OVO SIGURNO NE ZNATE! Koje su srpske znamenitosti na listi UNESKO?!
Podeli vest
Na Uneskovoj listi kao kulturna dobra od izuzetnog značaja nalazi se osam srpskih srednjovekovnih crkava i manastira i nekoliko lokaliteta
Među njima su srednjovekovni grad Stari Ras i manastir Sopoćani, na Uneskovoj listi od 1979. godine, nalazište Gamzigrad-Romulijana i manastir Studenica koja je na Uneskovoj listi od 1986. godine.
Zemljotres je prirodna pojava koja se ne može izbeći, a iz Sektora za vanredne situacije dali su jasna uputstva za ponašanje tokom potresa
23.04.2022
12:27
Unesko je 2006. godine zaštitio srpske srednjovekovne spomenike na Kosovu - Pećku patrijaršiju, manastire Dečani i Gračanicu, kao i crkvu Bogorodice Ljeviške u Prizrenu.
Među značajnim srpskim kulturnim objektima su i Caričin grad, nacionalni park Đerdap na Dunavu, manastir Manasija, istorijsko mesto Bač, nacionalni park Šar-planina, Rajac, Smederevska tvrđava, Đavolja varoš i nacionalni park Tara sa kanjonom Drine.
Stari Ras i Sopoćani nalazi se na Uneskovoj listi od 1979.godine. Ovaj kompleks spomenika, nedaleko od Novog Pazara, obuhvata manastire Sopoćane i Đurđeve stupove, Crkvu Svetih apostola Petra i Pavla, kao i srednjovekovni grad Stari Ras.
Manastir Sopoćani
Posvećen je Svetoj Trojici, a sagradio ga je srpski kralj Uroš I Nemanjić, krajem česte decenije 13.veka. Nalazi se nedaleko od izvora reke Raške, po čemu je i dobio naziv. Njegove freske se ubrajaju u najlepše primerke vizantijske srpske srednjovekocvne umetnosti.
Manastir Studenica
Smešten je u dolini istoimene reke i zadužbina je velikog župana Stefana Nemanje. Do danas su očuvane tri crkve - Nemanjina, Kraljeva i Crkva Svetog Nikole. Najznačajnija je Nemanjina crkva, izgrađena nakon 1183.godine, a posvećena je Presvetoj Bogorodici zbog čega je poznata i kao Bogorodičina crkva. Izgrađena je od belog mermera i ukrašena u romanskom stilu. Živopis u unutrašnjosti crkve potiče iz perioda vladavine Nemanjinog sina Vukana. Na listi je Svetske baštine Uneska od 1986.godine.
Srednjovekovni spomenici na Kosovu i Metohiji
Visoki Dečani
Izgradnju ovog srednjovekovnog spomenika je započeo njegov zadužbinar Stefan Uroš III 1327.godine, a dovršio ga je 1335.godine kralj Dušan, sin Stefana Dečanskog. Hram je posvećen Vaznesenju Gospodnjem i arhitektonski pripada raškom stilu. Manastir krasi više od hiljadu freski. U manastiru počivaju mošti Stefana Dečanskog, a ovaj sakralni objekat je pod zaštitom Uneska od 2004.godine.
Gračanica
Gračanica je građena od 1315. do 1321.godine i pripada kasnovizantijskom stilu. Crkva je građena od tesanog kamena i predstavlja krst sa pet kupola. Manastir je zadužbina kralja Milutina, najvećeg graditelja crkava i manastira među Nemanjićima.
Pećka patrijaršija
Ovaj manastirski kompleks kod Peći nastao je u klisuri Pećke Bistrice, poznatoj po pećinama u kojima su obitavali monasi. Građen je od treće decenije 13.veka do sredine 14.veka. Obuhvata crkvu Svetih apostola, crkvu Majke Božje, crkvu Svetog Dimitrija i Bogorodičinu crkvu sa crkvicom Svetog Nikole. Crkva Svetih apsotola je najstarija i građena je po uzoru na Žiču iz koje je sedište srpske arhijepiskopije preneto u Pećku patrijaršiju. Još za života Svetog Save i po njegovoj zamisli, njegov naslednik arhiepiskop Arsenije I podigao je crkvu Svetih apostola.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Pod predsetničtvom Volodimira Zelenskog ne treba očekivati mirno rešenje sukoba u Ukrajini, ali ako Donald Tramp dođe na vlast u SAD, započeće potraga za zamenom za lidera kijevskog režima kako bi se otpočeli pregovori. Takvo mišljenje izneo je bivši analitičar CIA Lari Džonson u intervjuu za YouTube kanal Judging Freedom.
Postoji mogućnost da na današnjim izborima u Sjedinjenim Američkim Državama i demokratski kandidat Kamala Haris i republikanac Donald Tramp dobiju isti broj elektorskih glasova. U tom slučaju, glavnu ulogu u izboru novog predsednika igraće Predstavnički dom američkog Kongresa.
Večeras od 21 čas Informer TV uživo je prenosio intervju predsednika Srbije Aleksandra Vučića za TV Hepi. Sa predsednikom je u emisiji “Ćirilica” razgovarao voditelj Milomir Marić.
Predsednik Aleksandar Vučić govorio je večeras u emisiji "Ćirilica" na Hepi televiziji o američkim izborima i rekao da su ovo možda najvažniji izbori u istoriji čovečanstva.
