dušan Vasiljev“ gde se trenutno nalazi dečije igralište, kao i poljoprivredna zemljišta van Kikinde.
Dobijeno je zemljište u Novom Kneževcu, Srpskom Krsturu koje je pod zaštitom države (Velika droplja) i u Banatskom Aranđelovu.
- Mi smo zadovoljni saradnjom koju imamo sa Republikom Srbijom i Agencijom za restituciju. Od 2016. kada je stupio na snagu Zakon o restituciji, pa do 2019. bio je period kada smo predavali predmete o imovini koju želimo da nam se vrati. Jevrejska opština u Kikindi predala je preko 60 predmeta i za sada je vraćeno šest. Iako to zvuči kao mala brojka, za nas je značajna stvar. Većina naslednika imovine iseljeni su u inostranstvo. Kontaktirali smo ih pre nego što smo predmete predali za vraćanje imovine-kaže Nevena Knežević, predsednica Jevrejske opštine Kikinda.
Imaju misiju
Planova za budućnost ima mnogo. Nevena navodi neke od njih, jer je želja da se od zaborava otrgnu brojni sunarodnici koji su svojim radom i delovanjem doprineli razvoju Kikinde.
- U kući ćemo napraviti prostorije koje ćemo prilagoditi radu Jevrejske opštine u Kikindi. Smatramo da je to najbolja odluka, jer je to naša veza sa korenima, to je bila kuća u kojoj su živeli Jevreji. Sa placem u centru grada imamo velike planove. Najpre je bio plan da na tom mestu podignemo Jevrejski kulturni centar, a u opciji je i gradnja stambene zgrade-ističe Nevena.
Koreni se ne zaboravljaju
Sestre Jana i Nevena Knežević, jedne su od malobrojnih Jevreja u Kikindi koje su ostale u rodnom gradu. Njihova prababa, majka dede Stojana Kneževića bila je Jevrejka, a Jana je na osnovu toga dobila jevrejski pasoš i iselila se u Izrael gde je boravila četiri godine. Danas su aktivne članice Jevrejske opštine i svedoče o užasima i stradanjima naroda koji je prošao golgotu tokom Drugog svetskog rata.
- U Kikindi je pre Drugog svetskog rata bilo oko 550 Jevreja koji su bili sastavni deo zajednice, a danas ih je svega oko 30. Na tlu severnog Banata bavili su se raznim zanimanjima, kao što su zubari, lekari, a prva i jedina fotografska radnja bila je u vlasništvu Hečka Mora u kojoj su se prodavale i gramofonske ploče.
Ostalo je upamćeno da su puno pomagali Kikinđanima u svim sferama života- priča Jana Knežević, iz Jevrejske opštine Kikinda, zadužena za odnose sa javnošću. Kada je nastupio Drugi svetski rat, iz nacističke Nemačke stigla je direktiva da Kikinda i cela Vojvodina treba da budu „očišćeni“ od Jevreja.
Oni su preko noći postali građani drugog reda, doživljavali su brojna poniženja, zabranjeno im je da budu deo javnog života i ograničeno im je kretanje. Sve je kulminiralo u noći kada su ih nacisti okupili u dvorištu Sinagoge. Tada im je naređeno da peške idu do Železničke stanice. Odatle su deportovani u logore na Starom sajmištu, Topovske šupe i u sabirnom logoru u Novom
Bečeju, odakle se mnogi nikada nisu vratili kući. Nažalost, nisu preživeli.
- Nakon Drugog svetskog rata, od njih 550 u Kikindu se vratilo svega oko 16 Jevreja. Većina njih se ubrzo preselila u Izrael, a kikindska Sinagoga je prodata. Na tom mestu nalazi se lokal u privatnom vlasništvu. Nažalost, ta činjenica dosta je doprinela da se jevrejski duh u Kikindi izgubi, jer oni koji su želeli da neguju veru i tradiciju, nisu imali gde to da urade-kaže Jana.
Jevrejska opština u Kikindi danas broji oko 30 članova. Deo njih odselio se u Izrael, a oni koji su se vratili u grad, poput Jane i Nevene Knežević aktivno učestvuju u radu lokalne zajednice putem dobrotvornih i kulturnih aktivnosti, ali i upoznavanju mlađih naraštaja o stradanju Jevreja i Holokaustu.
