• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Informer/Jasmina Vujadinović

23.04.2022

21:15

OVO SIGURNO NE ZNATE! Koje su srpske znamenitosti na listi UNESKO?!

Srbija

OVO SIGURNO NE ZNATE! Koje su srpske znamenitosti na listi UNESKO?!

Podeli vest

Na Uneskovoj listi kao kulturna dobra od izuzetnog značaja nalazi se osam srpskih srednjovekovnih crkava i manastira i nekoliko lokaliteta

Među njima su srednjovekovni grad Stari Ras i manastir Sopoćani, na Uneskovoj listi od 1979. godine, nalazište Gamzigrad-Romulijana i manastir Studenica koja je na Uneskovoj listi od 1986. godine.

Unesko je 2006. godine zaštitio srpske srednjovekovne spomenike na Kosovu - Pećku patrijaršiju, manastire Dečani i Gračanicu, kao i crkvu Bogorodice Ljeviške u Prizrenu.

Među značajnim srpskim kulturnim objektima su i Caričin grad, nacionalni park Đerdap na Dunavu, manastir Manasija, istorijsko mesto Bač, nacionalni park Šar-planina, Rajac, Smederevska tvrđava, Đavolja varoš i nacionalni park Tara sa kanjonom Drine.

Foto: instagram/avucic

Manastir Sopoćane je sagradio kralj Uroš I Nemanjić

Stari Ras i Sopoćani  nalazi se na Uneskovoj listi od 1979.godine. Ovaj kompleks spomenika, nedaleko od Novog Pazara, obuhvata manastire Sopoćane i Đurđeve stupove, Crkvu Svetih apostola Petra i Pavla, kao i srednjovekovni grad Stari Ras.

Manastir Sopoćani

Posvećen je Svetoj Trojici, a sagradio ga je srpski kralj Uroš I Nemanjić, krajem česte decenije 13.veka. Nalazi se nedaleko od izvora reke Raške, po čemu je i dobio naziv. Njegove freske se ubrajaju u najlepše primerke vizantijske srpske srednjovekocvne umetnosti.

 

Foto: Tanjug/Saša Petrović

Studenica je zadužbina Stefana Nemanje
Manastir Studenica

Smešten je u dolini istoimene reke i zadužbina je velikog župana Stefana Nemanje. Do danas su očuvane tri crkve - Nemanjina, Kraljeva i Crkva Svetog Nikole. Najznačajnija je Nemanjina crkva, izgrađena nakon 1183.godine, a posvećena je Presvetoj Bogorodici zbog čega je poznata i kao Bogorodičina crkva. Izgrađena je od belog mermera i ukrašena u romanskom stilu. Živopis u unutrašnjosti crkve potiče iz perioda vladavine Nemanjinog sina Vukana. Na listi je Svetske baštine Uneska od 1986.godine.

Foto: Tanjug

Visoki Dečani su zadužbina kralja Milutina

Srednjovekovni spomenici na Kosovu i Metohiji

Visoki Dečani

Izgradnju ovog srednjovekovnog spomenika je započeo njegov zadužbinar Stefan Uroš III 1327.godine, a dovršio ga je 1335.godine kralj Dušan, sin Stefana Dečanskog. Hram je posvećen Vaznesenju Gospodnjem i arhitektonski pripada raškom stilu. Manastir krasi više od hiljadu freski. U manastiru počivaju mošti Stefana Dečanskog, a ovaj sakralni objekat je pod zaštitom Uneska od 2004.godine.

Gračanica

Gračanica je građena od 1315. do 1321.godine i pripada kasnovizantijskom stilu. Crkva je građena od tesanog kamena i predstavlja krst sa pet kupola. Manastir je zadužbina kralja Milutina, najvećeg graditelja crkava i manastira među Nemanjićima.

Foto: Tanjug

Pećka patrijaršija manastirski kompleks kod Peći
Pećka patrijaršija

Ovaj manastirski kompleks kod Peći nastao je u klisuri Pećke Bistrice, poznatoj po pećinama u kojima su obitavali monasi. Građen je od treće decenije 13.veka do sredine 14.veka. Obuhvata crkvu Svetih apostola, crkvu Majke Božje, crkvu Svetog Dimitrija i Bogorodičinu crkvu sa crkvicom Svetog Nikole. Crkva Svetih apsotola je najstarija i građena je po uzoru na Žiču iz koje je sedište srpske arhijepiskopije preneto u Pećku patrijaršiju. Još za života Svetog Save i po njegovoj zamisli, njegov naslednik arhiepiskop Arsenije I podigao je crkvu Svetih apostola.

 

Bonus video:

 

 

 

 

 

 

 


 

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set