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić gostovao je večeras u emisiji "Ćirilica" na Hepi televiziji u kojoj je govorio o aktuelnoj ostavci Gorana Vesića, kao i odnosima sa svojim stranačkim kolegom.
Gosti specijalnog programa Informer TV povodom izbora u SAD, bili su Ivan Miletić sa Instituta za javnu diplomatiju i dr Aleksandar Lukić sa Instituta za političke studije.
Ekskluzivno na Informer TV-u, Andrea Veskov je intervjuisala Rika Elmorea, oficirom vazdušne odbrane SAD-a, koji je bio svedok potresnih trenutaka tokom atentata na Donalda Trampa 13. jula.
Član Glavnog odbora Srpske napredne stranke Zoran Babić govorio je u Info jutru o još jednom pokušaju opozicije da iskoriste tragediju koja je Srbiju pogodila. I dok Srbija jeca, opozicija lešinari.
Tokom Specijalnog programa Informer TV povodom izbora u SAD, gosti stručnjak za strategijski menadžment Mihajlo Rabrenović i urednik informative Pink.rs Predrag Jeremić, razgovarali su o predstojećim izborima i o predsedničkim kandidatima.
B.N. (75) nakon svađe drvenom palicom udario poznanika Predraga L. (66) u glavu i na mestu ga ubio. Posle zločina ubica pobegao, ali je ubrzo pronađen i uhapšen.
Suđenje Veljku M. (24) za teško ubistvo Tarika H. (21) nastavljeno je pred Višim sudom u Novom Pazaru. Svedočili su radnici i gosti hotela u Novopazarskoj Banji, gde se ubistvo i dogodilo.
Dve osobe ranjene su večeras u pucnjavi u Podgorici, na Bulevaru Save Kovačevića, a prema saznanjima, obe osobe su primljene u Urgentni centar Kliničkog centra.
Generalni direktor Crvene zvezde i predsednik SD Crvena zvezda, Zvezdan Terzić, pri dodeli nagrada mladim sportistima crveno-belih sportskog društva, on je klicima poručio da bi trebalo da se ugledaju na trenutno najboljeg igrača sveta, Rodrija, a ne na asa Real Madrida Vinisujusa Žuniora.
Švedska ekološka aktivistkinja Greta Tunberg danas je učestvovala na protestu protiv navodne izborne prevare u Gruziji, na kojima je pobedu proglasila vladajuća stranka Gruzijski san koja se smatra proruskom.
Postoji mogućnost da na današnjim izborima u Sjedinjenim Američkim Državama i demokratski kandidat Kamala Haris i republikanac Donald Tramp dobiju isti broj elektorskih glasova. U tom slučaju, glavnu ulogu u izboru novog predsednika igraće Predstavnički dom američkog Kongresa.
Na predstojećim izborima u SAD vodi se borba za svaki glas, uključujući i različite demografske grupe. Skaj njuz piše da tri grupe birača, koje su tradicionalno podržavale demokrate, ovog puta mogu narušiti šanse Kamale Haris protiv Donalda Trampa.
Sud u Ukrajini doneo je odluku da uključi ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog u postupak po tužbi protiv ukrajinskog parlamenta, kojim se zahteva raspisivanje predsedničkih izbora u zemlji, izjavio je poslanik Vrhovne rade, Aleksandar Dubinski.
Ukrajinske snage uspostavile su glavnu liniju odbrane u delu Zaporoške oblasti koji drže pod kontrolom, u mirnim gradovima, izjavio je za RIA Novosti predsednik komisije Javne komore Ruske Federacije za pitanja suvereniteta i kopredsednik koordinacionog saveta za integraciju novih regiona, Vladimir Rogov.
Večeras je na RTS emitovana druga epizoda serije "Sablja" koja govori o ubistvu premijera Zorana Đinđića kao i o događajima pre i posle 12. marta 2003. godine.
Politički triler, serija "Sablja" koji se bavi ubistvom premijera Zorana Đinđića, kao i događajima pre i posle 12. marta 2003. godine, počela je sa emitovanjem na Prvom programu RTS-a.
Seks na kauču može biti savršena prilika za istraživanje novih dimenzija intimnosti i uživanje u bliskosti sa partnerom. Uz dodatak udobnosti i slobode koju pruža ovo mesto, možete se opustiti i prepustiti strastima.
Mnoge žene iz neobjašnjivih razloga imaju strah i neprijatnost posete ginekologu, a nisu ni svesne da time ugrožavaju svoje zdravlje. Otkrivamo vam nekoliko najčešćih izgovara koje ginekolozi mrze kod pacijentkinja.
Keks torta sa bananama gotova je za samo 20 minuta, bez pečenja, a tajni sastojak je vanila koja joj daje poseban, nezaboravan ukus. Idealna za sve prilike, oduševiće vas kremastom teksturom i jednostavnom pripremom!
Ne bacajte koštice avokada! Uz malo truda, one mogu postati moćno prirodno đubrivo koje će ojačati vaše sobne biljke i pomoći im da prežive hladne mesece.
Policijska akcija "Sablja" ponovo je u centru pažnje s obzirom na to da je na Radio-televiziji Srbije 2. novembra počela sa emitovanjem istoimena serija. U glavnim ulogama našli su se Dragan Mićanović, Milica Gojković, Ljubomir Bandović i mnogi drugi.
Stefan Đurić Rasta trudi se da svoju porodicu ne pokazuje u javnosti. Međutim, reper je danas, 4. novembra, imao divan povod da objavi nikada viđene porodične fotografije.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.