Vrednost vraćene imovine u Srbiji preko 36 miliona evra
Do početka februara Jevrejskim opštinama u Srbiji vraćeno je 174 objekta čija je površina 12,5 hiljada kvadratnih metara, 2,7 hiljada hektara poljoprivrednog i više od 14 hiljada kvadratnih metara neizgradjenog gradjevinskog zemljišta, objavila je Agencija za restituciju.
Prema do sada urađenoj proceni, vrednost vraćene imovine iznosi oko 36 i po miliona evra, a u toku procene realne vrednosti imovine u daljem postupku restitucije.
Ova imovina vraćena je u skladu sa Zakonom o otklanjanju posledica oduzimanja imovine žrtvama Holokausta koje nemaju živih naslednika. Sa 128 vraćenih objekata na prvom mestu je Jevrejska opština Beograd, a objekti su vraćeni i jevrejskim opštinama Subotice, Zemuna, Novog Sada, Kikinde, Pančeva i Zrenjanina. Najviše, 979 hektara , poljoprivrednog zemljišta vraćeno je Jevrejskoj opštini Subotica, Zrenjaninu 442 kvadratnih metara gradskog građevinskog neizgrađenog zemljišta, dok je u Kikindi to 1034 kvadrata.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
U Kikindi je povećan broj kandidata za dobrovoljno služenje vojnog roka sa oružjem u odnosu na prethodnu godinu . U martovskom upisnom roku šest kandidata je izrazilo želju da odr u vojsku, a podjednako interesovanje vlada među muškarcima i ženama
Ukrajinski vojnik Vladimir Nikoljnikov, u video izjavi koju je objavilo Ministarstvo odbrane Rusije, opisao je kako on i drugi vojnici nisu želeli da se bore u Kurskoj oblasti pod komandom oficira koji je ranije izgubio veliki broj ljudi, ali je komanda insistirala.
Desna ruka lidera Stranke slobode i pravde Dragana Đilasa, Marinika Tepić pokazala je svoje licemerje i bestidni bezobrazluk po ko zna koji put u svojoj političkoj karijeri i životu, želeći da sebe i svog šefa Đilasa prikaže kao žrtve, dok se u medijima pod njihovom kontrolom svakodnevno napada državni vrh!
Tamara Bajčić, izvršna direktorka Demostata i čanica NUNS-a, istakla je na tajkunskoj Novoj S da građani od svih instituacija, najveće poverenje imaju u instituciju predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
Jakša Šćekić, novinar i čest gost medija koji se nalaze u vlasništvu tajkuna Dragana Šolaka, u izjavi za crnogorsku Televiziju E, koja se nalazi pod kontrolom bivšeg predsednika te zemlje Mila Đukanovica, osuo je paljbu po srpskoj opoziciji.
Izvor iz inostranstva obavestio je kabinet predsednika Crne Gore Jakova Milatovića i Upravu policije da se na njega sprema atentat. Uprava policije navodi da bezbednost predsednika nije ugrožena, ali da se informacije još proveravaju.
Uvođenje i pojačao delovanje tehnologije u vidu dronova i tenkova na daljinsko upravljanje na ukrajinskom ratištu, govorili su gosti "Rata uživo", Vladimir Prebiračevič iz Srpsko ruskog centra "Majak" i direktorka PEP akademije za avijaciju Danka Nešović.
Strukturne promene u CIA od strane Donalda Trampa i potencijalne bezbednosne rizike koje to nosi sa sobom, analizirali su gosti "Otvorenog studijia", stručnjak za bezbednost Nikola Antić i bivši pripadnik Državne bezbednosti Dragan Radenović.
Samo jedan nosilac tužilačke funkcije pravosnažno je osuđen u istoriji srpaskog pravosuđa. Bio je to Milan Sarajlić, koji je zbog šurovanja sa "zemunskim klanom" uhapšen 19. marta 2003. dok je bio na funkciji zamenika republičkog javnog tužioca.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave granične policije i Policijske uprave u Pirotu, u saradnji sa Upravom carina, uhapsili su turskog državljanina C. K. (1975) zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo neovlašćeno držanje opojnih droga.
Nikola M. (35) iz okoline Vršca poginuo je u četvrtak zajedno sa svojim dvogodišnjim sinom M. M. u stravičnoj saobraćajnoj nesreći, kada jedošlo do nesreće u kojoj je svojim vozilom udario u kamion. Otac i sin danas se sahranjuju u isto vreme, ali neće počivati jedan pored drugog.
Košarkaši Partizana doživeli su i šesti uzastopni poraz u Evroligi, nakon sinoćnjeg neuspeha na domaćem terenu protiv Armanija (81:88), što se simpatizerima ovog kluba nikako nije dopalo. Prema komentarima na društvenim mrežama, "grobari" su veoma nezadovoljni krizom u kojoj se Partizan trenutno nalazi, a kao najvećeg krivca za to nominovali su upravo trenera Željka Obradovića (64)!
Čitavih 90 minuta sa tribina su se čuli pozivi „Srbija, Kosovo“. Govorio sam sudiji da ih upozori, inače ćemo izaći sa terena. To se i dogodilo. UEFA mora da odluči jer mi smo fudbaleri, mi smo ovde da predstavljamo svoj narod, našu zemlju koja ima tešku prošlost. Svi treba da znaju da je Kosovo Kosovo ili je Kosovo Albanija, poručuje kapiten reprezentacije tzv. Kosova, Amir Rahmani (30)!
Sprema se pravi "zemljotres" u srpskom fudbalu! Kako Informer ekskluzivno saznaje, na pomolu je ogromna promena u sudijskoj organizaciji Fudbalskog saveza Srbije, pošto su čelnici vrlo blizu odluke da u narednom periodu angažuju strane sudije da odlučuju o stvarima vezanim za delegiranje!
Evropska unija će izvršiti pritisak na Peking u potrazi za odgovorima povodom izveštaja da kineska kompanija navodno proizvodi vojne dronove koji se koriste u ratu Rusije protiv Ukrajine, izjavio je danas visoki zvaničnik EU.
Novoizabrani američki predsednik Donald Tramp najavio je da će izabrati portparolku svoje kampanje Kerolajn Levit za sekretara za štampu njegove predstojeće administracije.
Poljska je nedavno započela ambiciozan projekat nazvan „Istočni štit“ – ogroman sistem fizičkih i tehnoloških prepreka duž svoje granice s Rusijom i Belorusijom.
Glumac Ivan Bekjarev koji nas je napustio na današnji dan 2020. godine, rekao je jednom prilikom da mu je uloga upravnika logora u seriji "Banjica" promenila život i da su ljudi bežali od njega!
Svet meksičkih telenovela potresla je vest o smrti cenjenog glumca i reditelja Artura Garsije Tenorija, koji je preminuo samo mesec dana pre kraja godine.
Merilin Monro je uživala u lakim obrocima sa visokim sadržajem proteina koji su joj davali energiju, pa je tako svakog jutra doručkovala toplo mleko sa sirovim jajima.
Brankica Janićijević, majka Sofije Janićijević, rekla je da ne zna ko je izvesni Meda, a njena ćerka je sinoć u programu izjavila da je član familije i to upravo sa njene strane!
Pevačica Ivana Selakov bila je sinoć, 15. novembra, gošća koncerta Mirze Selimovića u Beogradu, a tom prilikom otkrila je da priprema svoj veliki nastup u srpskoj prestonici, ali i osudila kolege koji pevaju na plejbek.
Dea Đurđević i Mladen Mijatović stavili su tačku na romansu nakon više od šest godina zabavljanja, a jedan od najupečatljivijih trenutaka njihove veze bio je rođendanski poklon koji je voditeljka dobila od svog izabranika - zvezdu u svemiru.
Mirza Selimović održao je večeras, 15. novembra, prvi od dva rasprodata koncerta u Beogradu. Pevač je nastup započeo jednim od najvećih hitova, a u publici ga je podržalo mnogo javnih ličnosti.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.